Skip to main content

Topic: Stanica - drzanje memorije (Read 7575 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Stanica - drzanje memorije

Reply #15

da odmah ukradem malo prostora u threadu kolege kbelcara ako smijem;

u futabu ide 8 AA baterija. trenutno imam unutra 8x Panasonic 2600mAh. ima li svrhe mijenjati to za LiPo i ako da za kakvu?

thx

evo stiže meni za koji dan 1800 3S lipo, pa bum ju ubacio u stanicu pa ti javim dojmove....
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9274
ova nimh me stvarno živcira, ti još imaš dobar kapacitet, ali moja je original futaba 8 AA, 600mAh,
malo letiš dva dana, između malo doma petljaš po avionu dok nekaj podešavaš, i napon je treći dan kada upališ još ok, a onda na livadi dok letiš padne naglo i samo što se ne oglasi alarm.
a štetno ih je kao puniti dok nisu prazne, zbog memory efekta, pa zato uvijek i pustim da se iscuclaju, a to se dogodi na polju obično LOL....
no i za punjenje treba 15 sati jer je orig. punjač preko konektora tako složen.
 :) zahebi to, ide unutra lipica sa 3x većim kapacitetom i ona ima lienaran pad pa znaš koliko ti je ostalo,
traje 3 puta duže(600 vs 1800) a i napuniš ju za 15 minuta, i to kada god hoćeš, ne čekaš da se isprazni :)

inače, dok sam rastavljao stanicu sam odpojio bateriju preko 2h, držala je mem najnormalnije,
nisam radio pokus koliko najdulje drži. bitno da drži dok se lipo batka napuni :)

moja original nimh 1700 mah ne drzi ni toliko. jedan vikend letenja, ukupno par sati rada i sljedeci vikend vise nisam siguran hocu li moci letjeti jer doma pokaze preko 10 volti dok na polju to rapidno padne. prednost lipo-a je i to da je napunis taj cas, a nimh moras puniti polako, nedostatak lipo-a je da stanica ne smije ostati ukljucena preko noci jer je poslije lipo za bacit.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Stanica - drzanje memorije

Reply #16
Za sve koji ne zele LiPo u svojim stanicama napravite si od ovoga bat. pack http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10456
Jeftino, a navodno pravi LSD (low self discharge). Nesto poput Eneloop baterija samo puuuno jeftinije !
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)


Odg: Stanica - drzanje memorije

Reply #18
ali to ti je opet Ni-MH  :-\
za iste( ma čak i manje) novce si kupiš lipicu.

Odg: Stanica - drzanje memorije

Reply #19
Da, ova sadasnja drzi nekih 4-5 sati - stavit cu novu, a sadasnja neka bude za rezervu!!
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: Stanica - drzanje memorije

Reply #20
evo samo izvještaj da futaba radi normalno i na 12.4V, ne samo 10.5V :)  bye bye ni-mh i 15-satno punjenje
punjenje je lako preko balans konektora. bez vađenja i odspajanja batke iz stanice...




Odg: Stanica - drzanje memorije

Reply #21
.. kaj je mjesto za smjestaj LiPo bila preplitka da si morao odrezati dno??

Inace, za plasljive koji se boje koristiti 3S LiPo radi viseg napona nego sto je nominalni, postoji jedan stos, a to je da se baterija puni u "storage programu" na npr. 11.4 V (umjesto full 12,6). Naravno ako punjac ima tu funkciju.
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: Stanica - drzanje memorije

Reply #22
jasno, možeš ju puniti na koliko hoćeš, bilo preko storagea ili da prekineš punjenje kada dođe do xy,
no onda nemaš puni kapacitet batke, već dosta manji...  a osim brzine punjenja, to je bio i razlog izmjene :-\
a kako radi i na 12.7V nema straha ni potrebe za tih 11V.  8)



Quote
.. kaj je mjesto za smjestaj LiPo bila preplitka da si morao odrezati dno??

je, bilo je 2-3mm preplitko,
pa kada sam već rezao, fixirao sam novo dno tako da ostane 5mm između batke i poklopca,
ako i nabubri s vremenom da se ne žulja unutra...   :D  ;D

Odg: Stanica - drzanje memorije

Reply #23
Nakon eksperimentiranja i malo razmišljanja zaključio sam da mi se za MPX stanice ne isplati koristiti LiPo batku!
Zašto?
Prvo MPX deklarativno radi na 8,4 V (dakle 6 Nixx batki ili 2S LiPO), a shutdown ide na malo ispod 7 V, a to znači da bi svaki članak LiPo imao još 3,5 V u momentu alarma na stanici, a tada ima još i do 40 % preostalog kapaciteta ! Dakle dobitak kapaciteta prelaskom na LiPo nije značajno ostvariv!


Drugo,  obzirom na dimenzije prostora u koji se stavlja batka u stanici, mogu ugurati 6 kom AA članaka NiMH i realizirati oko 2300 mAh, sa lipo batkom bi išla dimenzija do oko 2600 mAh 2S uz 40% -tni gubitak iskorištenja kapaciteta i imao bi zapravo manje 'struje' nego li sa NiMH ! :'(  .

Činjenica da se NiMH vrlo brzo sama isprazni (self discharge) isto više ne stoji jer su u ponudi LowSelfDischarge batke, baš kako je Mifi naveo u ovoj temi!


Na kraju, da li je stanica baš dobar SafeBag za punjenje LiPO baterije ili bi svaki puta za punjenje bateriju vadili iz stanice?


Na kraju smo izabrali GP recyko batke (MPX-ove 'Permabat' baterije za stanicu su zapravo GP-vidi se nakon skidanja omotača) i stavili prije godinu i po u jednu Royalku i radi do danas bez problema.


Mislim da bi naravoučenije bilo, kao: promisliti, isprobati pa tek onda uvesti neku novotariju.


Damir

 

Odg: Stanica - drzanje memorije

Reply #24
ako se zapali, prvi javim. do onda puno rijeđe idem punit batku a kada je punim, brže je gotova.

no sigurnost na prvom mjestu, barem za okolinu ako već ne za stanicu...
jer kako postoji lipo safe za batke, tako postoji i za stanice  ;D  :D  ???