Skip to main content

Topic: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika (Read 18691 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #30

ispada da balza + PUmax moraju biti teški cca 185 gr...   da li je to moguće?

Bojim se da jeste ! Kvalitetna balsa (kakve kod nas ima u mikrotragovima) teži oko 10 grama po šlajfni debljine 1 mm.
Omjeri težina kvalitetne balse i one koja je burek su ti i do 1:4 čak !

Ako računaš da za Zagija treba cca 8 šlajfni, pa neka su one od 15 grama, ispada kada se doda PU da 185 grama i nije neobično !

Ako bi direktno nanosio kompozit na stiro, reci pa ti opišem kako se to može delati na zdravoseljački način na koji i meni uspjeva bez problema i nije ti potreban vakuum.

I mislim da bi za početak bilo bolje probati sa onim 164 gr staklom iz Chromosa po 25 kuna, nego li sa karbonom, moglo bi biti jako dobro, ja sam prije par godina navlačio baš to staklo na stiro i još uvijek se drži OK.

Šablone dobiš kada god hoćeš!

Damir

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #31

Ako bi direktno nanosio kompozit na stiro, reci pa ti opišem kako se to može delati na zdravoseljački način na koji i meni uspjeva bez problema i nije ti potreban vakuum.

I mislim da bi za početak bilo bolje probati sa onim 164 gr staklom iz Chromosa po 25 kuna

Damir

 
pričali smo o onoj kombinaciji da se izrađeni kompozit prekrije pvc folijom, to sam probao ali malo drugačije,  u biti htio sam napravit neki nosač a usput i probat epoksy kad sam ga kupio pa sam tri sloja natopio i umetnuo između dve vrečice ; stavio alu lim ispod i iznad svega te dodao mali uteg, mislim da motorić jedan samo da bude ravno. Dobio sam jako čvrstu i elastičnu pločicu, malo pretanku za nosač ali je poslužila za ispitivanje vremena sušenja i svojstva materijala, tj, savijali smo ju , natezali, vagali : 15 grama 10x10cm (tri sloja 180gr stakla).
zanimljivo da sam ju u pol sušenja, cca nakon 8 sati malo savijao (još se ljepila za prste jer u foliji nije imala zraka) i kasnije se to nije vidlo niti utjecalo na materijal, dok npr poliester ako razvučeš platno imaš pukotine i neda se stisnuti nazad na sušenje.
kaj češ kad me sve zanima...

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #32
zanimljivo da sam ju u pol sušenja, cca nakon 8 sati malo savijao (još se ljepila za prste jer u foliji nije imala zraka)
Zrak epoxyju ne treba za sušenje, ako malo zagriješ, recimo na 40-60 celzijevaca , obradak će ti biti brže gotov i nešto čvršći, zato u profi radionama imaš cijevi sa toplom vodom u podlozi za kalupe, ili posebne električne grijače, no to je za profiće.


BTW, ne diraj epoxi koji se nije stvrdnuo sa prstima, ako se senzibiliziraš, nikada više ne smiješ niti blizu:
http://www.flyfreak.net/samogradnja/build-log-stojedinica/msg23643/#msg23643  )


Damir

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #33
ja sam mislio da se stvrdnuo zato sam ga uhvatio, imam u garaži raznih otapala pa sam obrisao ruke alkoholom , nisam lizao prste ;)
 
naravno ovo ne treba i neko drugi probat, dosta da sam ja probao.


Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #35
Evo još par slika, slabo se radi jer je zima u garaži  :)






Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #36
ovak se rade rupe za pante sa finim alatkama...
 
 
 


Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #38
iskop mjesta za bateriju :)

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #39
HA.
Prvi kojeg vidim ovde da postavlja bateriju kao i ja, uzduz.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #40
ondak nisi dobro gledao moje zagije ;) , uglavnom tako stavljamo bat veče od 2200. ova je 4000

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #41
a čemu na zagiju batka od 4A???
 
to je gotovo dvostruko više težine od batki s kojima se inače leti..ne znam koliko će to povećanje doprinjeti letnim karakteristikama...šteta da aerodinamička poboljšanja koja ćete dobiti staklenom glatkom površinom pobijete prevelikom batkom....  ;)
 
lp
 
Toni 

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #42
a čemu na zagiju batka od 4A???
 
to je gotovo dvostruko više težine od batki s kojima se inače leti..ne znam koliko će to povećanje doprinjeti letnim karakteristikama...šteta da aerodinamička poboljšanja koja ćete dobiti staklenom glatkom površinom pobijete prevelikom batkom....  ;)
 
lp
 
Toni

pa ovom kombinacijom stiro balza staklo , motor je 1 cm iza težišta i nemožemo ga vratit u balans sa 2200 baterijom. nismo mislili stavljati veču ali nejde, jedino ona ga drži. možda bi 2500 poprijeko bila dovoljna ali nemamo je. 100gr je razlike...
 

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #43
da poprijeko bi išlo ....

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #44
probali smo poprijeko 2200, nije išlo, pa bolje da vozi bateriju nego olovo.
oko 900gr se bu dogodilo, tak da bu brzinu mogao nabrat nizbrdo