Skip to main content

Topic: Trebam pomoć oko EDFa, skurio sam regler (Read 3215 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Trebam pomoć oko EDFa, skurio sam regler

Ovo mi je bila prva EDF letjelica. Letio je 10 sekundi i stao :( Na kraju otišao regler. Nešto mi je krivo, a neiskusan sam s EDFovima, pa molim pomoć gdje sam pogriješio.

Konfiguracija je ova:
Baterija 2200, 3s1p 25C
ESC 40A
Motor: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=14555
Turbina: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11163

Evo i par slika iz gradnje:




Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Trebam pomoć oko EDFa, skurio sam regler

Reply #1
koji regler imaš? pošalji link
jel možda sa rc timera onaj?
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000


Odg: Trebam pomoć oko EDFa, skurio sam regler

Reply #3
Nekaj vjerojatno nije bilo u redu sa reglerom,jer je duplo jači od prepisane Amperaže koju guta motor ili ako si kaj krivo prebrikal,a opet pstoji mogučnost da je nekaj s motorom..S baterijom ovo nema veze.
Robert

Odg: Trebam pomoć oko EDFa, skurio sam regler

Reply #4
Imam još jedan 30A s RCTimera, probat ću i s njim, ako i on izgori, jegiba. Koliko mu utječe ovaj cilindar što sam stavio za ispuh ? Da to maknem ?Nekako mi se činio jači potisak dok mi je turbina bila u ruci prije ugradnje bez cilindra nego s cilindrom.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Trebam pomoć oko EDFa, skurio sam regler

Reply #5
Čekaj da ti to neko veli ko ima EDF ali tebi nije sigurno zbog cilindra prdnulo,no ja bi skinul...
Probaj s drugim reglerom iako su neki regleri od RC-timer-a u banani,barem tak pričaju.
Daj si za svaki slučaj izmjeri otpor na motoru između izvoda,pa kaj ne skuriš opet regler bezveze.
Robert

Odg: Trebam pomoć oko EDFa, skurio sam regler

Reply #6
Pozdrav,
 
koliko vidim s reglerom je sve ok kao i s rc  timerima. Problem je najvjerojatnije što ti ta kombinacija vuče više ampera nego si očekivao. Kolega Sraga koji koristi iste ili slične 64 mm turbine također je imao taj problem. Rješio ga je većim reglerom. U tvom lsučaju to bi bilo 45, 50 ili 60 A regler.
 
No, da bi to pouzdano znao trebaš imati pomagalo koje bi svatko, barem prema mome mišljenju, tko se koristi elektro pogonom trebao imati. To je watmetar koji će ti točno pokazati koliko vučeš A i imaš snage, koliko trošiš bateriju itd. Jedan ovakav, a ima i skupljih....
 
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10080
 
Razno razni kalkulatori su orjentacijski dobri ali tek kada sve spojiš na svome stolu i daš pun gas znat ćeš na čemu si. Te male turbine i inače nisu efikasne, nisu balansirane i vuku dosta struje za svoju veličinu i potisak koje daju. Dakle sve je ok samo ti nedostaje koji amper više u regleru. No, da bi u to bio sto posto siguran trebaš napraviti spomenuta mjerenja.
 
Kada se stavi sužena mlaznica onda se povečava izlazna brzina mlaza i smanjuje potisak. Prsten koji imaš na otvoru turbine smanjuje turbulencije, ali i daje do 30 posto više potiska. No, i povećava amperažu. Ako ti još što nije jasno slobodno pitaj.
 
lp
 
Toni 

Odg: Trebam pomoć oko EDFa, skurio sam regler

Reply #7
Hvala Toni,
čitao sam na reviewu na HK da su stavljali 30A ESC sa 64mm 5 lopatica turbinom i da je to dovoljno, a i u specifikacijama motora piše max load 27A, tako da mislim da bi s jačim ESCom skurio motor.
Probat ću maknut cilindar i otvorit s prednje strane usis, pa ćemo vidjet.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Trebam pomoć oko EDFa, skurio sam regler

Reply #8
Hvala Toni,
čitao sam na reviewu na HK da su stavljali 30A ESC sa 64mm 5 lopatica turbinom i da je to dovoljno, a i u specifikacijama motora piše max load 27A, tako da mislim da bi s jačim ESCom skurio motor.
Probat ću maknut cilindar i otvorit s prednje strane usis, pa ćemo vidjet.

 
Zašto bi s jačim esc-om skurio motor?
 
Moj Mirage vuče 67 A max, na regleru od 110 A, Viper jet 42 max na 60A regleru. I sve je lijepo hladno tijekom cijelog leta.
 
I nisam te škužio koji ćeš usis otvoriti s prednje strane.
 
Kako želiš, al i dalje ti preporučam da ako nemaš od nekoga posudiš watmetar ili ampermetar pa vidiš koje su stvarne brojke u pitanju. Možda se iznenadiš, a možda i ja. ;)
 
lp
Toni
 
 

Odg: Trebam pomoć oko EDFa, skurio sam regler

Reply #9
na rc timeru su imali reglere od 40A koji su trpili motore do recimo 40A i max 2200kv
pogodi kak izgledaju :) identično ko tvoj, sad imaju V2 takve reglere koji su u redu i konačno trpe motore do određene amperaže a ne do kombinacije amperaže i kv-a
možda je u tome stvar

e da, i regler 40 ampera koji je trpio do 2200kv su maknuli iz prodaje ,i wonder why :)
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: Trebam pomoć oko EDFa, skurio sam regler

Reply #10
@toni
evo review sa HKa od turbine s istim tim motorom, netko tko očito ima wattmetar (po tome sam se i orjentirao):
Nice product. P2627L-4200 fits perfectly and produces 500 grams of thrust on a 3S LiPo @ 25 AMPs.

Ne preostaje mi nego uzet jači ESC možda 50A bude dovoljan ili da odmah uzmem 60A, samo je 12 kn skuplji .

Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Trebam pomoć oko EDFa, skurio sam regler

Reply #11
prije nego naručiš novi ako imaš nekoga u blizini neka ti posudi jači regler pa vidi je li stvar u tome, a s obzirom da ionako moraš naručiti novi uzmi si neki malo jači turnygy recimo 60 A..njega ćeš moći koristiti kasnije i kod 70 mm edf-ova na 4S u rangu 650 -700 w snage...prije ili kasnije nadoći ćeš i na te turbine... ;)
 
 
lp
 
Toni

 

Odg: Trebam pomoć oko EDFa, skurio sam regler

Reply #12
Stavio regler od 30A i sve radi normalno, bit će da je to ona varijanta bila sa starim 40A reglerom koji ne podnosi više od 2200 kv motor :(
Jedino mi je potisak nikakav, ne može to ovog F15 tjerat nema šanse, probavao, bacakao...ništa. Skidam turbinu i stavljam propeler, s tim bar leti  :D
Jel treba nekom turbina i motor ?
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.