Skip to main content

Topic: rusenje mlaznog aviona (Read 74813 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #60
svaka čast na prikazanome, no zanima me imate li možda koju jet scalu...naime, vidim da imate dva taxija... prava je šteta ne ugraditi turbinu, kojih očito imate više, u nekog sport ili scala jeta....neki F, Mig, francuza itd...ili vam to nije polje interesa.... :(
 
lp
 
Toni
 
 

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #61
I ja sam pomislio na isto :)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #62
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]
[attach=5]

.. 8).. ovo su tuneli za osovine mojih turbina , ako se tunel ovako napravi cijeli sistem ce da radi odlicno
(onda se ne treba da pravi usisni deo od kompresorsa od plastike nego slobodno od ALUMINIJUMA
i kompresor nece ostrugati o stijenku usisa ) ... modeljet   ...  ??? 8) ::)

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #63
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]
[attach=5]
[attach=6]
[attach=7]
[attach=8]
[attach=11]
[attach=12]

 .... ???... evo malo slika moga  novoga jet taxija jos kada je bio u izgradnji .... 8) ??? 8) ::)

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #64
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]
[attach=5]

.. 8).. ovo su tuneli za osovine mojih turbina , ako se tunel ovako napravi cijeli sistem ce da radi odlicno
(onda se ne treba da pravi usisni deo od kompresorsa od plastike nego slobodno od ALUMINIJUMA
i kompresor nece ostrugati o stijenku usisa ) ... modeljet   ...  ??? 8) ::)

moram priznat da mi je tunel dobro napravljen samo nisam stavljao gumice. Na mojem modelu ja koristim stražnje prednabijanje ležaja dok je prednji fiksni i osiguran protiv okretanja u svojem ležištu (čemu inače služi gumeni o-ring).
Vibracije i struganje kompresora se događaju najčešće kod motora sa stražnjim prednabijanjem ležaja jer prednji ležaj u jednom trenutku , kad sila potiska savlada aksijalnu sile prednabijanja ležajeva, prelazi iz stražnjeg položaja u prednji i u tom trenutku dolazi do radijalnog zazora u ležaju i do vibracija u rotoru. U tom trenutku ako je premali zazor između kučišta kompresora i kompresora, isti malo pogrebe po kučištu. To se meni znalo događati. Ne znam da li se Vam to znalo događati ali meni izgleda da je. Debalans je isključen iz ove priče, meni se čini.
Sada zato idem na model sa prednjim prednabijanjem ležaja.
Kakva su Vaša iskustva??

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #65
BTW, za što Vam služe one crne harmonika gumice? Ili su to opruge nekog tipa? Što koristite kao oprugu za prenabijanje ležaja, valovitu podlošku ili oprugu?

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #66


 ... dobar dan gospodine Lukasu kako ste , pa nisam vas cuo odavno recite mi sta momentano
     radite ( odnosno na kakvom projektu radite , dogadja li se nesto novo  ili momentalno imate
     pauzu )   pauza je isto dobro , da se malo akomulatori napune ..... . :) 8)  ... modeljet

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #67
[attach=1]
   ... ovu vaznu sliku sam zboravio da stavim na njoj se vidi lijepo na prednoj i zadnjoj strani
      napresovane rvs lezaja za lagere i onda je to bruseno sa mojom slajfelicim sto sam napravio
      to su odlicni preduslovi za dobar ili odlican rad , okretajnog dijela turbine i samih lagera ...
       .... model jet...  8) ::) ???

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #68


 ... dobar dan gospodine Lukasu kako ste , pa nisam vas cuo odavno recite mi sta momentano
     radite ( odnosno na kakvom projektu radite , dogadja li se nesto novo  ili momentalno imate
     pauzu )   pauza je isto dobro , da se malo akomulatori napune ..... . :) 8)  ... modeljet
Dobar dan gdine Cvetko!
 Ha malo se sada bavim nekim drugim obvezama koje nisu vezane za turbine, ali mi neprestano ideje idu kroz glavu. Sada je samo napravljen nosač za starter i starter koji pali motor tako da je i ta ideja završena. Danas sam upravo završio sa PWM regulatorom okretaja za starter tako da sada imam više manje sve uvjete za probni stol. 
Za sada sam na postojećem motoru isto tako modificirao komoru, modificirao sam vaporizatore ...rezultati su fantastični....manja potrošnja goriva te koliko sam mogao vidjeti boja sagorijevanja je sada crveno plave, ne više žuto crvene. Znači da bolje i potpunije sagorijeva gorivo te je bolja iskoristivost.
Uglavnom, sada krećem na drugi model, veći kompresor koji će biti pobrušen na 70-71mm, još se nećkam te ista dimenzija turbine od 66mm. Još će naravno i komora biti koncipirana sa 12 vaporizatora te neke male još promjene koji bi trebale rezultirati većim potiskom.  koncept paljenja sa Propanom ću za sada zadržati je jer je Keroburner još uvijek pitanje uspješnosti na ručnim mlaznjacima koliko znam. Samo što ću sada za drugi model ugraditi Auto start Fadec sa solenoidima za plin i kerozin.
Zamolio bih Vas ako Vam nije problem da mi odgovorite na  postavljena pitanja  jer vjerujem da ste daleko iskusniji od mene po pitanju mlaznjaka. Možete i na PP.
Svaka čast na izradi vratila i ležajeva....izvrsna ideja.
BTW, čije turbine koristite te zašto uprešavate košuljice za ležajeve u tunel vratila? Radi drugačijih koeficjenta termičkog istezanja aluminija i željeza (čelika)?.
Kako vaši projekti napreduju, vidio sam vaše slike i dijela.....sve što mogu reći je da Vam se što se svega toga tiče divim na znanju i strpljenju. Ne toliko za modele koliko za jetove.

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #69
    .. evo mojih nekoliko zapazanja koje tebe interesuju , kad je tunel hladan sve je u redu (tunel od aluminija )
       kad je sistem uradu turbina dodje na radnu temperaturu onda se stvari radikalno mijenjaju jedna od tih vaznih stvari je
       da na oko 65- 75 tisuca obrtaja pritisak sa prednjeg kuglagera se premesta na zadnji lager (kod kj66) i u tom trenutku je
       vrlo vazna kvaliteta federa za potiskivanje lagera i kvaliteta tunela ( nemislim na tocnost izrade nego materijal ) e bas  
       zbog toga je bolje da se feder  nalazi na prednjoj strani , ima jos nekoliko razloga ali to je jedan od vaznih .Zato sam
        moje tunele napravo tako  , ona harmonika je konkavna celicna sajba koja mi sluzi umjeto federa mnogo je postojni
       na visokim temperaturama nego klasicni feder koji to nije , gumice je duga prica a ja cu probati da je skratim ?
       na visokm obretajima kugager u (al. tunelu)  koji promeni formu na visokim temperaturama od saomog lagera koji to    
       p roizvodi  i tem. turbine , pocinje da malo vibrira to je dovoljno da 11 kuglica ne pritiskuju sve plast kuglagera i eto
       problema a ako je kuglager u gumicama onda se on automatski podesi ( slican sistem se nalazi u elek . motorima od
       kunih usisavaca , modelarskih elek. busilica itd.)  mnogi modelari ne stavljau te gumice samo zato jer je to dosta tesko
       napraviti, pa se odlucuju da prave perfektne pasinge za lager , ima jos price o gumicama ( nesto o tome i sam k. screklig
      pise u svojoj knjizi , a i kod firme grw. sto pravi lagere za turbine mozes naci nesto o tome )  .....  8)  za sada toliko ...     
       

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #70
Koliku silu Vi preporučate za prednabijanje kuglagera? Ja koristim nekih 30N. Vidim da vaši tuneli nemaju nikakve rupe za hlađenje stražnjeg lagera. Znači da samo koriste zrak ok kompresora koji obilazi sami kompresor i preko prednjeg lagera dolazi do stražnjeg? vjerujem da je tako. Koliko vidim, vi radite čelične košuljice za alu tunel u koje postavljate lagere baš radi tog problema vjerujem. Nakon koliko vi preporučate promjenu kuglagera, pogotovo stražnjeg radi temp?

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #71
Koliku silu Vi preporučate za prednabijanje kuglagera? Ja koristim nekih 30N. Vidim da vaši tuneli nemaju nikakve rupe za hlađenje stražnjeg lagera. Znači da samo koriste zrak ok kompresora koji obilazi sami kompresor i preko prednjeg lagera dolazi do stražnjeg? vjerujem da je tako. Koliko vidim, vi radite čelične košuljice za alu tunel u koje postavljate lagere baš radi tog problema vjerujem. Nakon koliko vi preporučate promjenu kuglagera, pogotovo stražnjeg radi temp?

moje potiskivanje lagera je malo drukcije jer imam gumice , nemojte nikakve rupe busiti na tunelima , zrak za hladjene nemamo drugi na raspolaganju nego od kompresora , nakon potrosnje izmedju 200 i 250 litara petroleja , sa mojim lagerima pocinje da se nesto cudno dogadja , sve zavisi sta je turbina usisala tokom rada .... modeljet ::)  ( na otprilike 400 litara petoliuma ja menjam turbinsko kolo , radi sigurnosti , jos nigde ne pise koliko turbinsko kolo moze da izdrzi )

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #72
Da, štima samo što znam da se na prirubnici (barem vidim da neki i to rade) mogu postaviti rupe za hlađenje prostora između samog diska turbine i ležaja. na taj način se produljuje vijek trajanja ležaja jer se temperature smanjuju oko njega, ne dopuštaju vrućim plinovima da dođu blizu ležaja te na taj način ipak malo hladi turbinu. Naravno, na taj način se smanjuje tlak kompresora jer ipak malo zraka bježi van kroz tunel i ležaje ali ima smisla. Ja ne radim to niti koristim takav sustav hlađenja nego isto kao i vi...strujanjem zraka od kompresora duž cijelog tunela pa na turbinu i onda van.
Vi vjerujem da koristite angularne ležaje, što kod samo stražnjeg prednabijanja na KJ66 modelu je nemoguće koristiti oba ležaja angularna. Ja na svojem mogu samo koristiti stražnji ležaj angularni, prednji mora biti fiksni 608 (deep grove) s kavezom od teflona ili slično. Ako bi prednji bio angularni 608(11 kuglica) motor bi se raspao baš radi tog premještanja sila sa stražnjeg na prednji ležaj Ako  je stražnji prenabijen sa 30N on može samo prenositi 30N na konstrukciju motora, ostatak se prenosi preko prednjeg ležaja. Znači ako je motor 100N potiska.......prednji trpi 70N, stražnji 30N. Ako je potisak manji cca 70N, stražnji opet 30N, a  prednji ostatak 40N. Budem ilustrirao svoje mišljenje pa stavim, ima na jednom forumu slična tvrdnja i slika ali mislim da je ta tvrdnja koja je tamo objašnjena je samo do potisak od 30N.

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #73
Što se tiče turbinskih diskova, koliko sam ja dobio podatke od proizvođača mojih turbina, vijek trajanja bi trebao biti zavisno o temperaturama jer je puzavost materijala Inconela 713C gotovo zanemarivo ukoliko temperature nisu više od 700C pri radu što kod mene mislim da nisu. Sada je kolega sa Foruma (svaka čast) snimao moj rad motora sa termokamerom i temperaure su onako kako je i EGT sonda pokazivala, EGT skače max do 660C kod ubrzavanja. Pri stabilnom radu je na 540-560C.
Niste mi rekli čije turbine koristite, ja koristim od SULZARA, tvornica turbina.

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #74
Što se tiče turbinskih diskova, koliko sam ja dobio podatke od proizvođača mojih turbina, vijek trajanja bi trebao biti zavisno o temperaturama jer je puzavost materijala Inconela 713C gotovo zanemarivo ukoliko temperature nisu više od 700C pri radu što kod mene mislim da nisu. Sada je kolega sa Foruma (svaka čast) snimao moj rad motora sa termokamerom i temperaure su onako kako je i EGT sonda pokazivala, EGT skače max do 660C kod ubrzavanja. Pri stabilnom radu je na 540-560C.
Niste mi rekli čije turbine koristite, ja koristim od SULZARA, tvornica turbina.

 sada nemam vremena za objasnejna , pogledajte jet ket turbine skoro sve je radna temperatura preko 700.celzija
 ja koristim turbinska kola osim par sto imam od druge firme , ostale su sve od ablisera  iz svicarske ..... modeljet  8)