Skip to main content

Topic: Napredni aviomodelari, pomoć! (Read 8924 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #15
pa evo još malo da te zbunim:

kod stallinga krila je najopasnija situacija kad se stall pojavi na vrhovima krila (tzv. tip-stalling). Kako je Reynoldsov broj na vrhovima krila manji (jer je Re ~ chord, a chord na vrhu je manji), to će i stall nastupiti prije (naravno, ovisi o karakteristikama profila). Neki traineri (npr. Nexstar) zato imaju kombinaciju 2 profila na krilu - jedan profil pri vrhu i drugi profil pri korijenu krila...Takodjer, jedna od tehnika izbjegavanja tip-stallinga je promjena napadnog kuta krila pri vrhu...ono, krilo je malo "uvrnuto"....

Pilatus PC9 koji sam imao s 4412 je dosta dobro glidao, čak i pri malim brzinama (bacao sam ga s krova)....

T.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #16
Ok, nisi me zbunio  ;D čitam tvoje štivo pa mi je več dosta toga jasnije. Mislim ići sa centroplanom i uškama dihedrale 1.5 stupnjeva (možda 2 stupnja)! Full house controll (eleroni, flapsovi, elevator i kormilo) Suženje uški če bit neznatno plus terminezoni na krajevima uški. Koji profil bi mogao interpolirati na uškama? uvrčanje krila neču radit jer je to hebačina. Kad se gleda wing incident jel to chord incident u odnosu na os trupa? Koliki ti je bio nagib chorda na tom pilatusu sa NACA 4412?
Enlight me!

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #17
Za početak raditi tako zahtjevan model nije baš najbolji izbor.
Aluminijska šipka za trup, krila od coroplasta tri servača, motor i letiš. Ako baš trebaš plovke napraviš ih od deprona.
 
Užitak letenja s jednostavnim i jeftinim modelima nije ništa manji od skupih i kompliciranih modela.
 
Napravi nešto jako brzo i uživaj u letenju. Ovo doba godine je za letenje, ne za gradnju modela.
Modeli se grade po zimi, kad puše bura i kad se nikom neda ići van.
 
Pohvalno je dobro pripremiti projekt, ali nemoj upropastiti dobro vreme za letenje.
 
SPADovi su zakon za obnoviti znanje letenja, a zaista svašta hoče letjeti pogjedaj postove pod:
 
http://www.flyfreak.net/moj-hangar-i-snimke-letenja/letimo-i-mi-u-ivanic-gradu/
 
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #18
Da shvatam šta hočeš reći. Ja imam helije za letit tako da letim kad ne puše a slobodno vrijeme kad puše (a vjeruj mi ovdje puše) mogu utrošit na projekt koji i neče biti gotov tako skoro. Old school gradnja mi je dječja igra (a i s kompozitima imam nešto iskustva) a ovo mi je ajmo reć ozbiljan projekt oko kojega ću se ozbiljno pozabavit. Uvjek nas je nedostatak poljane (ili pista) hebao ovdje da krenemo sa avionima ali sada kad je situacija drugačija nego kad sam bio klinac i kad je sve dobavljivije nego prije rekoh sebi why the heck not  ;D Tako da eto nisam bas neka banana što se materijala i dizajna /konstrukcije tiče.
Kad budem imao projekt gotov na papiru, jako brzo ču ga složit, a ako ga i razbijem, it goes with the job  ;D
Nisam ti ja od tih na brzinu sklepanih modela, a meni treba hidro i to velki  ;D
Enlight me!

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #19
Mislim da sam našao krasni mali slatki aviončić koji odgovara onome što hoču ;D ;D ;D
Enlight me!

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #20
. Kad se gleda wing incident jel to chord incident u odnosu na os trupa? Koliki ti je bio nagib chorda na tom pilatusu sa NACA 4412?

Da, to je to. Uh, ne znam koji je točno bio nagib, nije baš zgodno za izmjeriti ni na čitavom modelu, a kamoli na ovome koji više nije u letnom stanju (rastavljen je i čeka oblačenje u GFK).
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #21
Jel možeš pokušat bar? Dobro bi mi došla ta informacija. nekako sa koncem oko horizontalca pa naprijed do krila.
Enlight me!

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #22
ajmo probat malo teoretski sra*:

tvoji podaci:
wingspan= 1600mm
S = 0,485 m2 - površina krila
L = 0.285m - chord (pretpostavljam na root-u krila)
ro = 1.225 km/m3 - standardna gustoća zraka
v = 60km/h = 16.6 m/s - pretpostavimo da želiš da ti avion leti ovom brzinom
G = FL = 2kg * 9.81 m/s2 = 19.62 N - težina modela. U stacionarnim uvjetima, sile težine (G) i uzgona (FL) moraju biti izjednačene
nu = 0.0000179 kgs/m - viskozitet zraka

pa krenimo:

sila uzgona:

FL = G = 1/2 * ro * sqr(v) * S * CL

iz toga slijedi da je koeficijent uzgona CL = G / (1/2 * ro * sqr(v) * S) = 0.239

Reynoldsov broj dan je izrazom:

Re = (v * L) / nu = 264301 (što je poprilično dobro).

Da bi odredili AoA pod kojim krilo s NACA 4412 treba biti postavljeno trebamo uzeti graf uzgona za taj profil (vidi sliku)
[attach=1]

I sad jednostavno tražimo CL koji smo izračunali za odgovarajući Re. Kako nema grafa uzgona za Re~250 000, uzeo sam najbliži (Re = 100 000).

Ispada da je CL = 0.239 za Re=100 000 negdje oko -3 stupnja. Dakle, treba krilo nagnuti na oko -3 stupnja. Postavlja se pitanje "-3 u odnosu na što???". Pa, kako teorija kaže - treba pronaći os(položaj) fuselage-a za koji je njegov otpor najmanji, pa onda zakrenuti krilo za tih -3 u odnosu na tu os.

E sad, ovo je kako sam ja shvatio teoriju nakon 2 (brza) čitanja. Molim vas, ako sam nešto fulao ispravite me, u protivnom ću i ja i svi koji budu čitali ovaj post zeznuti svoje aerodinamičke proračune, što znači ništa od probijanja zvučnog zida ;) A i ne bih htio da mi modelari počnu kucati na vrata tražeći odštetu za razbijene modele proračunate i dizajnirane po "mojim" formulama :D

Tomislav.
 
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #23
Eto proučavao sam štivo i izgleda da si u pravu!
 Naca 4412 treba nešto više od 2,5 stupnja negativnog nagiba da bi generirala lift koji bi potirao težinu modela od dva kilograma (po JavaFoil-u) s time da mislim da će model ići po težini prije do 3 kg nego oko dva ali te ću stvari riješiti pri kraju gradnje modela kada budem sigurno znao koliko će točno model sa opremom biti težak. Kasnije je lako na osnovu skoro izgrađenog modela plus elektronika ponovo preračunati nagibe krila i horizontalca (tail download) pa završiti model!
Ugradit ću i flapsove obavezno (i to slotted flaps) pa ću ubrojit i dodatni koeficijent lifta (deltaCL) za uzletanje i sletanje!
Na slici je model kakav će otprilike izgledat. Bitno mi je da uzleti pri nekih max 30kmh uz nagib trupa od max 5-6 stupnjeva (da mu nebi rep otišao pod more ;D)
Što misliš o tome?
Enlight me!

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #24
Još jedan pogled izgore  ::)
Enlight me!

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #25
Ma kolega svaka čast na ovim formulama 8) jer ja ni sam neznam kako lete ova krila koja ja radim jednostavno lete
ali vidim da neki imaju znanje i znaju da bude letilo 8) prije nego poleti
što kod mene nije slučaj ja strepim sve do zadnjeg časa a onda peglaj  :)

Sretno s gradnjom i nek bude dobro.

lp lija

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #26
Ma mora da leti ako se dobro proračuna :-\ pa nisu formule tek tako  ;D
Još ja to proučavam i igram se u korelu i trazim po netu sve dobrodošle informacije. tek onda če ići finalni nacrt pa .dxf u autocad-u i rezanje na cnc :D
Ma uvjek mi je bio san napravit ozbiljni hidro s obzirom da nemamo poljane za pistu. Ma ima da ga napravim i da uzleti inače.... :-X
Enlight me!

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #27
S današnjim motorima i današnjom elektronikom, leti i kanister od goriva... znam, jer sam vidio :) ....Formula sam se prihvatio, jer sam si zadao izazov - dizajnirati aerodinamički savršen pylon racer, pa da probam konkurirati svima vama što uzgajate "štakore" :)

T.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #28
S današnjim motorima i današnjom elektronikom, leti i kanister od goriva... znam, jer sam vidio :) ....Formula sam se prihvatio, jer sam si zadao izazov - dizajnirati aerodinamički savršen pylon racer, pa da probam konkurirati svima vama što uzgajate "štakore" :)

T.

Ma aerodinamika je dobra stvar samo treba gledati na kojoj brzini najbolje radi
ako pričamo za brzine preko 350km koje ja sad ganjam i žilet je puno :D
kroz jedno dva tjedna bi trebao bit probni let s štakorom pa javim kako je prošlo krilo
a HET-u vadimo mast na 2kw ;D a što se tiče letečeg kanistra imamo mi leteči radi stol :D