Skip to main content

Topic: spoj serva i kontrolne povrsine (Read 3530 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spoj serva i kontrolne povrsine

jeli mi moze netko reci kako se napravi kako treba ovaj spoj na deproncima?
na hobbykingu ima hrpa toga pod horn/hinge/clevis, ali neznam sto da uzmem, pa bi molio za savjet.

dosad sam radio sa stapicima za raznjice i termo buzirom, i na zadnjem modelu sam stavio nekakvu zicu i onaj materijal od telefonskih kartica za horn.
nisam zadovoljan ni s jednom ni drugom izvedbom, sve klimavo nekako ispadne, mozes rukom micat to gore dolje bez da pomaknes servo.
i nemozes podesavat, ispadne kako ispadne pa treba trimat.

mozda je problem i u selotejpu s kojim radim zglob povrsine, ima tamo i nekih plasticnih zglobova za to..

Odg: spoj serva i kontrolne povrsine

Reply #1
Na mjesto gdje ti stapić od ražnjića prolazi kroz kontrolnu površinu zalijepi pločicu od špera ili balze, može i plastika od kartice tako da ti se opterećenje pri pomicanju kontrola prenosi na veću površinu.. To isto napraviš sa hornovima od kartice i neće ti se klimati više. Ja na svojim modelima isto koristim riješenje sa štapićima za ražnjiće.
Što se podešavanja tiče.. to riješavaš sa uškom na servou.  Probaj s ovima :http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4365


Odg: spoj serva i kontrolne povrsine

Reply #2
to sam i poceo radit, da, malu plocicu stavim na mjesto gdje stapic ulazi u kontrolnu povrsinu. koristio sam balzu i plastiku od kartice.
ali pipavo mi je to s tim buzirom, tesko mi je namjestit da stoji kak treba, sigurno ima bolji nacin.

ovaj link za usku sto si stavio, to se namontira na polugu od servoa? ne kuzim kako?

Odg: spoj serva i kontrolne povrsine

Reply #3
Da, to ti ide na ruku od servoa. Progura se kroz rupicu na ruci servoa i sa donje strane dođe osigurač da ne ispadne. nema ljepljena. sve je na "klik".
Onda šipkicu od serva do kontrolne površine provučeš kroz rupu na vrhu i vijkom ju stegneš...

A kaj se tiče termo bužira, meni to šljaka zadovoljavajuće. ne smiješ samo ostaviti previše bužira između.Najbolje je kad namjestiš termobužir na oba komada prije nego ugradiš u model. Između komada ostaviš zračnosti za jednu debljinu štapića.  Kod manjih modela ja koristim žicu od spajalice koju izravnaš.. i horn od aviošpera(ili kartica). Bolje je riješenje da je poluga od žice za klavir, ali i veća spajalica posluži.

Odg: spoj serva i kontrolne povrsine

Reply #4
Bok!

ja sam koristio nekoliko načina na deproncima.

na kontrolnu površinu npr. sam stavljao ovo:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8418__Pin_Horns_L22xW19xH_9_10sets_.html

kontrolnu površinu sam oblijepio selotejpom (radi povećanja čvrstoće), napravio mali rez. umetnuo ovaj horn, i s druge strane stavio ovu pločicu, osiguranu s kapljicom ljepila.

Na tom hornu onda malo proširiš rupu ugrijanim šilom, i umetneš ovo:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__4366__Pushrod_Snap_Connectors_2mm_5pack_.html

ili

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8519__Linkage_Stopper_M3x2xL11_2mm_10pcs_set_.html

sve ovisi koliko ti je debela žica....

na strani servoa, žicu saviješ pod 90 stupnjeva, provučeš kroz ručicu serva, i osiguraš s ovim:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10790__Nylon_Stopper_12x4x1_5mm_10pcs_set_.html

i onda lijepo na strani kontrolne površine možeš centrirati, pomicati žicu itd. Ja sam radio modele od cca 1m raspona, nikad mi se ovako nešto nije raspalo, a probavao sam i razne kombinacije (velike površine, male površine, servoi skriveni u trupu, servoi u struji zraka....).

Što se tiče žice, ja imam neku tanku čeličnu od 1mm koja je vrlo kruta....opcije su ti žbice od kišobrana ili od bicikla, ili elektroda za autogeno zavarivanje,samo je podeblja (cca 2kn/kom u bauhaus-u). Ukoliko bi koristio tako nešto, onda ti je opcija:

- narezati 2mm navoj na jednoj strani te elektrode
- kupiti ovako nešto: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7555
- staviti taj clevis na navoj, a na stranu servoa staviti onaj linkage stopper.

iskreno, ova žica za autogeno mi je malo predebela za depronca, ali ova kombinacija mi je super, koristim je na svojim nitro modelima

Ako ne možeš naći dovoljno krutu žicu, uzmi mekšu, pa je obuci u termobužir, ili još bolje u slamčicu od soka (one tanke slamčice koje su dolazije s onim sokovima u srebrnim tetrapak vrećicama)....

Dok nisam "otkrio" hobbyking, koristio sam sljedeću kombinaciju:

komade žice bih provukao kroz servo i kroz horn na kontrolnoj površini, napravio kukicu i jednostavno stegnuo kliještima. Ti komadi žice bi se onda preklapali negdje na pola puta izmedju servoa i kontr. površine, navukao bih termobužir preko ta dva komada, zagrijao da se stegne, i onda još stavio pola luster-kleme i stegnuo. Na taj sam način dobio mogućnost promjene dužine žice radi naštelavanja otklona površine, a opet dovoljno stegnuto da se ne izvuče u zraku. Naravno, ovakva "guerilla" metoda ima brdo nedostataka (kukice koje napraviš na krajevima su klimave, pa imaju "mrtvog hoda", ne možeš dovoljno stegnuti žice pa ti se stvar olabavi u letu itd.), ali se može izvesti nabrzinu, od materijala kojeg imaš doma. Iskreno, ne bih to više nikad stavio, osim baš da moram zakrpati model na polju...

eto, par prijedloga, mogućnosti i kombinacija ima mnogo, sve ovisi o tebi, modelu, hobbykingu itd.

nadam se da sam pomogao.

Tomislav.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: spoj serva i kontrolne povrsine

Reply #5


ovaj link za usku sto si stavio, to se namontira na polugu od servoa? ne kuzim kako?

Ma ne moraš ni to kupovat, imaš luster kleme, one mesingane i to ti je isti vrag, izvadiš ih iz plastike i amen, ja tako na svim modelima.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: spoj serva i kontrolne povrsine

Reply #6
mislim da nemam toliko sitnu luster klemu da je mogu progurat kroz rukicu od servoa..
tamo su one rupe ful male, ni ovaj linkage stoper neznam kako ce proc.

puno hvala klingonac, sad znam sto narucit treba. :)

Odg: spoj serva i kontrolne povrsine

Reply #7
ma, taj "linkage stopper" 1,5mm ide na servo, samo treba malo proširiti rupicu. Nemoj bušiti bušilicom, jer ćeš stanjiti stijenke na ručici. Zagrij šilo ili tanki odvijač, i proguraj. Koristio sam HXT900, i ide. Čak sam uspio staviti i na HXT 500.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: spoj serva i kontrolne povrsine

Reply #8
ok, super..
hvala jos jednom.

Odg: spoj serva i kontrolne povrsine

Reply #9
mislim da nemam toliko sitnu luster klemu da je mogu progurat kroz rukicu od servoa..
tamo su one rupe ful male, ni ovaj linkage stoper neznam kako ce proc.

puno hvala klingonac, sad znam sto narucit treba. :)

Proširiš rupu, kroz nju ionako ide samo šaraf.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

 

Odg: spoj serva i kontrolne povrsine

Reply #10
naj jednostavnije je da jednostavno kupi 20kom hornova(odredene velicine),neku celicnu zicu koja se da pigat(takoder velicine po zelji) i samo ih ljepo popigas i bok!ja tako radim i mislim da je najjednostavnije a i najbolje  8) 

Pozz Matija