Skip to main content

Topic: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom (Read 17349 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #60
je si bio u takvoj prilici i uradio tako kako mislis-pises ??
Iv

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #61
Sa turbinom ne,no sam svojim avionima nikad ne letim ispod 10m.

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #62
Evo mene opet sa nadobudnom idejom.
Molio bih ekipu koja je letjela sa sličnim modelima ovog tipa kakve su letne karakteristike. Ovaj model mi se čini puno jednostavnije napraviti za početak. Što vi mislite. Meni je ovo bolja verzija jer je motor otvoren što mi olakšava situaciju gradnje naveliko.
Molim mišljenja, ako nije problem. Jel se ovdje može upotrebljavati gradnja stila  drvo (šperi blaza), stiropor (ili zamjena) i alu okovi.
Zanima me isto tako vaše mišljenje o o ispunjavanju profila sa stiroporom ili sličnom masom kako bi dobio čvršću konstrukciju krila.
Evo link
http://www.mickreevesmodels.co.uk/~mickreev/Jets/Reaper/reaper.htm

Hvala svima unaprijed
LP
Lukas

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #63
Pozdrav Lukas,
 
mislim da ideš u dobrom smjeru. Ovo je kit i možeš ga i kupiti koliko vidim po povoljnoj cijeni s obzirom koje gabarite dobivaš.
 
Ovo je idealna konstrukcija za brzo, ali i jako sporo letenje. Koliko vidim tvrde da ide i do 200 mph u horizontalnom letu što je i više nego dovoljno brzo za tako veliki model. Ima ogromnu površinu krila što mu daje odlične letne karakteristike na malim brzinama, a i prednji kanadrd će mu dati veliki A0A - napadni kut pri malim brzinama što je uvijek jako efektno za gledati. Kao i svaka delta ispuhat će brzinu u oštrom zaokretu i treba mu nešto vremena da je ponovno akumulira. No, koliko mi se čini ovo bi trebao biti pravi floater.
 
Što i sam kažeš ima bolji i laški pristup turbini što mu je svakako prednost. Pogotovo kod turbina koje su samogradnja i nekada se jednostavno ne žele pokrenuti. Gledali smo sada u Austriji jednu takvu. Vrlo iskusni jet pilot ju je pokušavao bezuspješno satima pokrenuti. Ne znam kako je završilo kasnije. No, u međuvremenu su se drugi dobrano neletjeli.  
 
Ovo i je građeno s materijalima koje si nabrojao.
 
Što se tiče krila ona se grade tako da se prvo izreže stiropor jezgra. Zatim se jezgru plankira balzom, a onda pokrije monokotom ili staklom određene gramaže već kako ti paše. Možeš raditi i konstrukcijsko krilo. No, ovaj prvi način gradnje prevladava kod jet modela.   
 
Šteta što nisi išao u Austriju na jet miting. Tamo bi vidio na licu mjesta brojna rješenja kod jetova. Popričao s njihovim vlasnicima, vidio kako se koja konstrukcija ponaša u zraku itd. 
lp
 
Toni 

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #64
A jesi razmišljao o Jetmach supersport?400$ kit,leti izvrsno  sa 70-100N turbinama.Ako jedan shockjet sa ravnim krilima može do 150mph u horizontalnom letu,ne znam zašto supersport sa svinutim krilima nebi mogao i 200mph.
PS:Ako ipak želiš super reapera,onda ok.Igleda lijepo,no ne znam,nekako imam averziju prema modelima gdje je turbina na otvorenom(priča se da sa Jetcat RPM senzorom je znalo biti problema na takvim modelima).

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #65
Tek sada vidim cijenu super reapera,250 funti + 15 funti za retracte.Onda je super reaper bolji izbor,a i lijepo leti.
Super Reaper afternoon flight.

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #66
Pozdrav!
Mislim da ti je ovo dobar model za početak. Moja iskustva s takvim modelima su jako dobra, u nazad 10ak godina koliko letim sa sličnima. Napravio sam 5 modela, neki samo delta krilo, neki sa trupom i kanardima i svi se u principu slično ponašaju u letu. Naravno brzi su, ali uz vježbu i praksu mogu letjeti sporije od jedrilice što je bitno kod slijetanja.(osobno ne volim modele koji sliječu sa 100km/h) Ovaj tip modela oprašta dosta grešaka pilota, teško ga je prevuč a i ako se to desi lako se ispravi jer obično samo spusti nos, neče past u kovit.
Konstrukcija i gradnja je jednostavna, krila se izrežu od stiropora, plankiraju balzom a može i cotto furnir 0.6mm i presvuku epoxy staklom. Trup je klasična gradnja, špera, balza i presvuč epoxy staklom ili karbonom.
    Sretno s gradnjom!
ako negdje zapne slobodno se javi, možeš navratit i do mene u radionicu       

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #67
JetFan,bi li mogla na njega ići 10-14kg turbina?Jer,vidim da većina ima 6-9kg.

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #68
Ovaj model je težak 7kg+, s malo više pažnje u gradnji to bi se moglo spustit na 6kg i turbine od6 do 9 kg potiska su i više nego dovoljne. Mislim da bi taj model dobro letio i s 4 do 5kg potiska tako da 10kg i više je previše i zapravo neiskoristivo osim u krajnjoj brzini, ali šta će ti više od 300km/h+ koliko postiže sa 7-8 kg potiska. Moj je letio oko 250km/h i nakon 3min leta na ful gasu mi je bilo dosta, koncentracija pada, na tim brzinama ne vidiš model nego točku koja juri, nema improvizacija, svaki manevar moraš znati unapred inace u najboljem slučaju imaš krater u zemji i hrpu neprepoznatljivih dijelova.

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #69
A s kojom turbinom je letio tvoj?
(Ja sam mislio staviti nešto u rangu Merlin 90K ili P80SE(10kg)sa kojima bih imao više opcija u budućnosti)

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #70
Ovaj model je težak 7kg+, s malo više pažnje u gradnji to bi se moglo spustit na 6kg i turbine od6 do 9 kg potiska su i više nego dovoljne. Mislim da bi taj model dobro letio i s 4 do 5kg potiska tako da 10kg i više je previše i zapravo neiskoristivo osim u krajnjoj brzini, ali šta će ti više od 300km/h+ koliko postiže sa 7-8 kg potiska. Moj je letio oko 250km/h i nakon 3min leta na ful gasu mi je bilo dosta, koncentracija pada, na tim brzinama ne vidiš model nego točku koja juri, nema improvizacija, svaki manevar moraš znati unapred inace u najboljem slučaju imaš krater u zemji i hrpu neprepoznatljivih dijelova.

Mislim da je ovdje motor/turbina dovoljan od 7kg. Ja tražim nešto u što bi stavio ovaj svoj mlinac za kavu. NAravno s obzirom da će me i ovaj drugi malo olakšati u financijskom smislu jer ne želim prekidati  proces gradnje, tražim i neki zrakopovak koji će biti malo jeftiniji za graditi od mjeg prvo zamišljenog F-16 (nadobudno krenuo ali ja ću ga napravit... mamu mu...jednog dana ).
Ovako velike brzine o kojima ti pričaš ja ću samo sanjati za početak. Mislim da (kada bude jednom) prvi let bi trebao biti vrlo lagan. NO da dalje ne govorim o nečemu što nisam još niti krenuo graditi. No hvala na komentarima i mišljenjima.......spremam u svoj RAM:))))

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #71
dojdi kod mene u radionu pogledaj euro fightera skinemo kalup napravis odljevak i peri misko .Toni i ja vec imamo dogovoren plan kako takvu mrcinu napuniti s elektro pogonom .

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #72
deal, javim se ovaj tjedan , skroz sam zaboravil na to. Budem se zaletil ovaj tjedan do tebe.
Javim se

 

Odg: Samogradnja F-16 sa mlaznim motorom

Reply #73
Možda kasno palim,no meni se osobno ovaj avion sviđa više od super reapera.
http://www.google.hr/url?sa=t&source=web&cd=2&ved=0CBsQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.nitroplanes.com%2Ffa120nigasje.html&ei=Gd_FTJ7ZOcWOswabxsD1DQ&usg=AFQjCNElaxsOPBqtrtuWkeFblWpmLAxqhA&sig2=WHJadMSZCI9lSjrezBeGZw
Cijena mu je samo 180$ što znači da bi u samogradnji stvarno bio jeftin.
A i može letjeti i na klipni motor(impeler) i na turbinu.
Plus,turbinu ima na otvorenom.