Skip to main content

Topic: pronalaženje modela (Read 2725 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pronalaženje modela

U stvari namjeravamo isprobati kako daleko mogu modeli letjeti sa standardnom stanicom i sntenama te jeftinom FPV opremom iz HK. Najvjerojatnije će trebati tražiti model po polju, a tu bi mi dobro došla pomoć. Možda se o tome pisalo, ali ja nisam pročitao.

Naime u mojoj mladosti osnovnoškolci su radili neke jednostavne goniometre pa sam došao na ideju da tako nešto upotrijebim.

Znam da postoje neka nova skupa rješenja, ali radije lovu potrošim u HK ili Auri (kafić) a i veći gušt mi je nešto jednostavno sam napraviti.

Kako sa elektronikom nisam baš u rodbinskoj vezi molim spretnije za pomoć oko ovog rješenja ili makar za kakvu jednostavnu šem ili slično.

L.P.

 
J...... let bez jeze

Odg: pronalaženje modela

Reply #1
Sistem traženja modela usavršavan je za free flight modele desetljećima.  Danas se uglavnom radi tako da se u model ugradi mali odašiljač (pogrešno nazivan 'beeper') i onda ga se traži pomoču radio prijemnika i usmjerene antene.

Ovo ima dakle u sebi praktički sve alemente amaterske radio goniometrije (ARG).  Kako je ARG jedan hobi i sport, isto toliko kompliciran kao i modelarstvo, teško je za očekivati da možeš istovremeno biti i ARG i Fly freak !

Postupak izgleda jednostavno, ali u praksi zeznuo sam se gadno nekoliko puta i na kraju sam tražio pomoč profesionalca, koji mi je dao neke upute: napracio sam jedan topic o tome ovdje:
http://aeromodelarstvo.net/Forum/forums/thread-view.asp?tid=826&posts=2&start=1

,nažalost susjedni forum je pretrpio hakerski napad te su slike i snimke zvuka koje sam priložio izbrisane.

Moja preporuka je da tu pizdariju da vam model odleti, pa ga onda tražite - ne radite !
Fred flight modeli su lagani i imaju poseban mehanizam za meko prizemljenje (determa) i teško da mogu nanjeti štetu ili neku povredu, ne sjećam se da se ikada dogodilo.

S druge strane RC model je težak i brz te kada se otme kontroli predstavlja opasan leteći projektil za koji ne znaš gdje i u što će tresnuti. Jednom sam sebe pogodio vlastitim modelom težine 400 grama pri brzini modela oko 3 m/sec i danima sam imao gadni podljev i masnicu, a model nije pretrpio nikakvo oštećenje !

Još jednom napominjem, nemojte delati tu pizdariju !

Damir

Odg: pronalaženje modela

Reply #2
Zahvaljujem kolegi Diogenu,

Ipak sam pametniji, ali ne dovoljno da bi odustao od zamisli.
 
Ponukalo me traženje quada i jedrilice opremljene fpv-om izgubljenih u visokom kukuruzu.  Okretanjem i zaklanjanjem antene i prijemnika znatno smo ograničili područje pretraživanja.

Problem naraste ako se fpv iskljući, što je u dobrom crashu čest slučaj.
U svakom slučaju objaviti ču rezultat ma kakav bio.
 L.P.
J...... let bez jeze

Odg: pronalaženje modela

Reply #3
kaj ti Diogen nije najbolje objasnio koliko su modeli opasni,izgleda da se mora napraviti pizdarija da bi mi modelari koji smo normalni i željni opuštanja na travi dobili zabranu letenja 8)

Odg: pronalaženje modela

Reply #4
vidis da se nije covjek jos sa sobom dogovorio

Odg: pronalaženje modela

Reply #5
ako već ideš na tu ludu soluciju onda na fail safe ugradi padobran, tako da kad izgubiš model padne polako. Rad sa odašiljačem ( biperom ) nije problem i vrlo je jednostavan ( i sam ga koristim) , a pogotovo ako imaš jagi antenu za 2m područje.
Ali kako Mirt kaže obavezno stavi adresu da kontrola leta i policija znaju kome zakucati na vrata jer u pravilniku o letenju zrakoplovnih modela piše:
POSEBNE ODREDBE O LETENJU ZRAKOPLOVNIH MODELA
Opći uvjeti za letenje zrakoplovnih modela
Članak 211.
(1) Letenje zrakoplovnih modela odvija se u skladu s odredbama članka 29. ovoga
Pravilnika.
(2) Svaki rukovatelj zrakoplovnog modela mora se ponašati tako da ne ugrožava i/ili
ometa javni red i mir, poglavito druge osobe i stvari te da ne ometa propisno odvijanje
letenja drugih zrakoplovnih modela.
(3) Letenje zrakoplovnih modela smije se obavljati samo uz prisustvo osobe koja
može predočiti dokaz o uspješno završenom stručnom osposobljavanju propisanom za
pružanje prve pomoći. Tijekom letenja zrakoplovnih modela, na raspolaganju se mora
nalaziti minimum sredstava za pružanje prve pomoći propisanih za motorna vozila.
(4) Zrakoplovni se model mora tijekom čitavoga leta nalaziti u vidokrugu rukovatelja.
Pokretni uređaji koji se koriste za uzlijetanje zrakoplovnih modela, ne smiju se
ispuštati iz ruku tijekom uzlijetanja.
(5) Zračni prostor iznad i u okolici aerodroma za zrakoplovne modele, mora se
podijeliti na sektore te se moraju odrediti sektori upotrebljivi za letenje u koje ne
smiju zadirati nikakvi objekti ili druge prepreke koje bi ovisno o lokalnim uvjetima
mogle ugrožavati sigurnost letenja. Visina sektora mora se ograničiti ako je to
potrebno zbog blizine susjednog aerodroma. Ako se za letenje zrakoplovnih modela
koristi teren koji se nalazi unutar kontrolirane zone, Agencija mora pribaviti
suglasnost pružatelja usluga u zračnoj plovidbi prije izdavanja odobrenja za uporabu
terena, odnosno aerodroma za zrakoplovne modele.
(6) Predajnici koji se koriste za upravljanje zrakoplovnim modelima, moraju biti
označeni odgovarajućim brojevima u boji obzirom na korištenu radiofrekvenciju tj.
kanal, pokrivati određeno frekvencijsko područje i broj frekvencijskih kanala te
udovoljavati uvjetima utvrđenima posebnim propisom.

pripazi na odjeljak 4 gdje kaže da model ne smiješ izgubiti iz vida, pogodi nekog ili nešto tretiraće te kao po zakonu o oružju.

s najboljim namjerama, Drveni

14.09.2009 Pravilnik o letenju zrakoplova http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2009_09_109_2802.html
Karlo. 098-711-540, Sisak

Odg: pronalaženje modela

Reply #6
Ne treba nam nego jedna glupost da se desi i onda smo svi u banani. Poznavajuci nase novinare odmah bi napravili senzaciju i onda bi neki politicar odmah zabranio letenje da im se uliže  :(
Starenje je neizbježno ali zato odrastanje nije

Odg: pronalaženje modela

Reply #7
meni i prijatelju nedavno u splitu na poljudskom stadionu zvali policiju i dode  serif na bmw-u i nakon deset minuta prepucavanja da ometamo red i mir i letimo setacima preko glava kupi milicajac od mene extru 300 onu malu iz pluramaksa  i ode  :D :D :D :D :D :D :D :D :D a mi nastavili letit :D :D :D

Odg: pronalaženje modela

Reply #8
Meanwhile in Croatia...  :D :D :D :D :D :D :D :D
Prejako!
MAK Zapad

Odg: pronalaženje modela

Reply #9
Dečki zahvaljujem na interesu i pomoći,

No nisam znao da se letači tako drže slova zakona pa mi se čini da sam malo zalutao. Ipak moram priznati da sam očekivao sam malo manje "pokazivanja mišića", a više volje za suradnju.

No tema ostaje, a ja pozivam sve koji su voljni konkretno pomoći da se uključe, možda nisam jedini zainteresiran.

 
Možda u rubrici FPV ima manje ispravnih koji znaju više o toj temi, a manje pokazuju mišiće.

L.P.


J...... let bez jeze

Odg: pronalaženje modela

Reply #10
nitko ti ne želi odmoći, samo ti ukazujemo na potencijalne opasnosti, kolega iz kluba je godinama bio na sudu iako nije nikog ugrožavao samo je guštao u letenju,a budala na cesti gledala model i napravila saobračajku.
Meni su osobno pukla krila na modelu, prilikom takmićenja iznad Ludbrega, što misliš kako sam se osječao išavši po trup i razmišljajući o tome da nisam pogodio kakvog klinca. Trup sa repom = pikado, malo veći. Srećom dobro je ispalo (po mene) ali vjeruj više ni blizu ne letim tako.
Vjerojatno te nećemo odgovoriti od nauma, voljan sam ti posuditi i moj biper iako slične imaš u pojasevima za spašavanje na brodovima, i objasniti kako se koristi. Također na model obavezno stavi i onu pištalicu sa dvije zujalice (jača je ) koja ti signalizira praznu batku jer ćeš imati i mogučnost traženja prema zvuku, a najbilja solucija ti je staviti gps odašiljač za psa ili auto, nisu skupi a šalju ti lokaciju putem telefona, a signal možeš izgubiti jedino na Velebitu ili Dinari
evo pomažem, ne pokazujem mišiće samo te nakon 25 godina mog letačkog iskustva pokušavam odgovoriti od nečeg što može imati daleko veće posljedice od izgubljenog ili razbijenog modela, još uvijek sam za fail safe opciju nakon gubitka signala i padobran
Karlo. 098-711-540, Sisak

Odg: pronalaženje modela

Reply #11
barem nas ima samo 4,5 milijuna na cak 56 000 kvadratnih km. nadjite neko mjesto u pizdi materinoj, toga barem u hr barem ima na svakom koraku, pa tamo isprobavajte nesigurne tehnologije :)
struja zakon, nitro USTAV

 

Odg: pronalaženje modela

Reply #12
Ova ideja sa gps odašiljačem za psa mi ne zvuči loše, osim u segmentu u kom moram imati posla s tele gulikožama.
Inače ako letim FPV stavim i gps odašiljač, ali kod pravog crasha često se otpoji.
Zujalice emitiraju visoke tonove koje kukuruz i trava jako prigušuju pa su samo djelomično korisni. Ujedno su mi se pokazale osjetljive na vlagu, makar ove iz HK.
Što se tiće leta, ipak puno više letim nego pišem, a doživio sam svega, od otkopavanja modela do pogodaka od strane kolega pa se nebojte ozbiljnih gluposti. Kolege me uvjeravaju da uopće nije upitno hoče li model pasti ili ne, samo je pitanje kada i gdje će pasti. Stoga i dalje pozivam sve one koji mogu doprinjeti ovoj temi, a ostalima: vidimo se u birtiji.

L.P.
J...... let bez jeze