Skip to main content

Topic: Ne koristite telemetriju ako baš ne morate (Read 3394 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ne koristite telemetriju ako baš ne morate

http://www.helifreak.com/showthread.php?t=267041

Quote from: lik s helifreaka
Hey guys,

When i first got into this hobby i was using Hitec A9 because i wanted the telemetry feature. I noticed that i was having complete power shutdowns using same servos, bec etc others were using on the same helicopter...i couldnt understand what was going on. I ended buying a Futaba 8FG because i was starting to have suspicions that my Hitec electronics were behind the failures. One thing i knew was that the Hitec required voltage to be above 3.5v where Spectrum and Futaba could go as low as 2.7
I decided to do some bench testing at the time using 3 INOLAB 760MG servos. I did not mount the servos or anything i simply moved the sticks on the bench. I discovered that because of the telemetry the same exact servos using the same exact power source at same voltage would draw 30% to 50% more current when plugged in to an Optima9 RX vs my R6008HS RX. The difference between the two grew even greater as load increased.

I noticed that someone was using a DX8 and just wanted to point this out as Telemetry could be part of the reason why some people are having issues while others are not.

here is the link that pointed out the issue that luckily made me switch to Futaba!
MAK Zapad

Odg: Ne koristite telemetriju ako baš ne morate

Reply #1
Ja koristim TM1000 od spektruma i radi izvrsno. Od kada je koristim ne pada mi na pamet da ne koristim telemetriju jer mi pokazuje izvrsne informacije. Kada bum eventualno kupovao novi helić, obavezni dio će biti telemetrija, više si nemrem ni zamislit da letim bez telemetrije.
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Ne koristite telemetriju ako baš ne morate

Reply #2
Fora je kaj ti Rx srče više struje jer mora i odašiljati i veća je mogućnost brownouta kad gaziš heli. Ili jednostavno budi 100% siguran da si svemu opskrbio dosta struje.
Uostalom koje izvrsne informacije dobivaš? Nisam te vidio da previše gledaš u ekran kad letiš :D
MAK Zapad

Odg: Ne koristite telemetriju ako baš ne morate

Reply #3
Ja uredno koristim telemetriju na Aurori i to radi bez greške. Dapače, to je vrlo koristan podatak u letu. Al kao što i sam kažeš, gdje su veliki potrošaći treba ih dostatno i napajati.
 
lp
Toni

Odg: Ne koristite telemetriju ako baš ne morate

Reply #4
ta struja koju potrosi RX sa telemetrijom je zanemariva i ne moze utjecati na rad samog prijemnika a to sta ekipa ima preslabi BEC ili linearni BEC je druga pjesma pa mu serva tuku peak, treba staviti takav da imas rezerve bar 30% pa nema drljanja

Odg: Ne koristite telemetriju ako baš ne morate

Reply #5
A ovo

Quote
I discovered that because of the telemetry the same exact servos using the same exact power source at same voltage would draw 30% to 50% more current when plugged in to an Optima9 RX vs my R6008HS RX. The difference between the two grew even greater as load increased.

30-50% ili još više pod velikim opterećenjima (koja su stvarno velika kod FBL helija kad ga gaziš), nije baš zanemarivo

Moje pitanje je kaj je to toliko korisno kod korištenja telemetrije na helijima, osim napona baterije, ali ionak imaš timer i soft-cut, pa je i to upitno.
MAK Zapad

Odg: Ne koristite telemetriju ako baš ne morate

Reply #6
Quote
Fora je kaj ti Rx srče više struje jer mora i odašiljati

Krivo, tj nemjerljivo. I to nikako ne utječe na performanse ako je setup pravilno složen,
ne da se 4 serva napajaju 2A becom za 3$.  :D

A telemetrija ne koristi samo za napon i slično,
već stanica prima i RSSI signal nazad od prijemnika pa te upozorava kada nastupa ispad iz dometa....


Uostalom koje izvrsne informacije dobivaš? Nisam te vidio da previše gledaš u ekran kad letiš :D

Poanta i je da NE moraš gledati uopće u stanicu, timere itd... (možeš ako želiš, ali ne moraš)
Namjestiš si alarm za određeni napon, i onda znaš kada je vrijeme za slijetanje.

timerima se dobilo otprilike isto, ali zbog sigurnosti si uvijek morao ostaviti rezerve,
jer ne letiš svaki puta jednako oštro npr, ili imaš neku staru batku u koferu a druge nove itd itd.....
(da ne govorim kod avio modela di vrijeme leta ovisno o prčkanju po palici gasa, pa može varirati i 5x trajanjem, npr 5 ili 25 minuta)

a s telemetrijom znaš TOČNO koliko još fore imaš, sa svakom batkom koliko god različite bile...





btw nisam nikoga vidio da mu je pao model s aurorom radi gubitka komandi,
Amerika ili otkud si to već iskopao je velika, pa postoji mogućnost i da je na tu masu nešto krivo bilo spojeno,

kako su izvjestili na masovnom cijepljenju u Kini jedne sezone, kada je umrlo 10ak ljudi na te silne milione,
da su tim milionima dalji da pojedu jednu šljivu u čekaoni, više od 10 bi ih se ugušili košticom, ništa za zabrinuti se... sve je to stvar statistike  ;)

Odg: Ne koristite telemetriju ako baš ne morate

Reply #7
Fora je kaj ti Rx srče više struje jer mora i odašiljati i veća je mogućnost brownouta kad gaziš heli. Ili jednostavno budi 100% siguran da si svemu opskrbio dosta struje.
Uostalom koje izvrsne informacije dobivaš? Nisam te vidio da previše gledaš u ekran kad letiš :D

 Naravno da ne gledam kada letim :o, mislim da bi mi model opal. Imam narihtan zvučni signal kada batka padne ispod određene voltaže, to se može čuti na mojim snimkama. Vibrira kada je temperatura baterije prevelika, to mi se još nije dogodilo :). Evo neki dan škvadra za bis ;) tražila autorotaciju a ja već bio na zemlji pa sam pogledao kolka je voltaža baterije da nebi išao ispod 3.7/ć, vidio sam da je 21.9 što mi je indikator da ima soka taman za to, pa sam se ljepo popel visoko i autorotiral.

E da, ja imam poseban modul za telemetriju TM1000.

FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Ne koristite telemetriju ako baš ne morate

Reply #8
OK super imamo raspravu

Ispad iz dometa? Really? Pa nitko od nas ne leti više od 200m pravocrtno od stanice, ako i 150...
Da, znam da si namjestiš alarm, ali isto tako imaš timer i ja vjerujem da svatko od nas zna točno koliko potroši baterije na svom heliju.
Ja osobno sam nakon jednog dana na livadi imao timer namješten tak da iz 2200 baterije izvučem 1700 ako ga gazim u idle2, ako sam letio lakše imao sam drugi timer koji mi je tulio 30 sekundi nakon prvog. I nikad nisam vratio više od 1700 u batku :)

Kao što vidite, ovu temu sam otvorio u helikopterima i stavio link na topic s heli sajta i pričamo o telemetriji u helikopterima, ne multijima, autićima, avionima ili brodovima.

Meni je pao model s Aurorom na Domovinskom (Piper Cub 2m, imam i snimku), da li je zbog Aurore ili nečeg drugog - nebitno, ali tu ne pričamo o Aurori nego o telemetriji.

Nek netko objasni ovo:

Quote
So i decided to do some testing...and it looks like it is as though!!

I the Optima 7, Optima 9, R6008HS, R6014HS and for kicks the Orange RX


All tests done with transmitters in helicopter mode no/dr no expo 100% travel 3 servo swash. Channe1 Ailerion, Chanel2 Elevator, Channel 6 pitch
All tests done using 2100mh Hyperion 2s 6.6v LiFE back, using identical power cable etc. All tests done with sticks moved in circles first number is slower circles avg , 2nd number is top avg when moving the sticks faster. On avg the the Optima's drew more current, but the current draw gap seemed to widen the more servos were added. For instance even though when I connected 3 servos on the optima 7/9 i would see spikes as higher than 4.5amps where as the spikes on the Futabas were much less. Even moving the sticks at normal rate in a circle on any of the futaba receivers, i'd see much lower average with the servos...the amperage would stay pretty steady between 1.6 and 2.1amp compared to the Optima which would jump around quick between 2.8~to over 4amps. If anything the numbers below for the Optima represent low avgs instead of incorporating the big spikes where the futabas show their upper limits.

Optima 7
with 1 INOLAB 760MG Server
1-1.5 amp
with 2 INOLAB 760MG Server
2.06-2.7 amp
with 3 INOLAB 760MG Server
2.5--3.7 amps


orange rx (high speed mode)
with 1 INOLAB 760MG Server
.5--.90 amp
with 2 INOLAB 760MG Server
.84--1.34 amp
with 3 INOLAB 760MG Server
1.8--2.6 amp

optima9
with 1 INOLAB 760MG Server
1.1--1.6 amp
with 2 INOLAB 760MG Server
2.02--2.70 amp
with 3 INOLAB 760MG Server
2.5--3.8 amp

R6008HS (normal mode)
with 1 INOLAB 760MG Server
.7--1 amp
with 2 INOLAB 760MG Server
1.11--2.1 amp
with 3 INOLAB 760MG Server
2.1--2.8 amp

R6014HS (high speed mode)
with 1 INOLAB 760MG Server
.8--.97 amp
with 2 INOLAB 760MG Server
1.1-2.0 amp
with 3 INOLAB 760MG Server
2.1--2.8 amp

I ovo kaj sam već citirao:

Quote
I discovered that because of the telemetry the same exact servos using the same exact power source at same voltage would draw 30% to 50% more current when plugged in to an Optima9 RX vs my R6008HS RX. The difference between the two grew even greater as load increased.
MAK Zapad

Odg: Ne koristite telemetriju ako baš ne morate

Reply #9

Nek netko objasni ovo:

Sve je jasno i lijepo opisano u trećem pasusu gnojenja na tom Formu (Robi ne mislim na tebe da gnojiš !).


Očito, tip prije nego li je počeo mjeriti (što on u stvari mjeri ?) nije pročitao kako i sa čime to treba učiniti ovdje:

http://homepages.paradise.net.nz/bhabbott/Servo.html

Rezultati su mu dobri za one koji 'vjeruju', nadam se da većina ne spada medju takve !
Nadam se i da nije onaj zajeb sa 760 odnosno 1520 mikrosec.

Kompoliciran je put do jednostavnosti !

Damir

Odg: Ne koristite telemetriju ako baš ne morate

Reply #10
Tnx Damir na odgovoru
Još jedno pitanje imam - da li i dalje stoji da je potrošnja struje 50% veća na Optimi s uključenom telemetrijom ili i to pada u vodu?
MAK Zapad

Odg: Ne koristite telemetriju ako baš ne morate

Reply #11
Tnx Damir na odgovoru
Još jedno pitanje imam - da li i dalje stoji da je potrošnja struje 50% veća na Optimi s uključenom telemetrijom ili i to pada u vodu?
Za Optimu ne znam, treba pitati Tomislava_ZG ili Tonija oni redovito lete sa Aurorom (već su gore i objasnili).

Ovo za servače je glupost, jer tip pokušava mjeriti vršnu struju na DC opsegu bez Peak Detect ili Peak Hold, pa prema tome nitko u našoj galaksiji ne zna što je on zapravo izmjerio. Pročitaj tekst na linku koji sam dao u prethodnom postu i sve će ti biti jasno!  ;)

Jedino moguće objašnjenje (AKO tip zna što govori) je  Servo Frame Rate: 18ms (FS – Normal Speed Mode) odnosno prelazak  na  9ms (HS – High Speed Mode)     u slućaju ukljućene telemetrije. No bojim se da je ovo tanko objašnjenje i nebi ga se pridržavao (to je upravo onaj razlog zbog kojih digitalni servači cuclaju više struje).         

Damir     

Odg: Ne koristite telemetriju ako baš ne morate

Reply #12
Hvala na pojašnjenju još jednom!
MAK Zapad

 

Odg: Ne koristite telemetriju ako baš ne morate

Reply #13
Ima li tvoja futaba telemetriju,
te možeš li ju gasiti i paliti?


pitam jer na hitec veza je dvosmjerna stalno, pa tako i telemetrija radi stalno
svaki prijemnik(6,7,9 ch) šalje RSSI nazad u stanicu kao i napon,
samo ovisi jel spojiš bec/esc na RX, pa pokazuje napon servača,
ili glavnu batku drito u receiver pa onda pokazuje napon batke a sve drugo radi na naponu od BEC-a...

nisam vidio da se može gasiti,
pa u biti ako veliš da je preporuka da se ne koristi telemetrija jer je loša,
znači nemojte koristiti auroru9, što je smiješno reći za jedan flagship model renomirane firme  ;D


(ako se koristi 'sensor station' onda ima i više funkcija, ampere, temp, rpm, razina goriva u tanku, gps lokacija, brzina, visina)
nitro http://www.hitecrcd.com/products/aircraft-radios-receivers-and-accesories/telemetry/hts-ss.html
elektro http://www.hitecrcd.com/products/aircraft-radios-receivers-and-accesories/telemetry/hts-ss-blue.html

nemam na čemu probati mjeriti za usporedbu, pošto imam samo 6,7 i 9ch hitec receivere doma.
ali mogu ponesti na kanal idući vikend pa uštekamo u polarisa ili što već želiš, pa izmjeri max cuclanje ampera i usporedi s futabom ili čime već.

nas ima desetak ako ne i više samo na ovom forumu aurore, i nitko nije prijavio brownout ili slično, a da je razlog hitec prijemnik,
a lete ljudi i na NiMh i na BEC, od malih modela pa do onih od 2m, od laganice pa do 3D natjecateljske norme,
(Nimbus i njegov brat npr žare i pale po zraku modele od preko 7 kg, a tamo bi se ipak pokazala ta odstupanja da ih ima...)