Skip to main content

Topic: Solarni kolektori (Read 2366 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Solarni kolektori

Evo ja sam sinoć lipo sanja i razmišlja  ::) ::) pa mi sinula jedna ideja, dali je moguće na krilo, amo reć jedrilice, postavitisolarni kolektor koji će povećati trajsnost baterija? Dakle sve klasična priča, Jedrilica na bateriju samo što tu bateriju dopunjava solarni kolektor. Vidio sam po netu da postoje.. al evo ja imam baš malo specifično pitanje za one koji se razume u elektroniku.


Odg: Solarni kolektori

Reply #1
Koliko znam Stipe ovo je vec odavno od interesa,
samo je Graupner imao Model jedrilice sa Solarnom Folijom na Krilu i poslije nitko vise,
ovo na Slici su pojedinacni pokusaji e sada koliko je to uspjesno i ako me malo interesuje nisam mogao nigdje vidjeti nesto kontretno sto bi bilo od pomoci,

Poz, iv

Odg: Solarni kolektori

Reply #2
Ja sam istraživao malo to područje, ali nisam pronašao solarne ćelije koje bi težinom došle u obzir za bilo kakvu kombinaciju na bilo kakvoj letjelici. Omjer težine i izlazne snage jednostavno ne daju računicu.

Boeing je razvio špijunsku letjelicu SolarEagle
http://www.gizmag.com/boeing-solareagle-solar-powered-uav/16399/

Odg: Solarni kolektori

Reply #3
ja sam istrazivao ijako je moje znanje o struji davno zakržljalo i na faxu ostalo, al evo ovko znam da bi se baterija pinila, napon punjača mora biti veći.. to je osnova a jakost ista... pa sam malo surfao i vidio da ljudi pune mobitele, raznorazne prijenopsne uređaje, tipa laptope... pa sam malo razmilja i koji K*** nebi i mi punili jedrilice dok smo u letu... iz znanja koje ja imam u ovoj šupljoj glavi, znam da mi treba nekakav MPP kontroler koji će kontrolirat jer ćelija ne daje uvik istu struju te sam našao neke ćelije koje su dovoljne za punjenje naših 3S baterija... ja cu stavit linkove pa ako netko se bolje razumi u struju molio bi ga za koment!


http://www.ebay.com/itm/Solar-Panel-encapsulated-module-80-x-60mm-12V-32mA-1-pc-/320451535989?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4a9c666475


http://www.ebay.com/itm/3A-Solar-Panel-Charger-Controller-Regulator-DC12V-/180713879827?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a1362f913

Odg: Solarni kolektori

Reply #4
Bavio sam se mišlju o jednoj solar-powered elektromotornoj jedrilici... stvar je u tome da se danas mogu nabaviti 'thin solar film' fotonaposnki članci:  http://www.nanosolar.com/

..uz relativno malu težinu, ti članci kao da su printani na foliji  s kojim bi se moglo presvući krila.
Najpoznatiji ovakav projekat je avion Solar Impulse koji je stvarno operativan:
http://www.solarimpulse.com/

E, sada slijedi realnost: tehnologija je dostupna i u maloprodaji, no računica kaže: ako želim 1 A struje pri naponu oko 8,4 V to će me koštati oko 300 $  (bez carine  :D ).
Zauzeće površine krila bilo bi oko 10 dm2.

Kako ja najčešće gradim jedrilice sa oko 30-40  dm2 površine krila, moj limit bio bi 3 do 4 A na 8,4 V , a to bi jedva bilo dovoljno za održavanje visine, ili blago poniranje i to uz uvjet da je sunčan ljetni dan i da sunčeve zrake okomito padaju na gornju površinu krila !
I investicija od samo 1200 $ samo za thin solar film  panels !

Tako sam zaključio da je za moje mogućnosti ovo nedostižno, jedino bi vrijedilo za pogon prijemnika i serva jedriolice na padini ili u termici, što ima smisla uz neku bateriju rezerve.

@Stipe: imam točno takve ćelije kakve si naveo u linku: k...a ne valjaju, njihov napon je 8,2 V i struja kratkog spoja oko 130 mA; četiri takve davale bi oko 8,4 V uz jedva 200 mA što nije dovoljno za prijemnik+serva niti male jedrilice, a mao li još da puni i bateriju.

Imam četiri takve i zajedno teže točno 120 grama, dakle potpuno neupotrebivo za nas modelare: ako bi htio0 barem 2 A uz 8,4 V, to bi te koštalo najma 1,2 kg dodatne težine na modelu !

Za punjene LiPo baterija isto nisu upotrebive, čak i u najekonomičnijoj konfuguraciji trebaš staviti diodu u seriju (da se u slućaju prestzanka sunčevog svjetla nebi počele prazniti preko čelije, a to je dodatni gubitak 0,5 V za schottky diodu) i jedna 2200 mAh 2S LiPO punila bi se praktički 3 dana , koji moraju biti potpuno sunčani, a čelije opremljene mehanizmom koji bi ih okretao pod 90 st. prema suncu od jutra do većeri.

Damir