Skip to main content

Topic: Letenje multijem za vrijeme ljeta - pita turist? (Read 2166 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Letenje multijem za vrijeme ljeta - pita turist?

Dobio sam danas poruku na RCG od Poljaka koji bi letio na našoj obali:

My name is xxx and I am from Poland.
I would like to ask you about one subject.
Are there any restrictions on your law at the flying RC models?
Often I come to your country to sail and I would do some aerial photos of ports, islands, landscape.
Are the police in Croatia tolerate such activities?
Thank you in advance for your help.
Best Regards,
xxx


Nisam prije komunicirao s čovjekom, pretpostavljam da je vidio moje fpv filmiće s avionima, pa se javio. Vidim da ima homemade hexu i očito ima nešto iskustva, ali malo mi se ipak čini opasno da misli kako može bez brige letjeti hexom po lukama i u blizini ljudi. Htio sam mu odgovoriti nešto ovog tipa i malo ga obeshrabriti:

"During the summer coastline and islands are filled with tourists and I would strongly advise you to avoid flying over populated areas and/or above people at any time! Furthermore, if you are planning to fly without official permission for aerial recording, than somebody could probably report you and get you into trouble.

Some aerial photos in isolated places with safety in mind probably wouldn't  get you into problems, but always have in mind that your multi could potentially crash into forest and maybe cause a fire
."

Možda je još netko dobio slično pitanje. Što vi mislite da mu treba odgovoriti?

Odg: Letenje multijem za vrijeme ljeta - pita turist?

Reply #1
Znas kaj, gotovo u nulu isto pitanje sam ja dobio prosle godine samo je lik bio švabo... Tolko slicno da mi se sad cini ko neki spam... Ja sam mu napisao kak stvarno i je. Ovo tvoje mi se cini fer jedino bi mu ja dopisao da ako se makne od ljudi i snima da nece imat problema, osim ako ce gazit po tudoj zemlji...

Odg: Letenje multijem za vrijeme ljeta - pita turist?

Reply #2
Napisi mu da moze letiti na letalistima uz prisutnost clana kluba, bar je kod nas tako, a za letenje na divlje da moze dobiti po nosu

Sent from my SM-T211 using Tapatalk

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Letenje multijem za vrijeme ljeta - pita turist?

Reply #3
Daj mu svoj IBAN i objasni mu da je dozvola 200€.. ;)

Odg: Letenje multijem za vrijeme ljeta - pita turist?

Reply #4
Haha. Mozda mu mozemo u paketu iznajmiti smjestaj i brod skupa s dozvolom :)

Odg: Letenje multijem za vrijeme ljeta - pita turist?

Reply #5
A sta bi oni trazili od nas recimo da se neko od nas sjeti snimati po berlinu ili parizu

Sent from my SM-T211 using Tapatalk

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Letenje multijem za vrijeme ljeta - pita turist?

Reply #6
A ciglu nek si naruci preko interneta... :)

Odg: Letenje multijem za vrijeme ljeta - pita turist?

Reply #7
Svašta.

"if you are planning to fly without official permission for aerial recording"

pretpostavljam da ovo znači da svi imate dozvole za fpv letenje i snimanje

________________________________________

Kaj jednostavno ne napišete čovjeku pravo stanje stvari:

trenutno važeći propisi ne zahtjevaju dozvolu za amatersko (nekomercijalno) letenje i snimanje

ne smije letiti bliže od 5km od aerodroma

ne smije letiti bliže od 2km od naseljenih mjesta

nije obavezno imati osiguranje

____________________________________

Kultura modelarskog letenja po zemljama tipa Slovačka, Češka, Poljska itd je nekoliko svjetlosnih godina ispred kulture letenja kod nas.

Ako je čovjek već lijepo i suvislo pitao o dozvolama i pravilima - onda sigurno zna što i zašto pita tj. ima iskustva.

Dolazi ovdje na godišnji, jedri uživa i sad bi to malo snimio - jer baš problem da recimo ode brodom u Kornate i napravi dobru fpv snimku? - pa recimo i objavi na jubitu itd - to može biti samo korisno.

_____________________________________

Kad vidim koji moroni ovdje lete fpv/snimaju s kojom šugavom opremom i rizicima koje niti ne shvaćaju/razumiju - ovakvo raspitivanje i priprema mi je čisto osvježenje.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Letenje multijem za vrijeme ljeta - pita turist?

Reply #8
Meni se cini da su decki malo ljubomorni na "svoj" teren :)

sala mala.... ;D