Skip to main content

Topic: Elektronika (Read 2652 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Elektronika

Pozdrav svima, totalni sam početnik u ovome i još k tome slabo mi znanje o elektrinici, čitam sve i svašta u zadnje vrjeme po forumu, puno novih stvari (za mene) od kojih se lako početnik pogubi. Ovako planiram izgradit sebi jedan model koji bi imao i praktičnu primjenu( radi se o plovilu) ono kaj me malo muči je odabir djelova.Konkretno planiram kupit ovu bateriju https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__35811__ZIPPY_Flightmax_5000mAh_4S1P_30C_EU_warehouse_.html pa kasnije eventualno uzet još jednu takvu pa ih povezat da se dobije veći kapacitet (težina mi ne igra ulogu). Sad pošto krećem od nule(znači nemam ništa od pribora trebam savjet koji punjać uzet i sve što je potrebno da se baterija sigurno i pravilno napuni, dosta se po forumu spominje punjač proizvođaća ICharger, predpostavljam da to nije dovoljno, da trebam i napajanje, e tu neznam što se nudi na tržištu, tj. di je moguće kupit neko koje zadovoljava potrebe navedene baterije. Bio bih zahvalan da me uputite na neki solidan izbor, može i slobodno osobna preporuka ipak ima tu ljudi koji se poprilično razumiju u te stvari a o iskustvu da i negovorim.
Od ostalih komponenti uzeo bi ovaj motor https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__36421__Turnigy_D3548_6_790KV_Brushless_Outrunner_Motor_EU_Warehouse_.html
i ovaj regler https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__45019__Hobbyking_YEP_40A_2_6S_SBEC_Brushless_Speed_Controller_EU_warehouse_.html
Znam da su nekima ovo doslovce banalna pitanja, no za mene koji ulazi u sve ovo sam nije baš tako, stoga se zahvaljujem  na konstruktivnim sugestijama i pomoći.

Odg: Elektronika

Reply #1
Preporučio bi ti prvo da se predstaviš u rubici predviđenoj za to.
Lp,
Alex


Odg: Elektronika

Reply #3
Imam točno takav motor...no mislim da se nebi trebalo igrati sa ESC-om od 40 A, jer to su vršne vrijednosti. Ja sam uzeo od 60 A.... i da mi je bio pri ruci nebi pretjerao niti sa 70...80A ESC-om.
Kada vele da motor može kontinuirano vući 40A, to znači da vršno opterećenje u momentu može biti višestruko.
Nisi naveo što će taj motor pokretati, zato nema odgovora što sve nabaviti.

iCharger je OK.

Damir

Odg: Elektronika

Reply #4
Imam točno takav motor...no mislim da se nebi trebalo igrati sa ESC-om od 40 A, jer to su vršne vrijednosti. Ja sam uzeo od 60 A.... i da mi je bio pri ruci nebi pretjerao niti sa 70...80A ESC-om.
Kada vele da motor može kontinuirano vući 40A, to znači da vršno opterećenje u momentu može biti višestruko.
Nisi naveo što će taj motor pokretati, zato nema odgovora što sve nabaviti.

iCharger je OK.

Damir
Hvala na savjetu, onda ćemo podebljat ESC, motor će mi služit za plovilo (brod), po mojoj procjeni pod punim opterećenjem težina bi morala biti max oko 8 kg. Sad pošto nemam nikakvih iskustava po pitanju dal će taj motor biti dovoljno jak u praksi, planiram dodat još jedan ako to nebude funkcioniralo, napominjem brzina mi ne igra pretjeranu ulogu.
Možda nisam bio dovoljno jasan kad sam postavio pitanje u svezi ICargera. Pa ajmo ovako: dali mi je uz ICharger potrebna još koja komponenta za punjenje baterije ili ne? Predpostavljam da, jer se po forumu spominje i napajanje, pa ako sam ja to dobro razumio molio bi za neku preporuku. Hvala za razumjevanje za moja početnička pitanja. Pozdrav

Odg: Elektronika

Reply #5
Uz iCharger treba ti izvor napajanja (za sam punjač), kod iChargera neka ima barem 10A, jedna od mogućnosti je i prerada PC napajanja, primjer: http://www.flyfreak.net/elektronika-i-baterije/napajanje-punjaca-prerada-pc-napajanja-%28moj-nacin%29/msg62858/#msg62858

Što se tiće pogona čamca od 8kg, ako ide pogon zračnom elisom, tu bi mogao nešto preporučiti, ali ako ide pogon brodskim vijkom, tu se nebi štel mešati jer ne radim čamce.

Damir

Odg: Elektronika

Reply #6
Kolko je recimo isplativo (financijski) prerada PC napajanja il kupovine novog? Dali bi bilo dobro neko od ovih napajanja? http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_listCategoriesAndProducts.asp?idCategory=467
Uzimo u obzir, da nisam nikad nešto takvog prerađival, iako je onaj tutorila super objašnjen, al malo tjera "strah" (oprez) crvena boja slova u opisivanju postupka :)
Što se tiče brodskog pogonoa, tu ima za kupit gotovih rješenja sa elisom, tak da tu ne vidim za sad neki veliki problem. Više mi je ta elektorinka  da mi to sve ispravno služi i funkcionira.

Odg: Elektronika

Reply #7
Prerada PC napajanja je dobra ako trebaš riješiti stvar za jedno popodne uz minimalne troškove.  Moguće je uzeti i napajanje od notebook računala ako nije preko 18 V za neke modele iChargera. Neki iChargeri (oni masni veliki) idu i do 50 V napajanja.
Može se nabaviti DC napajanje za halogenu rasvjetu (ne transformator!).
Na eBayu ima raznih rješenja izvora, ali opet ide dostava i možda čekanje.

Ako kupuješ one izvore sa HK, znaj da to lifraju samo iz Kine (nema na EU ) i da bi se moglo odužiti i uletiti u carinski postupak jer je roba povelika i kabasta za mali paketić, zapest će za oko! Shipping i nije jeftin.

Ako misliš da nisi siguran za elektroniku, treba ti netko u tvom kraju tko ti može pomoči na licu mjesta, ovako imaš samo informacije za odlučiti se uz neki rizik greške.

Što se tiće pogona elisom, tj. gotovih rješenja, ako misliš na brodske propelere u vodi - kao što rekoh ne bavim se i ne znam koji bi odgovarao.

Eto toliko od mene u ovom topicu.

Damir

Odg: Elektronika

Reply #8
Zahvaljujem Damire na pomoći, pozdrav