Skip to main content

Topic: Hitec Optic 6 - "upgrade" na 72MHz (Read 3373 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Hitec Optic 6 - "upgrade" na 72MHz

Imam Hitec Optic 6 TX s 2.4 GHz modulom, no nedavno je propeler prijemniku odrezao antenu koju je već ranije išupao, pa sam je zalemio (mikrolemljenje, upitne pouzdanosti), i potom nekoliko puta letio s tako vlastoručno zalemljenom, često s fatalnim ishodom.
Moguće da je takav fatalni ishot bio posljedica gubitka veze, pa sam odlučio promijeniti prijemnik.

Zanima me ima li smisla umjesto 2.4 GHz prijemnika preći na par dolara jeftiniji 72MHz?

Novi A-FHSS 2.4GHz receiver je slične cijene kao i 72MHz, no po forumima čitam da i nema nekih prednosti pred 72MHz, ako u okolici nema i drugih letača na sličnoj frekvenciji.

Molim upućene za savjet - vratiti se na 72MHz ili ostati na 2.4GHZ, po pitanju dometa i pouzdanosti, uz napomenu da nikad ne letim u društvu s nekim to koristi 72MHz.

Hvala unaprijed

Odg: Hitec Optic 6 - "upgrade" na 72MHz

Reply #1
2.4 GHz je AFHSS sistem, što znači da ne moraš provjeravati da li je već netko na toj frekvenciji, samo upališ i letiš.
72 MHz, osim što mislim nije frekv. opseg u kojem bi mi smjeli odašiljati, je i obični FM gdje netko na sličnoj frekvenciji može upaliti npr. stari bežični telefon, CB radio stanicu i sl i srušiti tvoj model.
Osim toga, nisi uzeo u obzir cijenu prdajnog modula, nego samo prijemnika, a tu su naravno i kvarcevi.
Dodatno na to, postoje i ne-hitec prijemnici koji rade na AFHSS a jeftiniji su, tako da ovo oko cijene ... mislim da ne stoji.
Da li taj predajnik ima predajni modul odvojen ili je sve na jednoj ploči? Itd, itd ...
Ukratko mislim da je povratak na FM samoubojstvo iz zasjede.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Hitec Optic 6 - "upgrade" na 72MHz

Reply #2
Ovdje si pretpostavljam pogledao i vidio da su na backorderu:


http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__701__190__radios_receivers-2_4ghz_hitec.html


Ali ima ih na e-bayu.


Zaboravio sam spomenuti antena diversity koji doprinosi pouzdanosti a obični FM prijemnici to nemaju.
Mogućnost telemetrije isto tako
Vidim da ima modul odvojen, pa ako želiš jeftinije prijemnike možeš ugraditi neki drugi 2.4GHz sistem, npr orange ili frsky:


http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1949650


Čak ima i frsky komplet koji košta 37$ plug and play.

Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Hitec Optic 6 - "upgrade" na 72MHz

Reply #3
2.4 GHz je AFHSS sistem, što znači da ne moraš provjeravati da li je već netko na toj frekvenciji, samo upališ i letiš.
72 MHz, osim što mislim nije frekv. opseg u kojem bi mi smjeli odašiljati, je i obični FM gdje netko na sličnoj frekvenciji može upaliti npr. stari bežični telefon, CB radio stanicu i sl i srušiti tvoj model.
Osim toga, nisi uzeo u obzir cijenu prdajnog modula, nego samo prijemnika, a tu su naravno i kvarcevi.
Dodatno na to, postoje i ne-hitec prijemnici koji rade na AFHSS a jeftiniji su, tako da ovo oko cijene ... mislim da ne stoji.
Da li taj predajnik ima predajni modul odvojen ili je sve na jednoj ploči? Itd, itd ...
Ukratko mislim da je povratak na FM samoubojstvo iz zasjede.

Koliko se ja kužim u te stvari Hitec Optic 6 treba samo modul za 2.4 GHz, a ne i za 72 Mhz, jer teleskopsku antenu već ima ugrađenu, pa valjda i ostalu elektroniku za 72 MHz.
Kažeš 72MHz je zabranjena frekvencija u HR? Možda je onda na 35, ili 27, ja sam tih 72 izvukao iz manuala s interneta. Trebao bih pogledati u papirnati, jer stanica je kupljena u HR, doduše polovna. A opet - i papirnati manual mi je na engleskom.
A ovaj link koji sam u prvom postu dao i je za ne-HITEC 2.4GHz prijemnik, inače original Hitecov je oko 40$.
Jedino za kristale ne znam. Za ovaj 72 MHz prijemnik na koji sam dao link piše da radi i sa odašiljačima bez kristala, tzv. sintetiziranim, ali u  manualu  Optica 6 ne piše je li sintetizirani ili sa kristalima.
Možda je prethodni vlasnik ugradio kristal u predajnik, trebalo bi provjeriti. Kako?





Odg: Hitec Optic 6 - "upgrade" na 72MHz

Reply #4
35 i 40MHz su se koristile u EU i kod nas, ali opet kažem, ne vidim nikakvu prednost vraćanja na FM.
Drži se Hitec-a i ne-hitec prijemnika zbog cijene, a ako baš hoćeš nešto drugo onda FrSky.
Može se umjesto teleskopske antene ugraditi antena za 2.4 tako da nema antenu sa zadnje strane, ako je to problem.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Hitec Optic 6 - "upgrade" na 72MHz

Reply #5
35 i 40MHz su se koristile u EU i kod nas, ali opet kažem, ne vidim nikakvu prednost vraćanja na FM.
Drži se Hitec-a i ne-hitec prijemnika zbog cijene, a ako baš hoćeš nešto drugo onda FrSky.
Može se umjesto teleskopske antene ugraditi antena za 2.4 tako da nema antenu sa zadnje strane, ako je to problem.

OK, ostat ću, dakle, na 2.4 GHz, ali sad pitanje u vezi HITEC-a:
ako bi išao na više kanala - Turnigy 9x?
Ako ostanem na HITEC-u - Aurora 9, ali tu cijene lete u nebo! :/

Odg: Hitec Optic 6 - "upgrade" na 72MHz

Reply #6
Ako imaš love za auroru, onda to, super stanica touch screen itd, ima ih u hrvata pa imaš koga pitat i nije komplicirana za korištenje a već imaš neke prijemnike?.
Turnigy 9XRpro bolje nego 9X, osobito što je na sniženju pa koštaju isto:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__51442__Turnigy_9XR_PRO_Radio_Transmitter_Mode_2_without_module_.html
Ja sam je imao ali sam je brzo riješio jer mi nije baš sjela ta njihova plastika.
Tu imaš veliki broj korisnika i potencijalnih savjetodavaca ako što zapne.
Softwerski najmoćnije riješenje, bolje i od aurore, MPX, ... ali kompliciranije za korištenje.
A tu je naravno i Taranis kao nešto skuplje riješenje, ali možda i najbolje, sa već ugrađenim FrSky modulom, telemetrijom, glasovnim upozorenjima i drugim začinima koji ti možda trebaju a možda ne.
Na kraju se odabir svodi na količinu novaca ...
Malo prosurfaj forumom, ima bar 10 tema tipa koju stanicu da kupim.

BTW treba ti modul za 72MHz, to što imaš antenu ne znači da imaš i modul. Još jedan razlog za 2.4.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Hitec Optic 6 - "upgrade" na 72MHz

Reply #7
Ako imaš love za auroru, onda to, super stanica touch screen itd, ima ih u hrvata pa imaš koga pitat i nije komplicirana za korištenje a već imaš neke prijemnike?.
Turnigy 9XRpro bolje nego 9X, osobito što je na sniženju pa koštaju isto:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__51442__Turnigy_9XR_PRO_Radio_Transmitter_Mode_2_without_module_.html
Ja sam je imao ali sam je brzo riješio jer mi nije baš sjela ta njihova plastika.
Tu imaš veliki broj korisnika i potencijalnih savjetodavaca ako što zapne.
Softwerski najmoćnije riješenje, bolje i od aurore, MPX, ... ali kompliciranije za korištenje.
A tu je naravno i Taranis kao nešto skuplje riješenje, ali možda i najbolje, sa već ugrađenim FrSky modulom, telemetrijom, glasovnim upozorenjima i drugim začinima koji ti možda trebaju a možda ne.
Na kraju se odabir svodi na količinu novaca ...
Malo prosurfaj forumom, ima bar 10 tema tipa koju stanicu da kupim.

BTW treba ti modul za 72MHz, to što imaš antenu ne znači da imaš i modul. Još jedan razlog za 2.4.


OK, od 72 MHz ništa, A-FHSS prijemnik mi košta min 27 USD, 9X je s modulom i prijemnikom kao 9XR PRO bez modula i prijemnika, a s njima -
ako ću 2.4 GHz - dodatnih 40$
ako ću 433 MHz - dodatnih 50$


Na meni je da odlučim, ali reci mi još sam[/size]o - 433 MHz (1W) ili 2.4GHz ("full range") i zašto?