Skip to main content

Topic: razlika u stanicama (Read 4391 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

razlika u stanicama

vidim da po forumu dosta njih pljuje neke stanice neke dize u nebesa itd

koja je razlika u stanicama pitam za ove  malo skuplje npr aurora,dx8,multiplex itd

po cemu je bolja losija jedna od druge za helikoptere

vecinom svi koriste 6 kanala tako da kanali neigraju neku ulogu

telemetrija: neznam za vas ali ja nestignem pogledat trimove a kamoli jos i neke brojeve

screen touch to nema veze sa kvalitetom

u cemu je onda razlika zasto kesirat 500-600 dolara umjesto 200-300? 

Odg: razlika u stanicama

Reply #1
Kaj se telemetrije tiče, ne moraš ništa gledat, već ti npr. stanica beep-a kad ti je Rx baterija ispod postavljene voltaže, možda (ovo nisam ziher) može i tulit npr. kad s jedrilicom uhvatiš termiku i model počne penjati itd.

Razlika može biti u kvaliteti stickova, tj. ležajeva, neke imaju kuglične ležajeve, neke gimbale (ne znam kak se to točno prevodi), manju/veću latenciju, bolji ili lošiji frequency hopping system, naprednije mogućnosti mixanja (recimo na Futabi T8FG ili Hitecu A9 možeš dodati praktički bilo koji mix, flight condition ili kaj god ti padne na pamet na bilo koji prekidač, možeš toliko zakomplicirat stvar da na kraju ni sam ne znaš kaj si napravio :)), količina switcheva, razlika je u tome kak je koja kvalitetno napravljena (od kućišta pa na dalje), količinu flight conditiona, snap rollove možeš programirat itd. itd. itd.
Većina toga su perverzije koje su bespotrebne većini modelara, ja tvrdim da je stanica u rangu Futabe 7C dovoljna velikoj većini ljudi koji lete do 6 kanala jer ima npr. mixeve za sve tipove swasheva, druga stvar je ak netko leti npr. jetove u skali kojima stvarno i treba više od 10 kanala da bi sve bilo kak se spada.
Ali svi smo (neki manje, neki više) gadget freakovi, ja npr. volim imat stanicu s backlit touchscreen ekranom koju je jednostavno programirat i ima više mogućnosti nego meni ustvari to treba, osim toga lijepo mi izgleda i super leži u ruci. Ne moram ju otvarat svaki put kad želim podesit stickove, uvijek znam koji mi je napon na receiver bateriji za nitro modele a i najavljuju neke fora feature za FPV (neće biti potreban dodatni prijemnik i predajnik, već ćeš navodno naočale moći spojiti direkt u Tx modul)
MAK Zapad

Odg: razlika u stanicama

Reply #2
@robi1kenobi : iskreno napisano , baš mi se svidja, jedino.... nemoguće je bez pomoći specijaliziranog laba procjeniti kvalitetu hopping sustava.

Jedna zanimljivost za one koji razmišljaju o razlikama raznih brendova stanica: prošli tjedan održanp je Europsko F3J u Bovecu ( Arijan Veliki :)  )  razgovarao sam sa jednim našim takmičarom i odgovorio mi je ovako:  većina vozi Graupner (Jr ??) ili Futabu, tu i tamo koji MUltiplex, od modula vidjen je Jetti.  Spektrum i Aurora nisu primijećeni, zašto je tako, ne znam !

Damir

Odg: razlika u stanicama

Reply #3
možda jer imaju debele 9ch prijemnike, preteške za jedralke  :D  ;D


Odg: razlika u stanicama

Reply #4
Osim što veličina i težina prijemnika igra vrlo važnu ulogu valja napomenuti da pravi natjecatelji rijetko mjenjaju stanice ( za razliku yubito pilota ), već se drže one stare, letim s onim što mi odgovara i s čim pobjeđujem.
Ne pljujem po nama ( yubito pilotima ) jer da nema nas nebi bilo niti opisa karakteristika raznih stanica.

Odg: razlika u stanicama

Reply #5
Ja vozimTurnigy9x i do sada nisam imao nikakvih problema niti imam razloga nešto bolje nabaviti ali valjda je to u prirodi čovjeka pa samog sebe uhvatim kako razmišljam o nabavi nekog konkretnog brenda, možda se čovjek nekako osjeća bolje jer smatra da posjeduje nešto  kvalitetno gdje je manja mogućnost tehničkog  zatajkivanja.

IMO

Reply #6
Ma mislim da je stvar procijeniti što kome treba. I odrediti budget, a ne sada naći najbolje koje tak i tak za godinu više nije najbolje i natezati onda budget do maskimuma za nešto što iskreno nam ne treba.

Moje iskustvo je da bi bio posve zadovoljan s Turnigy da sam njega kupio prvog a ne Futabu.
No procijenio sam budget i Futaba je ispala.

Možda bi sada kako svi hvale uzeo Auroru, no skuplja je i nisam siguran da mi sve to treba.

Smatram da stvari jesu opravdano skuplje ali kako diogen kaže da bi trebalo sve to skupiti u jednom labosu na tjedan dana i na terenu i onda nešto reći da li stvarno opravdava cijenu.

Predpostavljam da je prva i najbitnija stvar snaga veze TX/RX, znači sigurnost modela a i opća sigurnost.
Drugo sve što nam treba da li stanica ima.
A ostali gadgeti su bonusi.

No eto učiš dok si živ, pa možda i promjenim mišljenje za koju godinu.


Odg: razlika u stanicama

Reply #7
@Tomislav_Zg    u praksi ono s čime se leti nije ni lakše ni manje od Optime9 ili 7, npr DS 9 IPD od MPX-a je preko 30 grama i velik je ko kutija za cigare, a obožavaju ga takmičari (opravdano).

@Plavi: točno tako, međe takmičarima postoji neki konzervativizam kada se biraju brendovi stanica. No saznao sam iz kuloara zanimlivost sa Europskog: tri Futabe T14MZ otkazale su neposredno prije ili na Europskom, neke su se već vratile iz servisa. O čemu se radi - nitko ništa ne zna, a ta stanica košta oko 2500  €. Pogledaj slike što vozi naš šampion...
Računa se da oni koji pucaju na visoke plasmane na ovakvim takmičenjima, godišnje lete i više od 1000 sati, to je skoro 3 sata dnevno prosjećno, a za vikend u dva dana naprave valjda i 12 sati. Cijena uspjeha, stanica nebi trebala zatajiti, time se opravdavaju.

Ja za sebe točno znam (brojač u stanici) da sam cijele prošle sezone letio intenzivno i to nešto malo preko 90 sati, dakle do 2 sata tjedno u prosjeku, a ove sezone bitno manje.

@Moriaty: 'snagu veze' ne možeš apsolutno nikako procjeniti, a za mjerenje bi trebalo iskeširati opako lovu, da vidiš samo kada to rade za mobilne operatere kada žele znati kako im je pokriveno područje baznih stanica. Povremeni ispadi RC veze najnormalnija su stvar, čak ih i većinu niti ne primijetiš, a ako primijetiš, najlčešće ti je model na zemlji prije nego li se dosjetiš u čemu je problem. Pouzdano znam da je 90% otkaza opravljanja  greška modelara (imam vlastitu statistiku  , ali to nije za objavu   :D   ), tek 10% ti je crkavanje prijemnika, serva, baterije...


Damir

Odg: razlika u stanicama

Reply #8
@Moriaty: 'snagu veze' ne možeš apsolutno nikako procjeniti, a za mjerenje bi trebalo iskeširati opako lovu, da vidiš samo kada to rade za mobilne operatere kada žele znati kako im je pokriveno područje baznih stanica. Povremeni ispadi RC veze najnormalnija su stvar, čak ih i većinu niti ne primijetiš, a ako primijetiš, najlčešće ti je model na zemlji prije nego li se dosjetiš u čemu je problem. Pouzdano znam da je 90% otkaza opravljanja  greška modelara (imam vlastitu statistiku  , ali to nije za objavu   :D   ), tek 10% ti je crkavanje prijemnika, serva, baterije...


Damir

OK. Znači tema je u biti čisto iskustvo tko je kakva imao. I dokaz da bilo koja stanica od 1500-xxxx tisuća kuna mora raditi manje više dobro, i ako netko kaže drugačije to je njegovo mišljenje. A ne dokazana tvrdnja. Osim ako ne iskešira puno love :D
Ma vrtimo se ukrug, još najbliže istine je ona "KOLIKO PARA TOLIKO MUZIKE" no ja kažem pitanje koliko tko želi muzike i treba.

Odg: razlika u stanicama

Reply #9
gledam stanice i vidim 1200 dolara i mislim si ok ima pozadinsko osvjetljenje telemetrija screen touch
ali neznam sta moze biti bolje od npr stanice koja kosta 1500kn da se to osjeti u letu

poznajem decka ima groupnera mx-16 vozi odlicno avione ne odlicno nego super odlicno i nikad nije spomenuo da mu treba nova stanica ili nesto vise

pitam jer neznam tolko o stanicama ap me cisto zanima sta dobijes sa nekom jako skupom stanicom  
(ljecenje kompleksa od malog pisulina,biti u centru paznje, mozda je to  ;D )

Odg: razlika u stanicama

Reply #10
Ma "kod nas" su dvije riječi koje u kontekstu s ovim hobijem je šteta izgovarati, trošiti zrak.
Ali ja skinem 1080p i lossles codec i sve super ;)

Mislim da se svi slažemo kada netko ulazi u ovaj hobi pitanje bi trebalo biti postavljeno tako da uključuje : koliko sam spreman dati za stanicu. A onda u tom kontekstu raspravljati. Ponuditi neke alternative i neka sam odluči.
Mislim tko god uđe ipak će se kad tad morati s tim upoznati pa zašto ne odmah. Sjedi i guglaj.

Zašto je koja stanica bolja? Isto sjesti i guglati, ali manje više kako je robi rekao, predpostavljam.
Ne ispitujem stanicu baš previše, koristim je i zadovoljan sam odabirom.

Za pitanja su tu znalci koje sam i ja tražio pomoći i još uvijek tražim.

Samo imam feeling da se u zadnje vrijeme pitanja stalno ponavljaju. Konkretno odabir stanice i odabir prvog helija (ono što pratim). I tu se najviše raspravlja.

Odg: razlika u stanicama

Reply #11
pitam jer neznam tolko o stanicama ap me cisto zanima sta dobijes sa nekom jako skupom stanicom  
(ljecenje kompleksa od malog pisulina,biti u centru paznje, mozda je to  ;D )

Eto ti odgovora na tvoje pitanje ;)

Ali ako netko ima love nek ima, netko želi uložiti i to mu je pravo. I ja bi možda.....NOP.
Nemam blage veze kaj bi mi tipa Futaba 14MZ. U mojim rukama za ništ, bačena lova.

Odg: razlika u stanicama

Reply #12
mene samo imanje stvari ne veseli. stvar mora vrsiti namjenu radi koje sam je kupio i platio odredjenu sumu. npr. nema smisla da kupujem auroru ako cu je koristiti isto kao i graupnera kojeg sada imam. no ako cu koristiti sve sto aurora nudi onda ta kupovina ima smisla.  mene u stvari samo zanimaju modeli i eventualno razina goriva u njima, a to nudi i frsky (fala damiru na informacijama), rx baterije punim prije svakog odlaska na polje, a ozbiljne elektro modele bas i ne letim pa ne vidim smisla imanja telemetrije za 3d depronca ili epo cessnu. stanica je tu samo da njima upravljam i dokle god stanica ima sve sto je potrebno za upravljanje modelima koje imam meni je dobra i ne vidim smisla u kupovini druge samo zato sto je ova vec stara i na trzistu ima boljih. druga je stvar ako netko ima viska novca pa niti ne osjeti te troskove, a treca i najzalosnija stvar je kada netko iz cudnih pobuda potrosi ono sto nema ili ce mu radi toga faliti na drugoj strani na nesto sto mu realno ne treba jer je ta stvar trenutno u modi i "stavlja" te na neko bolje mjesto u drustvu (u ovom slucaju u modelarskoj zajednici.


struja zakon, nitro USTAV

Odg: razlika u stanicama

Reply #13
mene samo imanje stvari ne veseli. stvar mora vrsiti namjenu radi koje sam je kupio i platio odredjenu sumu. npr. nema smisla da kupujem auroru ako cu je koristiti isto kao i graupnera kojeg sada imam. no ako cu koristiti sve sto aurora nudi onda ta kupovina ima smisla.  mene u stvari samo zanimaju modeli i eventualno razina goriva u njima, a to nudi i frsky (fala damiru na informacijama), rx baterije punim prije svakog odlaska na polje, a ozbiljne elektro modele bas i ne letim pa ne vidim smisla imanja telemetrije za 3d depronca ili epo cessnu. stanica je tu samo da njima upravljam i dokle god stanica ima sve sto je potrebno za upravljanje modelima koje imam meni je dobra i ne vidim smisla u kupovini druge samo zato sto je ova vec stara i na trzistu ima boljih. druga je stvar ako netko ima viska novca pa niti ne osjeti te troskove, a treca i najzalosnija stvar je kada netko iz cudnih pobuda potrosi ono sto nema ili ce mu radi toga faliti na drugoj strani na nesto sto mu realno ne treba jer je ta stvar trenutno u modi i "stavlja" te na neko bolje mjesto u drustvu (u ovom slucaju u modelarskoj zajednici.

Pa čovjeće gdje ti živiš? :D
Pa svako dijete ima iphone,kaj im to treba? Pa to je mentalitet takav i pokazatalj novčanog statusa u neku ruku i mentalnog, pričam o onima kojima stvarno to ne treba. Tko voli nek izvoli. To su samo novci.
U svijetu trenutno vlada bijela boja (apple) isčekivanje početka predbilježbi za iphone 5. I traženje nove oblekice za isti. Ako nemaš iphone ili mac nisi "in". Onda si out. Stvaranje slojeva na temelju tih polako klasnih obilježja.

Slažem se potpuno s tobom, znači ako platim očekujem da korisitim sve stvari koje nudi. Iphone mi je super, ali pola stvari koje nudi ne bi koristio, prije bi uzeo blackberry. Ista stvar i sa stanicama. Procijeniti što planiramo raditi i kupiti najbolje kaj možemo za svoj budget misleći na budućnost.
Jer činjenica je da neće svi imati krivulju uspona istu i na kraju dotaknuti 2.5m benzinske extre, ili nitro helije, ili avione s turbinama.

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.