Skip to main content

Topic: Pitanje o proppovima (Read 3523 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pitanje o proppovima

Malo glupo pitanje. Ako su nam perfomanse motora recimo na 4s i 12,50 prop potisak 1100g karikiram.
Jel moguće staviti na taj motor  dva propa recimo karikiram /bubam napamet)10,5 ali dva propa kao + ?? znam da postoje 3-kraki, ali 4-kraki?


Jel postoje takve šeme? manji propovi ali na kraju isti thrust i slična potrošnja napona?

Jel netko radio takvo što na multijima?
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: Pitanje o proppovima

Reply #1
Moguče je staviti ali druga stvar je što češ dobiti s time. S brojem krilaca povečava se i drag propelera - zapravo smanjuješ efikasnost. 2 dvokrilna propelera na istoj osovini znači da sva 4 krilca nemaju isti tracking što dovede do neželjenih pojava, turbulencija i sl...
http://www-mdp.eng.cam.ac.uk/web/library/enginfo/aerothermal_dvd_only/aero/propeller/prop1.html
Postoje proračuni za turbine pa možeš ići u nedogled s brojem krilaca, ali na kraju krajeva samo se smanjuje efikasnost iako to na multirotoru koji je u hoveru možda nebi mogli tako tumačiti zbog toga što bi u slučaju dobivanja istog potiska (za hover) sa kojim krilcom više zapravo bio potreban manji broj okretaja, tako da ne ovisi samo o propeleru nego i o motoru tj. u kojem je točno dijelu krivulje vrti, također i kad su mu zahtjevi za večim okretnim momentom potrebni (više draga i inercije zbog više krilaca) na ubrzanjima će se stvarati dodatni gubici a to je bitno kod multirotora jer cijelo vrijeme šara po brzini rotacije.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Pitanje o proppovima

Reply #2
Malo glupo pitanje. Ako su nam perfomanse motora recimo na 4s i 12,50 prop potisak 1100g karikiram.
Jel moguće staviti na taj motor  dva propa recimo karikiram /bubam napamet)10,5 ali dva propa kao + ?? znam da postoje 3-kraki, ali 4-kraki?


Jel postoje takve šeme? manji propovi ali na kraju isti thrust i slična potrošnja napona?

Jel netko radio takvo što na multijima?

Za 4 kraka ne znam, ali sam mjerio struju i potisak istovremeno i uspoređivao 3-kraka vs. 2 kraka. Za isti potisak, potrebno je negdje oko 20% više struje. Jedina dobit kod 3-krakog propelera je tiši rad. Ako su 4 kraka u istoj ravni, onda pretpostavljam još tiši rad, no ako su malo u pomaku, kako je frankycro rekao - moguće su neželjene vibracije.

LP,
milan
---

Odg: Pitanje o proppovima

Reply #3
Ovo povećava efikasnost.


Odg: Pitanje o proppovima

Reply #5
Da to je zgodna stvar za avione ali ja ne vidim povečanje efikasnosti kad je potrebno 231W snage za 1320g potiska na 10" veličini propa, to je 5,71g/w, fali mi bar jedno 10-15% od onoga što sam ja navikao izmjeriti.  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Pitanje o proppovima

Reply #6
Ovo povećanje se sigurno odnosi na "velike" avione, a kod modela je vjerojatno veći gubitak zbog duplog porpa nego dodatna efikasnost. Ovo se inače koristi kod brodskih motora, i to uglavnom zbog upravljivosti.

Odg: Pitanje o proppovima

Reply #7
To se u potpunosti slažem. Inaće je u koaksialnim izvedbama potrebno daleko više proračuna i eksperimentiranja za dobiti pristojan pa čak i bolji rezultat. Kod multirotora u recimo X8 izvedbi startamo sa 2 ista propelera (gore i dolje), kasnije se eksperimentom mogu isprobati razne varijacije tipa staviti donji veči/manji, probati drugi pitch, mjenjati razmak između propelera a to za večinu nije jednostavno i potrebno je puno truda, vremena i novaca. Ove "velike" stvari to imaju riješeno i optimizirano.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis


 

Odg: Pitanje o proppovima

Reply #9
donji tj stražnji prop treba biti manjeg promjera i većeg koraka...  ostale kombinacije ne treba niti provjeravati. zrak koji dolazi na zrtažnji tj donji prop je već ubrzan onim prethodnim.. i samim tim  ako su istog koraka donji prop jedino poništava zakretni moment tj  ispravlja struju zraka ova izvedba na fotografiji velikog aviona mene više podsjeća na izvedbu koja se koristi kod brodova. tj.. ovaj drugi prop  se okreće slobodno. i povećava iskoristivost propelera. struja zraka od prednjeg propa okreće ovaj drugi i potisak stvara u autorotaciji kao rotor kod autožira. Zato mu je promjer veći  jer on potisak stvarana tom vanjskom dijelu kraka gdje je ionako najveći gubitak  prednjeg propa.