Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 255101 times) previous topic - next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #495
Quote
S obzirom na broj osoba koje nisu imale nikakav dotjecaj sa modelarstvom, nitiupravljanjem modelima, a koje misle da mogu otici u ducan kupiti phantoma i letjetiga uz pomoc gps-a, jer kad bi ga stavili u man mode bi ga razbili - potpuno opravdano, bez da ulazimo u druge bitne aspekte sigurnosti kao npr sto se dogadjaprilikom otkaza motora itd.



Vjerojatno nisi imao prilike upravljati dronom tipa Phantom.  U manualnom modu je vrlo jednostavno upravljati, jer
letjelica koristi ugrađeni barometar za pozicioniranje. Phantom ima RTH sigurnostni protokol, koji je na verzije 3
još više usavršena. U slučaju gubitka veze od daljinskog upravljača, dron se vraća na mjesto s kojeg je poletio, dok se
u fazi povratka može vrlo brzo uspostaviti vezu u manualnom modu ili pak prekinuti RTH protokol.
U verziji Phantom3 postoji i ultrazvučni senzori za slijetanje. Svi parametri su u svakom trenutku vidljivi na displeju
tableta ili smartphona. Kod kritične razine baterija dron se automacki vraća na točku polijetanja, a zvučna upozorenja o stanju bateriji
javljaju se već na 30%. Tu su i ograničenja leta u zonama aerodroma i još toga. Toliko o sigurnosti.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #496
A) barometar ne sluzi za pozicioniranje

B) RTH nije protokol, vec funkcija sustava FC-a

C) sve navedeno nema veze sa sigurnoscu

D) prouci u prirucniku sto se dogadja u man nacinu rada, prije nego sto objavis post
na forumu

E) svaki daljnji komentar je suvisan, na zato su i donijeli pravilnik

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #497
Ajd mi molim te pojasni kako rade ta "ogranicenja" u blizini aerodroma?! Usput molim te i manual mode koji "pozicionira" putem barometra.
Lp

P.S
A i ovih 30% mi ulijeva potpunu sigurnost.......
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #498
Krešo X
Quote
Ajd mi molim te pojasni kako rade ta "ogranicenja" u blizini aerodroma?! Usput molim te i manual mode koji "pozicionira" putem barometra.


Ako te interesira možeš si skinuti upute o korištenju sa službene DJI stranice. Osobno sam isprobao dizanje drona kraj aerodroma Pleso, i gle čuda nije se mogao dići, ledice su treptale crveno,
a na displeju se pojavilo upozorenja da se dron nalazi u blizini tračne luke. Barometar u manual modu pozicionira njegov položaj u smislu što mu je gore (propeleri) a što dolje. Što je tu čudno?

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #499
B) RTH nije protokol, vec funkcija sustava FC-a

C) sve navedeno nema veze sa sigurnoscu


Protokol je postupak koji slijediti u određenoj situaciji  :D


Nema veze sa sigurnošću ako se dron nakon gubitka kontrole upravljača vraća na poziciju s koje je poletio?


Valjda bi bilo sigurnije da ostane u zraku do pražnjenja baterije i sruši na tlo  :-[ [/color]

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #500
E)
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #501
E) :D

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #502
F) Pojedinci su uvijek u pravu, čak i onda kad nisu... svaki daljnji komentar je suvisan.

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #503
Imao sam prilicno letjelica s raznim kontrolerima kk prve verzije, naza 1. 2, apm, wookonga, kk2, naze32 ... te modela quadova, hexi okto/x8 i mnogi bi bili pomislili (oni koji me neznaju) da se bavim time, ali iskljucivo letim za sebe i svoj gust, a to nema cijene. Zaljubio sam se u taj hobi prije 8-9 godina (od tada vise nemam novaca hehhe) te zadnji 5god u multirotore. Imao sam i gotovih letjelica u manjem broj u odnosu na samogradnju. Jedna od njih je i1. Uzeo sam ga u 1 mjesecu cim je izaosao te vjerujem da sam medju prvima . P3 sam vidio ali ne i letio, ali znam da ima gotovo iste opcije kao i i1. molio bi da mi netko objasni manual mode na p3 ili i1 jer rado bi probao isti. vecinom letim u atti te manual mode i1 i p3 nikad cuo. U modelima s manualom radis flip ali to u atiju je nemoguce.. Pa ako netko moze da mi objasni manual mod na i1 ili pak p3, pa da probam, jel moze i on raditi flipove. Sto se tice zakona ima pluseva i minusa ali ga podrzavam jer reda treba biti. Problem je osoba koja upravlja, a manji problem je stroj. cak bi uveo da ima neki ispit osnove poznavanja stroja te pokazni let na nekom poligonu.

edit: da ne ispadne da imamo negativno mišljenje o phatomima tj dji nebi uzeo i1 ili imao p2, naprotiv mislim da su to sigurni modeli isto kao i neki puno skuplji strojevi, ako ne isto, definitivno su best buy. stroj(mod leta, kupovni, praviti,...) nije toliki problem, nego covjek tj zdrav razum. iskreno ovo s 8 motora meni toliko i nepije vode.

Sent from my iPad using Tapatalk
Sjedi mrav na banderi i umače keks u struju

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #504
Dok meni neko nabraja sigurnosti letjelcie i pametuje o svemu što letjelica ima to nije za komenitrat al moram bacit komentar, povaljam nije upitna sigurnost letjelica već sigurnost pilota, povaljam samoprovzani piloti koji lete u GPS, u att itd.  barometri senzori što to govori ?? da pilot nije potreban već samo ga miče od jedne točke do druge, što kad jedna od tih stavki zakaže nema gps-a nema ultrazvučnog, kompas poblesira? ideš u čisti manual, to znači samo akcelometri bez žiroskopa, pa da vidim onda te pilote. Ponaljam nije bitna letjelica bitan je pilot, te spike fantom ima 213 sigurnosti, ima sve to zato što ga lete wanna be UAV piloti.. Ako si ga i već kupio nemam ništa protiv odi na livadu i treniraj letenje bez GPS-a, kad zaglibiš pali gps vrati se nazad i ajmo ispočetka. Dalo bi se tu dosta raspravljat... ne treba nam tu na forumu niko pametovat što fantom ima i što nema većina tu na forumu je dosta dugo godina u ovom hobbyju i znaju dosta.


banga +1

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #505

mini_fly_moriss


slažem se s većinom, ali ne i s wanna be UAV to ako netko leti u gps, atiju, manualu ili necem trecem necini ga boljim ili losijim pilotom. to da nije sigurno tj da se kvari cesto, nebi bilo u modelima. Samo to treba znati gdje? sta? kako? i kada koristit?,i te kako reagirati iliti letjeti u sva tri moda :)
da ne ispadne da sam ja neki pilot - ja sam srednja zalost :) ali s godinama tj iskustvom i uz druge naucis nesto.
Kud sam se i navukao na taj hobi, bio bi pun love, ovako nikad kraja, sve u to dam. rekao sam obrisati i forume i neke ljude kako bi sto manje vidio, jer to nema kraja :) , bas sam se navukao.

Lijep pozdrav i pamet u glavu.
Sjedi mrav na banderi i umače keks u struju

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #506
Stigla zanimljiva forwardusa (iz CCAA  ;) ):

"Na slijedećem linku možete vidjeti kamo se kreće EU regulativa u području letačkih operacija sustavima bespilotnih zrakoplova:
http://hub.easa.europa.eu/crt/docs/viewnpa/id_312
 
Glavna su obilježja:
1. Tri kategorije letačkih operacija:
Otvorena
Specifična
Visokorizična

Naravno, zahtjevi i kriteriji su stroži proporcionalno kategoriji.

2. EU spušta granicu mase zrakoplova čije će letačke operacije uređivati na 0 kg. Početna ideja je bila da EU uređuje samo letačke operacije zrakoplova mase iznad 150 kg. To naravno, znači, da će stupanjem na snagu EU propisa, naš nacionalni propis biti stavljen van snage."

Kolko kontam dok EU donese propis ode ovo naše u smeće budući da je naše trebalo biti do 150kg a EU dalje?!?

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #507
Znači  nad centrom nitko(sada zona IV); do 4 kg u limitiranoj zoni (slično kao sada III.)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #508
Fantach prije pol sata.Tisno - iznad mosta

Screen shot
[attach=1]
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #509
Ajme strašno. Jedva izbjegnuto 7 mrtvih da je pao na most.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk