Skip to main content

Topic: Tarot 650 + Naza V2 gps fly away  (Read 5092 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tarot 650 + Naza V2 gps fly away

Nakon par tjedana gradnje i napokon zavrsetka,kolega je veceras prvi puta probao letiti ali u gps-modu je quad oscilirao i kolega je prebacio u rth mode i naravno desio se fly away i ubacio ga je u manual mode ali je gas bio dosta jak  i kolega kao pocetnik se uplasio i pustio gas i naravno quad je pao,najcudnije na svemu je to sto su noge prezivjele . Slike i video idu tokom veceri .
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: Tarot 650 + Naza V2 gps fly away

Reply #1
1. jeste li kalibrirali kompas prije prvog leta? (naza dance onaj)
2. stavi sliku kako je okrenut GPS senzor bio, da nisi krivo okrenuo pa je onda mislio da je naprijed u biti nazad, što ga može vrlo zbuniti... pošto gps ne određuje smjer već samo trenutnu poziciju, a u navigaciji za smjer se koristi očitanje s kompasa, koji ako krivo okreneš(npr za 180)...je u potpunosti drugačije od stvarnog,
a radi što manjieg utjecaja elektronike na modelu, ubačen je u samu GPS antenu pošto je onda na onom stupiću na vrhu modela.
3. jeste li čekali dupli homelock na početku (ono zeleno treperenje)? 


ako se poštuju neka osnovna pravila, checklist od svega nekoliko koraka.... model će ti letiti dugo i sigurno.
(ima mali milion ljudi sa stotinama letova s DJI kontrolerima, bez ikakvih problema, to je najprodavaniji kontroler s najmanje kvarova i problema)

Odg: Tarot 650 + Naza V2 gps fly away

Reply #2
http://www.youtube.com/watch?v=JGTrrfQC1Us&feature=youtu.be evo video pa procjenite sto moze biti ... ove oscilacije gasa se događaju neznam zasto ali tako je u gps modusu kad se leti,prvi puta je sletio kako treba drugi puta je krenio u rth-u negdj egdje je on tjeo i onda ga je josip vratio u manual ali je izgubio gas i pao . Inace kad se quad upali,gas ide na 50% i cim se prijeđe 70% sam sebi poveca za nekih 2 skeunde gas na maximalu (testirano bez propelera) . Mi sumanjmu da je zbog vlage trafo stanica u pozadini smetala ali neznam bas,procjenite vi pa javite svoje misljenje ... Uz to kalibrirali smo sve kako treba .
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: Tarot 650 + Naza V2 gps fly away

Reply #3
Jesi siguran da je distribucija struje dobro izvedena?
Jer to bi mogao biti znak pada napona.
pogotovo jer mi se cini da se sve ugasilo u zraku kada je u manual modu dao gas tih par sekundi.

bez propova ne mozes to procijeniti jer kao prvo nemas kontrolu rada motora osim u manual modu
(Naza sama vrti sve vise i cise do max, dok se ne vidi promjena na barometru)
a kao drugo, bet propova je i amperaza manja jer motori rade u prazno

Odg: Tarot 650 + Naza V2 gps fly away

Reply #4
Distribucija struje ... Hm,ja mislim da nije problem do toga jer ono i ako je problme bio do toga,zasto bi tako oscilirala letjelica?
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: Tarot 650 + Naza V2 gps fly away

Reply #5
pa zato jer ako imaš loš kontakt s batkom ili hladan lem negdje na putu do reglera, napon oscilira pod opterećenjem,
a pošto svi motori rade KV x V = RPM (ugrubo), onda dobiješ i oscilacije u vrtnji/potisku.

jeste li balansirali propelere montirane na model? tako velike lopate traže obavezno balansiranje, jer su vibracije koje mogu uzrokovati često dovolje na obore model(previše šuma u gyro/acc senzorima)

jeste kalibrirali sva 4 reglera na isti raspon gasa?
koja je težina letjelice bila na filmiću, u odnosu na postisak sva 4 motora
(ako je prelagana onda leti i na 20% gasa npr pa je teža stabilizacija nego da rade na oko 50%)

daj još koju fotku izbliza,
navedi točan popis dijelova(motori KV, propovi, batka...)
neće škoditi.

Odg: Tarot 650 + Naza V2 gps fly away

Reply #6
Na linku u opisu su popisani svi djelovi,propelere sam balansiro ali gas nisam stelovo ... Slike objavim sutra .
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: Tarot 650 + Naza V2 gps fly away

Reply #7
tezina je oko 3.5-4kg a motori dizu 2.5kg po komadu ...
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: Tarot 650 + Naza V2 gps fly away

Reply #8
Moje mišljenje je da ti je nešto definitivno smetalo barometru.. možda kriva kalibracija i naslabija točka u setupu regleri..

Odg: Tarot 650 + Naza V2 gps fly away

Reply #9
10 kg potiska a model oko 3 kg? hmmmm
jeste napravili rangetest prije prvog leta tog stroja na toj lokaciji?

vidi se da ulazi u failsafe po treperenju.

kako je podešen failsafe na turnigy prijemniku? kada ugasiš stanicu što se dogodi s otklonima u GUI-u od naze?

Odg: Tarot 650 + Naza V2 gps fly away

Reply #10
Kad si ukljucio rth krenio se dizati na 20 m visine sto je zadano po defaultu i tu bi ti lebdio par sec i krenio dolje!

Odg: Tarot 650 + Naza V2 gps fly away

Reply #11
A inace to dizanje i spustanje se dogodi kad ti nije nastelan attitud gain..

Odg: Tarot 650 + Naza V2 gps fly away

Reply #12
Pozdrav svima
Izgleda da smo ja i kolega Mario dosta doga predvidili. Bio bi jako zahvalan ako bi mi nam pomogli.
Quad sam ponovo sklopio i sve tehnicki radi bez problema jedino su stradali propeleri. Tarot 650 je nevjerovatno dobro podnio pad koji je izgleda uzrokovan mojom gluposcu.
Ovo su trenutne postavke NAZE poslje pada.
https://www.dropbox.com/sh/6qq6clf9iq7r4u1/AABHpYc8PHyXJ85f88zHgScAa?dl=0

Sto se tice pada islo je ovako.
LED je pokazivao da je uhvatio GPRS poletio sam ga u GPRS modu on je dosta ocilirao kao i na prva dva leta. Krenuo sam ga spustati i onda sam probao da vidim dali radi ok Return to home nisam gasio daljinski nego sam ga na stanici upalio (sad kad pogledam bez potrebe mogao sam spustiit normalno bio sam metar iznad zemlje) Nakon sto sam prebacio na RTH primjetio sam da mi quad jako brzo ide prema gore i bojo sam se da nije fly away i odmah sam prebacio u Manuelni mod i kao pravi pocetnik nisam se snasao odmah i quad je vec bio na zemlji. Strada su mi dva propera i dvije gumice na drzacima motora. Noge su od Tarota odmah odletjele i tako absorbirale dobro pad. Ostat quada je pao na bateriju koja sada ima malo greca ali sve u svemu super je proslo kako je moglo biti.

Sto mi prelazete da radim sa quadom kako bi rjesio probleme sa oscilacijama.

 

Odg: Tarot 650 + Naza V2 gps fly away

Reply #13
Attitude i vertical gain digni i bit ce sve ok..sam pazi da ne pretjeras. to ces vidjet tako da ce model stajat jakoo mirno ali ce se lagano trest ili vibrirat.
onda malo spustis.
Jer je velika razlika u potisku i tezini pa se to dogodi.
Istina mogo si ga normalno sletit, samo relax dok letis sta se sekiras haha..Naza v2 stvarno dobro radi nebi tu smjelo biti greske..
I dobro kalibrirajte kompas..


Sretno!

Odg: Tarot 650 + Naza V2 gps fly away

Reply #14
bitno da je naslov Naza gps fly away  8)