Skip to main content

Topic: Cepelin (zeppelin) (Read 3831 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Cepelin (zeppelin)

Pozdrav svima,
prije cca dvije godine kupili smo cepelin/zeppelin/blimp za snimanje iz zraka. Volumen cepelina je 26 kubika i došao je sa aluminijskom konstrukcijom (u obliku slova T) koja služi za montažu 3 fotoaparata.

Još uvijek ga nismo napunili helijem i vidjeli kako to funkcionira uživo, primarno zbog cijene i ne postojanja nekog posla gdje bi smo otplatili toliki helij bačen u zrak. Em je helij skup, em je potrebno troje ljudi za upravljati njime, koje treba i platiti, pa smo došli na ideju motorizirati ga i komprimirati helij natrag u nekakav spremnik.

Ima li netko iskustva sa postavljanjem motora na već postojeći cepelin, povezivanju toga svega sa stanicom, itd? Svaki savjet ili ponuda za obavit taj dio posla je dobrodošao :)

Druga stvar je helij :) U Balon centru su mi rekli da se 50 L helija stlačenog s pritiskom od 200 bara raširi u 10 kubika. Prema tome potrebno je 2.6 boca helija po 50L, što po njihovim cijenama dođe 2.6 * 1160 kn + PDV = 3770 kn. Naravno tu još dođe cijena boce, ventila, itd. Svjestan sam da Balon centar nije najjeftiniji, ali njih sam prve našao i nazvao, a plan je kupovati u Uljanik plinovima.

Ono što mene zanima je kako ponovno komprimirati taj helij, makar i na veći volumen (manja kompresija) od prvotnog? Problem je što nemamo neku garažu za spremiti toliko veliki cepelin i nemamo posla za njega svaki dan. Naletio sam na Internetu na neke kompresore od cca 6000 $ na više, što pomalo ubija smisao štednje na heliju ili općenite upotrebe cepelina za snimanje iz zraka u usporedbi s nekim multirotorom.

Treća stvar je iskustva s cepelinima :) Da li netko ima iskustva u fotografiranju iz zraka pomoću cepelina? Koliko im smeta ikakav vjetar, koliko plešu, koliko ih je teško/lako kontrolirati, itd?


Hvala svima unaprijed  ;)


Odg: Cepelin (zeppelin)

Reply #2
Hvala na odgovoru, sutra zvrcnem  ;)

Odg: Cepelin (zeppelin)

Reply #3
robi, pa ti si pravi altruist ako ces konkurenciji odavati tajne ;)
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Cepelin (zeppelin)

Reply #4
Ha,prijatelju...brat makedonac ti kaže kako se radi sladoled ili brat bosanac kako se rade čevosi...hoče li biti isti kao i njegovi ?:) šalim se...pa konkurencija razvija tržište,zar ne ?

Odg: Cepelin (zeppelin)

Reply #5
konkurencija razvija ono savrseno trziste koje odgovara kupcima, ali ne i ovima koji su vec u poslu.

monopol je idealno trziste prodavacima, a trziste puno konkurencije je idealno trziste za kupca...

u svakom slucaju lijepo od tebe. :)

da nas je barem vise takvih u ljudskom rodu...
 
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Cepelin (zeppelin)

Reply #6
Bez brige, u skroz smo drugom biznisu od helifota i ne planiramo ići u takvo nešto :)