Skip to main content

Topic: 'Mimi' F3K mini DLG - gradnje, letenje (Read 64850 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #120
Mislim da je samo do kvalitete smole, ako je smece onda je prekruta i puca, a kvalitetna je ful fleksibilna i ne puca!


Ima i toga. Uzmi na primjer pet minutni epoxy i onaj spori. Dok je ovaj prvi 'elegantniji' za rad, brže se radi s njim - kvaliteta spoja je jako loša. 30-minutni epoxy, eh... njemu treba puno vremena da veže, ali jednom kad 'uhvati', onda je to dosta čvrsto. Isto tako postoje ljepila ili smole od 15-20 kuna, a i ona skuplja za istu količinu.


U pravu si da nije samo kevlar ili karbon u pitanju, nego sveukupni zbroj sitnih detalja kod izrade.


Q

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #121
citam... bum do nosa i dobro i lose.. kod pada nos amortizira od bilo cega da je napravljen..  ako je bum do nosa vjerojatno ce trup ostati citav ali bez repa i krila na njemu.. ozbiljniji pad sa bumom do nosa jednako veca steta..

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #122
ako mislite padat sa modelima onda se neisplati radit modele  :P

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #123
ako mislite padat sa modelima onda se neisplati radit modele  :P
Ajde Herman ne zafrkavaj, đe ćeš večeg gušta neko skršiti model... nego ... sječaš li se ovog dana .... i kako je sve završilo (vidi slikicu)  8) ?
Damir

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #124
ako mislite padat sa modelima onda se neisplati radit modele  :P
Ajde Herman ne zafrkavaj, đe ćeš večeg gušta neko skršiti model... nego ... sječaš li se ovog dana .... i kako je sve završilo (vidi slikicu)  8) ?
Damir


Ajd, razumijem ovih 270 i više metara gore... ali kakav je ovo minus 10 metara? Da niste iskopavali model nakon pada?  :D


Q

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #125
Oh, BTW... pomalo izlazim iz depresije. Evo, napravio sam sva tri potrebna šablona za MiMi. Materijal: pertinaks (prešani papir + fenol smola). Način prijenosa: odabrao profile AG03 i AG11, nekako uštimao dimenzije, prenio na onu žutu termo-transfer foliju i onda peglom prenio zrcalnu sliku na pertinaks. Nakon toga izrezao modelarskom pilom i poravnao brusnim papirima.


Morao sam koristiti ovaj airfoil ploter:


http://airfoiltools.com/plotter/index


Jer je nacrt... slike šablona su baš na prijelazu papira, tako da nisam mogao izvaditi iz nacrta za MiMi, ali pošto je dao sve dimenzije i naziv profila, nema frke. Malo sam se morao patiti sa neslaganjem između onoga što vidim na ekranu, tj. onoga što sam mu zadao kao raster (10 mm) i onoga što mi printer izbaci van. Recimo, printer mi je izbacio 11 (malo više) milimetara umjesto 10. Onda sam podijelio željenih 10 mm sa dobivenim i dobio broj kojim množim daljne željene mjere (ovdje je to konkretno bilo oko 9.4). Dakle, kad upišem raster: 9.4 mm, printer mi otprinta skoro pa točno 10 mm (na 17 cm, griješi  1 mm). Možda bi se moglo i bolje uštimati, no nisam htio cjepidlačiti.


[attach=1]


Iako još uvijek nemam modelarsku hoblericu, ovih dana ću pokušati onom velikom, stolarskom... Kako bude, bit će...


Q

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #126
da da damire i to su bili dani trebalo bi to ponovit ali da netrgamo nista hehe  :D :D :D :D :D

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #127
da da damire i to su bili dani trebalo bi to ponovit ali da netrgamo nista hehe  :D :D :D :D :D

Dodji danas na travicu oko 2 sata. Nekoliko nas ce odmjeravati snage sa svojim pilama.

LP,
          Sasa

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #128
Ajd, razumijem ovih 270 i više metara gore... ali kakav je ovo minus 10 metara? Da niste iskopavali model nakon pada?  :D
Startali smo sa nasipa, a model je tresnuo u polje (-10 m)  !  20 m/sec vertikale i prošao je bez ogrebotine, osim sreće da je to svježe izorana ledina treba pohvaliti i Dex-a koji je izradio glavu trupa = pravilna primjena kompozita !
Našli smo ga ovako:

 

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #129
dolazim sigurno

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #130
Ajd, razumijem ovih 270 i više metara gore... ali kakav je ovo minus 10 metara? Da niste iskopavali model nakon pada?  :D
Startali smo sa nasipa, a model je tresnuo u polje (-10 m)  !  20 m/sec vertikale i prošao je bez ogrebotine, osim sreće da je to svježe izorana ledina treba pohvaliti i Dex-a koji je izradio glavu trupa = pravilna primjena kompozita !
Našli smo ga ovako:


Ovo je za nepovjerovati. Prvo, sreća pa je model okomito pao, pa su sile podjednako raspoređene na obadva krila. Isto vrijedi i za trup. Pri ovoj brzini od 20 m/s (72 km/h), to je zaista dobar model ako izdrži takav udarac. Ima sreće i u tome što je zemlja mekana, jer da je bio kamen ili beton... sumnjam da bi sve to skupa ovako lijepo izgledalo - kao da je avion izniknuo iz zemlje.


Reci mi, o kojem se modelu radi? Ako ništa drugo, trebalo bi vidjeti i kopirati strukturne detalje, od trupa, preko rebara pa do boom-a i repa. Iako model možda i nije predviđen za ovako zakucavanje, vrijedi pogledati detalje.


AUW u konkretnom slučaju? Raspon krila? Vidim crvenu žicu, 35 MHz antena? Zanimljivo je da je boom isto tako tanak, kao da je pravljen od kederice. Iako ne volim V-tail, sviđaju mi se repni stabilizatori, jednostavni (bar tako izgleda; kao da je samo prednja ivica od karbona, ostalo plastika).


Sve u svemu, vrijedno pozornonsti.


Q

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #131
Jucer su decki cukali a ja isprobao novu SJ4000...jako sam zadovoljan!


pogledati na 1080p
http://www.youtube.com/watch?v=1LMa1tKfNSo
Futaba T14SG & T10CP / MXS EXP 64" / Xperience 132" / Spirit V2 80" / DLG Vortex 60" / NAN Nelly 72" / FPV Quad 500 & 290 &250 & 190 size / FS Dominator / MXS hybrid 49" / Hummer EPP 40"
https://sites.google.com/site/trenutakuvremenu / https://sites.google.com/site/deepskyhunters

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #132
Jucer su decki cukali a ja isprobao novu SJ4000...jako sam zadovoljan!


Obadva čuksija su mi lijepa. Obadva imaju "ono nešto".


Čestitam na kameri, odličan odabir. I ja sam zadovoljan sa mojim Mobiusom, iako da bi vidio ono što snimam, moram dodati posebno napajanje i vanjski monitor (onaj za dashcam za auto).


Bio sam zadovoljan i sa starom 808 #3 kamerom, no dvije stvari su me uglavnom živcirale; nikad nisam bio siguran dali snima ili ne (LED je ugašena kod snimanja, jer to je "spy camera", eh). I drugo, nikad nisam mogao znati dali sam sve uhvatio u kadar ili nisam.


Ovo sa malo širim kutem snimanja je pravo osvježenje. I rezolucija, naravno.


Q

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #133
Malim koracima idem naprijed.


[attach=1]


Pošto mi je ovo prva ozbiljnija gradnja letjelice od balze, tek sad sam počeo kontati neke stvari. Iako je onaj list balze bio tako lagan, po širini je bio malo drugačije boje - tamniji na jednoj strani. I kako sam rezao profile jedan kraj drugoga, ispalo je da je ta tamna strana malo tea. Ne puno, ali na jednom elementu 1.2 grama. To ću staviti na desno krilo, na kontra stranu od pega.


Probao rezati sa davno kupljenom ravnom pilom i odmah odustao - čupa balzu. Sve sam uspio izrazati žiletom, polako trag po trag.


Mala zamka oko korijena krila - jedan element je malo širi od širine ploče balze, 102 mm. Iako sam isprva sve elemente izrezao malo šire, sad sam to morao sužavati, jer sam nadoštiklao ta 2 milimetra.


Sve u svemu, ne žurim. Iako nisam baš puno napredovao, a ne mogu reći ni da sam puno radio. Više vremena sam sjedio i uživao gledajući plan.


Malo me i ovaj moj HP 1200 laserski printer iznenadio - nacrt isprintan kao mozaik ili poster... ne uklapa se. Crte su malo konkavne ili konveksne, ovisi kako se gleda. Otišao kod ove moje na njen printer... mozaik bez greške.


A onda sam napravio zaj*b - kao predloške za urctavanje crta za rezanje na balzi koristio moj ispis, koji se ne slaže sa ovim "korektnim". Uh... ma dobro, malo podkratio... sreća pa je moj ispis bio malo veći.


...


Nešto me pati. U privatnom razgovoru, gospodin Herman mi je toplo preporučio da pravim dihedral umjesto polihedrala. No, ne znam, ali mislim da ću ipak ispoštovati plan do kraja. Kasnije mogu napraviti drugo krilo sa čistim dihedralom tek da vidim razliku.


Dali netko drugi ima istu preporuku oko dihedrala?


Q




Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #134
Kad sam citao na nizozemskom forumu ili rcgroups našao sam da se kod polihedrala postizu vece visime bacanja!? Ja ne znam toliko o aerodonamici da bih se slozio s som tvrdnjom ili ne. Bilo kako bilo po projektu je semisolod inicijalno polihedral, pa kako ja uvijek postivam projekt... ja bih polihedral
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)