Skip to main content

Topic: Pokušaj prvi (Read 9255 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pokušaj prvi

Dakle, evo kako napreduje moj traktor Bubni o tlo Blu
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.

Odg: Pokušaj prvi

Reply #1
To je po nacrtu ili tvoj nacrti ili kombinacija? Kaj radiš sa onom mrežicom?
 
Vidim nisi stavio karbonsku šipku ili letvicu u krilo, bez toga nebuš imao sreće.
 
Na slikama koje sam stavio vide se pojačanja no ove letvice nisu bile bog zna što pa sam gore zalijepio stiropor, dobio čvrstoću i nekakav profil krila.
Rezultat je bio više nego dobar avion je išao brzo i bio stabilan.
 
 

Odg: Pokušaj prvi

Reply #2
Nacrt nije moj nego je isprintan sa neta. Evo ti link ako te zanima, ima u pdf-u nacrta za razne raspone. Kaj se karbona tiće... nemam pri ruci ništ slićnoga, a letvicu ne mogu iz jednog komada staviti jer su krila pod kutem. Zalijepio sam ispod mrežicu od staklenih vlakana kao i po rubu (što si vidio na fotki). Kaj se krila budu skršila bez letvice?
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.

Odg: Pokušaj prvi

Reply #3
BluBaby do 33" cini mi se. Ili grijesim?


Krilo je "undercamber" pa mu ne treba letvica u tom slucaju (i ako sam u pravi sa raspon krila).


Kompletni nacrti za 25" 33" 42" pa cak i 60" blue baby imate na rcgroups . com


Ja sam izradio tri komada od 42". Dva jos nisu letjela, ali ce uskoro. Cekam paketic iz Kine :)
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: Pokušaj prvi

Reply #4
@mtesa u pravu si, a link sa nacrtima sa rcgroups sam stavio u postu iznad. I dalje me zanima (za u buduće), što se događa sa krilom ako nije učvršćeno letvicom? Da li ima previše torzija tokom leta ili je preslabo?
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.

Odg: Pokušaj prvi

Reply #5
ak se ne varam, kolega iz kluba, Krešo je napravil točno takav model.....
i ak se opet dobro sijećam, krilo mu je puklo u zraku kod malo veće brzine....
tak da bi ti preporučil da nabaciš neku letvu....


inače imamo klub u VŽ-u, pa ak imaš volju, slobodno navrati, da vidiš i ostale bolesnike, vezane uz hobby
svaki četvrtak u bivšoj vojarni, Križanićeva 33, u dvorištu, prva zgrada ljevo, drugi ulaz prizemlje, od 19 sati...

Odg: Pokušaj prvi

Reply #6
33" krilo ce da bude sasvim ok, za trenazne letove.
NIKAKVE akrobacije inace puca.
Ako zelis malo vise, onda izradi KFm2 ili KFm3 krilo, koje je iz tri sloja a ima i remenjacu.

Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: Pokušaj prvi

Reply #7
inače imamo klub u VŽ-u, pa ak imaš volju, slobodno navrati, da vidiš i ostale bolesnike, vezane uz hobby
svaki četvrtak u bivšoj vojarni, Križanićeva 33, u dvorištu, prva zgrada ljevo, drugi ulaz prizemlje, od 19 sati...

DeX, hvala na pozivu, kako sada stvari stoje, vidimo se idući četvrtak.
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.

Odg: Pokušaj prvi

Reply #8
33" krilo ce da bude sasvim ok, za trenazne letove.
NIKAKVE akrobacije inace puca.
Ako zelis malo vise, onda izradi KFm2 ili KFm3 krilo, koje je iz tri sloja a ima i remenjacu.
Ma kakve akrobacije, ako će ih i biti, to bude ne zato što bih ja to htio nego zato kaj neznam letit  :D
KFm2 i KFm3 neznam što je, pa idem pitati ujaka Gugla. Hvala na inf.

Evo našao:
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.

Odg: Pokušaj prvi

Reply #9
Baš zato pojačaj letvicom, dok se ne naučiš letjeti bude tu svakakvih neočekivanih akrobacija a sa strganim krilom budeš samo imao problema. Kad se skršiš bođe i strah od ponovnog krša i to zna biti kočnica koja te u tvom napredku u učenju letenja može usporiti.
 
Letvice imaš u Bauhausu.

Odg: Pokušaj prvi

Reply #10
Baš zato pojačaj letvicom, dok se ne naučiš letjeti bude tu svakakvih neočekivanih akrobacija a sa strganim krilom budeš samo imao problema. Kad se skršiš bođe i strah od ponovnog krša i to zna biti kočnica koja te u tvom napredku u učenju letenja može usporiti.
 
Letvice imaš u Bauhausu.
Shvatio sam poantu sa akrobacijama  ;)
Da li kod letvica treba obraćati pozornost na vrstu drva, gustoću godova i ostale detalje, ili mi je to za ljenjivca od deprona nebitno?
I koje dimenzije u presjeku, 5x5mm?
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.

Odg: Pokušaj prvi

Reply #11
Nisam ti ni ja nešto tu jak obično zaljepim ono kaj imam doma ali rečeno mi je kad sam pitao kao ti sada da su lipove letvice dobre.
 
Mislim da bi trebalo paziti samo da nema kvržica i da žica ide po dužini letvice.
 
To bi Strong znao, to mu je zanat.

Odg: Pokušaj prvi

Reply #12
Ok Zac1970, muchos gracias.
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.

Odg: Pokušaj prvi

Reply #13
Baš zato pojačaj letvicom, dok se ne naučiš letjeti bude tu svakakvih neočekivanih akrobacija a sa strganim krilom budeš samo imao problema. Kad se skršiš bođe i strah od ponovnog krša i to zna biti kočnica koja te u tvom napredku u učenju letenja može usporiti.
 
Letvice imaš u Bauhausu.
Shvatio sam poantu sa akrobacijama  ;)
Da li kod letvica treba obraćati pozornost na vrstu drva, gustoću godova i ostale detalje, ili mi je to za ljenjivca od deprona nebitno?
I koje dimenzije u presjeku, 5x5mm?

daleko najbolje letvice su Jelove i sto godovi gusci to su letvice cvrsce, godovi treba da idu po cijeloj duzini letvice i to je idealno,imam letvica gdje na 2mm
su 5 godova,teze naci ali ima,ako ne idu duzinom cijele letvice tada se kaze da je dovoljno da duljina goda na letvici je 15xdebljina letvice i tada bi cvrstoca trebala biti zadovoljavajuca za izradu modela,Lipovina je dosta teza od jelovine i kod nje su godovi rijetki,uglavnom od goda do goda 2mm je normala ali kod Lipovine godovi i nisu bitni kada je u pitanju cvrstoca,sa Lipovinom radim cijeli zivot.

Odg: Pokušaj prvi

Reply #14
i ak se opet dobro sijećam, krilo mu je puklo u zraku kod malo veće brzine....
tak da bi ti preporučil da nabaciš neku letvu....

Samo uzgred - zove se ramenjaca i glavni je nosac svakog krila. O konstrukcijskim detaljima i sto se sve s krilom dogadja u pojedinim fazama leta naucit ces u buducnosti...
Osobno sam protiv lipove, jer dok ju nabavis - nabavit ces i jelovu (smrekovu), a lipova je vece mase i nesporedivo vece krtosti (puca kao odrezana).

Vidio sam da Drveni i decki u klubu kupe u robnim centrima zmaja za 30-40 kn (kad nalete) i onda od te igracke imas karbonske sipkce i cjevcice koje mozes upotrijebiti za stosta u modelarstvu. Eto ideje za ramenjacu!