Skip to main content

Topic: Fiberglas (Read 3490 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Fiberglas

Bok ljudi molio bih ako netko može pomoći sa savjetima i informacijama gdje nabaviti fiberglas tkaninu za presvuči trup aviona.
Koja je procedura,gdje se može nabaviti i sa čime se premazuje,predpostavljam sa epoxy smolom,koja vrsta gdje je ima za kupiti u većem pakiranju.
Bilo kakav savjet je dobro došao.
Sorry ako je bila gdje tema o tome ali nisam je našao.
LP :)



Odg: Fiberglas

Reply #2
Mozda nebi bilo lose osvjeziti ovu temu,ja sam takoder zainteresiran,probao sam traziti al nema bas nekih prevelikih objasnjenja.Prvenstveno me zanima dal se isplati ojacavati dijelove stirporca(EPO npr.)s fiberglas tkaninom i kaj koristiti za nanosenje iste?

Odg: Fiberglas

Reply #3
Pitanja su vam malo preopćenita; materijala o fiberglasu na Friku zaista ima kao i objašnjenja sa slikama izrade.

Fiberglas se može praktično upotrijebiti od malih ojačanja na modelima, pa do izrade skoro cijelog modela (glavni materijal izrade).
Teži je i nije čvrst kao karbon ili kevlar, ali je barem jeftin i lako dobavljiv.
Za početak bi malo prolistao "Sd team samogradnja" jer tu ima slika i primjera upotrebe fiberglasa na stiro-jezgri i još puno toga:

http://www.flyfreak.net/samogradnja/sd-team-samogradnja/msg207915/#msg207915

Damir

Odg: Fiberglas

Reply #4
Onda cu probati jos malo prolistati,nemam nikakvog iskustva s fiberglasom,ali kolko sam popratio i tu na friku da kad se nanese sloj toga na EPO recimo dobije lijepu,dugotrajnu i cvrstu strukturu na povrsini pa sam se zainteresirao da se okusam u tome.Trenutno imam bixlera koji je dosta spohaban pa bi ga s tim malo popravio ali mi je i cilj ucvrstiti recimo rep i tamo di se krila spajaju s trupom,al mi je tesko naci tocne upute tipa koristi ovo i tjt,neki koriste epoxy,ali opet drugi onda pisu da nije dobar da je bolji premaz za jahte ili kako ga zovu "varnish" tak da sam se u svemu tome malo pogubio.

Odg: Fiberglas

Reply #5
Evo prelistao sam temu SD team samogradnja i razjasnio neke stvari koje su me interesirale ali nema konkretnih detalja ,npr procedura stakljenja i nanošenja epoxy-a ,sa čime se najbolje nanosi ,zašto se vakumira,koje materjale je nabolje koristiti iz vaši iskustva i gdje ih nabavljate.
Još uvijek ima puno upitnika  :(
Pa ako netko ima volje i malo vremena da pojasni proceduru mislim da će puno ljudi interesirati i da malo obnove znanje.




Odg: Fiberglas

Reply #6
Epoxy je strasno skuo kila je 250serak kuna
Po meni ti je najbolje da pogledas par youtybe widea
Tipa carbon mold, gelcoat mold pa da skuzis kako i zasto

Odg: Fiberglas

Reply #7
Nisam baš najkompetentniji ali pokušaću... ;)
Staklena platna je najpovoljnije nabaviti na HK. Preporučujem samo platno 48 gr/m2, jer 18 gr staklo popije jednako smole ali je znatno manje ojačano mjesto koje se želi ojačati.
Ako se želi sanirati nekakvo jače oštećenje tada bi bilo dobro to uraditi staklenim platnom veće gramaže, npr100 ili 160 gr/m2. Ta platna, kao i epoksidna smola se može naručiti putem mail-a na:
http://kompozit-kemija.hr/
Prelistaj malo katalog proizvoda, posebno onaj sa staklenim i karbonskim platnima.
Njihova epoxy smola je izuzetno kvalitetna i ne tako skupa. Cca 140 kn po kilogramu smole sa hardenerom. Ni karbonska platna nisu u-hu-hu. Oko 150 kn/m2.
Staklena platna 100 gr/m2 su oko 50kn.
Potrebno je samo putem maila-a objasniti što ti je potrebno i za koju namjenu. Oni će već znati kakav epoxy je tebi potreban i nakon uplate na njihov račun roba stiže.
Dobra stvar je to što se nalaze kod nas.
Za samu tehniku rada sa kompozitima i smolama potrebno je provesti jako puno vremena na net-u gledajući razne tutorijale.
Bolja varijanta je ako ti neko ima pokazati jer na video zapisima ne prikažu baš sve, a teško je neke stvari objasniti.
Vakumiranje prilikom rada sa smolama i platnima je potrebno iz razloga da se to platno što bolje sjedini sa osnovnim materijalom koji se želi ojačati.
Predlažem da korak po korak poslikaš pozicije zahvata koje želiš odraditi pa će te vjerojatno voditi nekoliko članova foruma koji imaju iskustva s tim. Naravno, prvo moraš nabaviti potreban materijal.
Za početak toliko.
Samo ti hrabro kreni a logistike vjeruj, neće nedostajati  ;) .
LP


Odg: Fiberglas

Reply #9
Hvala svima na pomoći i na odgovorima,krećem u proceduru naručivanja materjala pa kad bude sve spremno za stakljenje javim se za konkretne prijedloge kako to najbolje izvesti. ;)

Odg: Fiberglas

Reply #10
Dali taj epoxy od 140kn pozuti nakon nelog vremena ?

Odg: Fiberglas

Reply #11
Ima epoxy-a za kupiti u TS-coloru Ulica grada Vukovara 271 koji je bez otapala znaći siguran za rad sa svim vrstama stiropora vrijeme rada 30 min-2 h ovisno o varijanti.
Koliko mi je čovjek rekao 750 ml A+B komponenta cca 120 kn, nisam još probao taj epoxy ali navodno je OK i proziran je . ;)