Skip to main content

Topic: Dobra vijest za depronaše (Read 14237 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dobra vijest za depronaše

Do sada se depron lijepio svime i svačime, a problem je bio što ga otapa cyano,(sekundno) lijepilo.
Postoji i foam-safe cyano ljepilo, ali je skuplje...i nema ga uvijek na lageru.

Petljao sam nešto sa UHU strong&safe cyano i shvativši da nema onaj miris isprobao ga na depronu. Lijepi odlično i ne otapa depron ili stiropor. Nije tekuće,  već je gel pa se ne upija onako obilato kao foam-safe, odlično reagira i sa aktivatorom.

Kod nas to ljepilo možete kupiti kod blagajne u svakoj Dioni, Konzumu... a reklamiraju ga sa uzrečicom 'bez trenutnog lijepljenja prstiju, Strong&Safe'.  Tuba od 7 grama za oko 14 kuna, detaljno tumaćenje ima ovdje:
=37&no_cache=1&step=0]http://www.uhu.de/produkte/kraft-und-kontaktkleber.html?tx_uhuproductview_pi1[productId]=37&no_cache=1&step=0

Napokon nešto za nas koji sami delamo a da ne moraš kupovati vani ili naručivati! :)

Damir

Odg: Dobra vijest za depronaše

Reply #1
uodma sam si link sejvo... ko pise ne mora da pamti ( osim gdje si zapiso )

Odg: Dobra vijest za depronaše

Reply #2
U biti tek sam sada vidio da na UHU-ovoj stranici piše da se sa time može lijepiti i styropor...hebiga otkrio sam toplu vodu z asebe i svekoliko modelarsko pučanstvo!  :D

Još jedna napomena o ljepljnju deprona (izoflor) ovim ljepilom: vezivanje je zaista nešto duže, bolje veže kao i svaki CAK ako je zrak vlažan (piše tako i u Wikipediji). Aktivator ubrza stvrdnjavanje, koristim Robbe-ov i taj ne nagriza depron.  Napravio sam nekoliko testova i svi pokazuju da stvar 'drži vodu'.

Možda bi bilo dobro da SDespot napiše o ovome koju riječ (da me ispravi ako sam nešto lanuo)....?

Damir

Odg: Dobra vijest za depronaše

Reply #3
Bog kolege.Da vam malo pokusam pomoc bar oko ljepila.Neznam dali je ikad ko od vas depronasa probao ljepit s patex ljepilom.Ja sam s njime jednom ljepio stiropor ali ne u svrhu modelarstva nego nesto drugo.je problem sto je ljepilo bijele boje ali bude u tubi malo vecoj nego pasta za zube susi se za nekih 10min ali kada stisne bude kao kost.ako negdje kuci nađem tu tubu staviti cu sliku.A sto je naj vaznije tuba kosta 18kn  kupio u Euro shop.

Odg: Dobra vijest za depronaše

Reply #4
Pozdrav Jerko, ljepilo koje spominješ, dakle prema tvom opisu bi moglo biti 'Patex Wood Express', bijele je boje i za 10-20 min je suho, ačli ne i dubinski ! To ljepilo je ništa drugo nego li 'brzi drvofix' i njime se može lijepiti depron i slićne mase, ali nije prvi izbor. Ponekad takvo ljepilo nazivaju i 'aliphatsko'.

Već smo tisuću puta pisali ćime lijepit depron, pa da ponovim ukratko:
-UHU Por (kontaktno, nešto brže, quratz kvaliteta za ozbilniji rad)
-Epoxy (dvokomponentno, 2,5,15,30 ili više minut-no)-dobro i pouzdano, možda preskupo za velike površine
-drvofix i slićno: često korišteno, nije loše-ima i boljih
-PU (poliuretansko): izvrsno za velike površine, ekpandira malo, dobro se brusi u spojevima
-CAK cyanakrilatno, posebna vrsta 'foam safe', dobro za manje spojeve, skupo, teško se nabavlja
-Rastopljeni PET (termostik i slićna), dobro za brze popravke ali ako je prevruće rastopi depron
-Epoxy smola-odlično za velike površine, ali samo za one koji se usude sa njime raditi (vrlo štetno za zdravlje!!!)
i na kraju UHU Strong&Safe - a tako je i počela ova tema!

Samo da nam ne propadne Pevec, gdje ćemo onda kupovati izoflor?

Damir

Odg: Dobra vijest za depronaše

Reply #5
meni je prvi izbor bila firmica za laminate i parkete na velesajmu. prvi kat nasuprot blanco ducana. desavalo mi se da pevec i bauhaus i ti nemaju po mjesec dana a ovi uvijek imaju . 6mm je roba koju koristim...

Odg: Dobra vijest za depronaše

Reply #6

UHU twist&glue, 35 ml, 14 kuna odlično, radi kao i UHU por ali ne ulazi u strukturu, na bazi alkohola, Merkator,Kaufland, Narodne novine. A kaj se tiče Peveca u Koprivnici je totalni kaos, pustinja Sahara,Gobi, Mars, nigdi ničeg, za poludit.

Odg: Dobra vijest za depronaše

Reply #7
mali off-topic:
i kod nas Pevec lici na mjesecevu povrsinu, zato sam pozurio da kupim jos dva paketa izoflora dok ga nisu zatvorili :)
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: Dobra vijest za depronaše

Reply #8
Nakon nekog vremena odlijepio mi se na pojedinim mjestima selotejp/sarnir/pant na eleronima od depronca Yak55 pa sam jucer skinuo stari selotejp i na ovaj nacin:
Uhu-Por scharnier
 napravio novi pant na eleronima  ;) i moram reci da unatoc pocetnoj skepsi stvar odlicno funkcionira. Mozda jos nekome posluzi, dakle sve sto je potrebno je UHU POR...  ;)

Odg: Dobra vijest za depronaše

Reply #9
Ovo je vec zanimljivo... ::)

Odg: Dobra vijest za depronaše

Reply #10
Nekada smo to radili i sa silikonom...a onda su se pojavile CAK-pante..
Damir

Odg: Dobra vijest za depronaše

Reply #11
gdje u ZG naci PU ljepilo koje bi bilo prikladno za balzu?
struja zakon, nitro USTAV


Odg: Dobra vijest za depronaše

Reply #13
tak sam si i mislio, ali bolje da pitam.

hvala :)
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Dobra vijest za depronaše

Reply #14
kolika je tezina pu ljepila u odnosu na epoxy ljepilo?
struja zakon, nitro USTAV