Skip to main content

Topic: RES (Read 40759 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: RES

Reply #30
Ja kad sam pokušavao letjeti s repom to je bilo skoro nemoguće ćim sam ugradio elerone preporodio sam se. Ja također mislim da trebamo uvest elerone to jest REE.


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

To ti ovisi od modela do modela,neki lete samo sa smjerom ko da imaju elerone.
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian

Odg: RES

Reply #31
Vjerojatno necu imati nista s tim ali da se ukljucim u raspravu, kada se kaze masovnost ja to vidim ovako u pocetku masovno cca20-25 modela u najboljem slucaju a kasnije gdje gdje koji.
To masovno po meni je ostvarivo jedino sa dobrim kitom po povoljnoj cijeni cca 300-350 kn max uz dobar build log na forumu, ili ukratko da netko sve odradi a drugi samo poljepi, ja to vidim tako, bez uvrede, da sam tu to bi mi i odgovaralo ;)


Lp Zoran

Odg: RES

Reply #32
Hmmm...
Osobno mislim da bi trebali prihvatiti onu prvo predloženu varijantu,dakle RES i mogućnost kupnje predloženih modela tj kitova od Hansova i Sulejmana,ali i pozdravljam varijantu ako je netko voljan napraviti seriju sličnih,domaćih modela u toj varijanti pa ko voli rezati i šmirglati,svaka mu dala!

Meni se iskreno neda izmišljati toplu vodu,htio bi model čim prije imati gotov i bitno mi je da se skupimo ,tekmamo i družimo.

Uglavnom,držim prst na okidaču za RESi-a ,definitivno! ;D
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian

Odg: RES

Reply #33
Da, ipak je cilj druzenje :)
Ajmo pricekati Renatov nacrt pa cemo vidjeti :)


Sent from my iPhone using Tapatalk


Odg: RES

Reply #35
To je bio Easystar, ne jedrilica koja ima pravu količinu dihedrale i dobro dimenzioniran rudder...

Zed me pretekao u odgovoru, a ja bih jos dodao da krilo treba biti realizirano na nacin da se smanji utjecaj razbacanih masa kako se kormilo smjera nebi opterecivalo kompenzacijom dodatnih  momenata i poboljsao odziv na komandu smjera.

Sto se tice ostalog ja bih kocnici dao prioritet u odnosu na elerone jer se dobrim omjerom dihedrale i smjera moze dobiti sasvim solidna upravljivost. Kocnica je bitna kako bi se model mogao bolje kontrolirati na slijetanju, a samim tim i smanjiti ostecenja jer nece svi slijetati na idealnu podlogu(hortikultura).

 Za konstrukciju repa bih uzeo krizni rep sa pomicnim horizontalcem. Izvedba je nesto kompliciranija ali se model moze lakse utrimati i efikasnost kormila smjera je bolja u odnosu na V-rep.

Izbor profila me najvise intrigira jer mora funkcionirati u sirokom rasponu brzina (bungee start + thermal soaring), a s obzirom da ovdje nema flapsova i elerona kojima bi se mijenjao profil ovisno o fazi leta trebat ce ici na kompromis. Ekipa koja leti 2m klasu koristi Selig S-7012 i Dreline AG35 - AG36 profile pa vjerojatno necemo pogrijesiti ako ih uzmemo za nase modele.

I na kraju, kad razmislim koliko ce mi vremena oduzeti izrada modela iz nule i kad znam da necu iz prve dobiti ono sto zelim, najradije bih se odlucio za neki kit. U tom slucaju bi to bio Miles :)

LP,
       Sasa

Odg: RES

Reply #36
Mislim da su eleroni ovdje kontraproduktivni. Prvo narušavaju koncept potpune jednostavnosti, unose mogućnost promjene aerodinamike krila (flaperon, spoileron) pa sa tim opet ulazimo u faze leta ( termika, speed) programiranje itd. Polihedralna krila izvrsno rade samo sa repom.
Nema nikakve potrebe slijetanja sa bočnim vjetrom kad se uvijek može priči u vjetar (osim toga crosswind kompenzacija se radi vertikalom a ne eleronima).


Mislim da se nitko ovdje neće prihvatiti izrade kitova. U najboljem slučaju možemo ako postoji više zainteresiranih za isti model organizirati/nagovoriti neko jednokratno amatersko rezanje ( u zamjenu za par krznenih životinjica, par piva, vječnu zahvalnost i sl.)


@shimpa - skoro pa to, osim kaj su sje... gondolu i kut verikale. Mamu maminu ukrali mi ideju :)

@Toki - EasyGlider leti samo na repu točno onako kako mora (pogotovo za početnike) - samo si ti malo nestrpljiv

Možemo li u par idućih postova razraditi koncept modela koji bi bio prihvatljiv za neku zajedničku izradu?


Čisto opisno.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: RES

Reply #37
@Sp : ...ili možda nekim HN profilom 1000 i nešto

@SDespotovic:  komentari na konstrukciju su OK, no ako se ide na bungee start, morali bi dozvoliti karbonski štap u ramenjači. Razletavanje krila i pad modela na startu bila bi ružna slika i mnogi bi izgubili i model i volju.
Takodje dozvoliti karbonski (ribička kederica) štap za tailboom, to skraćuje izradu trupa barem za jedan dan i ne puca kada opališ po ledini u natjecateljskom slijetanju. Cijena je zanemariva..


Ja čvrsto vjerujem da je jedini način da se započne sa ovime - izbjegavanje prethodne izrade ili nabave modela po svaku cijenu, samo da ljudi dibe volju. Dozvolio bi i modele sa eleronima, uz uvjet da se krajevi elerona preljepe sa power tape tako da se sigurno ne mogu koristiti u letu.
Takav bi model bio nestabilna, no cilj je da penalty ide na štetu pojedinca, a ne da mu daje prednost.

Inače, dogodi li se ikada ovo natjecanje i druženje (za što sam jako zagrijan) to će se u natjecateljskom smislu svesti na to, da nas koliko nas već bude , čeka da Sale napravi neku grešku pa da netko od nas umjesto Saleta ubere gajbu pive. Poznavajući sve Frikove koji su se javili u ovom topicu, uz puni respekt prema njima kao ljudima i Frikovima, to će biti tako (bio sam na tekmama sudac baš Saletu i znam o ćemu pišem  ;) )

Prilika je da opet malo zagnojim sa nacrtima (neke je spomenuo Faldomak), pa evo ovako:

-Dandy, vidjeli ste ga u Jubitu na prvoj stranice ove teme, nije loše, ali pretežak
-HiFly, klasik, rado bi se pojavio na tekmi za šminku
-Spirit 2M - nikada vidio
-Amigo 2 - dobar za bungee
-Hanz - vrlo jednostavan plan !!!
-Stirofly - može se napraviti i od drveta, najradije bi izabrao ovaj model ako mislim pojuriti Saleta  :D

Damir

Odg: RES

Reply #38
Pa prebrzi ste u postanju.  Eto neke stvari su počele i prije nego sam postao pitanje.


 :D :D :D dobro zboriš Diogen o pobjedniku ali bumo mi lijepo tu i tam (ne prejako) opalili Sašu po cjevanici pa se možda zbuni.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: RES

Reply #39
Koliko su ti ribički štapovi dobri, mislim na savijanje.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: RES

Reply #40
Ako se mogu i ja nadovezat raspravia
ideja o poljetanju na bungee star mi se dopada jer tako model ne opterećujemo sa motorom i reglerom ali to nosi i svoje mane kao npr. nije svaki teren pogodan za pračkanje ako vjetar promjeni svoj smjer i situacija kada se vračamo s modelom u vjetar , ako krivo procjenimo to može znaćit gubitak modela.
Mislim i da eleroni nisu potrebni ako se jedrilica pravilno dizajnira (Allegro Lite), a o tipu repice dali X rep ili V rep to neka sam konstruktor odlući
P.S.
Današnja kategorija F5J-N je odlićno zasmišljena i uspješno provedena, to što su se pojavile nove tehnologije izrade kao npr. kompozidne ramenjaće i d-box samo su omogućile natjecatelju da više "siluje" model tokom takmičenja ali nikad nisu ili barem nisu trebale nikoga sprijećiti da se natjeće sa " all balza" modelom i zbog toga zaključujem da nije potrebno izmišljati novu kategoriju već se aktivnije uključit u ovu koju imamo.


Duje
down with the gravity

Odg: RES

Reply #41
Di kupuješ te štapeke?


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: RES

Reply #42
I kolko koštaju?


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: RES

Reply #43
Koliko su ti ribički štapovi dobri, mislim na savijanje.
Odlični za tailboom, svi moji tailboom su ribičija..  :D
Di kupuješ te štapeke?


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
Bilo koji ribički dućan... kederica od 3 metra ima 3 segmenta, onaj najtanji je za DLg Mimija  :D , srednji je za F5J-N, a onaj najdeblji bude za RES  ::) .  Neda mi se sam motati tailboom.. cijena je oko 100 kn, ali znalo je biti i jeftinijih!
D.

Odg: RES

Reply #44
Di kupuješ te štapeke?


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Noćna ribičija  :D :D
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C