Skip to main content

Topic: LiPo baterija za bušilicu.... (Read 6173 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

LiPo baterija za bušilicu....

Jedno pitanje.....kako sam dosta zapostavio letenje...ostala jedna baterija i ja ju pokušao "stavit" umjesto baterije na aku bušilici jer ta je neka NIM (od članaka) 1,2 Ah i crkla skoro skroz..

Jel bi se to smjelo i jel može imat kakvih posljedica?..jer šta mi se dogodilo...sve pospajao i stisnuo bušilicu prvo lagano....kad puf...zadimi se malo i pregorio mi limić koji služz kontakt sa bušilicom...je bio tanak i savijan ali mislim da nije trebao vrisnuti nikako....

U čem bi mogla biti caka....Jel svejedno jel u bušilici ima LiPo ili NiMh....po svemu bi trebalo biti...ali eto...čemu onda crni dim?

Jer ekipa na rcgroups-u je raspravljala o tome i dosta ih je to radilo(i svi sve 5) pa reko da vidim jel netko od naših ljudi se toga sjetio??

Odg: LiPo baterija za bušilicu....

Reply #1
Slična situacija kod mene, ima par komada baterija za te bušilice, 12 i 14v - koliko se sjećam 10 odnosno 12 ćelija NiGo  ( Nikl-Gov*o, najgore smeće).


Stavio 3 komada 18650 LiIon iliti "notebook" baterije, ima ih na DealExtreme.


Radi savršeno. Što je najbolje, kada uzmem bušilicu nije mi uvijek prazna baterija kao kod ovih NiGo.


Indy

Odg: LiPo baterija za bušilicu....

Reply #2
Hahahaha, kralju bas si me nasmijao, vidim bas su ti drage ove baterije...

Odg: LiPo baterija za bušilicu....

Reply #3
Ma nemam nis' protiv NiCd baterija, cak stovise
preferiram ih i dalje u svojim glow modelima,
ali ovo u busilicama je stvarno smece...

Indy

Odg: LiPo baterija za bušilicu....

Reply #4
Iz čega proizlazi da sam očito negdje ja "zeznuo stvar"....jbt pa nisam tumplek da zamijenim + i -....uostalom 50 % sanse da sam fulao....valjda cu sljedeći put pogodit...:)

Ja nisam htio ići na 18650 jer bi ih morao lemiti,  i lemiti svaki izvod svake baterije(ćelije), ne znam jel postoje za njih neka gotova kučišta-koliko se sjećam ni na dealextremeu ih nema:)...a i max struja pražnjenja je kod ovih RC Lipica puno veća...a kod 18650 je cca 5 A ako se ne varam....a i samo ju uštekam kao klasičnu lipo baterijau i to je to....samo treba ugradit još zujalicu za 3V po ćeliji koja će se palit(da ne cucla bateriju bezveze) svaki put kad stisneš (pokreneš bušilicu)...ili bubnut odmah unutra onaj monitor 2-6s i to je to(naručio ih ali ih nema na stocku nikako....već dulje vremena)....i napravit neke konektore da se ne mora vadit baterija nego samo "plug and play"

p.s. - zašto na nicd bateriji ima još onaj dodatak na masi baterije...neka mala diodica....jel to samo zaštita da se baterija na punjaču nemože praznit ili i nešta drugo-tj da se preko te diode ustvari puni?

Odg: LiPo baterija za bušilicu....

Reply #5
Koliko sam skužio u max opterećenju ti je 7A na mojoj bušilici.


Ove moje 18650 koje imam su 2200mAh i 10C dakle idu do 20A.


Zujalica/monitor ti je super ideja, toga se nisam ni sjetio  >:( 


Ja sam 18650 stavio u originalno kućište od NiCd, bilo je lufta za napraviti 3s2p pack ali mi se nije dalo zezati, ovo radi sasvim OK.


Dioda: zaštita od obrnutog polariteta ili ako je jeftinija varijanta ispravljač ti je istosmjerni, ovo mu vrlo grubo pegla struju za punjenje, jedan od razloga zašto crkavaju baterije na jeftilen bušilicama.


Indy

Odg: LiPo baterija za bušilicu....

Reply #6
Hm..ovaj mi punjač ne djelje kao jeftilen....nisam rastavljao pa gledao šta ima unutra ali....ko ce ga znat...10A-cini mi se dosta...da nisi fulao nešto...pogotovo na dealextremeu ako se ne varam nedaju uopće max discharge rate!

Odg: LiPo baterija za bušilicu....

Reply #7
5C mora imati da ga jebe*, dakle 10A imaš.


Indy


Odg: LiPo baterija za bušilicu....

Reply #9
Te su ti protected, imaju elektronku na sebi da ih ne možeš previše isprazniti.


Moje su Samsung i po speckama kako sam ti napisao gore.


Indy

Odg: LiPo baterija za bušilicu....

Reply #10
ALi ta elektronika je da ih nemožeš ispod određene granice ispraznit ili napunit...ali granice napona...a ne struje pražnjenja ili punjenja...ako se ne varam...

P.s. - onda ti imaš očito neke dobre baterije (daj link nama da si i  mi nabavimo:))....ali one sa dealextremea sumnjam da su takve...

Odg: LiPo baterija za bušilicu....

Reply #11
No can do :)


Ove su došle iz posebnog izvora....


Indy

 

Odg: LiPo baterija za bušilicu....

Reply #12
Posebni izvori....zar su tolko posebni da ih ni sa forumom nemožeš podijelit?:)

Odg: LiPo baterija za bušilicu....

Reply #13
Rjesšio ja 2 bušilice....vrti ko LUUUdo...očito sam onda krivo spojio...zamijenio + i -...e i očito se tad nešto zeznulo u bušilici...jer nemogu regulirat brzinu...samo max speed ili ne radi....
Jel ima netko ideju šta je otišlo...jel se može i isplati to popravljat...nije skupa bušilica ali mi je predobra pa bi radije to popravio nego kupovao neku novu....a uostalom ova sad "leti" na lipicama....

Odg: LiPo baterija za bušilicu....

Reply #14
ja sam probao svoju, vjerovatni slična serija bušilke; bat su joj bile 600mah 12V trajale su nakon punjenja oko minutu-dve,
sad na lipo 12.6 vrti i radi regulator, nisam zamjenio + i -, mogu reči da dosta troši pa nije ni čudo da org bat nisu dobre, još su iste ko iz solarnih lampi di napajaju diodu :D ,