Skip to main content

Topic: Došla nova igračka... (Read 7219 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Došla nova igračka...

S obzirom da nema baš nešto postova vezanih za nitro heliće, eto da iskoristim priliku i napišem jednu recenziju u nastavcima za TZ-90 V.2.
Znači radi se o kineskom nitro heliću veličine 90, koji se za sada može nabaviti iz UH (ako ga ima na lageru).
Došao jučer na moj stol. (I to za 10 dana, pa ne znam kakve to probleme imate sa dostavom iz UH)

Eto paket direkšn iz pošte. Naravno da su carinili, platio sam PDV, a carine nema jerbo je modelarska oprema.


Nakon skidanja vanjskog papira sa paketa, kutija u koju je pakiran je vrlo solidna i male su mogućnosti nekog oštećenja.


Unutar kutije, sve je lijepo zamotano u puckalicu i složeno na svoje mjesto.


Sve glavne komponente su već sastavljene, ali ja uvijek volim sve rastaviti u atome, dodatna provjera nikad nije štetila.

Dobro da sam išao provjeravati, jer proizvođač očito nije nikada čuo za Loctite. Svi vijci su bili dobro stegnuti, ali Loctite-a ni u tragovima. Vijci koji su u plastici bili su uredno cakirani i to je OK.
Aluminijski dijelovi su napravljeni vrlo kvalitetno i mislim da sa tim problema neće biti. Svi gibljivi dijelovi idu vrlo lagano i bez ikakvog lufta.
Unibali se dosta teško stavljaju na kugle, ali kad jednom uđe, nije potrebno proširivanje i pokretljivost je lagana bez zračnosti. Kako će biti nakon par letova, to ćemo još vidjeti.
Šasija u originalu dolazi od G10 materijala (solidno a jeftino) i završna obrada je zadivljujuća. Nema oštrih rubova na prodorima i ostavili su otvore za povezivanje kablova vezicama (+5 sjedni). Postoji upgrade na karbon koji je po meni nepotreban, jer je već i ovako šasija vrlo kruta, a težina na kojoj bi se eventualno nešto prišparalo nije toliko bitna na ovakvom heliću.

Nakon preko nekoliko vremena, mehanika je složena. Naravno, sad je svaki vijak osiguran Loctite-om i manja je vjerojatnost da se neki otpusti u letu.
Zvono kvačila je jedno od boljih koje sam ikada probao balansirati  ??? Mislio sam da će tu biti problema, s obzirom da je proizvođač iz Kine. Očito nisu štedjeli na kvaliteti izrade. U prvim verzijama kvačilo je dolazilo iz punog komada, ali sada je olakšano sa otvorima za hlađenje. Ventilator ima predviđene otvore za magnete governera, tako da ni tu nema problema.
U standardnoj izvedbi je repni servo naprijed i upravljanje se prenosi klackalicom na repni rotor. Za sada ću ostaviti tako, mada bi više volio da je servo montiran na bumu. (možda kasnije i bude  :) )
U paketu dođe i dodatni tank, kojeg nema u opisu isporuke, što je isto za svaku pohvalu.


Repne elise su za moj ukus malo premale, ali vidjet ćemo na probnom letu.
Nosač startne osovine i zvona se može pomicati ovisno o osi motora, tako da se može podesiti skoro pa idealno prema motoru.
Swashplate je u standardnoj izvedbi za 120 stupnjeva CCPM, ali moguća je i izvedba 140 stupnjeva uz dijelove koji dođu u paketu.
Glava je kompletno aluminijska, osim polugica za prijenos gibanja. Koliko sam uspio vidjeti ovako na stolu, nema mogućnosti mehaničkog doticanja elemenata čak ni u ekstremnim položajima.
Repni mehanizam je također u aluminijskoj izvedbi i za sada nemam primjedbi.
Kabina je staklo-plastika sa pofarbanim staklom u crno i estetski mi nije baš nešto, ali napravljena je dosta kvalitetno i za sada nema pukotina na gelcoat-u.



Sve u svemu, na oko vrlo kvalitetan helić, za tu cijenu i veličinu definitivno best-buy, a dijelovi smiješno jeftini...

U slijedećem nastavku ugradnja elektronike....

Odg: Došla nova igračka...

Reply #1
To me zanima totalno kako to izgleda uživo i dal  stvarno tako dobro leti  kako kažu  sa obzirom na cijenu.
Svi djelovi su u kompletu neki su se žalili da nisu dobili neki dio i tako ali kod tebe je izgleda sve došlo.
Čuo sam da u 4 mjesecu izlazi GT600 i GT 700 zato sada čekam da vidim i to jer ipak možeš onda kombinirati djelove orginalne sa ovima .
A i onaj glavni razlog za ova dva modela postoje več gotove konverzije na benzin i elektro to je bitno isto pogotovo za mene.
Nadam se da čemo uskoro imati dojmove sa letenja i neki vidio ali s obzirom na vrijeme čisto sumnjam.
 
Sretno sa modelom

Odg: Došla nova igračka...

Reply #2
E da zaboravio pitati od kakvog je materijala frame?

Odg: Došla nova igračka...

Reply #3
E da zaboravio pitati od kakvog je materijala frame?

Kao što rekoh...
Šasija u originalu dolazi od G10 materijala (solidno a jeftino).......Postoji upgrade na karbon koji je po meni nepotreban, jer je već i ovako šasija vrlo kruta


Odg: Došla nova igračka...

Reply #5
kinezi su strasni,koliko je helić sa svime,sa naruđbama i to sve sta ide uz to?

 


Odg: Došla nova igračka...

Reply #8
Ma sve 5, imat ću i ja uskoro jedan elektro HK500GT u svojoj garaži samo to mi nije to i kod mene se poštuje ona jebeš ti to ako ne prdi i dimi. Nadam se da se ne osjaćeš povrijeđenim onom pošalicom jer u ovo glupavo doba kad je vani smrzačina i nehumani uvjeti za letiti onda se moramo malo i našaliti da prikratimo ovo vrijeme apstinencije.
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Došla nova igračka...

Reply #9
Ma sve 5, imat ću i ja uskoro jedan elektro HK500GT u svojoj garaži samo to mi nije to i kod mene se poštuje ona jebeš ti to ako ne prdi i dimi. Nadam se da se ne osjaćeš povrijeđenim onom pošalicom jer u ovo glupavo doba kad je vani smrzačina i nehumani uvjeti za letiti onda se moramo malo i našaliti da prikratimo ovo vrijeme apstinencije.

Da da SMRDI :P , prdi :P , dimi :P i ruži :P to da ali čistiti :'( to ne nikako ni pod cjenu da smrdi, prdi, dimi i ruži. ;D
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Došla nova igračka...

Reply #10
Koji motor ćeš staviti na helić? Da li je stiglo kao EMS pošiljka 140 dolara dostave ili obično pa je bilo 40 dolara?
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Došla nova igračka...

Reply #11
Stigla elektronika i motor  ;D
Ciklika - 3x JR 8717
Motor - OS 91 SX-H C-spec/P

Još ide gore:
Gyro - 611 + S9256
Governor - GV-1
Align B6T - regulator

Večeras ide kompletiranje, pa ćemo nastaviti recenziju...

@mdrazic - obično; 40 USD

Odg: Došla nova igračka...

Reply #12
Ha, utuklo se para nema što. Nek samo on poleti i dugo nam "prdi"....
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Došla nova igračka...

Reply #13
Da nastavimo malo....

Znači mehanika je sastavljena, dolazi na red motor i elektronika.
Dugo sam razmišljao koji motor da stavim na helić, na kraju je presudila ona poznata: "nisam toliko bogat da kupujem jeftino". Odluka je pala na OS 91 SX-H ring C-spec sa pumpom. Taj motor se koristi na FAI  F3C natjecanjima, pa će valjda biti dobar i meni  ;D
Ima pumpu, koja kontinuirano stabilizira dotok goriva i motor radi jednako bez obzira na visinu ili položaj helikoptera. Samim time je dodatna onboard regulacija smjese goriva, koja se obično koristi kod ove veličine helića, nepotrebna (razmišljao sam o CSM Carb Smart koji kontrolira iglu za visoke okretaje prema temperaturi glave motora, ali sad mi ne treba).
Sama ugradnja motora je vrlo jednostavna i nisu potrebne nikakve prepravke na framevovima. Ventilator ima utore predviđene za magnete governora, tako da i to ide vrlo brzo. Motor sa nosačem ulazi čvrsto između frameova bez ikakvih mogućnosti pogrešne montaže. Nosači start osovine i zvona kuplunga mogu se podešavati unutar frameova, tako da se os motora i start osovine može podesiti skoro idealno.
Što se tiče auspuha, do sada sam imao dobra iskustva sa Curtis Youngblood auspisima, pa će i na ovom heliću mjesto naći njegov MusclePipe6 90. Za sada ide gore jedan Webrin, jer CY još nije stigao. Bit će dobar za razrađivanje i prve letove.

Više o motoru: http://www.philshobbyshop.com/tek9.asp?pg=products&specific=jndmdmmoi
Auspuh: http://www.curtisyoungblood.com/products_view.php?id=138

Odabir servaća je išao po više-manje istom sistemu kao za motor, iako imam doma ACE DS1015 koji bi više nego zadovoljili moje potrebe. S obzirom da je sistem upravljanja ciklikom CCPM 120, servaći moraju raditi istovjetno tijekom cijelog hoda, a to na nekim jeftikanerima nije realno za očekivati. Odabir je pao na JR DS8717. Nisam se prije uživo susretao sa tim servaćima, ali ih nahvalili po forumima, pa reko bit će i meni dobri  ;D
Ono najvažnije: 60 stupnjeva za 0.07 sekundi na 6V  ???
Servaći su naravno digitalci sa metalnom getribom i imaju crveno eloksirano alu kućište koje ujedno služi za bolje hlađenje. U kompletu dođu plastične rukice, mada bi ja tu volio vidjeti i barem jednu aluminijsku (ko' recimo Hitec).
Montaža samih servaća je klasična...uzmeš servo, staviš gumice, gurneš piksice i zašerafiš ga na predviđeno mjesto pazeći na orijentaciju. U kompletu sa helićem dođu lijepi mali imbus vijci sa maticama za montažu servaća. Na frameovima su ostavljene dovoljno velike rupe sa suprotne strane montažnog mjesta serva, kako bi vijak zajedno sa imbus ključem mogao proći skroz-na skroz, čime je sama instalacija vrlo brza i jednostavna.
Sva upravljanja na ciklici su push-pull, a spojne poluge dođu već sastavljene od proizvođača. Za ove servaće trebalo ih je sve produžiti za cca. 1mm.

Servaći: http://www.horizonhobby.com/Products/Default.aspx?ProdID=JRPS8717#quickSpecs
Ovako na brzinu sam provjerio hod kolektiva i on je +/- 13 stupnjeva, a moglo bi ga se čak sa sitnom modifikacijom natjerati na više, ali kome to treba  ::)

Nakon što sam se uvjerio u brzinu DS8717, imao sam problem sa odabirom serva za gas. S obzirom da je sad kolektiv fakat brebrz, morao sam na gas staviti podjednako brz servo, da mi se motor ne guti kod nagle promjene kolektiva. Stavio sam jedan svoj tuning servo koji ide 0.08 sec/60, pa ćemo vidjeti nakon par letova kako to radi.

Na prednjem dijelu helića je plastičan nosač elektronike, na koji se razne điđe-miđe mogu montirati sa obje bočne stranice. Ima dovoljno mjesta za sve što bi nekom moglo pasti na pamet staviti na ovakav helić. Nosač je otvorom spojen sa unutrašnjim dijelom frameova, tako da se kablići vide minimalno.
Tu su stali gyro Futaba 611, Futaba GV-1 governor, Assan prijemnik i Li-Po 2S sa donje strane. Alignov B6T regulator sam smjestio direktno na frame, zbog kratke žice za grijanje svječice. Nadam se samo da će regulator izdržati toliko digitalaca na okupu (moram se baciti malo u mjerenje prije prvog leta...)

Rotori će ići CY Radix 710, kada dođu.

Dobro, dosta sam nadrobio za ovaj puta, ako nekog nešto detaljno interesira, neka samo pita...

Slika govori tisuću riječi:

   

A evo i prikaz brzine kolektiva:

TZ90V2 with JR8717 servos on cyclic

Odg: Došla nova igračka...

Reply #14
Bar su ti servaci jeftini :)

Ne razgovaram sa tobom ak nemas Brushless na repu :)

A zasto nisi stavio MKS HV servace na cikliku pa sve furao na 7.4 V?
Jos su i jeftiniji od JRaca...

http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9984&Product_Name=MKS_HV-787_Digital_HV-2S_Servo_8.44kg/_.033sec_/_66g
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24