Skip to main content

Topic: Motor pitanje (Read 11840 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Motor pitanje

Reply #15
da,da imas pravo za snagu. nije veca ako spojim na reduktor, nego je samo moment veci. a onda je znaci i struja koju on vuce 5 puta manja nego sto bi vukao bez reduktora, jel tako?

i nema veze, nek ja imam puno jaci motor nego na obicnim elektro biciklima/romobilima, to mi je i cilj :P

a kako bi se moglo izracunati kolku ce on struju onda vuc na kraju? to mi je potrebno da znam kolku bat trebam spojit.. vidim da obicno baterije (akumulatori) za te stvari nisu bas iznad 10Ah, al to su brushed motori, pa neznam kolko oni manje struje vuku (ako opce je tako)..

Odg: Motor pitanje

Reply #16
Da, to znam da samo smanjim brzinu na osovini kotaca, a povecam mu moment, to i zelim. Al sam mislio da onda i manje struje vuce, al dobro nema veze. Samo da mi je izracunat kolko bi to moglo vuc... :D

Podaci su ovi:

opseg kotaca: 0.5m
napon: 24V
max struja: 80A
akumulator: min 20Ah
reduktor: 5:1
zeljena max brzina: 9-10m/s
max brzina motora na 24V: 91.2 okreta/s

Odg: Motor pitanje

Reply #17
Točno to što je FlyMeToTheMoon rekao.. A motor koji si naveo u prvom postu, piše na stranici od HK u onoj tablici ispod. Dakle pri naponu od 37V, motor će vuči 75A. Ako bi zanemarili induktive otpore namota motora, a to je vrlo ugrubo, onda bi došao do podatka da bi taj motor pri 24V vukao struju od 48 A, što znači da bi razvijao 1152W, ali kažem, to je sve ugrubo, ne računa se tak baš.. I problem tih motora ja mislim da je još pokretanje iz mirovanja. Pitanje je da li će moći pokrenuti sa mjesta tvoj romobil taj motor. Jednom kad postigneš brzinu neku, vjerojatno će onda ići, al start je problem. Neznam, to je samo moje razmišljanje, treba probat :D

Odg: Motor pitanje

Reply #18
Je, i mene to muci malo jer npr ako imas elisu na malo motorcicu za quad recimo i ako stavis ruku na elisu, on se nemoze okretat. Istina ovaj motor je puno jaci, jos ima taj reduktor pa je jos 5 puta veci moment, al dobro kazes, pitanje je u stvari oce li me to moc pokrenut s mjesta..

Odg: Motor pitanje

Reply #19
Da se nadovežem.
Složil sam el. romobil,ubiti bil je složen ali sam napravil totalnu rušadu na njemu.
Ukratko,kotači su mali nekih 25 cm promjera.
Motor je četkični ,samo 250w i max vuče po mom mjerenju 15 AMP.Radi na dva olovnjaka 12v 12ah,znači na 24v.
Na motoru je jako mali zupčanik dok je na kotaču jako velik,neznam sad broj zuba......
Sve u svemu dovoljno da na ful gasu ide 25 km/h i sa mjesta krene solidno i sa 80 kg.
Domet ovisno o vožnji 12 - 15 km.
Evo malo sam ga nasral,ali možda kome dobro dođe.
Robert

Odg: Motor pitanje

Reply #20
E da, ja sam isto prije jedno god dana kupio od kolege s foruma elektro romobil, pa sam iscupao iz njega motor i akumulatore. Motor je nekih 8cm promjera, isto brushed, akumulatori su 12v, 4.5Ah (znaci 24V), reduktor je jedno 10:1

Al meni se to bas nije svidjelo, htio bi nesto jace, bolje, pa sam mislio da je brushless bolji od brushed po tom pitanju. Znam da je to i skuplje, al kad radim tak nes, zelim napravit posteno :)

EDIT: al nisam bas siguran Emanuel za to sto kazes da bi sa 24V motor vukao 48A. Struja je proporcionalna momentu. Ako je moment veci (treba bit veci kod npr pokretanja), uz zadani napon (a time i brzinu vrtnje), struja mora biti veca. Sto bi trebalo znacit da pri konst gibanju on nebi smio vuc max struju nego samo jedan dio..

Imam i jos jedan okvirni proracun:
Ft=mi*Fn. mi (koef trenja): neznam kolki je al ajmo rec 0.1. Fn je reakcija na moju tezinu i romobil, i ajmo zakruzit na 1000N. Sto znaci da za jednoliko gibanje meni treba vucna sila od 100N
P=F*v=100N*10m/s=1kW
ja stvarno neznam jel ja u necem tu jako grijesim, molio bi ako netko zna nek me ispravi, al po tom se dobije da bi taj motor mogao biti ok, osim sto bi trebala veca snaga za pokretanje ako se ne varam...a to trenje (mi=0.1) neznam jel tocno..

Odg: Motor pitanje

Reply #21
Evo da si svi mozete predociti o cemu zapravo pricam. Ovo je tek u crtanju, bit ce tu jos hrpetina izmjena, al ovo je neki kostur, jako sam zadovoljan za sad. Samo sto bi htio brushless a ne brushed :(

Odg: Motor pitanje

Reply #22
dobro izgleda ali zaboravi brushless

Odg: Motor pitanje

Reply #23
Da, u pravu si, motor vuče više struje kad ima na osovini tereta, u ovom slučaju inercija tebe i romobila. Ova formula je općenito za trenje, ti ovdje imaš trenje kotrljanja i inerciju sebe i romobila.. Mogao bi se napraviti izračun, što se tiče strojarske strane, a mislim da je malo problem za motor preračunati točno podatke, zbog toga što fali podataka. Nemaš krivulju momenta o broju obrtaja motora, tako da je pitanje da li će motor uspjeti to pokrenuti ili neče.

Ovaj motor na avionu radi obrnuto nego tebi treba. Znači ti trebaš najveći moment u startu, dok je kod aviona obrnuta situacija. Propeler motoru u startu predstavlja mali teret i lako se zavrti s njime i tek s većim brojem obrtaja se povećava teret na osovini.

Neznam ti što reči, osim da neznaš ak ne probaš, al mislim da nije najsretnije rješenje ti motori za tak nešto, a i dosta je skupa investicija, ak nebude dobro..


Odg: Motor pitanje

Reply #25
E vidis vidis, odlicno!

Ako usporedujemo moj motor + romobil sa ovim bicikolom i 2 motora, mislim da ja pobjedujem i da to znaci da to moze jurit, al ne otkriva dal se moze pokrenut. To otkriva drugi video..
Ovaj bicikl ima ogroman objer prijenosa, ja imam samo 5, ali ja imam mali kotac, on veliki. Isto tako ja bi s ovim motorom imao vecu snagu od ova 2 (260W)

Hm hm hm.

Evo usput slika sto sam novo napravio..

Odg: Motor pitanje

Reply #26
Na onome videu gdje je karting sa tri motora se vidi da koriste centrifugalnu spojku, što omogućava motoru da se zavrti prije nego krene opterećenje na njega. A i vidi se da se grije poprilično  :)

Odg: Motor pitanje

Reply #27
Da, skuzil sam...
Al opet istina je isto da ja s romobila ni nemogu bas samo tako krenut. Dok stojim, noga mora bit dolje. Pa ako bi bilo dovoljno da se mrvicu pogurnem i onda on pocne jurit mozda nebi bilo lose..

Iako...zasto ja onda isto nebi stavio centrifugalnu spojku? Zna li netko nesto o tome, gdje se moze kupiti, i na kojim brzinama pocinje "loviti"?


Odg: Motor pitanje

Reply #29
Quote
moze normalno raditi sa akumulatorom od 24V iako pise da je za 29-37V

Može, 29-37 V znači da konstruiran tako da mu je u tom području maksimalna efikasnost, na 24V će biti npr. 20% manje efikasan.

Pravo pitanje je, može li ga se spojiti na ESC pa da vuče čovjeka, odgovor je nažalost NE !

Motor je "sensorless", što znači da stator ne zna u kojoj poziciji je rotor. Pošto Brushless nema četkica (   :) ) koje automatski obavljaju komutaciju u pravom trenutku, komutaciju mora obaviti ESC i to elektronički , i samo zato i postoji. Da bi ESC obavio pravilnu komutaciju, mora znati kada je rotor došao u poziciju za slijedeću fazu.

E sad, kako to ESC uopće zna kada nema senzora ? Do prvih 10% brzine motora ne zna, ta faza se zove "blind commutation", motor blago rečeno vrti faze na slijepo i nada se da će se rotor zavrtiti. U tom periodu moment motora je skoro ravan nuli i dovoljan je dodir rukom da izbaci motor iz rotacije.

Kada motor dosegne određenu brzinu ( recimo tih 10% od max. brzine) počinje prava zabava. Na slobodnoj fazi motora, koja se mijenja pri svakoj komutaciji, generira se sinusni ( točnije trapezni) signal jer motor počinje raditi kao generator. ESC mora semplirati taj signal, detektirati njegov prolazak kroz virtualnu nulu i estimirati komutaciju oko 30 stupnjeva unaprijed. Kada se prebaci u tu fazu rada ( brzina je prešla neki prag) ESC po uzorkovanju jedne faze motora zna kojom se brzinom motor vrti, gdje je rotor i kada treba obaviti komutaciju, i tu ima apsolutnu kontrolu nad motorom i proizvodi željeni moment. Ako brzina padne ispod praga, igra je gotova i opet pogađamo na slijepo.

Zašto je to bitno ?

Propeler pruža najmanji otpor pri malim brzinama. U trenutku kada ESC pokreće propeler, nema nikakvog otpora i prolazi ova procedura na slijepo. Motor tada prelazi prag brzine, brzina dalje raste, a otpor propelera se povećava sa kvadratom broja okretaja, te je potreban sve veći moment i sve veća snaga motora da ga savlada. Što je veći moment potreban, motor je na većoj brzini i obratno, te je u svom režimu apsolutne kontrole nad motorom bez obzira na opterećenje !!!

E-bicikl, e-romobil, e-ostalo - STVAR JE OBRATNA - MOTOR TREBA NAJVEĆI MOMENT PRI KRETANJU IZ NULE ! Kako ubrzava, otpor se smanjuje i moment mu treba sve manje. Kada je pod velikim opterećenjem, startanje na slijepo neće raditi jer je to rad motora bez kontrole i momenta ! Da bi pod opterećenjem radio oko brzine 0, ne može koristiti generiranje sinusa na fazi jer ga nema - MORA IMATI SENZORE !

Moguće je da je netko izbacio neku varijantu sensorless kontrolera da donekle može nešto pokrenuti, ali to je bez pravog momenta i kontrole i apsolutno rasipanje energije na slijepo - neprihvatljivo za režim e-vozila.

Senzori se srećom mogu ugraditi i na motor bez senzora, te treba nabaviti kontroler za hall-sensored brushless motor:

http://www.linushelgesson.se/2011/12/modifying-the-turnigy-80-100-brushless-outrunner/

http://diydrones.com/forum/topics/adding-a-hall-sensor-to-brushless-motors?xg_source=activity