Skip to main content

Topic: Motor pitanje (Read 11843 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Motor pitanje

Reply #30
Ajme stvarno se se potrudio i stvarno ti puno puno hvala na tom opsirnom opisu!!

Moram to detaljno jos prouciti, al kolko sam skuzio, ja bi znaci mogo ustvari montirati taj motor (uz modifikaciju i dodavanje halovog senzora), i dobiti momentu karakteritiku slicnu kao na obicnim brushed DC motorima, jel tako?

Meni je potreban ogroman moment kod pokretanja, koji ce vuci ogromnu struju. Kod postizanja neke brzine, moment je manji i struja je manja. I znaci to postignem tim senzorom, inace je moment nikakav na motoru dok ne dode do 10% od max brzine.

Ako to mogu rijsiti s tim, super, al dal je taj motor dovoljno jak za taj posao? Prije sam naveo karakteristike kotaca, i omjere prijenosa, zanima me da li je tih 24V*80A=1920W dovoljno za voznju tj pokretanje? Dal se moze izracunati nekako moment koji on tada razvija?

Neznam jesam li napomenuo ovdje, ja sam vec napravio neki slicni al puno losiji romobil, pogon je bila aku boh busilica. 14.4V, max 40Nm moment. Sa tim momentom i omjerom prijenosa samo 1.1, bez problema me pokrenulo, i vozilo brzinom od oko 15km/h (ja sad zelim dosta vise). I pri toj brzini, pokazivac momenta je bio na oko 30Nm za to konstano gibanje od 15km/h. Kotac je bio malo veci, 70cm opsega

Odg: Motor pitanje

Reply #31
Malo sam proguglao o snagama motora za e-bike , pošto je češća tema od romobila.

Uglavnom, kaže čovjek u normalnoj vožnji na ravnoj podlozi proizvodi oko 200W snage za kretanje, na uzbrdici nešto više , dok maksimalno može proizvesti oko 600W i to samo na par sekundi.

Motori koji se koriste na e-bike-ovima daju od 200W do 600-700W, zavisi o masi bicikla. Naravno ima i jačih, vjerojatno za utrke e-bike-ovima  :)

Ova snaga motora od ~2800W, to je koliko motor troši, a ne koliko daje. Efikasnost brushless motora je oko 75%. Recimo ugrubo da gubimo oko 20% jer nismo u radnom području (30-37 V) i još 5% na prijenosu do kotača, znači 50% snage pretvaramo u gibanje, što daje 1400W na kotače.

S obzirom da je to romobil (lagan) , ako pogledamo one snage potrebne za bicikl rekao bih da je to još uvijek duplo više nego maksimalno potrebno - možeš prestizati tramvaje  :D

Moment uvijek možeš povećati drugim omjerom prijenosa tako da se ja ne bih brinuo hoću li imati dovoljan moment, a snage ne bi trebalo nedostajati...
 
Veći je problem precizno namontirati hall senzore , moraju biti razmaknuti točno pod određenim kutem, treba imati i neki instrument da se vidi da li mijenjaju stanje kako se motor vrti, ako su predaleko od motora ( radi se o milimetrima) može se lako desiti da ne očitavaju magnetsko polje...
Uglavnom ako možeš negdje izglodati kalup u koji ćeš ih samo ubaciti, ne bi trebalo biti problema...

Nakon što staviš senzore i nađeš ESC koji ima ulaze za spojiti hall senzore, nemaš više brige oko momenta i kontrole kod pokretanja. I da, zbog nedostatka tih senzora primjer koji je netko spomenuo mora koristiti spojku - ne može krenuti sa teretom. U tvom slučaju onda spojka ne treba !


Ovu procjenu snage uzmi sa rezervom, nije iz iskustva nego onako, otprilike , pa ti sve još dobro provjeri ( google  :) ) prije odluke. Uostalom, na onim primjerima su modificirali neki Turnigy motor sa HK-a za e-bike, može se naći još linkova po netu, pa ako baš želiš biti siguran i za snagu i za uspješnost ugradnje senzora  - uzmi točno takav motor   :) ...

Odg: Motor pitanje

Reply #32
Posto je rjec o romobilu sto nebi bilo dovoljno da se prvi metar odgurne nogom da motor dobije pocetnu rotaciju, jos ako motor ima neki prjenos onda ce dobit i puno vise okretaja nego sto ih ima kotac ?

Odg: Motor pitanje

Reply #33
tako radi i kupovni e-bicikl od preko 15 000 kn, ima ga član na forumu...

ne vidim problem u tome da se onda i romobil za manje para pogurne za start,
jedna noga je već na podu kada romobil stoji, pa ne treba komplicirati previše :)

pogotovo jer je tu onda i problem čuvat više toga od vode, prašine.. sakrivat kablovinje, nabavka reglera koji može primit te podatke sa senzora.... cijena itd...

Odg: Motor pitanje

Reply #34
Meni se cini da ima puno smisla ovo sto Igor govori. Samo neznam dal mozemo govoriti o snazi motora od 2.7kW iako nije spojen na njegov nazivan napon nego na 24V, tako da neznam jel je korisna snaga 1400W ili manje. Ako je manje (a cini se da je tih 2.7kW racunato za 37V i 80A), onda je to 1920W, pa ugrubo dobivena korisna snaga je 1kW. Kazem, nisam siguran jesam to dobro izracunao..

To sa hallovim senzorima mi se svida, i ne mislim da bi bas nesto znacajno poskupilo projekt, a rade bi to ugradio, jer stete od toga sigurno necu imat
Samo sto nikak nemogu nac di kupiti te jace HK motore, kao one sto je Tomislav pokazao na slici, na HK ih nema..


Odg: Motor pitanje

Reply #36
Nisam ni njih. Pa za tu elektroniku je max nekih 1000kn, baterije tj akumulator ne racunam u to

Vidim taj regler 66 dolara bez postarine. Znaci prek 500kn. Trebam vidjet jos, mozda bi mogo ja to sam isprogramirat posto ionak imam arduino. Ovo isto neki procesorcic vjerovatno kontrolira kad da pali koji pol u ovisnosti u kojem je polozaju..
Uglavnom bar sam super jeftine amortizere naso, za 12 dolara :D jos kotace, akumulator i taj motor i mogu krenut u nabavku i izradu

Odg: Motor pitanje

Reply #37
arduino može kontrolirati faze, jer je u 90% reglera upravo mali atmel čip... fleša se za 5 sekundi s drugim softverom :)
(a evo ovih dana je vrlo aktualan i u gimbalima, di također kontrolira motore, preko vanjskih mosfeta jasno)

ali problem ti je što ti trebaju i mosfeti da bi mogli silni A tu prolaziti......
mislim da ti je jeftinije kupiti gotovo nego i to raditi :)

akumulatore imaš iz nekog malog romobila koji si kupio raskupusan pred godinu dana,
dakle upitno koliko oni rade, a imaju oznaku od svega 4.5Ah. (ako su to ti http://www.flyfreak.net/elektronika-i-baterije/motor-pitanje/msg98328/#msg98328 )
to ti znači da ako cuclaš 30A iz njih da bu trajali oko 8 minuta, ako su novi, a nisu pa to slobodno zaokruži na 4 minute...
pa onda se zapitaj: jel ja radim nešto s čime bum se vozio 2 minute od kuće,
i 2 minute nazad, pa doma punio par sati ili čak preko noći (jer je Pb a ne LiPo)

Lijepo je pogledati youtube filmić el bicikla ili gokarta, pa te ponese...
ali tamo kao što vidiš samo LiPice dođu preko 1000-2000 kn, di su još 2-3 motora, 2-3 reglera... nabere se tu par tisuća kn samo tako,
i opet pali kuplung jer je prejak moment, pa ajmo to rješavat jer je ovako vrlo upitne upotrebljivosti (snaga se gubi, trošak kuplunga svaki drugi dan vožnje itd..)
za napuniti to u nekom razumnom roku treba ti punjač od cca 1000kn( npr ichargeri od 300+w) i jasno adapter za stuju 30-50A od nekih 500kn barem
a imaš accucell od 50W i adapter od par ampera.

kao što sam ti prije savjetovao za neke projekte Dominik,
nemoj se zaletavat u nešto di buš ulupao 500 i više kn i zapeo, pa bu to skupljalo prašinu(znaš na koje stvari mislim).
bolje uloži te pare u avion koji ćeš letjeti iduće 3 godine i više... (da ne kažem stanicu  :) )

ne odgovaram te od ovoga, ali stavi na papir SVE što ti treba, zbroji cifru,
izračunaj kako će to raditi,
pa vidi jel se isplati.

Ako ti računice štimaju, samo daj, nema većeg gušta nego gledati kako netko nešto stvara  :)


Odg: Motor pitanje

Reply #38
Svakako da cu to napraviti :)
Baterije ce biti min 20Ah (akumulatori), sto je stvarno dosta puno a kolko se sjecam i oni 4.5Ah na onom romobilu su trajali oko pola sata..

Uglavnom, dosao sam ustvari do ovog zakljucka: bolje je da ipak ostanem na staroj tehnologiji brushed motora jer su jeftiniji, pouzadniji (znaju u kojoj su poziciji preko cetkica :) ), imaju uvjek potreban moment a vuku to vise struje sto veci otpor savladavaju (kretanje, ubrzavanje, uzbrdica), a vjerovatno nista pretjerano u jednolikom gibanju.
Ovo nije 100% jos odluceno, al mislim da ce tako biti. Isprogramiram si sam "ESC" sa arduinom, skoro pa besplatno..

Samo stvar je da ja zelim da ovo bude jako mocno tako da cu staviti motor od 500-1000W (na tom romobilu je bio 100W). Ako je brzina motora 2500RPM, a meni treba 1250RPM na kotacu za 10m/s, to je omjer samo 2:1. Neznam jel to mozda premali omjer, dal cu imat premali moment u takvom slucaju?

Odg: Motor pitanje

Reply #39
Ponovno sam neodlucan
Imamo ova 2 motora:
http://www.ebay.com/itm/NEW-500-Watt-24-Volt-Motor-Style-MY1020-/230878258655?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35c16aa5df
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17985__Turnigy_RotoMax_1_40_Brushless_Outrunner_Motor.html

Jedan je 500W, drugi je na 24V 1900W, al uz sve gubitke ajmo rec da je 1000W, ipak dupla razlika.

Dosao sam do racunice da uz trenje guma-asfalt 0.03, uz silu podloge 850N, sila trenja ispada 25N. Sto znaci da na polumjeru kotaca r=7.5cm potreban moment je 1.875Nm

P=T*omega. Ako zelim ici brzinom od 130rad/sec (sto je 10m/s), ovo su momenti koje dobivam od ta 2 motora (uz pretpostavku preinakama na brushless motoru):
T=500/130=3.84Nm     puta jos omjer 2:1 T=7.69Nm a potreban je 1.875
T=1000/130=7.69Nm   puta jos omjer 5:1 T=38.45Nm a potreban je 1.875

Koji sad na kraju izabrati?...

Odg: Motor pitanje

Reply #40
Promjenih odluku ipak :D
Cini se da je daleeeko od nemoguceg, a vise snage dobivam sa brushless motorom, i nema "trosenja" na cetkicama.

Pogledajte post by nyx » Sat Jun 18, 2011 8:21 am    http://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?f=35&t=29136
Sa ovim motorom: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=14740 on juri 25km/h, uz nozno kretanje. Trosi uzasno malo baterije (3s 5Ah za 10km). Bolesno. Tako da mi se cini da uz neki jaci motor (posto je ipak i moj kotac malo veci), mogu ici i brze, a uz hallove senzore mozda mogu i kretat s mjesta...



Odg: Motor pitanje

Reply #42
E hvala. Al mislim da cu ipak sa HK uzet neki ESC. Nego na ovom sto si poslao ima zgodnih rucica za gas, to bi mozda mogo uzet da ne izmisljam toplu vodu :)

Odg: Motor pitanje

Reply #43
si vidio kako radi ta ručica? nije na pot, već ima par različitih verzija,
pa čisto obrati pozornost prije kupovine ;)

Odg: Motor pitanje

Reply #44
Da. Ma najrade bi napravio sam upravo ono sto ja zelim, mozda sa nekom sajlom i oprugom, vidjet cu jos. Ma al dobro, osim motora i ESC od elektronike me za sad nista ne zanima, jer samo to i servotester je dovoljno za testnu voznju. Onda ak bude sve ok krenem sa slaganjem arduina, ledica naprjed i nazad, stop svjetla, neznam ceg sve ne.. :D al ima vremena za to. Glavno mi je da to uspijem zavarit sve lijepo