Skip to main content

Topic: čemu služi i kako radi CPPM? (Read 2663 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

čemu služi i kako radi CPPM?

nisam uspio naći koherentno objašnjenje svrhei korisnosti cppm načina rada prijemnika

čini mi se da je to nekakav način rada kada RX sve kanale šalje kroz jedan kabel, al ne kužim korisnost toga. Kako bi se na to npr. spojili servoi ?

Odg: čemu služi i kako radi CPPM?

Reply #1
Quote
čini mi se da je to nekakav način rada kada RX sve kanale šalje kroz jedan kabel, al ne kužim korisnost toga. Kako bi se na to npr. spojili servoi ?


PPM sum,
da se smanji kablovinje  :)


vidi razliku
s time da tu pričamo o 6 ch ->  1 ch, a jasno da guta tako i 12 ch (36 žica) u 1 ch (3 žice),

[attach=1] [attach=2]


ne spajaju se obična serva na to(postoje Sbus serva ako dobro pamtim, nisam to koristio)
već se najčešće spajaju na taj način flybarless kontroler na heliću, kontroler stabilizacije na multirotoru itd...


komande ionako putuju u tom obliku, pa ih prijemnik razbija na pojedine kanale za štekati serva,
a ovako se nekom kontroleru proslijedi originalni tok, ( tako se primjetila čak i veća preciznost, nema onog jittera koj ise nekada može primjetiti u GUI-u kada gledaš sve kanale na grafikonu)

recimo Rangelink long range prijemnik tako isto radi,
a prednost je što u isto vrijeme možeš spajati serva na koje god kanale želiš, a on na 13. odašilje sumu svih, za digitalnu upotrebu kontrolera...
pa u biti spojiš kontroler s prijemnikom i 8 kanala potrebnih za letenje preko jednog kabela, a onda upikneš ledice i servo za okidanje direktno u prijemnik i imaš kontrolu i nad njima.
većina prijemnika može ili/ili, ne oboje u isto vrijeme...





Odg: čemu služi i kako radi CPPM?

Reply #2
CPPM = composite pulse position modulation, podrazumijeva da se signali svih zasebnih kanala (npr 1-7) prenose sumarno, zajednički na jednom zasebnom kanalu.

Koristi su mnogostruke: možeš ugraditi vlastiti dekoder za razdvajanje na zasebne kanale, može se CPPM dovesti do udaljenog dekodera za samo neke kanala ( u tom slućaju povlaći se samo jedan vod od tri žice, a ne 3*broj potrebnih kanala), moguće je provjeriti ispravnost ugrađenog dekodera za kanale u prijemniku.
Shematski CPPP izgleda ovako na primjeru frsky prijemnika:


Sa CPPM izlazom na prijemniku, ja sam izveo 'bežični kabel' za spoj 2 stanice u konfiguraciji učenik-učitelj, koji ima nekoliko prednosti: nema kabela koji veže dvije stanice, svaka stanica ima autonomno napajanje, upotrebljivost je povećana jer nema ogranićenja zbog dužine kabla, u slućaju ispadanja veze aktivira se failsafe i nema problema sa reakcijom učenika (učitelj automatski preuzima kontrolu nad modelom)
.Ovakav 'bezžični kabel' moguće je izvesti skoro za svaku modernu stanicu koja ima trener port, bez problema koji se javljaju sa povezivanjem dviju različith tipova i brandova stanica - a to je vrlo velika prednost  !

Mane CPPM-a su što i dalje postoji delay od 20 msec, odnosno 9 msec kod high speed PPM-a, to bi moglo smetati u nekim slućajevima koji zahtijevaju numerički prijenos podataka o svim kanalima bez međusobnog kašnjenja, i što ti je potreban dekoder ( to nije uvijek mana !)

SBUS servaći ne mogu se spojiti na CPPM !

Damir

Odg: čemu služi i kako radi CPPM?

Reply #3
fala obojici na pojašnjenju, bilo bi zgodno i da se servači kod aviona znaju spojiti svi na isti vod i uzimati samo signal koji je namjenjen za njih sa zajedničke sabirnice, to bi pojednostavilo ožičenje. Za avione trenutno nema koristi od CPPM-a dakle.


Odg: čemu služi i kako radi CPPM?

Reply #4
Quote
bilo bi zgodno i da se servači kod aviona znaju spojiti svi na isti vod
 i uzimati samo signal koji je namjenjen za njih sa zajedničke sabirnice,
to bi pojednostavilo ožičenje.

sve ima prednosti,
samo se nisu dotaknuli potencijalnog problema struje... jer ako hraniš 9 serva preko jedne tanke žice... khm khm...
treba i to imati na umu, pa poduzeti potrebne korake.
slobodno ubrzaš do 4:50
Futaba RC Video Update: S.bus (Serial Bus) RC Receiver & Servo System

Odg: čemu služi i kako radi CPPM?

Reply #5
Evo kolega vex,
ima rješenje i za male pare :)

skemijao sam si da mi arduino prima PPMSUM (CPPM) i razbija ga na PWM izlaze.
tako je moguće da obični servo motori rade na isti princip kao i oni s-bus od futabe iz filmića iznad,
ali bez da kupuješ takva skupa serva i te splittere i ne moraš imat futabu jasno  :D
a i ako imaš futabu sa tim s-bus, arduino guta i takav signal, pa uštediš na servima :)

prijemnik se tako može udaljiti ako treba na vrh krila, dalje od PFV Video TX-a koji je na vrhu nasuprotnog krila,
a signal ide preko 1 žice(plus napajanje) u sredinu aviona i tu se spajaju serva,

također se može staviti prijemnik u nos aviona ako ne govorimo o fpv modelu, pa se tu spajaju obližnja serva(retrakti, motor, eleroni)
a onda signal šaljemo kabelom u stražnji dio modela di se na arduino spajaju serva za rep i zadnji retrakt npr.

moguće ih je vjerojatno i više postaviti po avionu(nemam pa nisam probao),
npr u svako krilo, pa ti onda cijelo krilo s npr 4 serva i retraktima radi preko 3 žice(+,-,CPPM), te se lagano samo utakne u trup skupa skonektorom, kao jedrilice.
jasno, vodiš brigu o presjeku naponskih vodova ako koristiš veća serva.


pošto se može definirati centar i oba endpointa, te reversati svaki kanal koji arduino tako daje,
može se preko istog rednog broja kanala kontrolirati oba elerona, a da se opet svaki pojedinačno istrima i podesi(kao i flapsovi, retrakti, dubina s dva serva itd itd...)
čak i preko bluetootha do 20m ili 433 linka koji lovi koji kilometar...

naravno, kao bonus tu je i failsafe za svaki od tih kanala na svakom arduinu čipu,
pa se može podesiti kako da reagira ako dođe do prekida veze s prijemnikom, koji može imati svoj failsafe i taj vrijedi ako je veza očuvana.

eto, ne treba vjerojatno 99% modelara,
no ima i onih kojima treba, iz raznih razloga. vani se prodaju skuplja rješenja za to isto, ali zašto bacit pare nepotrebno?

ovih ću si dana na taj način složiti kablovinje mnogo urednije i profesionalnije od odosadašnjeg načina dislokacije, di sam radio produžni.
ipak je 21. stoljeće, treba iskoristiti digitalne mogućnosti  ;D
http://www.flyfreak.net/fpv-i-ap/nova-skywalker-platforma-za-fpv-x8/msg95425/#msg95425

dole je skica kako to shematski izgleda   :)

Odg: čemu služi i kako radi CPPM?

Reply #6
Zanimljivo. Ti si radio kod za arduino za razdvajanje signala ili ima nešto već gotovo?

koji arduino koristiš? micro?


Odg: čemu služi i kako radi CPPM?

Reply #7
kod je tu,
nastao je u dopisivanju s jednim multiwii developerom,
https://dl.dropbox.com/u/9750287/Tomislav/Servotest.zip
ima i GUI za štelanje.


slike kako to izgleda s pinovima za jednostavno pikanje serva i ostaloga su dole.


no pošto mi je arduino zatrebao za gimbal projekt, u avion sam stavio gotovu stvar s weba.
radi u oba smjera ovisno kako se stisne tipka, pa može dekodirat ili kodirat signal.
http://www.foxtechfpv.com/index.php?main_page=product_reviews_info&products_id=403&reviews_id=60

podebljao sam vodove za + i - i mali radi ko zmaj :)