Skip to main content

Topic: 'Mimi' F3K mini DLG - gradnje, letenje (Read 65000 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #90
i ako to treba kakvu pomoc oko brusenja krila iz pune balze neka se slobodno javi spreman sam momoc


Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #91
evo nekoliko slika imam i nacrt tog modela a i sam ga pocinjem radit isponova

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #92
Jedno pitanje.Jel se isplati pitat i tražit autora nacrte,jel vrijede ćemu oni koji ih imaju,jel po ovome što sam vidio to mogu i sam napravit,hvala  :)


Ovako: Jest da se može zamoliti nekoga da ti pošalje plan, ali autor želi voditi evidenciju koliko je modela MiMi-ja napravljeno. Samo mu pošalješ upit i on za dan-dva pošalje odgovor sa privitkom (pregršt PDF nacrta, za sva tri modela + pojedinačni detalji). Osim toga, Frans Bal je ugodna osoba, odgovara na sva pitanja ako negdje zapne.


Nacrti su visoke kvalitete, vektorska grafika... mislim da vrijede. Kad se ispiše na laserskom printeru kao poster (više komada se spaja), mislim da je preciznost grafike visoka.


Iako na prvi pogled izgleda sve to skupa komplicirano, kad se uđe u problematiku detalj po detalj - bilo da analiziraš nacrt, bilo da gledaš strip format (korak po korak izrada), to postaje relativno jednostavno.


Osim toga, iako je u nacrtu recimo preporučana karbonska cijev ta i ta, na upit, Frans ljubazno odgovara o čemu se radi (u ovom slučaju težina repa).


Moja topla preporuka je da mu se obratiš na njegov e-mail. Nacrti su potpuno besplatni. Savjeti također.


Za sve ostalo, tu je stranica:


http://www.f3k.nl/index.php?id=3


(samo klikni na kuvertu ako imaš Outlook, ili otvori link u drugom prozoru da dobiješ link za e-mail mimi.plans@..... , no Frans će ti odgovoriti sa drugog e-maila, a donacija je tvoja dobra volja... nije uvjet)


Iako je moja želja imati 'full size' DLG (pod time mislim na wingspan od oko 1.4 do 1.6 metara), ipak je ovo za početak relativno jednostavna gradnja. Koliko sam vidio po forumima (ne samo našem FF-u, nego i drugdje), te youtube filmićima - ovaj jednometarski čuksi... nitko se još nije žalio da mu ne valja.


Kad se jednom uđe u štos gradnje, mislim da skaliranje na veći model ne bi trebao biti problem.


Prednost gradnje vlastitog modela u odnosu na kupovni je sljedeća: sve slabe točke se daju popraviti/preurediti/nadograditi. Nadalje, pošto je trup potpuno neovisan o krilu, mogu se napraviti recimo tri krila: puna balza, semi-solid i build-up, pa probati i vidjeti razliku. To isto tako otvara mogućnost izmjene nekih dijelova (recimo netko želi da ima ailerone).


Probaš jedno krilo, drugo... samo se odvrne najlonski vijak i izvadi karbonska igla i krilo je slobodno (ujedno zgodno za transport).


Dolazi zima, bit će manje pogodnog vremena za letenje, a više vremena za turpijanje indoor. :)


Zaključak: isplati se tražiti nacrt. Kad kopiraš od nekoga... zna se dogoditi da izostavi najbitniju i možda kritičnu stvar.


Q

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #93
ovako ja bi se htio ukljucit  u razgovor i mislim da je nepotrebno trazit autora nacrta model koji se vidi nekoliko stranica prije kojega sam zapoceo radit je izraden iskljucivo iz glave kako vam se svida samo se neke stvari moraju znat tipa krajevi krila razmak izmedu izlazne ivice krila i napadne ivice horizontalnog repa kako bi vam bilo jednostavnije izraditi model jer na f3k moelu je jako bitno da nije njuska trua predugacka isto kao i rep da je predaleko udaljen naspram krila jer svaki gram olova koji se dodaje u model je nepotreban ako se u izradi ljepo rasporedi masa .


Znam da je "nepotrebno" tražiti autora, ali... Kako je Diogen (Damir) spomenuo, autor izričito zahtijeva da se od njega traži nacrt.


http://www.flyfreak.net/samogradnja/'mimi'-f3k-mini-dlg-tips-trickstraps/msg99432/#msg99432


Mislim da je korektno i fer ispoštovati autorov stav.


Q

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #94
Još nešto oko ove teme "tražiti nacrt ili ne". Mislim da autor želi znati koliko vrijedi njegov trud, tj. koliko ljudi u svijetu koristi njegove nacrte (iako je model možda kopija nekog drugog modela, koji je opet kopija kopije, nema veze). Dakle, bilo bi lijepo to ispoštovati.


To je moje mišljenje, ne morate se složiti sa mnom.


Q

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #95
i ako to treba kakvu pomoc oko brusenja krila iz pune balze neka se slobodno javi spreman sam pomoc


Za sada tek skupljam materijal, alat i hrabrost. Hvala na ponudi, vjerojatno će trebati nešto... uvijek se dogodi da negdje zapne kad se čovjek najmanje nada.


BTW, tvoje slike krila su prekrasne. Vidjet ćemo što ćemo vidjeti kad ja osobno počnem svoje osobno zadovoljstvo obrade balze.


Q


Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #96
samo moram rec da nemojte uzimati neku debelu balzu preko 10mm za krilo i treba vam 2 lista za krilo i jedan list 3mm vam treba za repove i trup stime da bi bilo najbolje to sve presvuci 25 gramskim staklom i morate paziti kakvu cijev uzimate za rep jer je jako bitna isto ko i prednji dio trupa da bude krut a to vam je na ELFU najbolje rijeseno


Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #97
Decki,  plan obavezno traziti od Frans Bal-a. Postujte to, a plan stize za dan dva. Besplatan i kvalitetan. Hermanu ne treba jer radi po svome i to postujem.
@vedronebo pokusaj sa semi-solid radi balze koja nije bas lagana. Ja sam napravio build up i nije pretesko raditi, ali traje dulje. I ja imam ribicki stap (kederica) za bum, i to stakloplasticni. Samo ja sam svoj šmirglal da mu skinem boju i ustedim koji gram. Bolje ti je nabaviti 3 m. carbon kedericu i od njenog segmenta napraviri boom
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #98
imam ja nacrt od MIMI -a ali mi se nesvida dizaj tako da Balaskec je napravio kalup za mini trup a bum cijev smo namotali sa karbonom da bude malo laksa od ribickog staba sutra cu zaslikat model od balaska pa cu ovdje staviti slike da vidite model koji leti naspraba ELFA osta bolje i ide vislje stime da nije ulozeno puno

 

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #99
Slijedom postavljenih pitanja.....


-treba poštovati autora i zatražiti nacrt mail-om..dolazi brzo! Ako neki Frik  poštuje autora, kako da ga mi poštujemo kao kolegu ?

-ribički štap, tj. vrh kederica za rep može zaista biti težak oko 6 grama, ali tada bi trebao biti od karbona i motan, a ne sa onim izdužnim nitima (pultruzija). Može se uzeti takav vrh kederice, ali je zadnja veličina koja je još upotebljiva 8 mm u korjenu i 5 mm na vrhu trupa.
Takav je čak i malo lakši od tih 6 grama za cca 50 cm dužine.

-semi-solid konstrukcija krila je ok, ali sa nekim stvarima trebamo biti načisto, prva je brušenje bloka balze u profil d-box-a, druga je izrada rebara, treća je izrada i brušenje izlazne ivice i na kraju povezivanje svega toga u cjelinu. Podloga mora biti ravna i izolirana najlonom od ljepila, može biti daska.

-Mimi je izuzetno uspješan i gradnje uspjevaju 99%, no same elemente gradnje koje sam opisao treba naučiti prije gradnje Mimija iz jednostavnog razloga: sve mora biti složeno na najbolji mogući način jer model treba preživjeti lansiranje!

-Ako model preživi Hermanovo lansiranje - e to je čvrst model....ako je čvrst i težak-onda je izašao iz moje radione... ako je lagan i čvrst - to je stvar koju može napraviti samo Balaškec  ;)

Na slici dolje...Balaškecov model prije dovršenja u usporedbi sa Mimijem, ljudi taj model leti da ne povjeruješ, zajedrio sam u drugom bacanju...tuđi model, tuđa stanica..meni nepoznat teren travice ali stvar leti sama !
Damir

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #100
samo moram rec da nemojte uzimati neku debelu balzu preko 10mm za krilo i treba vam 2 lista za krilo i jedan list 3mm vam treba za repove i trup stime da bi bilo najbolje to sve presvuci 25 gramskim staklom i morate paziti kakvu cijev uzimate za rep jer je jako bitna isto ko i prednji dio trupa da bude krut a to vam je na ELFU najbolje rijeseno


Ok, ovo dva lista vrijedi za puno krilo. No, semi-solid po svojoj naravi treba samo jedno (eh, 12 mm, no vidim da je profil 10.5 mm u najdebljem dijelu i to samo kod korijena krila). List 3 mm već nabavio, iako mi je Frans ljubazno odgovorio da je moguće praviti i tanje, ali da se nikako ne ide ispod 2 mm za repne elemente.


Isto tako mi je odgovorio na moje pitanje dali bi bilo bolje da umjesto špera od 0.8 mm koristim 0.3 mm PCB materijal za unutarnje pojačanje bočnih stranica - kaže da je to odlično rješenje za one koji si to mogu priuštiti. Pošto imam nešto dvostranog vitroplasta 0.3, nešto manje 0.8 mm i nešto 1.6 mm (standardna PCB varijanta), sve spojeve za ojačanje mogu ići upravo ti superčvrsti materijali.


Razlika u težini špera i vitroplasta nije toliko strašna, odnosno veličina tih vezivnih elemenata nije velika, tako da ne očekujem probleme prevelike težine.


25 gramsko staklo.. hmmm.. nemam.


Cijev, da! Cijev je problem zbog poluge (cca. 1:3). 1 gram na rep, 3 grama u glavu.  :D


Mislim da će cijela operacija ići ovim tijekom: prvo izrada krila, repnih elemenata i trupa, a do tada ću već nešto smisliti za boom.


Ove cijevi za zmajeve su turbo čvrste i turbo lagane (bar mi je tako Frans objasnio). Ali su i turbo skupe - pogotovo one odnos čvrstoća/težina. Problem nije toliko u cijeni (nekih 12-15 dolara), problem je što ih ima samo u USA (tu vrstu koju Frans preporuča). Pitao sam ga za ostale varijante, reče da su sve ostale preteške (pogotovo je problematičan sam repni dio).


Q

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #101
Slijedom postavljenih pitanja.....


-treba poštovati autora i zatražiti nacrt mail-om..dolazi brzo! Ako neki Frik  poštuje autora, kako da ga mi poštujemo kao kolegu ?


Slažem se u potpunosti


Quote
-ribički štap, tj. vrh kederica za rep može zaista biti težak oko 6 grama, ali tada bi trebao biti od karbona i motan, a ne sa onim izdužnim nitima (pultruzija). Može se uzeti takav vrh kederice, ali je zadnja veličina koja je još upotebljiva 8 mm u korjenu i 5 mm na vrhu trupa.
Takav je čak i malo lakši od tih 6 grama za cca 50 cm dužine.

A vrh kederice! Uh, pa ja stalno mislim na onaj sljedeći segment. Da, kompletan segment je težak oko 11 grama, a kad se odreže metalni nastavak i skrati na cca. 50 cm, ond je tu negdje... No, korijen je 7 mm, a na 50 cm je 4 mm. I dosta je to savitljivo.


Mislim da se mora napraviti 'rokada', tj. da se ne urezuje cijev previše (ili bolje nikako), nego da se balzeni rep ureže utor i stavi nekakvo pojačanje okolo, pa ond ana tu cijev. U protivnom bi se cijev mogla rascvasti na vertikalcu.


Ova moja kederica (koju ću sigurno žrtvovati ako se ne snađem drugačije) je model: "EXORI, Taipan Competition, Carbon Composite". No našao sam i drugi 5-metarski štap sa greškom, no vrh je ispravan, isto karbon kompozit. Ista težina vrha. Dakle, nije čisti karbon, nego mješavina ugljika i staklenih vlakana. Treći vrh koji sam našao je baš nikakav - drugačije je boje (smeđ i sa nešto tanjom stijenkom, dok su ovi sivi).


Iako je ime neko zvučno, u vrijeme kad sam to kupovao i nije bilo preskupo. Ne znam danas što svega ima na tržištu ribičije.

Quote
-semi-solid konstrukcija krila je ok, ali sa nekim stvarima trebamo biti načisto, prva je brušenje bloka balze u profil d-box-a, druga je izrada rebara, treća je izrada i brušenje izlazne ivice i na kraju povezivanje svega toga u cjelinu. Podloga mora biti ravna i izolirana najlonom od ljepila, može biti daska.


Mislim da mi je to Frans toplo preporučio kad sam mu rekao da mi je to prvi DLG od balze. Semi-solid. Jednog dana kad budem imao bar nekog iskustva sa rebrima i presvlačenja rebara oracoverom ili sličnim, vjerojatno ću se i ja upustiti u nešto kompleksnije. Do tada... Čak mi se čini da je izrada krila od jednog komada balze (solid wing) kompliciranija (dihedral, ne polyhedral).

Quote
-Mimi je izuzetno uspješan i gradnje uspjevaju 99%, no same elemente gradnje koje sam opisao treba naučiti prije gradnje Mimija iz jednostavnog razloga: sve mora biti složeno na najbolji mogući način jer model treba preživjeti lansiranje!


Neke stvari su mi već poznate, no dosta toga moram naučiti kroz praktičan rad. Vježbao sam brušenje i to nije problem. Ne znam kako ide glavnina skidanja materijala hoblericom, jer ju trenutno nemam. Mislim da ni tu neće biti problema, jer se ne skida materijal do samog profila, nego do približnih dimenzija, a onda se prelazi na brušenje.

Quote
-Ako model preživi Hermanovo lansiranje - e to je čvrst model....ako je čvrst i težak-onda je izašao iz moje radione... ako je lagan i čvrst - to je stvar koju može napraviti samo Balaškec  ;) 


Bilo kako bilo, valjda će letjeti... pa makar ga bacao na 'staromodan' način - onako ležerno, u gay stilu.  ;D

Ma čekaj, ako trup i rep prežive izbačaj, a krilo ne... Uvijek se može napraviti novo krilo. Ništa ne znam dok ne vidim kako će sav proces izrade krenuti.


Quote
Na slici dolje...Balaškecov model prije dovršenja u usporedbi sa Mimijem, ljudi taj model leti da ne povjeruješ, zajedrio sam u drugom bacanju...tuđi model, tuđa stanica..meni nepoznat teren travice ali stvar leti sama !
Damir


Joj, nemoj... već mi sline cure na usta, a nisam ni počeo sa izradom. Ma, kakva je ovo zaraza sa tim čuksijima?! Prvo je bila zaraza letenjem općenito, sad ovo...


Damire, hvala na odgovorima.


Q

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #102
ja i kolega Balaskec bi se mogli slozit da njegov model moze biti komotno od 80 grama jer ima prijevnik od 12 grama u modelu i rep mu je tezak 7 grama a slozilismo se da moze napravit duplo laksi i njuska trupa je oko 8 grama tako da i na tome se da skinut tezina a sada prijevnik se nade od 2 grama ako je 2.4 frkvencije  zep bi trebo biti oko 4 grama da se uzme kvalitetnija balza i da se izbaci suvisan karbon iz njegovog repa i da se trup napravi sa bolje rasporedenim karbonom i staklom i tezina bi sigurno pala za kojih 2 do 3 grama i kada to sve zbrojimo model je trenutno tezak 98 grama  odbimo 10 grama od rijevnika i 4 grama od repa 84 grama i nekoliko grama sa trupa i vec smo na 80 skoro =) ali za taj model treba dosta znanja i zivaca za napravit i naravno prezivio je moje bacanje u ful izbacaju gdje se i veliki cukci od 1.5 metara raspadaju kao neki dan gdje sam dobio flater na repu nakon nekoliko bacanja =) i sutra pocinjem raditi model slican balasku i pomogucnostti jos laks posto smo skuzili gdje ima viska tezine

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #103
Koliko daleko mozes baciti npr. gušće pero ? Naravno, retoričko pitanje. Zelim reči da se ne treba (ne smije) pretjerivati sa težinom u smislu da se rade prelagani modeli, sto je upotrebom suvremene (i skupe) tehnologije moguće.. Modelu treba odredjena tezina radi bacanja i radi probojnosti, radi vjetra etc... a uvijek postoji i pitanje omjera tezine i cvrstoce. Kolika je ta tezina pitanje je procjene, bolje proracuna...Po meni čukac od 1m. bi trebao imati tezinu od 90-100 gr. Mimiju bi idealna tezina bila oko 120 grama, ali uglavnom zavrsavaju na 130-140 grama. Neki imaju i 200 ....i lete, kak , to je drugo pitanje, ali lete..:)
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #104
Koliko daleko mozes baciti npr. gušće pero ? Naravno, retoričko pitanje. Zelim reči da se ne treba (ne smije) pretjerivati sa težinom u smislu da se rade prelagani modeli, sto je upotrebom suvremene (i skupe) tehnologije moguće.. Modelu treba odredjena tezina radi bacanja i radi probojnosti, radi vjetra etc... a uvijek postoji i pitanje omjera tezine i cvrstoce. Kolika je ta tezina pitanje je procjene, bolje proracuna...Po meni čukac od 1m. bi trebao imati tezinu od 90-100 gr. Mimiju bi idealna tezina bila oko 120 grama, ali uglavnom zavrsavaju na 130-140 grama. Neki imaju i 200 ....i lete, kak , to je drugo pitanje, ali lete.. :)


Uglavnom, bolje lakši model. A po potrebi se doda olova ispod krila u trup u slučaju malo jačeg vjetra. Tu MiMi ima prostora (iza servača, a prije pregrade za prihvat karbonskog štapa).


Sve ovo pod uvjetom da se ne žrtvuje esencijalna čvrstoća modela.


U slučaju zaista jakog vjetra, ja odustajem - ne letim. Probao sa ovim mojim kojekakvim daskama... i ništa dobrog nisam postigao. Samo sam se nahodao spašavajući model. Čak sam i olova dodavao... džabe, ne pomaže.


Zato mislim da će mi MiMi biti pravo osvježenje. Neka moja odokativna procjena je da mogu napraviti (za sada) MiMi-ja u granicama 150 grama. Pa nek bude i 200 grama koliko je imala ova moja debela daščetina, ali će bar imati daleko bolja aerodinamička svojstva.


Q