Skip to main content

Topic: RCWings Zagi XL (Read 95740 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: RCWings Zagi XL

Reply #255
Evo i slika sadasnjeg rasporeda FPV opreme,
mozda vecina ne stavlja FPV samo naljepljeno trakom ali u praksi to radi bez problema,
i lako se razmjesta.

Malo sam se igrao polozajem telemetrije i dobio dodatnih 20% dometa.

Ubacio sam i buzzer za laksu potragu ako zatreba.

[attachimg=1]

[attachimg=2]


 

Odg: RCWings Zagi XL

Reply #256
Ubacio sam i buzzer za laksu potragu ako zatreba.

Kod potjere za odlutalim modelom buzzer je od male koristi, tj. unutar 50-tak metara može se očekivati čujnost. Ako ti padne naopako, možeš proči na 5 metara od njega da ga ne vidiš niti ne ćuješ. Vjeruj mi, sudjelovao sam u desecima 'potjera' na FF modelima.
Bolje rezultate postizali smo sa RDF uređajem, tu određuješ pravac signala i ideš prema njemu, trajnost signala je ponekada i tjedan dana. Imali smo ponekad čudesnih uspjeha u pronalaženju modela kilometrima daleko; najteže mi je bilo kada je sletio ispod dalekovoda, nikako razdvojiti signal od buzz-a. cijela 'naprava ' je vrlo malena, tu na slici je uspoređena sa običnim šiljilom za olovke, kasnije smo još više uspjeli minijatirizirati. Prilažem i snimak signala traženja u nekoliko nivou ovisno o udaljenosti.

Odg: RCWings Zagi XL

Reply #257
Planiram nesto u tom stilu, ali ponekad bolje ista nego nista,
u viskoj travi i na 50m i manje tesko nalazim, kukurz, suncokret i sl jos gore.

Prije sam koristio lost signal buzzer ali ne radi s failsafe prijemnicima pa sada koristim samo rx buzzer.

Ima nesto u stilu PNP, da samo bubnem gore.

Odg: RCWings Zagi XL

Reply #258
Ima li mozda neki dobar nacin da se iskoristi telemetrijski signal s prijemnika,
moji svi prijemnici salju rx napon, stanica nazalost nema fino javljanje ali signal postoji.

Odg: RCWings Zagi XL

Reply #259
Ima li mozda neki dobar nacin da se iskoristi telemetrijski signal s prijemnika,
moji svi prijemnici salju rx napon, stanica nazalost nema fino javljanje ali signal postoji.
Ima.... stavi na stanicu usmjerenu antenu, npr. patch i tražiš po pravcu najjačeg signala!  Kada si u području vrlo jakog signala prebaci na stanici range check i fino dovrši potragu. Može se lako uvježbati, to i jeste RDF, lov na lisicu.
Antena:  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__20108__2_4Ghz_7DB_Antenna_for_FrSky_Modules_And_compatible_Radios_Modules_.html

ako se kod pada odspojila antena....ili baterija.. :'(

Damir

Odg: RCWings Zagi XL

Reply #260
Ponovo letio FPV, sada jos slobodnije, dalje i vise.
Posebno me se dojmilo koliko sporo i lagano moze XL jedriti kada se dodje na vece visine, lagano kruzim i gledam polja, autici su kao djecje igracke.
XL mi se pokazao idealan za laki FPV, sam se umiri ako ga pustim, ako podignem nos do stalla samo propadne i ponovo se ispravi,
cak i da izgubi signal samo lagano kruzi.

[attachimg=1]

[attachimg=2]


Odg: RCWings Zagi XL

Reply #261
let bez RTH-a je zabavan sve do jednom, zato uživaj dok traje  :)

koji ti je domet video linka, da je čista slika, ako si probao?

Odg: RCWings Zagi XL

Reply #262
Bio sam prošli put i svidjelo mi se to  s zagijem xl. :)

Odg: RCWings Zagi XL

Reply #263
let bez RTH-a je zabavan sve do jednom, zato uživaj dok traje  :)

koji ti je domet video linka, da je čista slika, ako si probao?

Uzivam dok traje. :)

Do sada je vido gotovo stalno savrsen ali nisam isao pre daleko zbog 2.4 stanice,
mozda nekih 900m max, tu se zna pojaviti prvi sumovi, no 5.8 nema fini prijelaz pa nisam siguran koliko jos moze,
malo zakrenem model i opet 100%, kazu oko 1.5 km.

Planirao sam helical ali dok ne rjesim LRS slika mi je trenutno veceg dometa od stanice ( ako ne ignoriram telemetriju).

Mozda za probu stavim APM gore ali morao bi drugacije montirati bateriju i pokusavam se zadrzati u nekom radijusu ali vrag ne da mira.
Trebalo bi testirati, no cim je kamera dosla stavio sam na model umjesto da sam izmjerio domet.

Odg: RCWings Zagi XL

Reply #264
2,4 Mhz stanica  moze i do 2,5 km - probao :) Ako mozes sloziti barem rssi, bit ce ti puno lakse. Letis dok signal ne oslabi i onda samo stanicu dignes visoko u zrak, sto ce poboljsati prijem, i vratis model nazad bez problema. Naravno, moras biti siguran da ti je video link stabilan i da moze dobaciti vise od stanice.
Tako sam letio preko godinu dana bez rth i slicnih djida. Kasnije su mi modeli cesce padali dok sam riktao rth (ili se previse pouzdao u njega) nego dok ga nisam imao uopce.

Uzivaj i sretno

Odg: RCWings Zagi XL

Reply #265
I ja sam pobornik takvog načina letenja FPV. Uzdam se u sebe a ne u elektroniku. Premda i moj prijemnik 433 ima izlaz za rssi ne koristim ga. A to je najkorisniji podatak uz napon baterije u OSD.
Kršite svoje koptere da biste ih bolje upoznali ! :-)
A sada i avione! :-(

Odg: RCWings Zagi XL

Reply #266
Nisam siguran da JR DMSS ima RSSI, imam telemetriju napon prijemnika i pisti kada ga izgubi ( duze od 10s),
kada pisti imam jos malo, malo jos dobijem pomicanjem antene u polozaj ovisno letim li visoko ili u daljinu,
isto koristim dizanje gore za poboljsanje i danas sam letio vislje u daljini i sigurno dobio jos 100m,
vecernje nebo mi se jako svidjelo, mala cmos nove generacija je bolja nego sam ocekivao.

Zagi XL s puzevim letom malo trosi, naletao sam se s dvije baterije i jos je ostalo struje, za sada mi se ne zuri.

Skupljam sate iskustva ovako leteci a za dalje imam planova ali nista jos.

Kako napajam vtx preko glavne baterije nemam ni buzzer koristim samo timer i ako posustane motor jos stignem odglajdat.

fpv opreme je toliko lagana i malesna da se na modelu nista nije promjenilo, leti isto kao i prije.


Odg: RCWings Zagi XL

Reply #267
Marko vrhunski to tebi ide ali molim te frende investiraj 45$ u gps locator.Mirnije se spava .
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: RCWings Zagi XL

Reply #268
Marko vrhunski to tebi ide ali molim te frende investiraj 45$ u gps locator.Mirnije se spava .

Hvala laser na brizi, potpuno si u pravu, kada sam letio FPV na hexi iako je imala RTL nisam se mogao opustiti, bojao sam se za dragi mi gopro, a i nisam 100% uvjeren u pouzdanost opreme, shit happens.

Zagi XL mi nije zao ako ode, no prijemnik ( origigi) i vtx vrijede i steta bi bilo da odlutaju.

U subotu mi je stigao jedan polovni mob s GPS pa napokon mogu upisati kordinate i traziti lokaciju,
trava i kulture u polju su narasle i ne vidim model ni kada sam 5m do njega,
mali biper je ok za blizu ali nakon par 100 m se vise ne cuje, ali u slucaju pada tko zna ima li prijemnik struje i sl.

Moze link na locator.

Odg: RCWings Zagi XL

Reply #269
Ovaj mi se pokazao ok (pogledaj možda ima negdje još jeftinije ja sam ga uzeo prije godinu dana i taj prodavać nije više aktivan na ebayu) . Ima par verzija , sve su kopije , jedna šalje samo koordinate u sms poruci druga daje kooordinate i link na google karte.

Iskreno skužio sam da google karte dosta varaju odnosno odstupaju od koordinata .U gradu su jako točne ali tamo gdje mi letimo odstupanja su po 100 m .Netko bi rekao malo ja mislim da nije .
Rješenje je korištenje autonavigacije koja podržava ukucavanje koordinata .
Tu je odstupanje manje od 5 m .

LP frende

http://www.ebay.com/itm/TK102-Global-Smallest-GPS-Tracking-Device-Mini-Spy-Vehicle-Realtime-GPS-Tracker-/150954802836?pt=AU_Electronics_GPS&hash=item23259b7e94
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''