Skip to main content

Topic: I-zagi (Read 18421 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: I-zagi

Reply #30
Na koliko ti Iwane ispada CG, ne mogu procijeniti po slikama ali izgleda mi otprilike tu gdje su servaći

Odg: I-zagi

Reply #31
Servaci su skoro tocno u CG sa motorom na nosu,
Aku u repu trupa,
inace sam mijenjao nekoliko puta sistem prenosa sa Servoa na Uske,
nisam mogao dobiti da mi Uska u svakom otklonu drzi cvrsto polozaj,upravo sam na kraju puta i za pola sata cu biti gdje sam zelio,
stavit cu kasnije slike prenosa,
Pozz

Odg: I-zagi

Reply #32
Problem mi je pravila na ovako velikoj duzini,
u prvoj izvedbi sam imao Kevlar Cijev precnik 4mm, na savijanje su cijevke veoma stabilne dok na Torziju a to je u mome slucaju vazno ne stabilne,
u drugom pokusaju sam uzeo 5mm Aluminijum i takodjer me nije zadovoljilo a niti tezina od 15gr po jednoj strani,
vratio sam se na 4mm time sto sam "Makaze" drugacije uradio,
super ide,
ostaje da se dovede do kraja sto nece biti problem i da isprobam kako ce se ova kombinacija pokazati u letu,
nadam se dobromu

Odg: I-zagi

Reply #33
Držim palčeve, model izgledom i pedantnom izradom zaslužuje da bude duuugo u zraku.
 
Pozz


Odg: I-zagi

Reply #35
Prva izveda je bila provizorijum a kako cesto prvi utisak vara pa je i u mome slucaju tako bilo,izgledalo je dobro ali
 nije funkcionisalo kako je u prvi momenat izgledalo,preradio sam nekoliko puta sve dok nisam dobio da napokon ide glatko bez zapinjanja i opterecenja na Servou,
ovo je konacno,zadovoljan sam,kostalo je dosta vremena.

Odg: I-zagi

Reply #36
Dobro je ali ako moze jos bolje ?
Uska-Eleron je velike povrsine a time su i sile na mehanizam za regulisanje velike, mora biti cvrst i pouzdan a da na Servu pritisak bude sto je moguce manji,
to je sada to !

pretstoji zatvoriti otvore i zavrsiti Trup
lijepo vrjeme je vec tu i za kratko ce dnevne temperature dostici 30-35 C
ovdje Proljece naglo dodje i odmah sa visokim temperaturama i tako do Oktobra

Odg: I-zagi

Reply #37
Lijepo  8)

jedno yubito pitanje,
vidim da paziš na masu a imao si i problema oko piganja te cijevi za prijenos servo-uška...
pa si tu potrošio puno vremena kako sam veliš.

zašto servo nije odmah do uške?
tu di je crveno označeno npr.
[attach=1]

servo žica je lakša od bilo koje te poluge, a piganja u prijenosu onda ne može ni biti jer se nema što pigati.
yubito sam pa jasno da ne kužim to, ali zato pitam da mi veliš i naučim  :)

Odg: I-zagi

Reply #38
Lijepo  8)

jedno yubito pitanje,
vidim da paziš na masu a imao si i problema oko piganja te cijevi za prijenos servo-uška...
pa si tu potrošio puno vremena kako sam veliš.

zašto servo nije odmah do uške?
tu di je crveno označeno npr.
[attach=1]

servo žica je lakša od bilo koje te poluge, a piganja u prijenosu onda ne može ni biti jer se nema što pigati.
yubito sam pa jasno da ne kužim to, ali zato pitam da mi veliš i naučim  :)

Doktore,
pitanje je na mjestu i ne iznenadjuje me jer velika vecina ovdje stavlja Servoe u Krila pa i nazad na Vertikalni kao i na Horizontalni Stabilizator,
do prije nekoliko godina je to bilo ne zamislivo ali kako se modelarstvo pocelo sve vise komercijalizirati i nastankom Modelarskih Fabrika kojima nije bitno koliko modeli odgovaraju zakonima Aerodinamike u prvom planu je biznis pa sve drugo poslije toga,

Gradio sam Leteca Krila ali kao Slobodno Letece Modele i letili su veoma dobro i nakon dugih godina pozelio sam da uradim moje tadasnje krilo po modernim mjerilima,
ti koji su gradili Slobodno Letece Modele znaju da narocito krajevi-Uske Krila treba da budu sto je moguce laganije,takodjer i moguce kratak Nos ili prednja Poluga Modela da bi izvukli sto vise,opcenito je prednost imati sto je moguce laganiji model,

Ovaj crveni dio na Modelu je pokretan i treba da vrsi ulogu Elerona a kako je njegova povrsina prilicno velika to mehanizam prenosa treba da bude dovoljno cvrst a i da je moguce manje opterecenje na Servo,
ne mogu zamisliti u Model koji treba da bude sto je moguce dobar termicar staviti 25gr toliko daleko na kraju Krila,
Keflar cijevka je promjera 4mm sa debljinom Stijenke 1mm,nisam nista bigao,okretanjem Cijevke se prenosi komanda na Usku-Eleron ciji je hod gore-dole 12mm, prenos komande izgleda u principu jednostavno u teoriji ali ne i u praksi i nekoliko puta sam preradjivao da bi dobio na Servou sto je moguce manje potrebne sange za okretanje cijevke tako da cu nakon prvih letova ici na laganije Servoe,maksimum 9gr.

Kod pocetka gradnje kao prvo,sto zelim imati a ja zelim sto je moguce laganiji Model i time sto bolji termicar pa i Aku cu imati 800mA,

Nadam se Doktore da je tvoja znatizelja zadovoljena a u toku daljnjega rada cu ovdje izvjestavati koliko se ostvarilo od toga sto sam predvidio,
za sada sam zadovoljan,Model je lagan i cak i suvise cvrst sto znaci da se kod slijedecega moze na tezini reducirati.

Pozz,
Iv

Odg: I-zagi

Reply #39
od svega toga, nisam shvatio zašto mora biti tako daleko od komandne površine i spojeno preko metra cijevi...
hebiga yubito sam.
pogotovo jer se referiraš da model treba biti što lakši,
a lakši bi bio da su te cijevi kod tebe i dalje u garaži a ne u modelu u zraku.  ::)

omjer sila/pomak se određuje tako da se na neku hornu lovi što dalje od centra, a na ručicu od serva što bliže,
ako želiš što manje opterećenje na servo na uštrb max otklona. ako želiš veći otklon onda obrnuto.
dakle omjer se može podesiti i bez te duge cijevi, točno?

pa mislim da što god radio,
da nema manjeg opterećenja i manjeg lufta i manje mase od one kada je servo tamo di je ta površina koju treba otkloniti,
a to s time dal je servo od 9g na kraju krila ili u trupu, za neke letne karakteristike kod modela koji neće napraviti nijedan roll u životu, vjerujem da stvarno nije bitno.
btw, stavljaju ih u krila i kod natjecateljskih modela di je i to vrlo bitno (F3A i slično)



a bilo kakve cijevi, poluge, škarice, klackalice.. samo dodaju na masi i otporu i luftu kod okretanja,
ali dobro, bitno da si složio onako kako si zamislio. to je tvoj model i imaš puno pravo.
zanimalo me zašto baš tako i jel ima neki razlog osim sentimentalnih uspomena na način gradnje iz prošlosti.


imam tako na jednom bixleru di je jako bitno da nema lufta ni torzije u prijenosu,
a siguran sam da bi bilo nepotrebno kompliciranije i nešto masom teže za izvesti to s cjevčicama...
zato rade sada low profile serva koja su jako tanka, baš za ugradnju u krila, i to duplo tanja od ovog što radiš, a snage imaju i po par kila...
evolucija...  :)



Odg: I-zagi

Reply #40
od svega toga, nisam shvatio zašto mora biti tako daleko od komandne površine i spojeno preko metra cijevi...
hebiga yubito sam.

omjer sila/pomak određuješ tako da se na neku hornu loviš što dalje od centra, a na ručicu od serva što bliže,
ako želiš što manje opterećenje na servo na uštrb max otklona.
dakle omjer se može podesiti i bez te duge cijevi, točno?

pa mislim da što god radio,
da nema manjeg opterećenja od onoga kada je servo tamo di je ta površina koju treba otkloniti,
a to s time dal je servo od 9g na kraju krila ili u trupu, za neke letne karakteristike kod modela koji neće napraviti nijedan roll u životu, vjerujem da stavrno nije bitno.
a to stavljaju ih i kod natjecateljskih modela di je i to vrlo bitno (F3A)


a bilo kakve cijevi, poluge, škarice, klackalice.. samo dodaju na masi i otporu kod okretanja,
ali dobro, bitno da si složio onako kako si zamislio. to je tvoj model i imaš puno pravo.
zanimalo me zašto baš tako i jel ima neki razlog.


imam tako na jednom bixleru di je jako bitno da nema lufta ni torzije u prijenosu,
a siguran sam da bi bilo nepotrebno kompliciranije i nešto masom teže za izvesti to s cjevčicama...
zato rade sada low profile serva koja su jako tanka, baš za ugradnju u krila, i to duplo tanja od ovog što radiš, a snage imaju i po par kila...
evolucija...  :)

Ova tanka Serva su novoga datuma i vec sam se potrudio da ih nadjem i vjerovatno cu da ih uzmem jer su veoma lagana
Doktore jos je dosta posla i nadam se svijetla buducnost pred nama.
Iv

 

Odg: I-zagi

Reply #41
Dakle, što je cijev duža, to će nepreciznost biti veća, ili matematički rečeno, pri nekoj torzijskoj sili pomak će biti jednak umnošku pomaka po jedinici dužine i same dužine promatrane cijevi  ;) !

Sama cijev + prenosni mehanizam sigurno višestruko nadmašuju težinu serva u krilu + trožilni vod do serva.
Sveukupni prenosni mehanizam prikazan na slici ima zračnost koja je jednaka približnoj zračnosti svih spojeva.

Ako se servo spaja u krilo tako, da je os poluge serva u osi rotacije uške, spoj je jednostavan i jednak zakretni moment djeluje na sam servo bez obzira koliko je daleko od centra rotacije serva.

Ako je os okretanje uške pomaknuta u odnosu na os rotacije poluge serva, na servo se montiraju 'škarice' i time vjerojatno poveća sama zračnost prenošenja okretanja (nepreciznost).

Diferencijal se može riješiti programski na stanici.

Prema tome, Dr.Tom je u pravu , vidi se i na ovoj slici!

Damir

Odg: I-zagi

Reply #42
Dakle, što je cijev duža, to će nepreciznost biti veća, ili matematički rečeno, pri nekoj torzijskoj sili pomak će biti jednak umnošku pomaka po jedinici dužine i same dužine promatrane cijevi  ;) !

Sama cijev + prenosni mehanizam sigurno višestruko nadmašuju težinu serva u krilu + trožilni vod do serva.
Sveukupni prenosni mehanizam prikazan na slici ima zračnost koja je jednaka približnoj zračnosti svih spojeva.

Ako se servo spaja u krilo tako, da je os poluge serva u osi rotacije uške, spoj je jednostavan i jednak zakretni moment djeluje na sam servo bez obzira koliko je daleko od centra rotacije serva.

Ako je os okretanje uške pomaknuta u odnosu na os rotacije poluge serva, na servo se montiraju 'škarice' i time vjerojatno poveća sama zračnost prenošenja okretanja (nepreciznost).

Diferencijal se može riješiti programski na stanici.

Prema tome, Dr.Tom je u pravu , vidi se i na ovoj slici!

Damir

Tezinu imam osjetno manju nego sto bih imao sa Servom u krilu,izuzev da je Servo maksimum 9gr,ovi novi tanki koje Doc spominje su mi dostupni ali su teski 22gr.  30x10x34.5 mm tezina mi je velika za mene,
praznoga hoda nemam uopste a ovo o Torziji prilikom zakretanja Karbon Cijevi je teoretski,
idealan bi mi bio Servo od 5gr. imam ih nekoliko ali se bojim da ce biti preopterecen i ako ovim prenosom koga sam uradio
snaga na servu je nikakva,
ako prve letove apsolviram uspjesno vjerovatno cu pokusati sa ovima koje imam od 5gr.
ali tek nakon probnih letova.
prvobitno sam isao direktno na pomicanje Uske ali je potrebna snaga bila tolika da sam odustao

Odg: I-zagi

Reply #43
Quote
ovi novi tanki koje Doc spominje

nije to ništa turbo novo, imaš ogroman izbor tih low profile servača već godinama.
ovo je samo jedan Turnigy iz hobbykinga, kakav i doliči bixleru također iz hobbykinga,
ovaj s dva ležaja, all metal gear, digitalni, od 22g ima 5.5kg snage, toliko ti ne treba dam se kladiti.
pa sigurno možeš naći lakši bez metalne getribe i s manje snage... imao sam neke hitec u jednoj maloj jedrilici pred 2 god,
nisu bili za baciti, kao što i reklamiraju naljepnicom na samom servu  :D

[attach=1][attach=2]

ma svaka poznata (i nepoznata) firma ti danas ima par raznih u ponudi. pa baci oko.

https://www.google.hr/search?q=low+profile+servo+rc&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&hl=en&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=IxVGUafPIInZ4ASq4ICYDA&biw=1680&bih=922&sei=JRVGUYrJH47FPKzqgcgO#um=1&hl=en&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US%3Aofficial&tbm=isch&sa=1&q=slim+servo+rc&oq=slim+servo+rc&gs_l=img.3...7119.8274.0.8433.5.5.0.0.0.0.111.486.3j2.5.0...0.0...1c.1.6.img.Bi4ra-0okrM&bav=on.2,or.r_cp.r_qf.&bvm=bv.43828540,d.ZWU&fp=3c5ac4d825c14caf&biw=1680&bih=922

no pošto si sada ukopao već te cijevi, onda poleti s time, ne brini o nepotrebnoj masi tih cijevi.
model ti je toliko lagan a površina krila velika, da bi letio i da staviš punu limenku pive gore, bez problema.  :)

Odg: I-zagi

Reply #44
Imam ga u planu ali kako rekoh sa 22gr mi ne odgovara,
osim toga Digitalni nisu omiljeni kod modelara velike klase,

radije cu kako rekoh preci na moje 5.5gr. koje imam i provjereni su i tada cu ti Doktore dokumentovati kako slikama tako na Vagi koliko sam na tezini dobio u odnosu na ovo sada,
a te od 5.5gr. cu staviti u Krilo time sto cu ovaj prenosni Mehanizam zadrzati jer mi on na servo veoma malo opterecenja prenosi,
sada sam daleko stigao da to odmah preuredjujem,interesuje me let i funkcija Eleron-Uski a sto slicno nisam uspio vidjeti,
svugdje su Eleroni ekstra a i ja sam predvidio mjesto za njih sto je na modelu vidno,
cujemo se !
Iv