Skip to main content

Topic: Quadrocopter-ležajevi za Robbe Roxxy 2827-35 (Read 2591 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Quadrocopter-ležajevi za Robbe Roxxy 2827-35

Trebam ležajeve za navedeni motor.
Pretražio sam dosta toga, no banana.

http://www.arceurotrade.co.uk/Catalogue/Bearings/Ball-Bearings/Ball-Bearings---Metric/Ball-Bearings---Metric-1mm-to-5mm-Bore

http://www.bocabearings.com/search.aspx?SearchType=StartDimension&radix=metric&Outer=9.0000&Width=3.5000&InnerOperator=%3d&OuterOperator=%3d&WidthOperator=%3d

Našao sam nešto u UK, al ne vidim opcije slanja van te države.

Problem je što je osovina 3.175mm pa je teško naći ležaj u toj mjeri
Našao sam jedan ležaj u ZG al je 90 kuna, drugog nemaju, al ne gekih 30tak kuna.
No nedam 500kn za 8 ležaja

Znači jedan je 3.175 x 9.5 x 4, drugi 3.175 x 8 x 3.5mm

Zanima me jel je isplatljivije nabaviti 4 nova druga motora ili slagati ove.

Odg: Quadrocopter-ležajevi za Robbe Roxxy 2827-35

Reply #1
Probaj potrazit lagere s mjerama u inchima, mislim da za prvi bi bilo otprilike 1/8 x 3/8 x 5/32, no provjeri.

Odg: Quadrocopter-ležajevi za Robbe Roxxy 2827-35

Reply #2
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Quadrocopter-ležajevi za Robbe Roxxy 2827-35

Reply #3
Puno fala.

Da pretražival sam forum i vidio sam priču o Codex-u, al sam vidio sa su se lageri kupljeni tam ubrzo raspali

Odg: Quadrocopter-ležajevi za Robbe Roxxy 2827-35

Reply #4
Nađoh.
Trebalo je malo računati u te inche pa ispada da je jedan 1/8 x 3/8 x 5/32 incha kak mi je rečeno,  a drugi 1/8 x 5/16 x 9/64 incha  ???

10 komada=10 dolara s dostavom s e-baya.
Bumo vidli kak dugo budu trajali.

Ima i keramičkih po 10 dolara komad

Puno hvala na pomoći

Odg: Quadrocopter-ležajevi za Robbe Roxxy 2827-35

Reply #5
Imaš keramičkih na Boca bearings u tim veličinama za 7-8$, nije znatno jeftinije ali daju određene popuste ako ih se pita. Zasad koliko vidim nepoderivi su.  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Quadrocopter-ležajevi za Robbe Roxxy 2827-35

Reply #6
Thanx.
Je keramika je neuništiva, zasad sam uzel ovo da složi motore.
Za dalje budem vidio rezultate

Odg: Quadrocopter-ležajevi za Robbe Roxxy 2827-35

Reply #7
Kada se novi ležaj raspadne uglavnom nije do kvalitete samoga ležaja. >:( (nije pravilo)
Stvar je u odabiru samoga ležaja za odredjeno opterečenje i odredjenu obodnu brzinu.
Generalno vrijedi da kod većih brzina biramo veču zračnost ležaja zbog termičkih naprezanja (rastezanja pri zagrijavanju) materijala odnosno kada takav ležaj zavrtimo rukom čini nam se kao da nevalja, :'( shodno tome netko uzme ležaj s manjom zračnosti pa se isti raspadne pri prvom večem(više okretaja) i dužem opterečenju.
Ono što nama na našim motorima treba je ležaj gdje je zračnost razine c3  :)

Odg: Quadrocopter-ležajevi za Robbe Roxxy 2827-35

Reply #8
Točno to, istraživao sam te ležajeve dosta i uspostavilo se da masa vrlo kvalitetnih ležajeva koji podnose brzine do 120000rpm i više čak ustvari nedaju ili daju loše rezultate na brushless motorima, razlog je upravo zračnost, doduše radi se o vrlo malim zračnostima ali svejedno osjetno pojačavaju vibracije rada motora. Rijetko koji multi ide iznad 10000 rpm sa propovima gore, čak bi i ovih 10000 prepolovio za večinu efikasnih multija.
Na HiRpm ležajima koji imaju keramičke kuglice a ugrađeni su u brushless motor se smije napravit mod smanjivanja zračnosti na način da se rotor na osovini uštma u točno određenoj poziciji, ostavi se 0,35mm fore kada se E-clip navuče na osovinu. Zatim dodajemo čeličnu pločicu (0,4mm) između ležaja i E-clipa na način da tu pločicu stanjujemo (najbolje je držati na prstu i vozat po finoj turpiji za željezo budući da je jako sitna), stavljati je na motor i stanjivati sve dok se jedva počme primječivati zračnost kod okretanja rotora. Nakon što smo dobili željeni rezultat najbolje je ubaciti novi E-clip. Pločica će ujedno držati distancu E-clipa od ležaja tako da E-Clip više neće strugati po ležaju, a pločica ako joj je vanjski promjer dovoljno mal neče niti ona strugati po ležaju što je čest problem kod brushless motora sa E-clipom. Napomena ovaj mod nemojte raditi sa ležajevima koji imaju čelične kuglice jer će one pri povišenju temperature povečati  volumen i zaglaviti ležaj u slučaju da se nije dovoljno topline prenijelo na osovinu koja se isto mikronski izdužuje pri povečanju temperature.

Ima još jedna druga stvar kod ugradnje ležaja na koju morate paziti, a to je mehanička interferencija između materijala.
Večina ležajeva ide lagano van i novi unutra, no međutim postoje motori gdje je dosjed za ležaj istokaren zapravo na manju dimenziju gdje je ležaj, takav ležaj je moguće izvaditi metodom zagrijavanja, oko 130 stupnjeva c je obično temperatura kada popušta, novi se stavljaju tako da se grije na oko 100 stupnjeva a novi ležaji dolaze iz zamrzivača. Ovo je jedini način da se ležaj ne ošteti prilikom ugradnje. Ali zašto bi proizvođač motora napravio utor za ležaj manjim, razlog je upravo zračnost ležaja, motor je predviđen da u njega stave ležaj koji ima veču zračnost, kada se motor nakon ugradnje ležaja ohladi, aluminij će stisnuti vanjski prsten ležaja izazivajuči interferenciju materijala, ovo ako je dobro pogođeno zračnost će biti taman tolika koliko paše za određeni RPM tog motora.
Ako u takav motor ugradite ležaj sa malom zračnosti može se dogoditi da vanjski prsten počme stezati kuglice i to se osjeti (ležaj stvara otpor kad ga pokušavate okretati nekim alatićom).  8)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Quadrocopter-ležajevi za Robbe Roxxy 2827-35

Reply #9
Osobno sam probao fag ležaje i ok su za ovo sto nama treba...
Naravno ima i drugih opcija , mislim da se relativno jeftin motor(ja imam ntm2826 1200 kv)može lijepo poboljšati ugradnjom novih kvalitetnijih ležajeva na pravi način te time dobiti motor u puno skupljem rangu-s tim da sada znaš što imaš.
Nije sve u ležaju  :) znamo to (magneti,klasa laka na cu žici i.sl.) ali veći dio je svakako    -        provjereno....

Odg: Quadrocopter-ležajevi za Robbe Roxxy 2827-35

Reply #10
Stvarno svaka čast na objašnjenjima!!!

Al nekad uz to, moraš i sam probati nešto da vidiš poslije u čemu griješiš  :D

Odg: Quadrocopter-ležajevi za Robbe Roxxy 2827-35

Reply #11
Stigli ležajevi iz Hong Konga za 5 dana od dana naruđbe 15.02!!!
Nevjerojatno, ovo je najbrža dostava dosad sa e-baya.

Uzeo sampo 10 ležajeva u 4 dimenzije, svaki po dolar komad.
Bumo vidli kak dugo budu trajali.

Btw, trebam elise sa 6-erokutnim dosjedom. Koje imaju oznake?