Skip to main content

Topic: Romobil na elektro pogon (Read 23640 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #45
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7028__Turnigy_Accucel_6_50W_6A_Balancer_Charger_w_accessories.html

Kako se s ovim punjacem moze puniti 2x 3S baterije? Dal tako da napravim neki konektor da u njega ustekam te dvije bat, pa spojim njih ko 6S bateriju i punim ju sa 6A?
Tako nekako, treba ti ovakav adapter... http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10993__Twin_pack_charge_lead_2_x_3S_6S_w_XT60.html .. s time da sa navedenim punjaćem ne ide 6A na 6S, za to bi trebao punjač snage barem 150 W , ovako je oko 2 A dostižno.
Damir

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #46
E da... A jel moguce spojiti paralelno 2x 3S baterije (Sve njihove zice) i tako spojiti u utor kao da je to jedna 3S od 6000mAh?
Tad bi mogao bar s 4A puniti? :)

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #47
Ne, ajd malo razmisli kako bi to balansirao...

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #48
I meni je bilo sumnjivo, kako bi mogao puniti ipak brze na neku "prjevaru" :D a dobro onda cu kupiti jos onaj 200W punjac, ili i neki jaci ako ima..

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #49
E a posto misli napraviti da mi preko arduina i ekrancica prikazuje stanje baterije, i posto namjeravam kupiti ustvari ipak 6S, 5Ah, i tako 3 ili 4 baterije koje bi bile u paraleli, znaci 20Ah, dal bi motor podjednako vukao iz svake? I dal je moguce onda da mjerim njihov zajednicki napon (10akV je min, 12.6V je max) i taj raspon od 2.6V prikazem ili za 10 LEDica ili da bas na ekranu napise 0-100%?


Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #51
E hvala, nisam to pogledao prije. Sad vidim. Da to je spojeno upravo kako sam i mislio. Samo sve zice paralelno spojene. Al posto je samo 1$ onda rade kupim nego da sam izradim :D

Re: Romobil na elektro pogon

Reply #52
Dvije 3s bi bilo najbolje puniti spojene u seriju, tj kao 6s, na taj način balancer ima informaciju o naponu svake ćelije neovisno o drugim ćelijama

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #53
Da, to je jasno, al kad cu ih imati u romobilu ( i ipak cu kupiti jedno 3x 5000mAh 6S ), ja bi ih spojio paralelno da dobim 15Ah. A za punjenje cu nabavit punjac od 300+W pa bi mozda mogo dvije od 6S spojit u 12S pa ih punit sa 5A (250W). Znaci romobil bi cak i sa 20Ah baterijom bio pun za 2h a mogo bi se voziti 15km :) kul :D

Re: Romobil na elektro pogon

Reply #54
Jel ti isplativije kupiti jaki punjač ili drugi set baterija?

Usput, negdje sam pročitao da od 1.7. Bude 150€ limit za carinu... ako je tako, isplati se pričekati prije kupnje

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #55
Kak mislis drugi set baterija? Ionak moram kupiti baterije, samo sam prvo mislio kupiti puno 3S baterija, al posto su u seriji rade onda kupim odma 6S.
A za carinu se ne brinem toliko. Za motor i regler (odvojeno kupljeni) nije bilo ni govora o carini. HK napise da to vrjedi puno manje i oni to povjeruju. Mozda bi mogo i odvojeno narucit...
Al 1.7 nemrem cekat :)

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #56
punjac od 100 dolara, nezaboravi napajanje cca isto 100 i jos baterije oko 150-200 , stari moj skup ti taj beciklin :)  , no naravno drago mi  je sto sve to sljaka, samo napred i daj stavi neki video da vidimo kako to ide ..


Lp Zoran



Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #57
Da, stvarno moram stavit... budem sutra nadam se :D

Baterije istina, mozda i preko 200 dolara, al punjac mislim mozda cak da nebi trebao mjenjati, kolko znam i duze bi trajale baterije ako ih punim sa 0.25C preko noci :)
A moci cu ih punit samo preko noci ako imam dosta Ah, da se mogu cijeli dan vozit :)

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #58
punjac od 100 dolara, nezaboravi napajanje cca isto 100 i jos baterije oko 150-200 , stari moj skup ti taj beciklin :)  , no naravno drago mi  je sto sve to sljaka, samo napred i daj stavi neki video da vidimo kako to ide ..
Lp Zoran
Napokon dolazimo do srži problema: isplati li se to ? Komplet baterija od nekih 200 i više $ daje autonomiju proračunatu na 15 km?
Komplet Lipica koje se 'troše' doživi nekih 100 ciklusa, kada postaju slabašne i neupotrebljive. To znači da za 200$ možeš preči oko 1500 km.... to je skoro 1 kn/km, toliko troši i auto, a nismo dodali niti punjač, niti trošak struje za punjenje, niti bilo koji dio koji je ugrađen ili ga treba vremenom mijenjati , računajući i pogon (ESC+motor)!
Računica?
Damir

Odg: Romobil na elektro pogon

Reply #59
Znam, znam :) naravno da se ne isplati, to nije niti bio cilj.. Da sam iso na tako nesto mogao sam kupiti obican djecji romobil i samo mu staviti neki mali motorcic od 500W i odrzavao bi brzinu na koju se pogurnes i trosio samo 10ak A - provjereno ! To bi bilo isplativo, moglo voziti samo na 3S 5Ah sigurno 10ak km

Ja sam ovaj romobil kao prvo radio iz hobija, a htio sam napravit nesto sto ce bit stvarno kvalitetno (diskovi, full suspension), sa elektronikom koja ce pokazivat brzinu, stanje baterije, temperaturu vani, potrosnju, max brzinu.. I ovo mi je prva takva stvarcica koja je stvarno uspjela ! :)

Sad vec planiram polako do iduce god napravit nesto slicno al bar 5 puta lakse (ovo je 15kg), od aluminija, s malim kotacima, bez amortizera, i tak nekako da samo odrzava brzinu i jako malo trosi. E to bi vec moglo kostati "samo" oko 2000kn max, sto bi vec stvarno bilo isplativo. Al velim, nije ustvari u tom igra, ko sto letenjem s quadom ili jedrilicom nista ne "dobivam" :)