Skip to main content

Topic: FrSky novosti..... (Read 13468 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

FrSky novosti.....

Nakon pola godine šutnje, unutar koje je jedina novost bila zamjenski prijemnici za  Hitec, FrSky najavljuje je novu 'ergelu' proizvoda.

Prva novost je novi modul XJT i novi protokoli komunikacije praćeni i serijom prilagođenih prijemnika:

Modul može komunicirati sa svim starim serijama prijemnika V8 i D8 kao i novom telemetrijskom serijom X8 i to na dva načina, CPPM i novim načinom PXX (sa odgovarajućim prijemnicima) i garantiraju minimalnu latenciju.

Osim toga, navodi se i treći način komunikacije, bez telemetrije i uz tri puta veći 'domet' pod nazivom LR.

Novi prijemnici za LR i X8 mogu raditi i sa SBUS-om !

Kao i do sada , slike i tekst na stranici im nisu baš posve usklađeni i nije navedeno kako će se realizirati Long Range, da li povećanjem snage na 2,4 GHz (mislim da su tu debelo izlaze izvan regulative, jer 3x veći domet znači dodatnih 18 db !) ili će tada raditi na UHF-u nije deklarirano.




Osim ovog modula najavljena su i dva nova prijemnika, jedan za X8 i jedan Long Range, što god da im to značilo.
Prijemnici su opremljeni i 'Smart Port-om', navodi se da će se sada senzori direktno spajati na njega, bez Hub-a (koji bi uz nekoliko senzora izgledao kao regleta u telefonskoj centrali  :D )

Sljedeći zanimljivi proizvod je novi vario-senzor koji je kompatibilan sa starim Hub-om i novim SmartPort-om, izgleda da su napokon riješili taj vario, jer stari je trebalo tvikati da bi pošteno radio.




Zadnja najavljena novost su servači  ! Meni izgledaju kao KST, a FrSky navodi jednu zanimljivost: temeljem prvog primljenog signala sami će odrediti da li rade kao SBUS ili CPPM.  Ovdje se mislim potkrala jedna greška, jer se vjerojatno misli na PPM, inaće bi bilo potrebno programiranje servača na točno određeni kanal unutar CPPM-a.




Eto za nas koji vozimo FrSky nove ideje i kombinacije.  Mnoštvo kombinacija i tablice kompatibilnosti vjerojatno su najveća mana FrSky-a, pa onaj tko prvi puta kupuje, vjerojatno će ovime biti još više zbunjen. Chinglish u uputama nije tako nerazumljiv, a općeniti dojam da je 'Friski' najbolji alternativni sustav za dizanje MHz stanice na GHz ostaje i dalje  ;) .

Izvor:  http://www.frsky-rc.com/ShowNews.asp?id=91

Damir

Odg: FrSky novosti.....

Reply #1
9XR podrzava PXX,  :)
bas bi mogao isprobati novu seriju, jako me zanima taj LR,
cim bude negdje za nabaviti baci link.


Odg: FrSky novosti.....

Reply #2
Meni to izgleda kao priprema za FrSky stanicu XD12 koju su najavili; i protokol i prijemnici i modul su za one koji imaju druge stanice, a kako je tržište za dizanje sa MHz na GHz uglavnom riješeno, sve je jasno.
Moglo bi se to očekivati uskoro na HK i Himodel-u, zanimaju me cijene i kako su riješili onaj LR, tj. da li su se uključili u onu pizdariju na 433 MHz ili su išli na veću izračeno snagu.  Sada već govore i o full duplex-u, e pa ne mogu vjerovati da su došli na ideju da istim sustavom natrag vraćaju sliku za FPV, a ne samo telemetriju ?!??


Damir

Odg: FrSky novosti.....

Reply #3
Meni to izgleda kao priprema za FrSky stanicu XD12 koju su najavili; i protokol i prijemnici i modul su za one koji imaju druge stanice, a kako je tržište za dizanje sa MHz na GHz uglavnom riješeno, sve je jasno.
Moglo bi se to očekivati uskoro na HK i Himodel-u, zanimaju me cijene i kako su riješili onaj LR, tj. da li su se uključili u onu pizdariju na 433 MHz ili su išli na veću izračeno snagu.  Sada već govore i o full duplex-u, e pa ne mogu vjerovati da su došli na ideju da istim sustavom natrag vraćaju sliku za FPV, a ne samo telemetriju !
Damir

XD12 koliko sam shvatio kasni, neko vrijeme pratio na rcgroups pa prestao.
LR mislim da nema telemetriju,mozda samo RSSI.
Kako je isti modul za sva 3 moda prije bi bilo veca izlazna snaga, mozda kao rmilec low hi power.
Vracanje slike tesko, previse problema a nemaju neku svoju firmu, mozda wireles serial port pa sto spojis.



Odg: FrSky novosti.....

Reply #5
bolje slike

Odg: FrSky novosti.....

Reply #6
Ljepo., ljepo, no stanica mi se uvijek čini većim zalogajem nego li neki modul+prijemnik.
Izbornik za podešavanje i podešavanja uz Chinglish za sada su daleko ispod zapadnjačke klasike, pa da vidimo i ovaj pokušaj!

Ja sam trenutno na DHT-U: ovdje je sjajna mogućnost upgrade FW i tada se mikro SD slot može koristiti za logiranje telemetrijskih parametara tokom letenja modela, ali sa tim FW-om se onda gubi mogućnost povezivanja sa 'starim' V8 prijemnicima, a to mi ne odgovara!
DHT-U sam montirao tako da mogu koristiti i 35 MHz i izveo van dodatni konektor za punjač stanice, a imam i mogućnost istovremenog korištenja 35 i 2,4, tako da su mi 'dostupni' svi prijemnici koje imam + 'bezžični' kabel učenik-učitelj.

D.

Odg: FrSky novosti.....

Reply #7
XD9 izlazi u Mayu, krenuli su preorderi na par stranica, no i meni treba samo modul.

bit ce loger ali uz dodatak
☆ FrSky Smart Dashboard will be coming soon – FLD-02 upgrade version, with big OLED screen, smart port enabled, SD card for data logger, speak module installed, etc.

Ako im LR bude radio kako je najavljeno i cijena bude blizu 50$ kako je sada ne treba mi vise.

Odg: FrSky novosti.....

Reply #8
Bio si u pravu ide paralelno s novim tx

http://www.microtechnics.eu/detail.php?categorie=FrSky&souscat=13&code=X9D&langue=en&PHPSESSID=ud69kqk4pc99qhs9srbd8g2ig7

- Use of internal or external module ( or even both simultaneously) .

- Three modes: D8 (telemetry 8ch), D16 (telemetry 16ch) and LR12 (new 12ch one-way long range)
- Compatibility is maintained with FrSky ACCST V8FR-II, V8R7-II, V8R4-II, VD5M receivers and with every FrSky ACCST Duplex receiver.

- D16 mode: PXX only; support radio-side options for Bind, Range Check, Normal Working, Fail Safe and Model Match
- PXX/PPM auto detect
---------------------------------------
Protocol and diagram will be open to all, while source code will be open to qualified developers.
X9DA sets (X9D prototypes)have been sent during first week of december to groups working on Open source interface openX9D .
---------------------------------------

Odg: FrSky novosti.....

Reply #9
Moglo bi se to očekivati uskoro na HK i Himodel-u, zanimaju me cijene i kako su riješili onaj LR, tj. da li su se uključili u onu pizdariju na 433 MHz ili su išli na veću izračeno snagu.  Sada već govore i o full duplex-u, e pa ne mogu vjerovati da su došli na ideju da istim sustavom natrag vraćaju sliku za FPV, a ne samo telemetriju ?!??

Dragon Link i Rangelink UHF su full duplex koliko znam,

imali su neke planove o FPV prijenosu nazad do baze putem istih antena,
na taj način ne bi bilo smetnji od FPV TX-a na modelu, jer ga ne bi moralo biti :)

Quote
-RangeLink UAV Application------------
someone like used rangelink for UAV system,(rangelink works at Transparent asynchronous UART mode,that will support any protocol).
plans to do this. but i cannt give you any ETA info.

support Two Way Communication mode:

rangelink rx <----> rangelink rx
rangelink tx <----> rangelink tx
rangelink tx <----> ragnelink rx

that means only two rxs, you also can used them for UAV application. of course you can used this for fpv downlink...



ne znam di je zapelo. no ak im uspije, to bi bila super stvar, manje opreme za kupiti, manje opreme na modelu, manje baterija za to sve napajati, manje antena za nositi na livadu i okretati prema modelu  :D ...
vjerojatno im se ne da razvijati to jer im i ovako prodaja ide dobro,
modeli s tim sustavima lete daleko i sa smetnjama na sebi i oko sebe,
da im nešto stvori problem pa padne prodaja, brzo bi se trgnuli vjerujem i pogurali taj FPV downlink...  :-X

Odg: FrSky novosti.....

Reply #10
imali su neke planove o FPV prijenosu nazad do baze putem istih antena,
na taj način ne bi bilo smetnji od FPV TX-a na modelu, jer ga ne bi moralo biti :)
Analogni video-link širine je 8 Mhz, približno, a ako bi se išlo na digitalizaciju niže kvalitete, samo za FPV sa telemetrijskim OSD podacima, mislim da bi stalo u nekih 200 kbit-a.
E sada, ovi chipseti koji se ugradjuju u prijemnike (ne zaboravi da Frsky prijemnici, bili 'origigi' ili oni za Futabu, Hitec.. imaju potpuno isti HW !)  imaju sposobnost modema od nekih 64 do 128 k, što je i previše za RC. No za običnu VGA slikicu bojim se da neće ići uz takav bandwith, a to znači drugačiji HW . Osim toga, potreban je procesor za digitalizaciju i kompresiju videa, a to je još jedan dio HW i težine i potrošnje struje na strani modela, tj. prijemnika koji bi trebao to imati !  :(

Uostalom, ovo se dade jednostavno provjeriti u lokalnoj mreži: pusti play jednog filma manje rezolucije
sa jednog na drugo računalo i onda pogledaj iskorištenje mreže: 200 kbit-a je nekakav minimum za to, radi se o komprimiranom materijalu (neki codec) i to je to! Dodaj tome latenciju + potrebu za dodatnim bandwitom na prijemniku + potrošnja struje + elektronika za obradu videa i došao si od obićne telemetrije do sasvim nove specifikacije.
Možda se netko odlući za takav proizvod, vidjeti ćemo, biti će zanimljivo !  ;)
Damir

EDIT: podaci se mogu naći na prvoj stranici opisa  CC2500 od Texas-a koji se koriste u FrSky priejmnicima i modulima (i mnogi drugi brandovi koriste ovaj transceiver) , vidjeti podnaslov 'Rf performance':
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/cc2500.pdf


Odg: FrSky novosti.....

Reply #12
Izašao i foršpan za stanicu: 'Taranis', nekako mi zvuči kao da se radi o nekom faraonu.. :D

http://www.frsky-rc.com/ad/lIST.ASP

Ima zanimljivih detalja, ball bearing(s) na palicama, mogućnost korištenja internog i externog modula istovremeno, ovo-ono, najava je za travanj 2013, nadam se ne za prvi.
Damir

Odg: FrSky novosti.....

Reply #13
Tarana, sitna tjestenina za juhu! Kao što su tjesta u osnovi ista, čini se da je i Taranis samo još jedan JR klon. Posebno je zanimljiv ovaj detalj: "LR12 (12ch non-telemetry long range, up to three times further)"! Znači li to da za let na većim udaljenostima, kada ti najviše treba, nema povratne veze!?
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: FrSky novosti.....

Reply #14
Znači li to da za let na većim udaljenostima, kada ti najviše treba, nema povratne veze!?

zašto misliš da za velike udaljenosti treba povratna veza?

meni Hitec telemetrija služi za multije ili brze modele koje letim na oči, u krugu 600m
(nekada i puno puno višlje, kao tu npr  :D http://tinyurl.com/visokonaoci )
tu i tamo bacim oko tokom leta u stanicu, a kada krene pištati krenem prema dole polako...
za to je i zamišljena. jernemaš drugog načina da vidiš stanje baterije osim po timeru gasa,
a i to može varirati ovisno o xy faktora.

ali za letove na veće udaljenosti ionako ne gledaš u model a niti stanicu,
već u monitor ili naočale, di imaš prikaz svih parametara preko OSD-a.
i ne smiješ čekati da nešto zapišti jer si daleko, pa obično ne bi ostalo soka za nazad u tom slučaju  ;D

da ne spominjem kako nijedan long range sustav (dragon link, range link, sherrer ili što već..) nemaju telemetriju,
iako čipovi imaju mogućnost dvosmjernog prijenosa podatka, ali nema potrebe da se zagušuje stanje na modelu RF-om,
dovoljan je već i FPV TX  :)