Skip to main content

Topic: Ultimate Biplane by zmaltar (Read 24309 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #60
Build Log 31.03.2013. trinaesti dan i ukupno cca 14h rada :D

Dakle kolega zed je bio u pravu, biti će oko 2kg :)

Sreća što sam motor nabavio s potiskom 2.2 kg... mislim da s obzirom na površine krila tom motoru ta težina bude mačji kašalj ;)

Treba obratiti pažnju na srednju tiplu za rigips koja prolazi na drugu stranu styrodur-a jer je imala šiljak koji viri i treba je nakon što se ušarafi prvi put prije vračanja s ljepilom skratiti za cca 7mm da ne bi bila batka killer :D

Dakle ovo su rezultati vaganja:

trup=400g
trap=100g
krila=750g
motor+esc+rx=200g
batka 4S=200g

Ukupno za sada = 1650g

Kad stavim još 6 servaća cca 120g i repni kotačić s ovjesom cca 30g = 150g

i one nosače krila, rep, aluminijske iver vijke i to je to, biti će oko 1900g sigurno...
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

 

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #61
6 servača? 120 grama? To su neki velki servači, a bome ih i ima :)
Flapsi?

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #62
6 servača? 120 grama? To su neki velki servači, a bome ih i ima :)
Flapsi?

Hehe, ma uzimam uvijek veću gramažu jer ako stavim mini metalgear digitalce mislim da oni budu cca 20g svaki, a sumnjam da bi ovi jeftinjava čajna izdržali pomicanje tih površina ako malo puhne vjetar hehe ;)

Flapsi možda kasnije ali sumnjam da će mu trebati :) svaki eleron bi trebao imati svoj servo (4kom.) +dubina+smjer=6 komada ukupno ;)

Sad mi je laknulo kad sam ga vagnuo jer već sam počeo sumnjati da sam pretjerao :) u biti kako sam i planirao 500 do 1000 W motor i to je brutalna pila, ali letjeti će lako i sa ovih 350W s obzirom da taj motor meni od oka djeluje daleko jači od kineskih 450W....
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #63
Build Log 31.03.2013. trinaesti dan i ukupno cca 14h rada :D

Dakle kolega zed je bio u pravu, biti će oko 2kg :)

Sreća što sam motor nabavio s potiskom 2.2 kg... mislim da s obzirom na površine krila tom motoru ta težina bude mačji kašalj ;)

Treba obratiti pažnju na srednju tiplu za rigips koja prolazi na drugu stranu styrodur-a jer je imala šiljak koji viri i treba je nakon što se ušarafi prvi put prije vračanja s ljepilom skratiti za cca 7mm da ne bi bila batka killer :D

Dakle ovo su rezultati vaganja:

trup=400g
trap=100g
krila=750g
motor+esc+rx=200g
batka 4S=200g

Ukupno za sada = 1650g

Kad stavim još 6 servaća cca 120g i repni kotačić s ovjesom cca 30g = 150g

i one nosače krila, rep, aluminijske iver vijke i to je to, biti će oko 1900g sigurno...

Sve suppperrrrrrrrr
osim ovih 2kg. ?
a bit ce tu jos kojesta
za dobre letne osobine rekao bih mnogo

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #64
Sve suppperrrrrrrrr
osim ovih 2kg. ?
a bit ce tu jos kojesta
za dobre letne osobine rekao bih mnogo

Ne znam, iskreno, moj mlađi sin Marko bi jedva čekao da ne može letjeti i da ide u sobu hehe, ali mislim da će ipak letjeti, možda neće lebdjeti ali s obzirom na letne površine mislim da će to funkcionirati, ne znam, ako ne, ide jači motor gore :)

Kako je neko nekad rekao ;) i daska će letjeti s odgovarajućim motorom hehe ;) ovaj build log naravno vodi do izrade velikog drvenog ultimate-a za koji već pripremam nacrte za cnc obradu, s benziskim motorom a do tada ću se zadovoljiti s ovim :D

Hvala svima na praćenju build log-a i support-u :)

Jedva čekam maiden
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #65
Sve suppperrrrrrrrr
osim ovih 2kg. ?
a bit ce tu jos kojesta
za dobre letne osobine rekao bih mnogo

Ne znam, iskreno, moj mlađi sin Marko bi jedva čekao da ne može letjeti i da ide u sobu hehe, ali mislim da će ipak letjeti, možda neće lebdjeti ali s obzirom na letne površine mislim da će to funkcionirati, ne znam, ako ne, ide jači motor gore :)

Kako je neko nekad rekao ;) i daska će letjeti s odgovarajućim motorom hehe ;) ovaj build log naravno vodi do izrade velikog drvenog ultimate-a za koji već pripremam nacrte za cnc obradu, s benziskim motorom a do tada ću se zadovoljiti s ovim :D

Hvala svima na praćenju build log-a i support-u :)

Jedva čekam maiden

Moze biti da su moji metodi zastarjeli
ja uvijek uradim Model od Drveta - Balze i sve eventualne preinake su mi tada jednostavne, odrezi,nalijepi i sve dok ne prohoda kako treba pa tek tada na izradu  Kalupa-Forme jer tada vise nema mjesta za preinake,

spremam se da radim MIG-15 od Balze ali tako da nakon prvih letova i ako sve bude islo dobro,
da tada po tom drvenjaku uradim Forme-Kalupe za vise komada

neovisno o nosecim povrsinama ovo kod tebe mi izgleda tesko,
ako ti nije problem,interesuje me tezina po dijelovim,svakim posebno,
Krilo, Trup,i ostale komponente,
cini mi se da si za Stajni Trap uzeo Alu Cijev,idealno je Celicna Zica cija debljina ovisi o ukupnoj tezini Aviona

Pozz i Sretan Uskrs ti zelim !

p.s. istina je i Daska ce da leti ali kako ?


Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #67
Pozdrav ekipa, evo težine po dijelovima:

Dakle

Motor je 100g
esc+rx je 100g
jedno krilo (od 4 ukupno glavnih) je 175g
trup je iz komada sa svime i tiplama i folijama i svim ojačanjima koja su bila već gore prilikom vaganja 400g
trap s kotačima i alu cijevima i montažom i šarafima je 100g
batka 4s je 200g
jedan servo je cca do max 20g ali i manje x6 dakle max 120g
repni nosač sa repom je max 30g ili manje moram vagnuti...

sve u svemu meni su to detalji koji sada nisu toliko presudni s obzirom da ovo nije park flyer, ali neka, drveni znaju težiti s takvim proporcijama i preko 3 kg pa savršeno lete ;) jedino što ću možda morati je staviti 500-1000W motor gore ali s obzirom kako ovaj sad puše s 12x4.5 propom mislim da nema potrebe, naravno, u praksi se nikad ne zna, možda griješim, ali do maidena se ne mislim previše zamarati s +-200g jer ako avion ne može podnijeti tu razliku najvjerojatnije je preslab setup...

Ovo je model koji mora izdržati malo žešća naprezanja konstrukcije i zato ga radim ovako dok ne naučim neke nove cake u letenju s njim.

Što se tiće izrade drvenih posjedujem i tehnologiju i znanje za izradu velikog ultimate-a od balze ali za sada je ovo štih proba takvog aviona... pa kad naučim s njim malo bolje savladavati brze vratolomije idem na izradu modela od drveta.

Da sam ga radio krhkijeg mislim da bi mu krila popadala pri prvim pokušajima ;)

ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #68
Kolega budi bez brige letit će on ko pravi moj ima 2350g raspon krila 110cm i motor 7ccm i leti super samo kaj nemreš stajat na mjestu sve ostalo je izvedivo i što je najbolje lako ga je spustit kada motor crkne upravljiv je i na malim brzinama
novi projekt za zimu the beast sa benzincem dla 50ccm

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #69
build ti je genijalan,pusti priče od ovih kaj znaju sve što trebaš znati i njihova experimentalna rješenja....
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #70
Kolega budi bez brige letit će on ko pravi moj ima 2350g raspon krila 110cm i motor 7ccm i leti super samo kaj nemreš stajat na mjestu sve ostalo je izvedivo i što je najbolje lako ga je spustit kada motor crkne upravljiv je i na malim brzinama

Hvala na ovoj informaciji, svaka čast kolega :) i moram pohvaliti tvog Ultimate-a super mu stoji tamna color shema :)
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #71
build ti je genijalan,pusti priče od ovih kaj znaju sve što trebaš znati i njihova experimentalna rješenja....

Hvala na supportu kolega, nadam se uskoro maidenu, kad prođe ovo kišno vrijeme :) do tada ću ga nadam se završiti :)

Build je posvećen onima kojima se sviđa Ultimate, da ih potakne na izradu ;)

Jednostavan, upravljiv i prekrasan model to su moja očekivanja od njega :) a nema većeg gušta nego kad sam nešto stvoriš :)
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #72
Sad je ispalo da te mi ostali ne podržavamo i da samo pljujemo :(

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #73
Sad je ispalo da te mi ostali ne podržavamo i da samo pljujemo :(

Nemoj se tako osjećati kolega Zed, svi ste mi vi podrška, a rasprava uvijek dovodi do nekih novih rješenja, zaključaka itd.

Najbitnije od svega je da smo ovdje svi kolege po modelarstvu bez obzira na ostale stavove, ovo je iznad svega, zato i je hobby ;) doduše katkada se nove tehnike drastično razlikuju od onih izvornih, kao i materijali, ali zato i je zanimljivo, to kemijanje i izmišljanje novih sistema, načina, to je meni samo još jedan motiv za dalje :)

Nekada su se prave letjelice proizvodile određenim rebrastim principima, danas se čak i prave letjelice rade od kompozita i raznih vrsta pjena kao ispuna te aluminijskih profila koji sve to povezuju, sutra će se možda proizvoditi iz jednog komada, nikad se ne zna... ali mi smo tu da uživamo u stvaranju novih tehnika, i dao Bog da nam cijeli život bude tako :D
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #74
odlican build log..i nedaj se..moj prvi zagi je isto prosao moju eksperimentalnu fazu modelarstva..citaj ovo savjet ovaj onaj i zavrsio zagi s kilom i pol..i letio je..cak i sa osnovnim setupom kojeg vec i vrapsi znaju..iako ne bas kako je letio sljedeci pa sljedeci pa sljedeci, no bio je gust izvuci iz njega raznorazne pouke  ;D

sretno s maidenom  ;)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.