Skip to main content

Topic: Ultimate Biplane by zmaltar (Read 23897 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #75
stvarno lijep i uredan model, ali je tezina prevelika za moj ukus. kod 3d modela vazni su snaga motora i tezina tj. lakoca modela, a ne samo jedno od toga.
potisak treba biti 1,5x veci od tezine modela pa ako model ima 2 kg treba ti barem 3 kg potiska. manje potiska od toga ce ti brzo isprazniti baterije ako planiras drzati nos modela puno u zraku, model mora visiti na propu vec na pola gasa sve slabije od toga smanjuje draz letenja i sansu da model prezivi vratolomije.
ja bi se drzao tezine do 1500 grama na taj raspon.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #76
odlican build log..i nedaj se..moj prvi zagi je isto prosao moju eksperimentalnu fazu modelarstva..citaj ovo savjet ovaj onaj i zavrsio zagi s kilom i pol..i letio je..cak i sa osnovnim setupom kojeg vec i vrapsi znaju..iako ne bas kako je letio sljedeci pa sljedeci pa sljedeci, no bio je gust izvuci iz njega raznorazne pouke  ;D

sretno s maidenom  ;)

Hvala :) potruditi ću se da maiden bude uskoro ;)
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #77
stvarno lijep i uredan model, ali je tezina prevelika za moj ukus. kod 3d modela vazni su snaga motora i tezina tj. lakoca modela, a ne samo jedno od toga.
potisak treba biti 1,5x veci od tezine modela pa ako model ima 2 kg treba ti barem 3 kg potiska. manje potiska od toga ce ti brzo isprazniti baterije ako planiras drzati nos modela puno u zraku, model mora visiti na propu vec na pola gasa sve slabije od toga smanjuje draz letenja i sansu da model prezivi vratolomije.
ja bi se drzao tezine do 1500 grama na taj raspon.

Hvala na savjetima, sve mi to puno znači, potruditi ću se što manje opteretiti model za ovaj motor potiska 2.2 kg, i tako sam planirao na njega staviti kasnije motor bar 3-4 kg potiska možda i jači, ovisi o mnogo toga u rasponu od 500-1000W s odgovarajućom kombinacijom prop, batka, struja to može biti i više.

Po zadnjim izračunima model bi ukupno mogao težiti oko 1900g možda neće lebditi s tim 350W motorom ali je dovoljno čvrst i elastičan za duplo jači motor. Nakon maidena i malo prakse ide jači motor gore.

Za dvokrilce se nikad nisam bojao da neće letjeti čak i sa slabijim motorom bi letio samo bi bilo mukotrpno polijetanje jer bi trebao dugački put (zalet) da postigne brzinu za letenje i onda bi bio problem u zraku ako uspori jer padao bi ko kruška :D a akrobacije bez velike brzine bih mogao zaboraviti :) Naravno to sve ne bi bilo sa simetričnim aeroprofilom krila uopće izvedivo...

Ekipa, hvala Vam što pratite i podržavate praktičnim savjetima ovaj build log :)
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #78
Pozdrav ekipa,

evo da ne mislite da se ništa ne događa po pitanju ultimate-a.

Naručeni servaći Turnigy metalgear 13g, dakle ne bude 20gx6 već 13gx6= 78g tu sam uštedio 42g od planiranih 120g

Drveni propovi uskoro stižu kao i prop mount 6mm :D

Trap je spreman za montažu, repni kotač još nije

Na krilima moram ugraditi one tiple ali s rupama kroz koje idu vijci u trup tako da sve bude po ps-u ;)

Rudder ili kormilo je gotov i spreman za montažu ali čeka zadnji kotač, još moram zadnje krilo napraviti,

to sve sad stignem dok ne stignu servaći :)

ESC imam privremeno ovaj pljubo 45A ali i to ću riješiti kasnije, ovaj je novi i trebao bi odraditi svoje...

rx 8x turnigy imam već spreman za Ultimate-a kao i batke

Motor ostaje za sada ovaj MK3538, mislim da će biti dobar za prve letova a poslije ako će trebati stavim jači.

Servaći su mi bili bitni jer ih moram ugraditi i bilo bi šteta sad se ne strpiti i staviti pljubo kad može biti kvalitetnije, nisu najbolji ali su ovi 13g optimalni i odraditi će posao...

ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

 

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #79
Evo kome treba i drvene varijante :D naravno u dxf-u

Poz, vidi li tko ovdje na nacrtu gdje se nalazi CG ili sam ja ćorav   :D   ???
Proizvodnja je zakon, ostalo je čista zabava.

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #80
Evo kome treba i drvene varijante :D naravno u dxf-u

Poz, vidi li tko ovdje na nacrtu gdje se nalazi CG ili sam ja ćorav   :D   ???

Ja isto ne vidim ali rekao bih oko ramenjače krila dakle u ovom slučaju imaš dva glavna krila pa mi nekako logično da je to točka točno u sredini ili mrvicu naprijed zbog stabilnosti između dviju osi ramenjača... na taj način bih je ja obilježio, mada sam još laik što se dvokrilaca tiče :)

Još da nadodam, ramenjača ne mora značiti da je to najdeblji dio profila, u nekim slučajevima ima više ramenjača, mada je u slučajevima rc modela to pomalo pravilo. U ovom slučaju je ramenjača na najdebljem dijelu presjeka profila krila...
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #81
Evo još jedan plan imam i tu je jasno označen CG ;)

Logika me izgleda još služi :D

Na te nacrte ću se baciti kad krenem raditi velikog drvenog hehe a do tada 0 bodova ;)

Ti Smoukey već gradiš velikog drvenog ili :)

ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika


Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #83
Evo ga trup već gotov, a i krila - sada slažem veze između krila :D. Ali me zanima gdje je CG da vidim gdje ču batku.

A ima i na palentu hahah
http://moleski.net/rc/WingMAC.htm
Proizvodnja je zakon, ostalo je čista zabava.


Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #85
Danas stigli drveni propovi 13x6 i 13x4.5 :) kao i prihvat 6mm za njih :) - hvala kolega peroemin :)

Servaći su spakirani i na putu :)

Za montažu krila sam danas nakupovao plastičnih M6 šarafa i matica u Bauhausu na Žitnjaku i alu ravne profile i sve si razmišljam da stajni trap napravim od ravnog profila ponovno... ljepše bi izgledao... a možda i lakše i čvršće, vagati ću pa vidjeti...
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #86
Proba sa 13x6 drvenim propom...

MK3538 brushless testiranje
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #87
07-04-2013 build log 14. dan i aktivnih cca 15h rada

Danas sam urezao navoje za plastične šarafe u onim tiplama... dok čekam servaće da bar nešto napravim :)

Trenutno sam u razmišljanjima da li da na Ultimate-a za prve letove stavim i FY-30A stabilizacijski sustav... čisto zbog svoje pakljavosti u letenju ;)

Evo slikica kako izgleda današnji zahvat - caka ;)

Obratite pažnju da s ureznicom kad je upuštate ne odete do dna te tiple jer je teško poslije izvaditi ureznicu pa izađe s tiplom... ali nemojte nasilu čupati... ako se i tipla počne odvrtati jednostavno je odvrnite van primite kliještima, odšarafite ureznicu, i ponovno tiplu namažite ljepilom i zašarafite u rupu... ja sam namjerno koristio obično ljepilo a ne epoxy u slučaju pada da izlete i tiple a ne da otkine pola trupa ;)
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #88
Za kad je zakazan maiden?

Odg: Ultimate Biplane by zmaltar

Reply #89
Za kad je zakazan maiden?

Nema nekog određenog datuma :) nikad se ne valja žuriti, kad stigne ostatak dijelova još moram sve dobro istestirati na zemlji, i onda maiden i snimka naravno... najbitnije je da maiden bude kad nema vjetra jer s avionom kojeg uopće ne poznam kako se ponaša još mi samo vjetar treba :)
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika