Skip to main content

Topic: Yoda (Read 14620 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yoda

U zadnje vrijeme nisam imao previše vremena za rezuckanje i brušenje; ipak, gradnja letećeg krila 'Yoda' je pri kraju, slijedi presvlaćenje i spajanje elevona i vingletica.

Izvor je ovdje: http://www.zanonia.de/yoda.php

Plavi mi je izrezao jezgre, tako da radim stiro-balsa verziju: moje želje su otprilike ovako -ciljana težina 320 gr, opterećenje cca 16gr/dm2, pogon je 2S800-1000, motor 2230 , elisa 7*6.
Ideja je bila napraviti leteće krilo za padinu i jedrenje, Yoda se kao takva predstavlja u gornjem linku, pa da vidimo kako će ispasti: ako uspije, možda se upustim u povećanu inačicu i konstrukciju gdje je setup potpuno 'potopljen' u krilo, računajući i sistem sa servačima (rotacioni).
Slike pred samo presvlaćenje ovdje..
Damir



Odg: Yoda

Reply #1
Već je bilo i vrijeme  :D .
Dok sam rezao krila mislio sam si kakvo je čudno vitoperenje od -8 stupnjeva i krila si izgledala stvarno smiješno.
Vidjet čemo što će nam Digi pripremiti i da li yoda zaslužuje pažnju yubito pilota.

Evo kako otprilike izgleda -8 stupnjeva vitoperenja:


Odg: Yoda

Reply #2
Nema ni trunke sumnje u kvalitetu izrade i modela.

Wash-out (i wingleti - po mogućnosti ispod i iznad krila) su osnova stabilnosti krila.

8 stupnjeva je čak i nježno. Ali vi to već znate.

Ako ikada ulovim vremena - ovo je moja želja.

[attachimg=1]

Na drugoj strani nacrta - gdje su prikazana rebra se lijepo vidi wash-out.

if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Yoda

Reply #3
Super si to napravio,
vjerujem da će i letjeti ok, budemo snimili ak se vidimo za maiden  :)

p.s. iako po nekim izvorima izvana je to totalno krivi način smještaja serva,
jer tih 9 grama u krilu puno utječe na performanse u zraku   ::)
navodno je bolje da si preko karbonske cijevi išao spajati a da je servo u trupu.
da bi masa ostala ista, staviš nepouzdaniji servo od 4-5grama i neku karbonsku šipku i dodaš još par linkova, zglobova, ležajeva i dobiješ pravu stvar.  ;D

ja isto eto baš razmišljam preurediti tako na reverbu, možda bu bolje jedrio  :D

Odg: Yoda

Reply #4
p.s. iako po nekim izvorima izvana je to totalno krivi način smještaja serva,
jer tih 9 grama u krilu puno utječe na performanse u zraku   ::)
navodno je bolje da si preko karbonske cijevi išao spajati a da je servo u trupu.
da bi masa ostala ista, staviš nepouzdaniji servo od 4-5grama i neku karbonsku šipku i dodaš još par linkova, zglobova, ležajeva i dobiješ pravu stvar.  ;D
Zato sam i stavio 3,7 gr servače: tako su lagani, ako jače kihneš, pomakne im se polugica !
Zato da bi model bio teži na krajevima - nemam niti trup u sredini, nego ću cijeli setup nabacati  na krilo oko nosača motora.
Motor će biti pusher, a ne naprijed, tako da se onda mogu i pomučiti sa CG-om.
Kompliciran je put do jednostavnosti !
Damir

Odg: Yoda

Reply #5
bolje bi bilo to čudo baciti kao bumerang ;D

Odg: Yoda

Reply #6
bolje bi bilo to čudo baciti kao bumerang ;D

Daj budi ozbiljan - em kaj bi stalno imao flastere po glavi em kaj ga nemreš ni bacit u smeće kad ti dojadi - doleti ti natrag.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Yoda

Reply #7
Tome i Diogen.... LoL


Nego, diogen, jako lijepo, kada bi to moglo biti gotovo ?

Odg: Yoda

Reply #8
Eto , potroših danas svo slobodno vrijeme i jedva da se vidi pomak. Obukao sam Yodu šareno da mogu razlikovati gornju i donju u letu, zakačio i elevone, dakle negdje do ARF . Sutra ako stignem, ide setup, zadnje lijepim vinglece jer je nezgodno mlatrati naokolo sa krilom.
Ako će dobro letjeti, skuhati ću i kabinu.
Damir



Odg: Yoda

Reply #11
Jako interesantan i neobican model, drzimo ti palceve...

Odg: Yoda

Reply #12
Super si to napravio,
vjerujem da će i letjeti ok, budemo snimili ak se vidimo za maiden  :)

p.s. iako po nekim izvorima izvana je to totalno krivi način smještaja serva,
jer tih 9 grama u krilu puno utječe na performanse u zraku   ::)
navodno je bolje da si preko karbonske cijevi išao spajati a da je servo u trupu.
da bi masa ostala ista, staviš nepouzdaniji servo od 4-5grama i neku karbonsku šipku i dodaš još par linkova, zglobova, ležajeva i dobiješ pravu stvar.  ;D

ja isto eto baš razmišljam preurediti tako na reverbu, možda bu bolje jedrio  :D

Ne znam koliko je za Damira ali meni Doktore ovo zvuci interesantno,
ako imas nesto konkretnije-detaljnije, Slika,Skica ili podrobniji opis bilo bi pozeljno !

Pozz


Odg: Yoda

Reply #14
Napokon RTF...smanjio sam vingletice i stavio ih da vire dijelom i odozdo prema nekim preporukama: tu će definitvno biti podešavanja, barem prema izvoru zanonia.de . AUW je 344, dakle promašio sam u proračunu 24 grama na moju štetu: tih 7% fulanjca mogu kompenzirati ako stavim umjesto 850 mAh nešto manju, recimo 610 mAh i onda sam na 320 uz kraću autonomiju.

A sada: PRESTANI KIŠO , 'oću na livadu!

Damir