Skip to main content

Topic: Yoda (Read 14619 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Yoda

Reply #15
Napokon RTF...smanjio sam vingletice i stavio ih da vire dijelom i odozdo prema nekim preporukama: tu će definitvno biti podešavanja, barem prema izvoru zanonia.de . AUW je 344, dakle promašio sam u proračunu 24 grama na moju štetu: tih 7% fulanjca mogu kompenzirati ako stavim umjesto 850 mAh nešto manju, recimo 610 mAh i onda sam na 320 uz kraću autonomiju.

A sada: PRESTANI KIŠO , 'oću na livadu!

Damir

Damire,kako da nisi isao na ovakav nacin gradnje,
vremana malo vise ali ne mnogo vise ?
ovo mi se jako svidja
Pozz

Odg: Yoda

Reply #16
Izabrao sam brži i jednostavniji način gradnje sa štetom u vidu povečanja težine. Ako moj model bude dobro letio, može ga se  izrađivati i još jednostavnije: izrazati iz XPS-a (stirodur, roofmate ili sl.) i samo središnji dio obraditi - ugraditi setup.
Takav način gradnje omogućio bi svima koji su napravili i letili Zagija da se okušaju i sa jednom ovakvom konstrukcijom, no sve ovisi o tome kako će se Yoda pokazati u zraku.

Na stranici zanonia.de ima još desetak konstrukcija letećih krila od 'malenog' Yode pa do onih od 3 m raspona, nekoliko linkova i programa za optimizaciju letećih krila. Takodjer dobra stranica je : http://www.das-nurfluegelteam.de/index.html

Leteće krilo je aerodinamički najefikasnija konstrukcija - nema ništa suvišnog, ali zbog lateralne (ne)stabilnosti zaostaje za klasičnom konstrukcijom sa repnim stabilizatorima. Način kompenzacije lateralne nestabilnosti ponekada vodi u drugi ekstrem - uspješnom kompenzacijom zbog komplikacija se na kraju  izgube prednoasti letećih krila (Wikipedia).

Poznate konstrukcije letećih krila su , povijesno gledano, Horten(i), Fauvel, Northop-Grumman, a danas su neke vrhunske (i najskuplje ) letjelice također u osnovi leteće krilo: Sentinel (UAV), B2 - nevidljivi bombarder.
U modelarskom svijetu Zagi je najčešće građen model....

Zanimalo me kako krenuti dalje sa modelima letećih krila, pa sam izabrao Yodu.

Damir

Odg: Yoda

Reply #17
evo kako je ovaj to malo zakomplicirao oko držanja smjera, mala senzor-peraja na vrhu :)
ima serva dapače u krilu, ali je zato na motoru nešto poput kardana  :D

stabilisation lacet

Odg: Yoda

Reply #18
evo kako je ovaj to malo zakomplicirao oko držanja smjera, mala senzor-peraja na vrhu :)
ima serva dapače u krilu, ali je zato na motoru nešto poput kardana  :D

stabilisation lacet


Doktore,
ovim si napravio jako dobar izbor,
dobro cu pogledati i vjerujem iskoristiti ovo kao podlogu za iducu gradnju, ne znam samo koliko mu je ovaj vertikalac ucinkovit,obzirom da se nalazi blizu CG
cime mu se umanjuje vrijednost ali on je to vjerujem ispitao,

hvala na prilogu !

Pozz

Odg: Yoda

Reply #19
Quote
ne znam samo koliko mu je ovaj vertikalac ucinkovit,obzirom da se nalazi blizu CG

ne skreće vertikalcem, on mu koristi samo kao senzor smjera struje zraka nad modelom,
 pa onda aktivira ove površine koje je dodao pri vrhu krila

Odg: Yoda

Reply #20
Quote
ne znam samo koliko mu je ovaj vertikalac ucinkovit,obzirom da se nalazi blizu CG

ne skreće vertikalcem, on mu koristi samo kao senzor smjera struje zraka nad modelom,
 pa onda aktivira ove površine koje je dodao pri vrhu krila

To je nesto Doktore sto je daleko od meine,
Senzori i slicne elektronicke naprave,

moj nacin letenja je u pricipu primitivan a i na Otpremniku izbjegavam bilo kakva programiranja,
jednostavno pustim model da leti a ja samo korigujem njegov let,

smijesno za tebe ali to je moj nacin !

Odg: Yoda

Reply #21
evo kako je ovaj to malo zakomplicirao oko držanja smjera, mala senzor-peraja na vrhu :)
Prikazani princip je nažalost ćorak: podizanje onog poklopca trebalo bi stvoriti frikciju i zakrenuti  model oko vertikalne osi i time raditi kao kormilo smjera.
To se neće tako dogoditi!
Prikazana zračna kočnica djeluje slamanjem uzgona, tj. tip stall uzrokovati će da ta poluga djeluje oko uzdužne, a ne vertikalne osi, a model će se nagnuti na tu stranu uz tendenciju  kovita ( jer drugo krilo nema tip stal) i smanjit će upravljivost.

To se vidi i na snimkama: model se prvo naginje, a onda ga navlačenjem pilot vodi u zavoj: dakle to je sve bez komplikacije mogao izvesti kao i dosada sa elevonima, uostalom to je i način na koji svi zakrećemo Zagija  ;) !
Ovu situaciju pojasnio sam na crtežu, to je deadend razvoja letećih krila i taj princip se odavno napustio kao neefikasan.

Osim trenutačno operativnih borbenih zrakoplova konstrukcije letećeg krila, u razvoju je Boeingov X48b ( http://www.hightech-edge.com/wp-content/uploads/x48b-uav-boeing.jpg) kao prototip prvog letećeg  krila za masovni putnički saobraćaj. Način na koji rješavaju zakretanje oko vertikalne osi nije publiciran i interesantan je kako konkurenciji, tako i nama za potrebe modela.
Pretpostavka je da se kombinira sistem diferencijalnog otpora bez stalliranja na lijevom i desnom krilu, tj. vrhovima, jer kada se pogleda slika X47-B vidi se da su vrhovi vrlo male površine i da je središnji dio krila-trupa nesrazmjerno velik prema dosadašnjim konstrukcijama letećeg krila. Tumačenja koja su dali vrlo su štura i nisam uspio proniknuti u ćemu je 'kvaka'.

Damir

Odg: Yoda

Reply #22
Yoda je poletio i preživio maiden  ;) . Pomaknuo sam težište 1 cm naprijed (sada na 186 mm od nosa), smanjio otklone za 30% i to je bilo cijelo nužno trimanje. U trećem letu, 5 min motora i ukupno trajanje leta 27 min ! Model je zanimljiv (naročito po vjetru koji je puhao), uspio sam čak i zajedriti na padini nasipa, slijedi fino trimanje, isplati se jer Yoda ima potencijala !
Čekamo da Stefano uplouda filmić...  ::)
Damir



Odg: Yoda

Reply #25
Sad ce  filmek. Nisam ga obradivao pa je povecih gabarita i traje i traje...
...a moral sam i klopat i odrjemat  ;D
i pivicu.... ;)

fkors  ;)
Futaba T14SG & T10CP / MXS EXP 64" / Xperience 132" / Spirit V2 80" / DLG Vortex 60" / NAN Nelly 72" / FPV Quad 500 & 290 &250 & 190 size / FS Dominator / MXS hybrid 49" / Hummer EPP 40"
https://sites.google.com/site/trenutakuvremenu / https://sites.google.com/site/deepskyhunters


Odg: Yoda

Reply #27
Yoda je poletio i preživio maiden  ;) . Pomaknuo sam težište 1 cm naprijed (sada na 186 mm od nosa), smanjio otklone za 30% i to je bilo cijelo nužno trimanje. U trećem letu, 5 min motora i ukupno trajanje leta 27 min ! Model je zanimljiv (naročito po vjetru koji je puhao), uspio sam čak i zajedriti na padini nasipa, slijedi fino trimanje, isplati se jer Yoda ima potencijala !
Čekamo da Stefano uplouda filmić...  ::)
Damir


Damir,
a sto drugo ocekivati i ako ne treba umanjiti zasluge snimatelja u prvom uspjesnom letu

Odg: Yoda

Reply #28
čestitke na uspješnom letu Diogene!