Skip to main content

Topic: NURF tj. IVOR (Read 70849 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #195
Prava je steta sto se ignorira tako interesantan model,
ja ga vec danima letim po nekoliko baterija u komadu i uzivam.

Evo malo detalja i mojih zapazanja.

Modelu lezi jurcanje i odlican je za divljanje pod punim gasom.

Prednosti nad Zagijem

- ima trup
    - laka ugradnja tockova
    - kod brzih slijetanja ne strada krilo
    - kod zakucavanja na nos isto
    - laksi razmjestaj komponenti
    - baterija zasticenija
  
naravno i Zagi moze imati trup ali ovako kako je trup je veliki plus.

lakse lansiranje uhvatis za trup i bacis, puno zagija je stradalo losim lansiranjem
kod slijetanja elisa ne moze zapeti, trup ide po ostrom zitu travi ...

manje ukopavanja u krilo sto cini krilo cvrcim, esteski servaci mogu s donje strane.

Krilo je pravo letece krilo ( za one koji Delte ne drze pravim letecim krilom).

Model je jedinstven u zraku i tesko se moze pomijesati s bilo kojim drugim modelom.

U daljini zbog repa puno je lakse odrediti leti li naopako ili normalno.

Krilo je bez lomova i komplikacija sto olaksava ucvrcivanje jednom sredisnjom remenjacom i nema nekih komplikacija u izradi,
izrada je u rangu Zagija s tim da je lakse montirati motor i nema ukopavanja za elektroniku ( osim servaca).

Zagi kod pustanja gasa koci ovaj nastavi juriti.

Nema propinjanja kod dodavanja gasa, ova osobina na Zagiju je dosta izrazena,
zbog toga je i roll laksi i ne mijenja visinu,
isto tako inverted.

Kako je krilo cvrce tamo gdje Zagi upada u ozbiljni fluter Ivor veselo juri.

Elevone treba puno manje podici nego na Zagiju i model leti pravocrtno, dok Zagi ima napadni kut.

Model podnosi vjetar bolje od Zagija, klizi kroz vjetar, tamo gdje se Zagi vec bacaka na sve strane Ivor samo vush kroz vjetar.


losije od Zagija nije pravi izraz ali sta Zagi bolje radi

nema pravog glajdanja moze letjeti s ugasenim motorom i sletljeti i to je to, nikakve termike i sl.

ne moze se samo dizati nos i usporavati, Ivor treba uvijek imati neku minimalnu brzinu ( i dalje lakse nego niskorilci i warbirdsi).

zbog brzine ipak nije pocetnicki model, recimo korak vise/Intermediate.


No za vrijednost stiropora i model s 2 servaca pruza jako puno i definitivno je preporucen model za sve zeljne brzine i
osnovnih ne rudder akrobacija, ako imate vec Zagija IVOR je odlican dodatni model.

Evo i video

Test s S-2 elisom

http://www.youtube.com/watch?v=tBd8F38KsXw

poboljsan s Cakovec i RCTest naljepnicama

http://www.youtube.com/watch?v=ZaCBkBrSHU0


Odg: NURF tj. IVOR

Reply #196
Ne moze bas nikako zamjeniti zagija! Kada se zagi napravi kako treba ne postoji ni flater ni vijetar koji cega zaustaviti! Moj zadnji zagi je letio kao po spagi i kada ga covijek baci u zrak letio je 20metara potpuno ravno bez stanice! 8)


Very fun Zagi #2

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #197
Tvoj Zagi je bolji od mog!  :) ;)

NURF tj. IVOR

Reply #198
Ma tog Ivora treba zabranit

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #199
Nevezano uz temu, na kompu mi je riknuo disk s Windowsima pa sam full open source na Ubuntu,
video je obradjen u OpenShotu i sasvim je ok program za osnovnu obradu a ima interesentnih efekata koje radi preko Blendera.
Isto za titl ima dobro rjeseno preko Inkscepa.

[attachimg=1]


Odg: NURF tj. IVOR

Reply #200
Ne moze bas nikako zamjeniti zagija! Kada se zagi napravi kako treba ne postoji ni flater ni vijetar koji cega zaustaviti! Moj zadnji zagi je letio kao po spagi i kada ga covijek baci u zrak letio je 20metara potpuno ravno bez stanice! 8)


Nema odmora dok traje obnova  :D

BTW, ni ja na svoje modele ne stavljam stanicu ( jer imam samo jednu ) pa bi se moglo reći da lete bez stanice.

 

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #201
Kada cete odustati od te letece kifle? :D



Odg: NURF tj. IVOR

Reply #204
Nesto slicno

[attachimg=1]

Steta sto mi ne vjerujete tj moje pohvala vas nisu ponukale da se zainteresirate i probate fantastican mode,
meni je IVOR u stalnoj postavi i leti po svim uvjetima.

Daska u repu je posebno i nevidjeno, modelari koji su je ugledali s nevjericom su pitali da li daska stvarno leti.  :D
Daska se najdalje vidi u letu, pogotovo dok je u horizontali.

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #205
jos jedna slikica

[attachimg=1]

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #206
Dovršavam Nurf-a V3.... u pauzi bacim pogled na stol: Kakav nered !
Dakle, to se zove 'stvaralački nered', totalna entropija iz koje nastaje uvijek nešto novo i drugačije  :D !
D.


Odg: NURF tj. IVOR

Reply #207
Bas si uredan,  :)
vidi se da je to stara skola koja je radila s balzom i japan papirom, nema zurbe polako i precizno.

Jedva cekam da vidim kako leti,
ako nije problem jos malo slikica detalja.

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #208
ako nije problem jos malo slikica detalja.
 
Ok, iskoristim tvoj prijedlog za obradu jedne teme: kako povezati elevon sa krilom ?
 Vidio sam ovdje na Zagićima razna rješenja, no samo jedan trik rješava ovaj zahvat kvalitetno za pjenaste materijale (može i za druge).
 Ja koristim Tesa traku ovakve oznake, nešto je deblja od selotejpa i pomalo mutna:

[attach=1]

Skica sheme lijepljenja:

[attach=2]

Važno je da se kontrolna-pomična površina naprijed koso zabrusi ili izreže !

Na krilo, tik do ruba gdje se spaja kontrolna površina treba nalijepiti podloške debele cca 1 mm - ovdje su to komadići balse sa komadićem lako-ljepljive pik trake:

[attach=3]

Sada se preko ovih podloški postavi kontrolna površina - ovdje je to elevon i to okrenut naopako, tj donja strana je gore, a vanjski rub je isto prema naprijed:

[attach=4]

Ovdje se vidi da su krilo i kontrolna površina razmaknuti cca 1 mm zbog postavljenih podloški:

[attach=5]


Sada se preko tog spoja jednostavno uzduž krila zalijepi traka Tese i to tako da je onaj raznmak od 1 mm probližno po sredini trake.

Preko ove Tese trake dobro je lagano zapeglati sa modelarskom peglom ali ne preko 100 C.

[attach=6]

Nastavak u slijedećem...
 

Odg: NURF tj. IVOR

Reply #209
Sada elevon okrenemo dole, maknemo podloške od 1 mm i preko spoja odozgo nalijepimo još jednu traku Tese: vazno je da se gornja i donja traka spoje međusobno u onom 1 mm razmaku. Možemo opet lagano zapeglati:

[attach=1]

Sada se vidi kako gornja i donja traka drže elevon koji se mora laganmo pomicati rukom gore dole bez otpora:

[attach=2]

Ide gore...

[attach=3]

ide i dole (onoliko kolikol smo koso zabrusili ili izrezali ):

[attach=4]

Dakle bitno je da postoji cca 1 mm razmaka u kojem su gornja i donja trake međusobno slijepljenje. Upravo zato cijela akcija počinje sa lijepljenjem 1 mm podloški čija se debljina translatira kao 1 mm razmaka kormila od krila.
Ovdje je pogled odozfo i vidi se taj razmak:


[attach=5]

Ovakav način spajanja kormila odličan je za pjenaste materijale, kao i balsu. CA-pantu su puno i to PUNO lošije rješenje, a obične pante sa šarkama idu samo za čvrste materijale, tj. nisu podesne za stiro i slićne materijale.

Ova tehnika primjenjuje se već više od desetljeća, ako ne i dva, imam modele i sa 10 godina starim spojem i niti jedan mi nikada nije popustio!

Ako se radi sa 'masnim motorom', važno je ovako lijepiti prije nego li motor zamasti krilo, inaće nema dobrog lijepljenja.
Molim bez komentara na izbor boja i likovno ukrašavanje krila:

Damir