Skip to main content

Topic: Unutarnji otpor baterija - što je to? (Read 10891 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Unutarnji otpor baterija - što je to?

Kako su se neki zainteresirali za ovu temu evo malo objašnjenje.
 
Kada govorimo o unutarnjem otporu baterijskog članka bilo bi dobro da se podsjetimo
svih vrijednosti koje obuhvačaju neki strujni krug.
 
E= Elektromotorna sila nekog izvora ( to je maksmalni napon koji neki izvor može dati
                                                           bez priključenih trošila )
 
V= Napon izvora pod opterećenjem
 
I= Struja el. kruga baterije ( struja koju troši neko trošilo )
 
R= otpor nekog potrošača u strujnom krugu
 
Od tuda nam dolazi i ohmov zakon koji kaže:
 
U=IxR , I=U/R , R=U/I  ( no to se odnosi na istosmjerni strujni krug sa potrošačima )
 
Pa što je onda unutarnji otpor i kako utiće na naš strujni krug?
 
OK, da ne filozofiram previše odgovor je da baterija može dati više struje što joj je unutarnji otpor manji.
Baterije sa velikim unutarnjim otporom ne mogu velikom trošilu isporučiti dovoljno struje pa time ne možemo dobiti željenu snagu P =W ( wat )  P=UxI.
 
Primjer:
 
Imamo motor koji vuće I=40A
Imamo batku kojoj je nazivni napon U=10V pod opterečenjem
Elektromotorna sila batke je ( 3S kad je full puna ) E=12,6V
Unutarnji otpor? ??? ??? ???
 
Unutarnji otpor Ru je:
 
Ru=(E-U)/I = (12,6-10)/40 = 2,6/40 = 0,065ohm = 65mohm ( milioma )
 
Recimo da je to granica baterije prije napuhavanja  :D .
 
Što se dešava ako imamo Gens ili batke koje koristim recimo ja  ;)  a koje imaju jako mali unutarnji otpor ( recimo 5mohma po ćeliji ), koliko nam takve batke mogu dati struje a da ne budu debela Berta?
 
Ne zaboravimo da koristimo 3S ( serijski spojene ćelije ) pa se otpori zbrajaju što iznosi
3x5mohma=15mohma = 0,015ohma
 
Koristimo iste postavke s tim da nas sad interesira struja kod smanjenog unutarnjeg otpora.
 
I=(E-U)/Ru = (12,6-10)/0,015 = 2,6/0,015 = 173,3A
 
Vjerojatno ste primjetili razliku u struji koju baterija može predati potrošaču
 
40A u prvom slučaju i 173A u drugom slučaju.
 
Eto to bi bilo u kratko o unutarnjim otporima.
 
Zaključak:
 
Ako imate punjač s mogučnošću mjerenja unutarnjeg otpora ( Icharger ) tu i tam bacit oko
na unutarnji otpor.
 
Što manji unutarnji otpor to su baterije kvalitetnije i mogu isporučiti veću struju.
 
Moje su poslije 100 punjenja na standardno 7A :     5m, 5m, 5m ( miliohma 0,005 ohma )
 
Kako se otpori zbrajaju ne zaboravite da je dovoljna samo jedna ćelija sa velikim otporom pa da cijela batka bude banana.

Živeli, hik  :D
 

Odg: Unutarnji otpor baterija - što je to?

Reply #1
i ... koliko unutarnjeg otpora pruža 1 žuja  ;) ;)
dx9-xd8-gobac630

Odg: Unutarnji otpor baterija - što je to?

Reply #2
Prva je, bumo rekli, supravodljiva! Slijedom tijekom većeri, otpor raste...
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Unutarnji otpor baterija - što je to?

Reply #3
mene od zuje pece rit. :D
struja zakon, nitro USTAV


Odg: Unutarnji otpor baterija - što je to?

Reply #5
Nastavio san temu u prvom postu pa scrolajte gore  :P .

Odg: Unutarnji otpor baterija - što je to?

Reply #6
mala opaska na napuhavanje. iako uredno i lijepo odrzavam baterije, ne silim ih, imam ok punjac i sve je nekako po PSu, opet imam napuhance..stoga mislim da je to jednostavno do baterije same. vjerojatno los epostupanje ubrzava ili izaziva taj proces no on se desava i sam po sebi koliko vidim..no naravno, nikada nemogu 100% reci da batka nije pretrpjela neki sok koji ja nisam zamjetio. ali imam dojam kako rekoh, to se desava i ako mazis i pazis baterije  ;D
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Unutarnji otpor baterija - što je to?

Reply #7
Ru=(E-U)/I = (12,6-10)/40 = 2,6/40 = 0,065ohm = 65mohm ( milioma )
 
Recimo da je to granica baterije prije napuhavanja  :D .
 

Sad mi je jasnije zakaj je na jednoj pisalo 9mohm, a na drugoj 66mohm
Ovu drugu sam maltretirao dok sam bio "mlad" i neiskusan  ;D
Hvala puno!
Futaba T14SG & T10CP / MXS EXP 64" / Xperience 132" / Spirit V2 80" / DLG Vortex 60" / NAN Nelly 72" / FPV Quad 500 & 290 &250 & 190 size / FS Dominator / MXS hybrid 49" / Hummer EPP 40"
https://sites.google.com/site/trenutakuvremenu / https://sites.google.com/site/deepskyhunters

Odg: Unutarnji otpor baterija - što je to?

Reply #8
mala opaska na napuhavanje. iako uredno i lijepo odrzavam baterije, ne silim ih, imam ok punjac i sve je nekako po PSu, opet imam napuhance..stoga mislim da je to jednostavno do baterije same. vjerojatno los epostupanje ubrzava ili izaziva taj proces no on se desava i sam po sebi koliko vidim..no naravno, nikada nemogu 100% reci da batka nije pretrpjela neki sok koji ja nisam zamjetio. ali imam dojam kako rekoh, to se desava i ako mazis i pazis baterije  ;D

Naravno da nema pravila ( gledajući s naše strane ).
U današnje vrijeme brze zarade malo se cijene spuste i prodaje se šestorazredna roba pod ( nešto slabije od origigija ).
Neke proizvode možeš samo gledati a oni rastu i šire se ( pogleć žene recimo  :D  ).
Ispitivanja, testiranja nose troškove i vrijeme a vrijeme je novac, mnogi kopiraju tehnologije ( ali ne i sve tajne proizvodnje ) i reklamiraju proizvod kao original koji to nije.
 

Odg: Unutarnji otpor baterija - što je to?

Reply #9
mene od zuje pece rit. :D

Pola ili 2L  :D ?

bilo koja.
od kad sam na losim gemistima i metanolu daleko mi je bolje i ne muci me unutarnji otpor, muci me samo unutarnji neprijatelj potpomognut belosvetskom reakcijom koji nikad ne spava. :)

OT
zanima me sto se dogadja s baterijama kojima pada napon bez da su spojene na trosilo? u stanici imam takvu 3s bateriju kojoj se napon ubrzo nakon punjenja smanji na 11,8V.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Unutarnji otpor baterija - što je to?

Reply #10
Svim baterijama nakon punjenja više ili manje padne napon. Obrnuto se događa kod ispražnjenih baterija koje se stajanjem malo oporave. U elektrokemiji se obje pojave pripisuju zasičenju elektroda istoimenim ionima. Kod tereta ili pri punjenju, u okolici elektroda se povečava koncentracija iona. Odvajanjem tereta ili prestankom punjenja, ioni se postupno jednoliko raspoređuju u elektrolitu, a u okolici elektroda koncentracija iona pada. Budući da je potencijal na elektrodama ovisan i o koncentraciji iona, stajanjem baterija dolazi do male promjene napona.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Unutarnji otpor baterija - što je to?

Reply #11
Plavi, koje onda baterije koristiš?

Thx,B

Odg: Unutarnji otpor baterija - što je to?

Reply #12
Dvije imam od ovog proizvođača 3S 2200mAh 35C, jednostavno ih ne mogu uništiti.
Trošim ih nemilosrdno a punim kao da nisu moje ( do 10A ).
Uglavnom s te dvije letim cijeli dan, dok jednu trošim druga se puni.

http://www.epbattery.cn/



Odg: Unutarnji otpor baterija - što je to?

Reply #13
de se to kupi

Re: Unutarnji otpor baterija - što je to?

Reply #14
Ima web, plavi nam je bio dao link, bile su mislim oko 17$ komad, ali min narudžba 6 komada i shipping je bio 20-30$. To je bilo prije 9 mjeseci, možda se nešto promjenilo od tada