Skip to main content

Topic: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a (Read 5737 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #15
Budem proucio taj datasheet od L200 onda
I oprosti sto sam zaboravio slike stavit :D

Jel mogu onda tako spojiti kako sam nacrtao i rekao?

I da, vidio sam na ovom pdfu da Uin mora bit za 3V veci od napona napunjenje celije, znaci 4.2+3=7.2V
Sto znaci da bi ja trebo preko ovog sklopa sa diodama generirati taj napon od 7.2V minimalno. E sad neznam kolko ce moji motori generirati... ja sam nesto probao spojiti bez dioda, znaci u cistom motorskom rezimu rada motor+ESC (ali drugi motor i ESC 30A), i dobio sam pri max brzini busilice 2.4V napona (taj napon sam dobio na mjestu gdje se inace spaja baterija na ESC) :D tako da bi po meni mogao dobiti na vecem motoru i na pravilnom sklopu 7.2V po meni. Ako ne onda bi trebo jos i voltage booster..

EDIT: sa pravilnim spajanjem spajanjem (sa 1n4007 posto to trenutno imam) motor daje 2.6V sa busilicom na max broju okretaja. To je motor 750kv, 350W. I nisam ga spajao na bateriju i signal 0 throttle, neznam dal bi to sto promjenilo. Al kazem, nadam se da ce 150kv, 1500W motor dat tih 7.2V..

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #16
Ne znam kako si mjerio napon, da li ispravljen na DC ili AC, razlike na instrumentu su objašnjive. To je asinkroni kavezni motor, ili tako nekako (nije klizni, jer bi onda bio brushed  :D )

Shema punjača normalno traži veći ulazni, nego li izlazni napon, inaće trebaš step-up konverter kao što i imaju modelarski punjači.
Predloženi je ajmo reći analogni punjač bez processora.

Nisam siguran u sheme koje si nacrtao, mislim da moram priznati da ne znam da li su dobre, tj imati spojene diode dok motor radi ??? ?
Prouči i ovo, vide se točno faze na izlazu ESC-a:
http://elabz.com/bldc-motor-with-arduino-circuit-and-software/

Ostaje ti mogućnost da staviš mehanički sistem kao na biciklu i odustaneš od punjenja batki kada se recimo spuštaš niz brdo.
Kasnije, kada provjeriš elektromobil, dodaš i to ako želiš. Nastojim ne komplicirati prototip, a ako se pokaže dobar, onda idu nadogradnje.

Damir

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #17
U vezi dioda kad motor radi.. da one jesu spojene na motor al nigdje vise. Sto znaci kao da ih ni nema. A u slucaju kada zelim puniti baterije onda koristim te diode..

Imam ja mehanicke diskove vec na romobilu tako da kocenje nije problem :) i ja isto tako kako ti kazes, zelim prvo vidjeti uopce kako ce to ici, pa ako ce biti super onda mozemo dalje

Nego moje osnovno pitanje je ustvari bilo da li mogu prilikom usporavanja tj kad je throttle na nuli a kotaci pa i motor se vrti velikom brzimo, i dalje to tako izvorno spojeno ostaviti ili je potrebno spajati diode neke da motor ne vraca struju u esc i kako to izvesti? To pitanje i dalje stoji :D

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #18
Ja samo znam da sam na Edgeu ostavio ugasenu kocnicu na ESC-u jer mi je super kak je jako bremzao velki prop kada stavim throttle na nulu. Puno lakše slijetat :)
ESC naravno nije izgorio, cak ni u najstrmijem diveu.

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #19
Je, ok, al nemres usporedit takvo kocenje sa zaustavljanjem romobila teskog 100kg (ja+romobil) od 30km/h do 0. Ma da avion juri i 200km/h i da je prop neznam kolko velik, te sile su opet neusporedive. U tom slucaju aviona on samo nesmije dozvolit okretanje, a u slucaju romobila on nemoze trenutno zaustavit vrtnju, a i ko zna kolko dugo bi mu trebalo da stane a vjerovatno bi i pregorio jer ako je recimo motor vukao 20-30A*24V=600W, i sad tolku snagu mora negdje potrosit, kuzis...

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #20
E, još jedna stvar: 100A ESC ti nije dovoljno, jer u momentu uključenja kada eletromobil stoji - pa dok krene ima nevjerojatno visoku 'poteznu' struju i spaliti će svaki modelarski ESC !  Npr. vidi ovaj, 300A ESC:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__25608__Turnigy_Fatboy_V2_300A_ESC_4_15S_OPTO_.html

za njega jasno kažu:

WARNING
This ESC is suited to R/C model applications only. Do not attempt to use it to power Push Bikes, Mountain boards, go-karts or similar machines. The programming logic is only designed for R/C Plane and Heli use. No warranty will be offered for incorrect use of this item.
Damir

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #21
Znam. Ako stoji povuc ce ogromnu struju a nis nece moc napravit jer mu je moment tada 0. Al zato kad se ja mrvicu pogurnem (1 okretaj kotaca je 4.5 okretaja motora), motor se zavrti, i pocet ce po meni po lako lovit i lijepo krenut.

Ustvari postoje 3 rjesenja:
1) pogurnut se i ljepo normalno krenut
2) ugradit centrifugalnu spojku pa dok se motor zavrti i postigne odredenu brzinu (a time i neki moment), pocne prenosit taj moment na kotac
3) ugradit hall senzore i stavit ESC sa mogucnostu spajanja tih senzora - ovo je dosta skupo a i komplicirano

Ja sam se nekako za sada odlucio na prvo, besplatno rjesenje, al mogao bi u buducnosti stavit centrifugalnu spojku, mislim da to nebi bilo lose

A ovak neki jaki ESC mi je stvarno prepre skup, a i nepotreban ustvari, jer samo u startu kojeg cu rjesiti na neki od ova 3 nacina bi motor mogo povuc puno struje, a u voznji nadam se da nebu vuko vise od 20A :)


Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #23
A netreba mi to kad cu sam isprogramirati svoj mikrokontroler (Arduino), i sve posloziti kako zelim da se ponasa u tom kodu. A osim toga ovo je ESC za 350W sto je meni premalo..

Odg: Brushless motor u generatorskom rezimu rada / unistenje ESC-a

Reply #24
Motor je stigao i odusevljen sam !
Spojio sam ga za probu (dok ESC ne stigne) na 30A ESC, i 12V napon, i super ide i cini mi se da ima dosta veliki moment pri toj max brzini. Ja sam jos prije izracunao kolko se sjecam da motor pri max brzini savladava moment od oko 10Nm, a za gibanje romobila je potrebno samo negdje 3Nm kolko se sjecam. Sad samo nek ESC dode pa romobil ide na pokusnu voznju :)