Skip to main content

Topic: E-Flite: Hawker Hurricane (Read 7594 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

E-Flite: Hawker Hurricane

Nakon puno mozganja i mjerkanja Warbirdova odabir je pao na E-Flite Hawker Hurricane. Iako pomalo u sjeni Spitfire-a ovaj je lovac vrlo uspješan avion drugog svjetskog rata. Pratio je sve avio inovacije tog doba i bio je zaista opasan protivnik na nebu. O njemu možete pročitati ovdje http://hr.wikipedia.org/wiki/Hawker_Hurricane.
I eto ga, u hangaru, predivan, velik, i umalo cijeli sastavljen..da to je...

E-Flite: Hawker Hurricane

Model je naručen iz Švagija, no nije ga moguće isporučiti u Hrvatsku (NEO hvala  ;)). Iako je dimenzijama ista kutija (ok, ako se uzme metar deblja je 1,5 cm od Wacove) kao i kutija Wacoa, nije mi jasno zašto je ne žele isporučiti. Ovako kad ih staviš blizu nema nikakve razlike, tek pažljivijim proučavanjem obje se vidi vrlo mala razlika u dimenziji..osim kaj je Hurricane podosta teži (nisam vagao kutije) no pod rukom je osjetno teža (tome pogoduje jer je Hurricane u full verziji čak i s baterijom i punjačem baterija). Kako god, uz pomoć Nea, Hurricane je sletio u moj hangar.

[attach=1]

Dolazi zapakiran u duploj kutiji, a leži u fenomenalno napravljenom stiro-kalupu koji ga drži u mjestu i pritom odlično štiti od fizičkih oštećenja. Ovo još nisam vidio kod drugih proizvođača. Sve je bilo uredno, neoštećeno i prije svega na broju. I za razliku gdje je Dynam podbacio, E-Flite je odradio odličan posao davši fenomenalne upute za sastavljanje modela. Štoviše, upute su prepune i raznoraznih savjeta pa ih je užitak pročitati od početka do kraja. Eto kako se i to može lijepo odraditi. Primjer drugima!

[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]

Kako i rekoh, sve je na broju, i nakon pregleda uočava se posvećena pažnja detaljima, kao i razmišljanje kako model složiti da bude jednostavan i lagan za korištenje a opet da bude vjerna kopija pravog modela. E-Flite se pobrinuo isporučiti dobar set vijaka i matica, a išao je toliko daleko da je dao i raznorazne dodatke koje želiš ili ne želiš ugraditi. Recimo, ako staviš retrakte, dobiješ original poklopce za njih :) Klap Klap lijepo je vidjeti kada se proizvođač brine o sitnim detaljima koji te naprosto uvesele.

[attach=5]

Model dolazi cijeli sastavljem. Od poslova koji se trebaju odraditi je sastavljanje krila, postavljanje originalnih mehaničkih kotača ili po želji retrakta, ugradnja stražnjih krila i to je sve. Ah, da, treba i antenu postaviti  :D Zaista su mislili na sve, no ajde, da budem picajzla, umjesto kaj gledam rupe na krilma, zaista su mogli isporučiti i mitraljeze za krila. Ako si već isporučio ama baš svakakve sitnice, ipak je mitraljez ono kaj upada u oko...no da, morao sam, oprostite..nemre bit savršen, jel  :)

Trup dolazi kompletno sastavljen, pa čak je i prop sa spinerom postavljen. Svi servači su ugrađeni, sve je na mjestu, a tu je i čičak za bateriju. I pilot je spreman za let. Magneti kabine poklopca ne traže dodatno namještanje i odlično drže. Kako je ovo PNP verzija, dolazi sa reciverom Spektrum AR600 (kojeg prodajem ili mijenjam za Futabinog). Sve je lijepo posloženo ispod kabine-poklopca i ne traži dodatne radove. Mala zamjerka je za prekratke kablove od servaća. Kako se išlo da će to biti Spektrum model, ako se promjeni reciver dođeš u problem s prekratkom žicom od servoa horizontalca i vertikalca. No rekao bi zanemariv problem.

[attach=8]
[attach=6]

Kako rekoh, dolazi s predinstaliranim spinerom i propom (PVC) no kako sam odlučio svojem hangaru dati vjeran izgled, i Hurricane-u sam odlučio podariti drveni prop a vjerni pomagači su i ovaj puta imali svoju posljednju riječ.

[attach=7]

Isto tako za Hurricane-a sam spremio jedan poseban dodatak. Oleo retrakte. Ajme kakva sprava. Retrakti sa amortizerom, nevjerojatno vjernog izgleda. Čak i na slici nije toliko impresivan koliko je u stvarnosti. No, iako sam ih naručio prema datim dimenzijama, kada su stigli, veći su nego što model podržava i to me je dovelo i dilemu..ugraditi ili ne..no nekako mi se nije svidjela ideja odustati od svojeg nauma, pa sam se odlučio na jedan pomalo lud zahvat na novom modelu. No o njemu kasnije. Uglavnom, rektrakti su hebenica. Ostao sam paf kad sam otvorio kutiji u kojoj su stigli. Nisam očekivao ovako veliku i vizuelno impresivnu stvar. No najzanimljivi je zvuk otvaranja. Definitivno se naježiš kada to čuješ. Ma vrijede svakog novčića.

[attach=9]

Na red je došlo i nešto posla.

*Netragom su mi nestale slike Build-loga pa ću se poslužiti ovaj ukrasti ponešto slika.Najte se ljutiti  ;D*

Krila. Dolaze u dva dijela, s predinstaliranim servoima za elevone i flapsove. Način izvođenja flapsova prvi puta vidim, a napravljeni su od plastike koja je zakvačena za krilo. Nekako fora rješenje jer nije potrebno rezati krilo i time ga oslabljivati. Flapsovi su izvedeni u dva djela i tvore ogromnu površinu koja bi trebala fino usporavati model. No vidjet ću kako to radi nakon maidena. Ajmo prvo krila. Klasika. Ubaci se prilozena cijevcica, brijem da je PVC a ne karbon, iako nekako šupljikavo kao karbon zvuči. Kako god, ubaci se štangica i spoje se krila. Krila je potrebno zalijepiti i nekako me to rješenje ne veseli jer su krila ogromna i bilo bi lijepo vidjeti nekakvo rješenje da se daju rastaviti zbog lakšeg transporta kao i skladištenja ako se nema previše prostora, kao recimo mi u stanovima  :(.

Sve je leglo na svoje mjesto, izrada je pristojne kvalitete i za pet minuta eto složenih i čvrstih krila. Još je potrebno naljepiti dva dodatka, jedan koji je kopija anti-roll sistema ugrađenog ispod trupa a drugi je cijev za dovod hladnog zraka u unutrašnost modela. Sve se poljepi i krila su spremna za ugradnju...ili nisu...

[attach=10]
[attach=11]

jer ja želim retrakte koje sam si zamislio. i dobiti ću ih... ;)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: E-Flite: Hawker Hurricane

Reply #1
Ugradnja oleo retrakta by Gradjanin

Kako sam narucio krive retrakte, iako je pisalo da su dimenzija kakve stanu u Hurricanea, ipak sam ih odlucio ugraditi. Posao nije težak, a konačni rezultat je odličan. Krenimo...

Retrakti

[attach=1]

Za početak je potrebno izvaditi tvornički kalup na koji se ugrađuju kotači/retrakti po želji. On je ukalupljen i zaljepljen u tijelo krila. Pažljivim manevrom tankog odvijača, i uz primjenu alata svakog iole iskusnog majstora-sile, izvadio sam kalupe van krila nanjevši nikakvu štetu krilima.

[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]

Nakon toga, uz pažljivo mjerenje, odredio sam koliko trebam pomaknuti držače retrakta i sve lijepo označio. Nakon toga, polako i krajnje pažljivo sam izdubio novo mjesto za držače. Držače sam očistio od starog ljepila i pripremio za ugradnju u novo ležište. Potrebno je paziti da se izdubi dovoljno da lijepo legne do kraja držač a opet da se slučajno ne probije krilo s druge strane jer je taman na nezgodnom mjestu i nema previše prostora za pogreške. Stoga, polako i mirne ruke.

[attach=5]
[attach=6]

Kako sami retrakti ne pasu u kuciste, tj. zbog amortizera ih je potrebno postaviti visoko, potrebno je staviti podloške prilikom ugradnje u kučište. Na slici ono bijelo između kučišta i retrakta.

[attach=7]

Ostaje da se ukloni dio krila u koji će nalegnuti retrakt i posao je gotov. Naravno, kučište retrakta se lijepi, ja to odradio s 5 min bizonom (epoxy).

[attach=8]
[attach=9]

No da sve nije tako lako, ipak je ostao jedan nerješiv problem. A i to je minus meni na račun moje ideje, no kaj je tu je. Naime, kada su retrakti sklopljeni, nekih pola cm strše van krila.Jednostavno su veliki , zapravo im je debela i tako svinuta osovina tj. nosač kotača da ne stanu u krilo pa su potrebni veči zahvati po krilu. Probao sam to riješiti no morao bi još dublje izbušiti prostor za retrakte, time oslabiti krilo, a ponajviše bi mogao probušiti krilo s druge strane pa sam sve ovako ostavio. Sada sa uvučenim retraktima oni pomalo strše van, no meni osobno to ne smeta, a kako se pokazalo, ne narušava letne karakteristike i na kraju ipak dobro izgleda, no eto, treba se priznati, ne sklapaju se skroz u krilo već strše pa neka to uzme u obzir onaj koji se odluči na ovaj posao. Kao i da nimalo ne smeta u upotrebi.

Eto, sada su krila spremna za ugraditi na model :)

EDIT:
Možda sam se krivo izrazio, ne strše sami retrakti već kotači vire umjesto da su skroz u krilu. Jbga... :-\
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: E-Flite: Hawker Hurricane

Reply #2
Prije ugradnje glavnog krila treba namjestiti flapsove. Kako su oni iz dva dijela, plasticni su, i postavljeni ukoso, potrebno bi ih bilo podosta podesavati. No E-Flite se i za to pobrinuo i isporucio je push-rodse vec savinute, zalemljene i namjeste za spajanje sa flapsovima. Tako da cijeli posao ne traje dugo. Potrebno je samo paziti kako se okrenu štangice jer ako su okrenute vrhom na dolje onda zapinju uz krilo. Uz par pokušaja ide-nejde sve je leglo na svoje mjesto. Sada zaista krilo može na svoje mjesto.

[attach=1]
[attach=2]

Kako sam prije rekao, trup dolazi kompletno složen i potrebno je samo jednu stvar sastaviti na trupu a to je krilo horizontalca. I tu se E-Flite pobrinuo da dobro odradi posao. Na trupu je postavio plasticne držače-utore za horizontalac. Horizontalac na sebi ima isto tako utore za spajanje samog horizontalca. Prvo se na jednu stranu ugura i zalijepi priložena šipka. Kada se osuši, stavi se na trup a druga strana se spoji i eto, jednostavno i dobro izvedeno rješenje za horizontalac. Iako piše da ne treba, ja sam horizontalac sljepio i ljepilom za trup. Sada ga nemogu rastaviti no neće ni otpast u zraku  :D

[attach=3]
[attach=4]
[attach=5]

Glavno krilo se za trup spaja vijcima, a potrebno je staviti plastične držače koji su odličan trik da se doda čvrstoča krilu. Vrhom na koji se naljepio plastični držač utakne se krilo u trup, a na dva mjesta se stegne vijcima. Krilo odlično naliježe i poslije stezanja nema nikakvog micanja ili zazora.

*TIP*Paziti da se kablovi ne uhvate prilikom stezanja krila na trup.

Kada se stavi horizontalac i spoji glavno krilo posao je gotov. Ostaju finese poput stavljanja dodataka na model poput imitacije svijetala na rubove krila i rep ili antene (koju savjetujem stavljati na livadi jer će se sigurno oštetiti ili pogubiti prilikom transporta ili skladištenja). Kako je model došao unaprijed obojan i sa naljepnicama to nije potrebno odraditi.

I to je to. Model je spreman za livadu.
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: E-Flite: Hawker Hurricane

Reply #3
Željane,svoj godišnji odmor si dobro iskoristio...sretan maiden... ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: E-Flite: Hawker Hurricane

Reply #4
I maiden. Nažalost, opet bez kamere. Samo foto. No kaj je tu je...

Testno podešavanje i isprobavanje te odlazak na pistu. Huh  ::) Veliki je to model. No na muci se poznaju junaci. Još jednom skupljanje hrabrosti i isprobavanje jel sve namješteno..gas..i...

U sekundi je sav strah nestao. Jer ga je zamijenila borba s modelom. Trebalo je natrimati horizontalac jer je model jasno ponirao no kada je to rješeno model je pokazao svoju pravu čud. A kako su mi rekli, za Warbirdove je to normalno. Živčan je. Trzav. Pomalo nemiran. Ili je to moj adrenalin jer sam prvi put u životu uvukao retrakte na svojem modelu. Ko će više znati...i tako iz minute u minutu sve bolji osjećaj. I polako sam ulovio tu ratnu pticu i postajali smo dobri frendovi. I tako nekoliko krugova, isprobavanje letnih karakteristika pa je došlo ono čega sam se ponajviše bojao. Sletanje. Ajme, a retrakti..pa da, ajmo još jedan krug  :D Pa malo sa strane..pa ide prebrzo..pa ovo pa ono..i sletim ga. Bez problema. Te drhtave ruke..neprocjenjivo.

Uglavnom, 6 minuta za prvi let. I živ je. U komadu. Druga baterija, sve po propisima, poletim, letim, sve 5. I ajde da sletim, odbijem se od zemljanog lošeg puta, skočim u travu i PAF...zapikne se ko koplje. Dođem, pogledam a kad ono otpali retrakti. Kuku lele rekoh...no pogledah bolje kad ono sve ok jer u sreći je nesreća da su retrakti ispali sa kučištem moje se jednostavno odljepilo od krila. Najbolje od svega je kaj se krilo nije nimalo oštetilo.

Dan 2

Sve posloženo, sljepljen, batke pune. I odličan dan za letenje. Malo tehnikalija. Serijski motor 1000KV, batka 3s 3300mah. Prop 12x6 drevenjak. Autonomija nekakvih cca 8-9 minuta leta. Jedna baterija isprobana samo sa uzleti sleti varijantom i opet cca 8 minuta. Kombiniranog leta dobijem cca 7-8 minuta, baterija mlaka, motor mlak, ESC zamjetno topli. Rekli bi s 3s/3300 autonomija nekakvih cca 8 minuta jer nisam baterije gurao do samog ruba snage. Zadovoljan. Baterije prazne, model skoro pa čitav, ja s osjećajem malog djeteta.

Ovo skoro je da se prilikom zadnjeg sletanja prevrnuo preko nosa i pao na rep što je rezultiralo odvajanjem vertikalca od repa. Pokazalo se kao super stvar jer sutra kada sam sve sredio i stavio one male listiće na vertikalac puno bolje je radio i reagirao na repu. Dobro sam prošao ovaj puta. Huh  ::)

*Flapsovi
Prije sam pisao da su mi iskustva sa jedrilicom phoenix2000 ostala u gorkom sjećanju jer sam dva puta padao zbog njih. Gdje je bila greška neznam, no strah je ostao i kod ovog modela. I trebao sam tri baterije dok sam uopće i upalio flapsove. A kad ono, smijeh. Hurricane se umalo ukopa u mjestu, i nastavi letjeti mirno, ravno, ne dobivajući ili gubeći na visini. Nevjerojatno. I tako, nakon malo letenja na visini s flapsovima odlučih i sletjeti s njima. Millina. Iako se sav pogubim, spusti trap daj flapsove, sve j eprošlo kak spada i lijepo se da sletiti.
Svaka pohvala na ovom rješenju flapsova koji svoj posao odrađuju vrhunski. Zaustave ovaj pomalo nemiran i nadasve brz i težak model u mjestu, daju mu toliko potrebnu pitomost pri slijetanju tako da to postane zabava. Naravno, u rukama iskusnijeg modelara ovaj model bi se još krotkije ponašao. Odlična ocjena.

Dan 3

Sve isto kao i prije...no pametnjaković, kaj bi nosio model pa ću ga lijepo dorulati do početka piste...kaj ću, fora mi, nisam nikad..i metar, dva i puf, poskoči, ja ne stignem smanjit gas i shebem prop. Lijepo se rascvao jedan kraj. Nema frke, imam još drvenjak u rezervi...imam li? Pa ima. A jesam li izbušio rupu za spiner? Naravno da nisam. I stavim serijski PVC. I krenem u novu avanturu. Jedan let odrađen, sletim. Nekako mi sve sumnjivo. Bez snage. Tromo. Ne znam...promjena baterije, gas, a kad model kao i onaj 747 u afganistanu..propne se nosom, zastenje u zraku i prelomi na lijevu stranu..dim vatra sirene nered  :D Šala of kors, no stradao mi je retrakt...ovaj puta se nije odljepilo kučište več je puknuo retrakt. Odlomio se metalni držač u kučištu mehanizma. Divno...

Kako god, jel to zbog nedostatka snage, ili mojeg neznanja, Hurricane će čekati jesen da ponovo isprobam kaj sve može. A moji dojmovi su sljedeći:

Za:
-fenomenalno zapakiran i izrađen model
-odlične upute
-briga o sitnim detaljima (pilot, poklopci za retrakte, sitni ukrasni dodaci)
-vrlo malo posla oko dovršavanja modela
-flapsovi
-okrenti zadnji kotač
-serijski SVI digitalni servači-cant belive  ???

Protiv:
-boja koja se lako izliže oko kabine zbog micanja kenopija
-nemiran tijekom leta po horizontali (vrlo vrlo osjetljiv na palici ali inače vrlo miran u hor. letu)
-općenito pomalo čudnog ponašanja tijekom leta (ili je to kaj nisam navikao na scale warbird-a)
-slaba snaga s stock propom

Uglavnom, zanimljiv model. Lijep, velik, došao je sastavljen a ono malo posla kaj se trebalo odraditi je taman toliko da isprepipaš model sa svih strana, vidiš kaj treba dodati i sve lijepo prokontroliraš i spojiš. Divota. A čak i dobro leti. Iako kažem da mi se ćini nervozan, leti pitomo i da se s njime zezati po nebu. Štoviše, potpuno sam istu stvar radio kao i s Wacom. Letio sam na metar od zemlje. Polako, uživajući i izgledu ovog modela. Jednostavno fenomenalno izgleda. Kao pravi, i to kažem bez zezancije. Ovako s pilotom unutra, kada preleti nisko preko livade izgleda kao da je pravi lovac preletio polje.

Kaj da kažem. Lijepo sam se zabavio s novim modelima. Waco je sasvim drugi svijet od Hurricane-a, no ova ratna ptica je zadovoljstvo za sebe. Ovako s retraktima, drvenim brundavim propom i svojim čudnjikavim ponašanjem daje novu dimenziju meni kao modelaru amateru. Da, baš sam se dobro zabavio, i slažuči modele kao i letjevši ih...  ;D

**Nagradni zadatak-sleti ovako Hurricanea i osvoji hladno pivo  :D **

[attach=1]
[attach=2]
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: E-Flite: Hawker Hurricane

Reply #5
Warbird Hawker Hurricane

[attachimg=1]

[attachimg=2]

[attachimg=3]

[attachimg=4]
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: E-Flite: Hawker Hurricane

Reply #6
Citam i sve mi nesto poznato kaj pises i onda skuzim da sam bio tamo  :D ;D :D
Imam malo videja pa cu ovih dana postaviti ovdje  ;)

Do kolko "V" praznis baterije?
Futaba T14SG & T10CP / MXS EXP 64" / Xperience 132" / Spirit V2 80" / DLG Vortex 60" / NAN Nelly 72" / FPV Quad 500 & 290 &250 & 190 size / FS Dominator / MXS hybrid 49" / Hummer EPP 40"
https://sites.google.com/site/trenutakuvremenu / https://sites.google.com/site/deepskyhunters

Odg: E-Flite: Hawker Hurricane

Reply #7
ak se ne varam, do 3,8..kako kad. nekad se koji voltić omakne no uglavnom je to negdje oko 3,8..

i zaboravim jedan minus. koji ste vi gledatelji isto primjetili. to je boja. model jednostavno nije vidljiv u zraku. pogotovo imalo sivkastvo nebo, kraj dana i dalje od 300njak metar i vrlo lako se izgubi. morat ću smisliti neke blještave detalje jer sam ga dva puta izgubio..srećom mu je kodno ime lesi pa se sam vratio kući  :D :D

valjda me sreća čuvala jer je vidla koliko sam čekao taj GO i da guštam nove modele...a vidlo se to i po meni..

i ne štedite više te kamere i mobitele..ako zbog ničega onda bar da imam snimke za šaljivi kućni video  ;D ili ću probat onu foru s kamerom na čelu..jel to dobro snima kad se naucis i ovladas biti miran s glavom?
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: E-Flite: Hawker Hurricane

Reply #8
...jel to dobro snima kad se naucis i ovladas biti miran s glavom?

Vecina mojih filmica je snimljena sa kamerom na glavi, pa pogledaj jel ti odgovara.
Netreba bit nis posebno miran sa glavom. GoPro je siroko pa to ne smeta.
Futaba T14SG & T10CP / MXS EXP 64" / Xperience 132" / Spirit V2 80" / DLG Vortex 60" / NAN Nelly 72" / FPV Quad 500 & 290 &250 & 190 size / FS Dominator / MXS hybrid 49" / Hummer EPP 40"
https://sites.google.com/site/trenutakuvremenu / https://sites.google.com/site/deepskyhunters

Odg: E-Flite: Hawker Hurricane

Reply #9
Ogroman posao si odradio Željane..SAM ,bez ičije pomoći...svaka čast i svako dobro Ti želim. ;) ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: E-Flite: Hawker Hurricane

Reply #10
a ne ne..nikaj bez mojih asistenata  ;D

[attachimg=1]

[attachimg=2]

hvala ti remote. no bez ovog foruma kao i bez modelara oko mene i ove modelarske scene ne bi imao ovoliko gušta u ovom divnom hobiju. Svima još jednom hvala  :)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: E-Flite: Hawker Hurricane

Reply #11
Sad si me totalno zbunio, kao da nemamo isti model  ???

A kako su mi rekli, za Warbirdove je to normalno. Živčan je. Trzav. Pomalo nemiran.

Uopće nije nemiran, lijeti lijepo i stabilno. Da li si nanjestio DR/EXPO ?
Mislim da sam ja EXPO stavio na 40% i na aileronima i na elevatoru.

Nekako mi sve sumnjivo. Bez snage. Tromo. Ne znam...promjena baterije, gas, a kad model kao i onaj 747 u afganistanu..propne se nosom, zastenje u zraku i prelomi na lijevu stranu.

Ja ga vozim sa stock propom, napravio sam preko 10ak letova s njim i sve OK, snage ima savim dovoljno, lijepo letim s njim na pola gasa.

Za:
-fenomenalno zapakiran i izrađen model
-odlične upute
-briga o sitnim detaljima (pilot, poklopci za retrakte, sitni ukrasni dodaci)
-vrlo malo posla oko dovršavanja modela
-flapsovi
-okrenti zadnji kotač
-serijski SVI digitalni servači-cant belive 

Protiv:
-boja koja se lako izliže oko kabine zbog micanja kenopija
-nemiran tijekom leta po horizontali (vrlo vrlo osjetljiv na palici ali inače vrlo miran u hor. letu)
-općenito pomalo čudnog ponašanja tijekom leta (ili je to kaj nisam navikao na scale warbird-a)
-slaba snaga s stock propom


Za: sve se slažem.
Protiv: slažem se samo sa primjedbom na boju.
Sve ostalo se kod mene nije nikad manifestiralo.
Evo i maiden, taj dan je bio dosta jak vjetar sa čestom promjenom smjera i letio je super, iz prve.
Svi niskokrilci zahtjevaju određenu brzinu da bi uopće letili, s njima ne možeš kao recimo s nekom Cessnom, ugasiti motor i jedriti, slijetanje mora biti barem sa 30% gasa, a tako i let. Kažem, meni leti savršeno i na pola gasa ili recimo 60% gasa se s njim može lijepo vozati unaokolo (bez rolla, loopinga...za to ipak treba full gas, ali i to ide besprijekorno). Snage sasvim dovoljno ( kod mene je sve stock! ).

A to se najbolje vidi pred kraj videa, kad sam prvi puta pokušao sletiti pa promašio pistu, gas do kraja i nema problema, još jedan krug pa ponovno slijetanje.

Mislim da moraš malo poštelati na stanici , ponajviše DR/EXPO. Imaš u uputama koliko ti trebaju biti otkloni i koliko postotak za EXPO se preporuča.
Ja se čak nisam ni toga držao, nego kako je sve stock, stavio EXPO na 40% i udri, trebalo mi je jako malo trimanja po dubini i rollu i sve 5.

maiden si već vidio, no evo još jednom:

Hawker Hurricane maiden
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: E-Flite: Hawker Hurricane

Reply #12
...jel to dobro snima kad se naucis i ovladas biti miran s glavom?

Vecina mojih filmica je snimljena sa kamerom na glavi, pa pogledaj jel ti odgovara.
Netreba bit nis posebno miran sa glavom. GoPro je siroko pa to ne smeta.

 :) :) :) :) :)

Uzivao sam citajuci,
kamo srece da je vise tako preciznih reviewa.

Kamera na glavu radi i nije smetnja, ja snimam skoro sve letove,
zahvaljujuci snimku, razlozi pada ili smetnji se lakse uoce, mozes sliku po sliku analizirati ako zelis.




Odg: E-Flite: Hawker Hurricane

Reply #13
thx, to bude izgleda nova investicija  ;D

varadero, znam da zbunjuje, no jednostavno je tako bilo. naravno, prije svega to pripisujem, i napomenuo sam, svojih 6 mjeseci pauze u letenju. pa je let poprilicno nemiran. no jednostavno mi je plesao cim taknem palicu. naravno, navikanuo sam se na to i letio sasvim lijepo i smireno. vidjeli su to gledaoci. no nekako sam dao svoje misljenje koje sam stekao kroz nekoliko letova.

expo i d/r je prema uputama namjesten.

model zaista fino leti, cak stovise, leti super i sporo pa me to ponajvise odusevljava. no ima svojih musica za koje su rekli da je to normalno kod scale warbird modela. i to je to. ima on definitivno 4 iz letenja.

no izdao me kod poletanja. vidjela je ekipa. jednostavno nedostatak snage. batka nova, tri puta punjena. no prelazak s 12x6 na 11x7 je bio los i dao je pad prilikom polijetanja. iako, da reci cu iako je mozda to i do mene. jednostavno ona skakutava zemljana staza na hortikulturi je uzela svoje, i ko zna, ja sada vise nisam 100% siguran jesam li ili nisam kemijao s gasom pa ga povecavao pomalo da ne skakuce i time jednostavno srusio model...necu nikada znati. no nakon oba isprobana propa, sa 11x7 mi definitivno losije leti.

ali kada budem nakupio par sati leta s njime mocu to tocno reci. ovako nezagrijan, prepun djecjeg adrenalna od novih modela i nisam neko mjerilo za ocjenu..no cisto dah svoje videnje.

ali model je kako rekoh..jebenica u zraku. vidjela je ekipa, naprosto sam hurrican i waco non stop vozio nisko u ravnini ociju pa cesto i nize i toliko sporo da uzivam u njihovim izgledima. to mi je jednostavno uljepsalo cijelu sliku o njima. kao i novi pogled na letenje, a to su modeli s kotacima. no jos zganaca treba papati da to dovedem u red. no osjecaj i iskustvo su fenomenalni. promijenilo mi je pogled na letenje i opcenito na modele.

ma kaj reci. divni modeli..a tek koliko ih jos ima  ;D
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: E-Flite: Hawker Hurricane

Reply #14
molim savjet. stavio bi na ovu ptičicu trokraku elisu, pa me zanima kako da odredim koju.

stock prop je prema stock mašineriji 11.75 x 7.

vidio sam jednu preporuku da je 11x9x3 preporucen kao solidna varijanta trokrakog..no kako mene zanima voziti ga na stock svemu, znaci i 3s baterija, molim preporuku za prelaz sa stock propa na trokraki. fala

p.s. prelazak je cisto estetike radi. i isprobavanja  ;)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.