Skip to main content

Topic: Piper Cub (Read 20895 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Piper Cub

Reply #30
56 grama u ruci. Ljepilo na prstima se ne računa  :D
[attach=1]

Odg: Piper Cub

Reply #31
Evo malo današnjeg izvještaja.
Radio se rep tj. savijalo. Anto mi je dao super ideju s laminiranjem i savijanjem letvica.
Napravljena je Al šablona i oko nje su se savijale letvice.
Za horizontalac je korišteno 2 kom od  2 x 4 mm
[attach=1]

Ovih je od 4 pukušaja jedva dobiveno 2 kom...vrlo teško za saviti. Također 2 x 4 mm
[attach=2]

I na kraju vertikalac. Isti princip, ali nema šanse saviti preko tako malih radiusa. Korišteno je 2 kom od 1 x 4 mm i to prethodno našpricano sa stakloperom i na vlažno zalijepljeno....sad se samo nadam da će ljepilo uhvatiti
[attach=3]

Odg: Piper Cub

Reply #32
2mm nije tanko! bolje bi ti bilo sa tanjom npr. 1mm i nemoj ga samo našpricati prije savijanja nego ga drži u vrućoj vodi bar sat-dva (para bi bila idealna).

P.S. što misliš kako li je napravljen ovakav model ? Trup nije iz punog drveta već cilindar od balze 0.15mm
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: Piper Cub

Reply #33
Ooo da. Netko se voli igrati s mikrofilmom....fantastično. Baš bih volio vidjet tak šta uživo. Sigurno je vlasnik neki Japanac.
Da. 2 mm je dosta problematično. Bolje je uzet više kom od 1 mm, al sad to znam, prije dan dva, nisam.
Volio bih probati i to sa naparivanjem. Gledao sam video u kojem čovjek naparuje manje komade tako što ih umota u vlažnu krpu i stavi u mikrovalnu...brzo i jednostavno  :)

Odg: Piper Cub

Reply #34
I evo ga rezultat  :) Nisam ga ulijepio na trup, jer ne znam još koji napadni da namjestim, a vjerojatno ga je lakše i presvuć folijom na dasci
[attachimg=1]

Odg: Piper Cub

Reply #35
Zar se kontrolne povrsine ne presvlace folijom prije montiranja?

Odg: Piper Cub

Reply #36
Što povezuje lijevu i desnu polovicu horzintalnog kormila, samo letvica balse?
Damir

Odg: Piper Cub

Reply #37
Smreka 3 x 3 mm. Iznad je balza 1 mm, pa izgleda kao da je cijela od nje

Odg: Piper Cub

Reply #38
Ako nemaš karbon štangicu možeš uzeti i metalnu recimo 2mm. Ovo samo sa smrekinom letvicom nije dobro jer ako i ne pukne počet će se uvijat i nećeš imati jednak kut oba kormila što nije dobro
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: Piper Cub

Reply #39
Ok. Ojačat ću to mjesto s nečim. Evo rezultat današnjeg rada. Copy-paste za kotače sa Damirove slike.

Odg: Piper Cub

Reply #40
Trenutno, ovako stoje stvari :
[attachimg=1]

Jel ima netko ideju kako i od čega najjednostavnije napraviti "stakla"?

Odg: Piper Cub

Reply #41
Trenutno, ovako stoje stvari :
--------
Jel ima netko ideju kako i od čega najjednostavnije napraviti "stakla"?
Stvari stoje uglavnom dobro: pazi, kotači na avionu nisu paralelni, nego su zakošeni prema naprijed, to je važno kod zanošenja prilikom rulanja po 'pisti' - paralelni kotači bi ga izbacili, ali zakošeno postavljeni prema naprijed ga sami ispravljaju.

Kabinu 'izmisliš' od neke Jamničke, Jane, Studenca..Bistre  :D

Damir

Odg: Piper Cub

Reply #42
Ok. Ojačat ću to mjesto s nečim. Evo rezultat današnjeg rada. Copy-paste za kotače sa Damirove slike.

Ako ti je ovo "ojacanje" Bakarna Zica a izgleda da jeste,
ustedjet ces truda i tezine ako umjesto zice ovijes debljim Kocem i premazes ga Ljepilom za Drvo ili 5Min-Epoxy,

tako se nekada radilo i sa prednjim Stajnim Trapovima koji podnose vece opterecenje nego ovaj tvoj

 

Odg: Piper Cub

Reply #43
OK Damire. Zakosit ću ih prema naprijed. Bome da nisam počeo ovdje na forumu, vjerojatno moj Piper ne bi nikad ni poletio  :o . Ivane, gotovo je sad. To je premazano epoksijem. I da, jako su teški trapovi. Prije lijepljenja dodatnog špera, žice od bakra i žbice trup je bio 60-ak grama. Poslije oko 110 !! Prvo sam provjerio jel mi baterija ispravna u vagi..., ali dobro, svejedno će biti jako lagan model, lakši od očekivanja, a trapovi sigurni...nego prelazim na krila, a planirao sam ih ovako :
(cilj : što jednostavnije, a da je čvrsto i lagano)

Profil Clark Y
Napadna ivica od više laminiranih letvica
Dvije ramenjače. Jedna iznad druge. Između njih i rebara ona ojačanja s okomitim godovima od korijena, pa do kraja
Plank od napadne ivice do ramenjača
One "trake"  5 mm širine od gornje ramenjače do izlazne ivice
Izlazna ivica iz jednog komada, ili 1 mm balza s gornje i donje strane (vidjet ću još)  Širina jednaka eleronima.

Vrlo slična krila radi PZ, pa sam od njega ukrao ovu ideju. Ovo dolje je PZ-ova slika

Odg: Piper Cub

Reply #44
I evo ga rezultat  :) Nisam ga ulijepio na trup, jer ne znam još koji napadni da namjestim, a vjerojatno ga je lakše i presvuć folijom na dasci
[attachimg=1]

ubuduce sva pojacanja trouglasta mnogo doprinose scvrstoci ali smijer Godova na Drvetu - Balzi treba da ide 45* a ne ovako kao kod tebe,to je skoro kao da nista nisi uljepio,
cudi me da ti na to nitko nije skrenuo paznju,

ovaj poluokrugli dio na Kormilu vertikalca mislim da ti sluzi da na njega stavis prihvat za Zicu kojom ces upravljati Kormilom,
tu si Godove pogresno stavio i brzo bi ti se moglo da slomi,okreni Godove Vodoravno !