Skip to main content

Topic: kako spojit regler i motor da rade bez stanice (Read 14837 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: kako spojit regler i motor da rade bez stanice

Reply #15
Pa kaj nema na HC oni inrunnersi sa vodenim hladjenem vec?

Uzmes od akvarija pumpu i jedan veci alu hladnjak ili izmjenjivac topline (stari frizider ??) i picis.

da, jedino tak.....
ovaj moj inruner ima 1000kv prek 200g, 1500W
gledal sam već ove iz kine, koji imaju vodeni hladnjak u kompletu....
ali svi su nabrijani sa okretajima prek 3000kv, kaj nije baš pogodno za direkt glodalo....
sprobal sam jedan manji 100g inruner koji ima 3900kv, i nije baš nešto, nema momenta na malim okretajima bolji od njega se pokazal 24g outruner, pogotovo na 5000-10000 okretaja
 
 jedino da se smanje okretaji prek remena za minimalno 3 puta
onda bi se isplatilo ovo iz kine sa vodenim hlađenjem....


još nekaj....
@ jazavac....
sprobaval sam dosta s tim motorima, i idealno se pokazalo opteretiti motor sa masom.... oko 200g izbalansiranog tereta, opet je prednost outruner, jer na njega mogu direktno montirati na rotor, dok sam za inruner moral tokariti uteg za osovinu...
puno lepše rade, a i nema šanse da zapne glodalo  :)

Odg: kako spojit regler i motor da rade bez stanice

Reply #16
Pa kaj nema na HC oni inrunnersi sa vodenim hladjenem vec?

Uzmes od akvarija pumpu i jedan veci alu hladnjak ili izmjenjivac topline (stari frizider ??) i picis.

da, jedino tak.....
ovaj moj inruner ima 1000kv prek 200g, 1500W
gledal sam već ove iz kine, koji imaju vodeni hladnjak u kompletu....
ali svi su nabrijani sa okretajima prek 3000kv, kaj nije baš pogodno za direkt glodalo....
sprobal sam jedan manji 100g inruner koji ima 3900kv, i nije baš nešto, nema momenta na malim okretajima bolji od njega se pokazal 24g outruner, pogotovo na 5000-10000 okretaja
 
 jedino da se smanje okretaji prek remena za minimalno 3 puta
onda bi se isplatilo ovo iz kine sa vodenim hlađenjem....


još nekaj....
@ jazavac....
sprobaval sam dosta s tim motorima, i idealno se pokazalo opteretiti motor sa masom.... oko 200g izbalansiranog tereta, opet je prednost outruner, jer na njega mogu direktno montirati na rotor, dok sam za inruner moral tokariti uteg za osovinu...
puno lepše rade, a i nema šanse da zapne glodalo  :)

dal bi ovo pomoglo, pa samo da nadogradite mjesto onog vodenog, ili je to isto preslabo?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9131&Product_Name=TURNIGY_Heat_Sink_with_Fan_for_36_series_motors.

Odg: kako spojit regler i motor da rade bez stanice

Reply #17
E pa super sada kada znam što mi treba sada je lako.
Hvala svima na odgovorima kada budem naručivao motor i regler uzeti ču i tester i to je to.

Odg: kako spojit regler i motor da rade bez stanice

Reply #18
Ma ne kemijam ja nego mi treba neki brushles koji če mi služiti kao frezer na CNC-u.
 
Zato jer onaj dremel mi se raspadne nakon 1 tjedna a da ne pričam da mu ležaji odu nakon tri okreta i ono najgore ne mogu ih izvaditi.

e onda smo dvojica koji to rade  :)
još razmišljam između outrunera i inrunera koje imam,
inruner može do 1,5kW, a outruner oko 700W

trenutno sam skupio sve dijelove potrebne da sklopim cnc 1000x800mm
max. brzine rezanja 500mm u sekundi, tj. 30metara u minuti  ;D , ali..... uz kompromis preciznosti, koja max. bude između 0,06mm i 0,1mm
meni dovoljno, jer mi je bitna brzina rezanja...
cnc mi bude služio isključivo za rezanje prototipova, kalupa i ostalog iz stirodura, poliuretanskih blokova i ureol tj. necuron blokova....

zato sam i odlučio ići na brushles spindle, stvar radi bez problema sa servo testerom, tu nema problema, jedini problem je hlađenje motora....
motori se griju ko mutavi, pogotovo inruneri.....
zato još i razmišljam između inrunera i outrunera, izgleda da budem uzeo outrunera ipak, makar je duplo slabiji, grije se puno manje... a 700W je dosta(u biti nikad nebu postigel tu snagu, jer nemam dosta jako napajanje.... sa trenutnim napajanjem mogu max postići 240W)
za njega planiram istokariti aluminijsku tubu, koja bude na vrhu imala ventilator, dovoljno za njegovo hlađenje, a sa doljnje strane bude u kompletu spindel sa glavom za glodala...
 
za inruner bi bila jedina opcija vodeno hlađenje, sa ogromnim protokom vode,  a to bi mi onda nosilo dodatne brige....
ili možda ogroman aluminijski hladnjak sa ventilatorom, jer se gadno grije

uglavnom, napajanje od kompa 12V, servotester, regler, motor, složiš governer mod na regleru, i radi mrak.....
napajanje od kompa je dosta, bar mi se za sad pokazalo, kod ručnog glodanja drva za probu struja nije išla iznad 15A, a za mekše stvari bude napajanje uvrh glave
neovisno o brzini....
samo moraš riješiti hlađenje na neki način ovisno o motoru koji koristiš....

Ja imam step motore unipolarne na osima meni je brzina nekih 10 cm u min  a i to je neki puta previše i koliko sam frezera polomio onih tankih od milimetar do dva.
Jedino ako frezaš stiropor ili neki mekani materijal.
Ja režem karbon ili sada zadnje šper od 4 mm debljine i to zaboravi na brzinu osim ako nemaš neki jebeni frezer ali tko zna možda sa dosta jakim brushlesom budem mogoa ubrzati cijelu priću.
Meni brushles isključivo misli služit za frezanje i ništa više.
Ja imam napajanje od 14 voliti i 35 ampera pošto su mi step motori od 8 ampera znači puta 3 i sa napajanjem od kompa ih nebi mogo pokrenuti probo sam.
Napajanje je za testiranje auto radia i pojačala i ogromno je i preteško , žice se neki put zgriju koliko struje daje ali nikada ne staje niti kada radi cijeli dan.
 
MOja radna površina je 55 x 65 cm za sada ne planiram ništa veče radit jer ovo je ok za sada u ostalom što veči to mora biti preciznije sastavljen  jer inače ništa od toga.
 
Kojom elektronikom misliš pokretati te brushless motore  i dali je elektronika full step ili ima i polu step ili još manje možda?
I u kojem programu to misliš vrtit?

Odg: kako spojit regler i motor da rade bez stanice

Reply #19
8A steperi, uh, to je nekaj opako onda....
moji su 3A, 3,5Nm, 1,5kg komad, do 40V
elektroniku sam kupil u kompletu, ima full step i microstep podesiv od 1/1 do 1/64
isto tak i struju podesivu.....
idealno napajanje za elektroniku i stepere bi bilo 36V 10A, još uvijek nabavljam takvo..... ali mislim da ne bude potrebe, sa 36V bi postizao debelo preko 1m u sekundi, a za to nema smisla...
za sad imam 24V 10A, koje radi super, razlika je samo u brzini stepera, jer je struja podesiva na elektronici

za tvoje potrebe rezanja, bi ti idealan bil neki veći outruner, da imaš dosta momenta, jer ti vrtoglavi okretaji iznad 25000 nisu potrebni.... jer budeš samo palil materijal, bitno ti je da na 10000 imaš dovoljno snage da glodalo ne zapinje


kaj se brzine tiče.... kakve navojne šipke imaš? kolki ti je korak.....
ako koristiš klasičan navoj...koristiš možda M8? ako da, preporuka prijeđi na M14
M8 ima korak 1,25mm a M14 2mm, nije velika razlika u koraku, ali je bolji M14 zbog 3 puta dubljih zubi, odmah imaš manji backlash i sične probleme... naravno ako ti motori mogu vrteti M14....
ako imaš navojno vreteno, zaboravi ovo prije....

ja na sam ovom "novom" cnc-u (bilo ih je par prije  :)  ) izbacil navojne šipke, idem na prijenos lancem.... prvo sam mislil zupčastim remenima, ali su jako skupi, pa je odluka pala na lanac...
prednost je da sa lancem u potpunosti izgubiš backlash, znači taj problem ne postoji, brzina se drastično poveća, za 1 krug stepera (ovisno o zupčaniku)dobil sam pomak od 10cm, ali... zbog toga pati preciznost... a i obavezno je imati prejake motore, da nema problema kod vrtnje....
preciznost bez microstepinga je samo 0,5mm, kaj mi je pregrubo... sa 1/8 microstepingom je 0,0625, kaj mi je uvrh glave, ak uzmem u obzir da nema backlash...
a i u uputstvima vele da motori najbolje rade na 1/8 misrostepingu....

inače ti microsteping ne usporava motore, mada ljudi tak misle...
elektronika samo daje "finiji" signal, manja šansa za pojavu rezonance kod vrtnje, tak da u teoriji možeš postiči i veću brzinu sa microstepingom....
sa microstepingom pada snaga motora, zbog finijeg signala, manja površina ispod grafa signala u odnosu na full step...

na full stepu moraš uzeti u obzir da kod vrtnje gubiš oko 30% snage zbog vibracija kod okretanja motora, a to raste sa brzinom... tak da kod max brzine motor ima jako malu snagu u odnosu na mirovanje...

zato je i odluka pala na lanac, 10cm po okretu znači male pomake motora, kod kojih je snaga velika, a sa microstepingom dobivam željenu preciznost, naravno uz gubitak snage, ali kad zbrojiš prednosti i nedostatke dolazi na isto, čak ispada lanac bolji...

kad skupim vremena i sklopim stvar, budem javil dal radi kak je planirano :)

software imam orginalni NINOS, a budem videl dal bude on ili MACH3

Odg: kako spojit regler i motor da rade bez stanice

Reply #20
da ja imam 8M šipku ali mi se neda mijenjati tio sada jer mi ok radi ali slašem se da bi bilo bolje M10 ili M12 ali tko če sada se sa tim zezati.
 
A što se tiče ovog outrunnera  ili nirunnera  slažem se da je neprotrebno ić u neke visoke okretaje više je snaga potrebna baš ovih dana gledam što bi uzeo još neznam.
Za sada samo zadovoljan sve je ok ovim tog frezera koji mi crkava tj dremel jer imaju od 135 do 160 wata a to je malo pa si mislim uzeti neku brushles od min 500 wata da riješim taj problem zauvjek.
A da nepričam da je cjela priča manja i da se ljepu učvrstit bez puno kemijanja.
 
Samo mo brine gdje nači nastavak koji če ići na osovinu motora na koji ču moći stavljati frezere.
Osovina motora če po svemu sudeći biti 5 mm od motora sada treba nači nastavak koji če se dati na to montirati  to me malo brine našao sam nešto na netu ali sve mi se ćini da ču morati iči kod tokara da mi to riješi da mi to savršeno bude u balansu kada se vrti.


Odg: kako spojit regler i motor da rade bez stanice

Reply #22
Ja koristim elektroniku koju mi je frend izradio radi od 12 do 100 volti ako se ne varam i mogu pokrenut puno jače motore nego što gore imam sada.
A ovi kompleti uopče nisu skupi ako se uzme u obzir što sve dobije 3 motora drivere napajanje kod nas jedna takav motor ne možeš za 1000 kuna kupit a ovdje za 2000 kuna sa dostavom dobiješ sve  jedino bi problem mogla biti carina ail i da to platiš opet je puno jeftinije nego kod nas jedini bed je ako nešto crkne.
Ali odlična ponuda po meni.
Zavisi šta hočeš raditi šta ti je bitno brzina preciznost ili možda jačina.
 
Ljudi nevijeruju ali najteže je napraviti kvalitetno mehaniku klizače spindle i da to sve bude precozno da nema lufta i tako dalje elektronika je najmanji problem. a vidim i nije skupa više dobro zavisi koliko snage ima ali za neki hobby CNC je ok .
prvo si napravi kvalitetno mehaniku pa onda elektroniku rijši ja sam bio razočaran u početku mi je na 50 cm znao falit 3 mm što je jako puno ako radiš nešto do 10 cm vid se i to je onda neprecizno i onda šta če ti takav CNC  nek bude i sporiji al nek bude precizan a bez kvalitetnih spindli i slidera ništa od toga to je najgore za napravit tu mehaniku tko nevjeruje nek proba napravit.
Što veča radna površina to veči problem i nepreciznost duge spindle  itd.
 

Odg: kako spojit regler i motor da rade bez stanice

Reply #23
Ja koristim Kcam  iako radi i sa drugim  samo portove treba onda drugčije podesit .
Ali Na Kcam sam se naučio i sada radim što god mi treba i dimenzije sam dobio točne, i u programima kojim crtam nemam nekih konvertiranja G coda da dobijem točne mjere i ono najbitnije program je jednostavan za korištenje i radi super.


 

Odg: kako spojit regler i motor da rade bez stanice

Reply #25
ovo drugo iz Italije zaboravi....
imal sam u živo prilike vidjet, i nije me se dojmilo  :)
motori su jako slabi, 0,5Nm, a i brzina je jako mala, nekih 5-6mm u sekundi,
možeš se probati tješiti da je to dosta i brzinu pokušati opravdati malom cijenom...
taj cnc komplet je dobar za Styro cnc, jer kod rezanja stiropora je 5mm u sekundi max kolko može dobro rezat....
moji motori na Styro cnc su sličnih karakteristika....

za cnc frezer ona prva opcija, opet kolko love misliš ulupat...
moja elektronika i motori su vrlo slični po karakteristikama probotix kitu za 399$
samo su motori malo jači, ovi su 2,8Nm, a moji su 3,5Nm, i moja elektronika ima dosta visoku microsteping opciju, no nije tolka razlika u karakteristikama.... kolko je ovo moje više koštalo  :-X , ja sam to več dosta davno kupil...

ovi slabiji kompleti su isto ok, ali moraš uzeti u obzir snagu motora za tvoje potrebe, također voltažu i amperažu napajanja, više volti, brže ide... struja ti mora zadovoljiti potrebe bez obzira na napon....

Kcam imamo na cnc-u u klubu, i tam radi ok, samo ako isprobaš mach3, sa istim cnc-om možeš brže, a da ništa ne mijenjaš, vrijedi probati....
Kcam je ok i jednostavan, a takve su mu i karakteristike... ;)

kaj se tiče vodilica, one su priča za sebe....
bez dobrih vodilica, badava sve ostalo....
ovaj novi cnc radim na rosfraj šipkama na kojima sam složil klizače sa lagerima
kliže savršeno lagano, a nema nikakvog lufta....

jedina prednost između okruglih šipki prema kvadratnima, je manji utjecal piljevine kod velikih brzina...
lageri jako stisnuto kližu po šipkama, pa svaki otpad kod rezanja koji padne na šipku smeta rad vodilice, pogotovo ako je veliki komad, može zakočiti cnc...
kod okruglih šipki, piljevina pada, a kod kvadratnih ostaje na površini sa gornje strane i potrebno je paziti na to...

evo i slika, na njoj se vidi princip vodilica na novom cnc-u, nije sastavljen...
jedna vodilica ima 2 šipke, koje svaka na sebi ima jedan klizač od 6 lagera, ta 2 klizača budu povezana u jednu cjelinu pločom sa gornje strane...
radi savršeno uz povoljnu cijenu izrade, naravno ako imaš pristup alatu za savijanje željeza i ostalog....


 

Odg: kako spojit regler i motor da rade bez stanice

Reply #26
Hvala dečki na odgovorima, zaista je bilo iscrpno  ;D

Razmišljao sam o stiro cnc-u gdje brzina nije presudna. U svakom slučaju puno ste mi pomogli i dali mi još više materijala za razmišljanje.

Odg: kako spojit regler i motor da rade bez stanice

Reply #27
Dali netko od vas koristi Mach 3?
Ja sam ga danas instalirao i sve radi, samo imam jedna problem i neznma kako ga riješiti.
 
Htio bi isključiti motor hold position jer mi se motori bezveze griju kada stoje a hunkcija ta je za moj cnc bezpotrebna jer nema šanse da se bilo koja oso pomakne i kada je taj motor hold isključen.
 
Koja je ta opcija ima ih mali milion da sada ne tražim redom u Kcamu znam gdije je i tamo sam je isključio ali u ovom Mach 3 nema pojma gdje je.
 
Hvala

Odg: kako spojit regler i motor da rade bez stanice

Reply #28
a nebi vam ovo najbolje pomoglo, kad se stavi u nulu motor stoji, i ne grije se niti pokušava zadržati položaj.
nisam čitao baš sve detalje oko ovog projekta, ali je zanimljiv. ovaj tester je samo 7 $
G.T.Power CCPM servo Consistency Master / servo tester

Odg: kako spojit regler i motor da rade bez stanice

Reply #29
radi se o steperima ne o brushlesu to nema veze jedno sa drugim.
kada uključim program i CNC sve motori su u holdu i mogu ih šetati samo preko kompa a ručno ne idu osima ako stisnem Reset gumb ali onda niti CNC ne rad .
Radi se naravno o Mach3