Ovo u vezi ESC-a je najveća glupost koju sam vidio od cijelog serijala "free energy" pa do uređaja koji prepolovi kučnu potrošnju el. energije itd. doduše postoje načini za postizavanje uštede energije ili povrat jednog manjeg dijela "nazad" ali oni ne spadaju u ovu kategoriju.
Znači kada je ESC PWM za taj određeni setup i broj okretaja vuče 1A, a kada je "Pulse" za sve isto treba 0,3A
Znači svi ovi brushless motori koji se več dosta godina koriste pa i elektronika (Electronic Speed Control) koja je posebno namjenjena za njih i isto također dugi niz godina razvijana je donedavno radila sa stupnjom efikasnog djelovanja koji je ispod 33%, a sad ovaj setup koji se pojavio s tim "Pulse Drive" ESC-ima ima ajmo reči prihvatljivih 92-96% pa može skoro svu energiju baterije "iskoristit" za hover.
Ispada da moji Tigeri MN3510 700kv na 15x5 imaju još i manju efikasnost, svega 28%, 72% ode u grijanje i vjetar (pa možda i stvarno ode nešto u vjetar)
Šalu na stranu, dali znate recimo da svaka nova generacija MOSFET-a (otprilike svake 2 godine) zbog svojih poboljšanih karakteristika za ne linearne aplikacije (switching) donosi poboljšanje efikasnosti sklopa u kojem se koristi za nepunih 0,5% a to omogučuju parametri kao što su malo manji RDS on, malo bolji odziv na skokovitu pobudu...
ESC koji koristi suvremene MOSFET-e i recimo da je u rangu 30A te ima onu malu alu pločicu na njima (pa ako i to) će imati gadnih problema s grijanjem ako mora u toplinu pretvoriti samo 10W energije (prisilna hlađenja cirkulacijom zraka ovdje ne računam), a da ne pričam o takvim 25 gramskim ESC-ima koji su poslije leta ledeno hladni zato što je svaki njegov "ispaljen" impuls pravilno odradio u motoru (dakle dobro pogođen setup) u takvom slučaju disipacija snage U ESC-u tokom leta je bila i znatno manja od 10W, možda i manja od 5W, ma možda i od 3W
Uzmite keramički otpornik od 4,7ohm 5W, pričvrstite ga na komadić aluminija (do 20g da simuliramo masu ESC-a) te pustite struju od 1A kroz otpornik, on će tada disipirati 4,7W, ostavite to tako 15min na sobnoj temperaturi, nakon 15min stavite prst na otpornik pa će Vam biti jasno što je samo 5W disipacije u toplinu na toj (manjoj) masi znači. A da ne pričak kada bi to isto ostavili 15min na ljetnom suncu.
Dali još uvijek mislite da bi firmware u ESC-u stvarno mogao napraviti revoluciju energetske učinkovitosti u modelarstvu i opčenito RC svijetu?