Skip to main content

Topic: 2 RX-a na 1 TX (Read 3396 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

2 RX-a na 1 TX

Imam stanicu Futaba T8FG Super + Futaba R6008SB prijemnik.

Kako RX ima 8 kanala i spojen je već SBUSom na NAZAu treba još jedan prijemnik kako bi iskoristio ostale kanale na stanici, 14 njih, da ih mogu korisititi za video switcher, tiltanje kamere itd, LED svjetla itd...

Šta bi predložili kao drugi RX uz ovaj Futabin.

Hvala!

Igor
ko pita više zna


Odg: 2 RX-a na 1 TX

Reply #2
Pa koliko ja razumijem (a to s Futabom nije puno) SBus nije ograničen sa brojem kanala u receiveru nago u TXu. 

Samo da sebi pojasnim - pretpostavljam da servi nisu SBus pa si njih poštekao u servo slotove u receiveru a NAZAu si uštekao u SBus?.

Ako ti fale priključci za dodatne (NE SBus) servoe možeš koristiti SBD-1. S jedne strane ide SBus s druge servači.

[attachimg=1]

Ili koristiš SBus servoe - :)  pa ih štekaš redom koliko ima kanala uTXu.


http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1319025
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: 2 RX-a na 1 TX

Reply #3
On na S-Bus šalje signal koji ide na Nazu (znači tilt, roll, throttle, gainovi, GPS funkcije, flight modeovi itd.) dok želi ostale kanale iskoristiti za ostale stvari koje nisu na Nazi (npr. gimbal controller, switchevi i stvari koje je crnee nabrojao) tak da bi trebao upariti 2 receivera, ili najbolja kombinacija - nabaviti višekanalni receiver sa S-Bus portom (npr. R6208SB) koji bi trebao imati dovoljno kanala za sve.

EDIT: ili još bolje - provjeriti da li je ovaj Orange s HK moguće upariti s Rxom kojeg sad imaš. Iako nisam nigdje na netu naišao na upute za to, jer očito bi i na original Futabi trebalo kratko spojiti neke pinove kao na Orange-u, ukoliko to Futabini receiveri uopće podržavaju
MAK Zapad

Odg: 2 RX-a na 1 TX

Reply #4
Sorry i dalje ne kužim. (Još u osnovnoj školi mi je profesor rekel da sporo pamtim i brzo zaboravljam).

Kod SBusa - receiver NE određuje/limitira broj kanala (do maks 18 - koliko protokol podržava). On ima TX sa 14 kanala. Ako npr. 8 šalje u NAZAu i dalje ima na raspolaganju 6 kanala - bilo gdje na SBusu.

Svaka SBus sprava je jedinstveno adresabilna - u konačnici RX nema pojma s koliko kanala radi - sve je jedan adresabilni serial stream.

Ako su problem fizički konektori - ima SBus hub.

http://www.futabarc.com/sbus/index.html

if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: 2 RX-a na 1 TX

Reply #5
S-Bus ima "neograničen" broj kanala, no to ne znači da se ne mogu koristiti ostali fizički portovi za kanale, npr. R6208SB ima 7 kanala + S-Bus, znači S-Bus je u pravilu spojen samo na Nazu dok ostalih 7 možeš koristiti za bilo što drugo kao na običnom prijemniku - vjerujem da je to jednostavnije i u konačnici jeftinije od S-Bus hub-a
MAK Zapad

Odg: 2 RX-a na 1 TX

Reply #6
Hvala dečki na pomoći  :)

Ako sam ja dobro sve shvatio SBUS i NAZA zauzmu 7 kanala, i jedan,8. kanal , ostaje slobodan, di imam vec spojen tilt kamere na gimbalu.
Standardni ulazi na RX (servo ulazi-konektori?) su mirrorirani kanali sa SBUSa, tako da su u principu beskorisni osim za npr. mjenjanje blikanja ledica ovisno u kom sam modu letenja (manual, ATTI ili GPS) na NAZI, jer će se taj kanal jednako ponašati na SBUSu i na normalnom servo izlazu.

Htio bi spojiti jos neke stvari, a prvenstveno video switch.
Nemogu to napraviti preko NAZAe, nema konekcije za takvošto, već preko RXa koji prima samo 8 kanala, iako TX ima 14.

Postoji tzv MODE B kada RX adresira kanale od 9-16, što znači da bi ja trebao staviti 2 RXa, prvi za NAZAu odnosno kontrolu letenja (kanali 1-8, MODE A) i drugi (kanali 9-16,MODE B) za ostale funkcije.

Našao sam u medjuvremenu post koji to jasnije objašnjava.

http://www.multirotorforums.com/showthread.php?8733-Single-Op-Radio-Set-up-using-8FG-tx-and-R6208SB-rx-S800-and-Zenmuse&highlight=single+op+radio+set+8FG
ko pita više zna

Odg: 2 RX-a na 1 TX

Reply #7
S-Bus kanale možeš mijenjati na stanici (npr. staviš da su od 10-16 ili koliko ti već treba), tako da ne šalju isti signal kanalima za koje imaš fizičke pinove
MAK Zapad

Odg: 2 RX-a na 1 TX

Reply #8
S-Bus kanale možeš mijenjati na stanici (npr. staviš da su od 10-16 ili koliko ti već treba), tako da ne šalju isti signal kanalima za koje imaš fizičke pinove

Mislis podesim SBUS da je od 9-16, pa mi ostaju standardni kanali 1-8 na fizičkim pinovima?
ko pita više zna

Odg: 2 RX-a na 1 TX

Reply #9
Trebao bi moći prebaciti taj reciver u mode gdje ti na SBUS dolazi 1-8 kanal (s time da 8. kanal naza ne vidi niti koristi za što), a ostali raspored kanala će izgledati ovako, ch9 (na stanici) na ch1 (rx) pa nadalje. Imam R6308SBT i on ima 4 različita moda raspodjele kanala, mislim da i ovaj tvoj RX mora imati to.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis


Odg: 2 RX-a na 1 TX

Reply #11
tipfeler.

RX je R6208SB

Hmmm... dobro. Shvatit ću nekako.

Ako netko ima volje jel mi pože pojasniti proces ili dati neki link? Sam ne nealazim.

Hvala!
ko pita više zna

Odg: 2 RX-a na 1 TX

Reply #12
Probaj nabacit ovaj SBUS jumper (ali slijedi upute) pa ti onda od CH9 (TX) ide na CH1 (RX) pa nadalje, a SBUS izlaz bi trebao bit 1-8 pa to na nazu.
http://manuals.hobbico.com/fut/r6208sb-manual.pdf

Ako ne ide ni tako onda na SBUS izlaz (koji inaće ide na nazu) spojiš Y servo kabl te od njega jedan signal na nazu, a drugi na FrSky SBUS to PWM decoder (njega se isprogramira da preuzme od 9. kanala) i tako dobiješ još 4 dodatna kanala za što god ti je potrebno. Imam 1 taj decoder za prodaju pogledaj pod oglasima.  8)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis