Skip to main content

Topic: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-) (Read 24065 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #30
A koliko bi model trebo biti u zraku vremenski

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #31
paaaaa 8sati...


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #32
Ajmo da mora bit u zraku dok se dve gajbe ne zrokaju al pije sam onaj koji vozi :D


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #33
losa idea prebrzo bi avion sletio zbog manjka pive  :D :D :D :D :D :D :D :D

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #34

losa idea prebrzo bi avion sletio zbog manjka pive  :D :D :D :D :D :D :D :D

Ne znam bas! Nije lako pilotirat s pe-šest piva u dupetu, a treba i zaljevat travu! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #35
Ne znam bas! Nije lako pilotirat s pe-šest piva u dupetu, a treba i zaljevat travu! :)
'Baj ga Zed ako nikada nisi pišao i istovremeno letio model.... :D
D.

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #36
Ne znam bas! Nije lako pilotirat s pe-šest piva u dupetu, a treba i zaljevat travu! :)
'Baj ga Zed ako nikada nisi pišao i istovremeno letio model.... :D
D.

Moram priznat da nisam...dobro tu ne bi trebao bit problem, ionak ce gas bit fiksno namjesten (ja bi ga cak potrimao tak da se minimalno troši batke) :)

Pišao sam u raznim extremnim situacijama, al s modelom u zraku nikako :D

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #37
Ja se nadam da niste onda zapisali stanicu, posto je tu negdje na toj visini! :D

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #38
Ja se nadam da niste onda zapisali stanicu, posto je tu negdje na toj visini! :D
Nije problem, jer je ekran na stanici gore, kod antene  :D !
D.

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #39
Jal Vaz zanimaju Zagi krila.. svaka polovica je 1m ... Doniram za projekt... :)

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #40
Eto malo sam se igrao simulacijama.

Ako kažemo da je na izbor 3S ili 6S, ako kažemo da će model imati stall brzinu oko 25km/h te da motor mora raditi 98% vremena a vrijeme je 8 sati.

Prvo vidi mi se da model ide prema 3m raspona, minimum drag, razuman lift, ukupna težina oko 3,5 kg (od toga na pogon, uključivo baterije ide 2,2kg).

Leteće krilo idealno ali otklon od Zagi prema nečem ovakvom:

[attach=1]

Eventualno korištenjem "lost foam" metode ili sl.

Plank se izreže (izžica :) ) iz stiro bloka kao i uvijek, naljepi se D box i "cap strips" gdje su imaginarna rebra, naljepe se izlazni plankovi. Stiro između Dboxa, cap stripova i izlaza se izreže žicom. Preko svega Ora light.

cca ovako - ali su ovdje i rebra rađena balzom.

[attach=2]


Pogon:
______

Jedan imam i mjerenja u potpunosti odgovaraju simulaciji (2820-14), drugi je potpuna simulacija.

Jedino što nas zanima je pogon na malim amperima. Ako imamo 10 packova po 2200 ukupan kapacitet s kojim radimo je 22Ah. Znači ako nam treba 50W za ravan let i uzmemo prosječni napon baterije od 11V (razumno za mala opterećenja) i dodamo 70% efikanosti (vidi graf) razgovaramo o oko  6 - 6,5 A struje. Sa konstantnih 6,5A imamo cca 3,5 sati leta. Pri 50W pop se vrti oko 2000 o/min i daje cca 280g potiska - što je sigurno dovoljno za ravan let. Naime dok god je potisak veći od otpora (drag) avion će ubrzavati). Isto tako pri toj snazi i potisku imamo oko 25 km/h pa i stall zadovoljava.

Sad je samo pitanje odnos letenja pogon/jedrenje (motor na tickover - dva klika trima gore - zbog 98% vremena rada).

Detalji kasnije - ali mislim da je 8h "pis of kejk".


3S pogon:


[attach=3]

[attach=4]


6S pogon

[attach=5]

[attach=7]
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #41
@Šišmiš: vrlo rado, ako ništa drugo da vidim kako si to izveo ! Naime, standardni blok stiro je 50*100, a Zagi uvećan za faktor 1,66 ima u sredini 55 cm. Uostalom, ionako te čekam da preuzmeš Panasonic  ;) !

@Faldomak: šteta što ne mogu izdvojiti samo tvoj post i staviti sticky: ovo je način promišljanja na koji ideja-koncept postaje projekat !!!

Čak imamo i malu prednost pred 'realnošću':  22003S batka teži oko 180-190 grama tako da u 2,2 kg stane 12 a ne samo 10 paketa. Drugo, paketi mogu biti i 20C jer ćemo ionako cuclati malenu struju, znači još lakši i dolazimo do cca 26-27 Ah. Naime, pri malim strujama postoji vrijeme 'ionskog oporavka', tj. baterija nije linearni element pa možemo očekivati nešto malo veći kapacitet. Ako dustanemo od sigurne granice od 3 V po članku i spustimo je na zadnjih prihvatljivh 2,7 ili 2,8 dobijamo dovoljno za sigurno više od 4 h kurblanja.

Kako je jasno da moramo ići na nešto veću površinu koja bi nosila 2,2 kg baterija, uz efikasnu konstrukciju moramo odustati od koncepcije Zagija (jednostavnost i stabilnost) jer bi skaliranjem samo spoj u sredini bio skoro 1 m, a to znači hrpu materijala i težine.
Trenutačna zamisao vrti se oko ovog modela:




Damir

 

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #42
O ambiciozno  :) :)

F3B krilo - jel carbon?

Šalu na stranu - idealna platforma. Koja tehnologija?

Imam 12 kom. SLS 2200 30C - 195g sa kablom i konektorom.

if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #43
Compactice su oko 180 grama...znaci na 12 batki to je usteda od 180 grama iliti trinaesta batka :)



Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #44
Zippy compact su 160 grama!