Skip to main content

Topic: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-) (Read 24517 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #60
Nabasao sam na ovu sličku.... fora... leteči žilet...

na tragu onoga što je Damir attachirao...

Da...ali... model ne smije imati pretanak profil jer u krilo treba potrpati i više od 10 kom 3S 2200 mAh !
Ako pogledaš nacrt, Spin-Off ima dosta 'mesnati' profil 5010, a moj Yoda ima neki tanki jedriličarki GoE
-> http://web.vip.hr/385915861879.vip/yoda.jpg  i zato sam odustao od skaliranja .
Damir

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #61
Pa raspakirat ćemo baterije... i polemit ih kako nam paše... visina jedne ćelije nije preko 10mm..
 :D :D :D
Zezam se malo.. nemoj zamjerit... sve ovo skupa je way too much za moje modelarske sposobnosti.
Ja još muku mučim sa poklapanjem D boxa na aluli milimetarskom balsom...
Od sada ću samo pratit temu.. ak nekaj treba nosit, skopat neku rupu, ručno miješat beton.. javite mi...
 ;)

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #62
Veliki meštri, di Ste ? Jeste iznjedrili neki dizajn... sračunali Reynoldsove brojeve ? zamrla nam tema... :(


Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #64
Jedno pitanjce za modelarske iskusnjare... Da li je netko od Vas (uspješno) izrađivao krila kada se jezgra od stiropora vakuumira u vreći i obloži
kompozitom - tzv. vacuum bagging metoda ? Ne čini mi se sve skupa tolika naučna fantastika....(ako imaš vacuum pumpu i sve potrebne tričarije).... a rezultat može biti zapanjujuće atraktivan... i krilo ispadne fenomenalno...  :)
Da li netko u Zagrebu ima setup za izvest vacuum bagging ? Volio bih to malo posnimit i naučit o tome iz prve ruke..
Vjerujem da se i balsa-styro još dodatno može laminirat tankim slojem stakla ovom metodom... i da je to onda do jaja...  :P

Vacuum bagging- Unbagging the 50"

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #65
Do nedavno "vacuum bagging" metodu koristio sam kod izrade svojih jedrilica, jer se na taj nacin moze postici vrlo pogodan omjer masa/cvrstoca i isplativo je za modele u malim serijama (odnosno pojedinacno) kada je upitna isplativost ulaganja u kalupe.
Zavisi od vrste modela za jezgru krila koristi se stiropor (EPS), stirodur (XPS), a laminat od stakla 25gr/m2 do karbona 160 gr/m2. Valja napomenuti kako je obzirom na opterecenje krila potrebno pravilno dimenzionirati remenjacu, jer pogotovo jezgre od stiropora (kohezija medju zrnima) nisu dovoljno "nosive", da bi samo u kombinaciji sa laminatom bile sposobne podnijeti sva naprezanja tokom leta. Znam da su osim mene i pojedini clanovi MK Zapresic, MC Varazdin takodjer koristili tu tehniku kod izrade takmicarskih krila za F5J kategoriju.

Neke od tema u kojima sam opisivao postupak "vacuum bagginga", ali kao sto rekoh slike su zajedno sa starim slo forumom otisle u nepovrat, ali ako te zanima ima jih na novom slo forumu pa mozes pogledati jer slika govori vise od 1000 rijeci:
HR: http://www.flyfreak.net/samogradnja/wind-f3k/
SLO (slike): http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=44&t=32144
HR: http://www.flyfreak.net/jedrilice/atlantis-slope-2m/
SLO (slike): http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=42&t=73482
HR: http://www.flyfreak.net/jedrilice/povijest-mojih-f5j-modela/
SLO (slike): http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=46&t=4133

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #66
Uzmeš usisavać, one reće za pospremanje odjeće,ono kAj je bilo milion reklama na telki.
I imaš sistem
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #67
Na RCG i Rcnetwork imaš stotine tema o kompozitima.

Jon Finch ima seriju videa (+ još stotine na yubitu)

http://m.youtube.com/user/jfinch84


Christian Baron ima kalkulator za kompozitne ramenjače

http://www.cb-roter-baron.de/


Učiti i stjecati iskustvo možeš i sa vrlo jednostavnom/jeftinom opremom. Dovoljna je deblja plastična folija i ručna vakuum pumpa - kakve koriste autoservisi za vakumiranje klima uredjaja.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #68
Učiti i stjecati iskustvo možeš i sa vrlo jednostavnom/jeftinom opremom. Dovoljna je deblja plastična folija i ručna vakuum pumpa - kakve koriste autoservisi za vakumiranje klima uredjaja.
Ovo skoro važi za sve meni poznate tehnike gradnje - ne moraš ići odmah na savršenstvo, bolje upoznaj sebe, tj. što ti ide ,a što ti se neda raditi.

Tehnika staklo/EPS-XPS primjenjuje se i kod industrijskih proizvoda, recimo ARF F3K modela, no uvijek se javlja problem zatvaranja prednjeg ruba profila krila: tu se razlikuju majstori poput Belog od onih koji to rade sa usisavačem i spacebag ...  :D

Postoji i spomenuta mogućnost izrade bulettproof krila: stiro jezgra, pa preko balsa i na to onda staklo. To je ok za neke jurilice, ali za ono što mene interesira u ovj temi je ipak preteško.

No i tu postoji kompromis  ;) !

Staklo +epoxy se stavi između stiro jezgre i balse, dakle jedan sloj PU ljepila manje i jedna runda upijanja materijala u balsu manje !
Dakle smola je ovdje ujedno i ljepilo, a samo staklo može biti manje težine i čak dobro popunjava moguće neravnine prijanjanja balse na stiro jezgru.
Ipak, ovo bi koristio samo u sredini krila, dovoljno je čvrsto i za lakšu ramenjaču!
Izlazna ivica i prednja se obrade na uobičajeni način za stiro-balsa , a površina se može ili lakirati ili napeglati neku foliju na balsu.
Balsu prije rada treba tretirati vrlo razrjeđenim nitrolakom kako bi se zatvorile pore u celulozi i spriječilo upijanje epoxy smole iznutra i boje izvana.
Prije konačne uzrade potrebno je napraviti par komadića za probu, tek toliko za vježbu, bolje tako nego da se baci hrpa skupog materijala uzalud.
Damir

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #69
hm.. netko mora biti i glas razuma Damire - mene nije teško zaljuljat i nafukat na nešto što mi je taj čas u centru interesa... vacuum pumpu mi već slaže kompić na bazi frižiderskog klipnog kompresora i ja ću se sigurno u jednom trenutku upustit u gradnju krila vacuum bagging metodom. neću srljat i pekarit bez veze.. nego kad sve pribavim i kad sazrijem za taj poduhvat..
a u međuvremenu sam htio vidjet kak to meštri rade... ak netko ima u pogonu setup za to..

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #70
hm.. netko mora biti i glas razuma Damire - mene nije teško zaljuljat i nafukat na nešto što mi je taj čas u centru interesa... vacuum pumpu mi već slaže kompić na bazi frižiderskog klipnog kompresora
Frižiderski kompresor je vrlo često rješenje za nas, ali pazi na jednu stvar, treba ti regulator tlaka !
Naime, podtlak koji ti napravi taj kompresor u slućaju dobrog brtvljenja vreće za vakumiranje je tako 'jak' da ti zdrobi čak i medijapan, a ne samo stiropor ili slićne materijale !
Meni je , zbog zeznute regulacije tlaka ostao trag pletene tkanine na medijapanu-kalupu za krila, tako da ovo upozorenje uzmi za ozbiljno.
Negdje ovdje na friku sam postao skicu vakumirke i regulatora tlaka.. ako ti se ne svidja ovo rješenje, moguće je i postaviti stari fergazer kao regulatro (pod)tlaka ali tada kompresor radi neprekidno 24 sata tj. do završetka polimerizacije smole !

Imaš i ovdje:
http://www.charlesriverrc.org/articles/foam_vac/scobiepuchtler_simplebaggingsys.htm

Damir

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #71
Kompa je frigomehaničar i upozorio me da ću bez regulacijske sklopke "ubit" kompresor i da je sklopka must have. Druga modifikacija je ugradnja otvora i cjevčice za kontrolu nivoa ulja na samom kompresoru, koja je dugoročno gledano potrebna. Naime, kompresor po sitni ispljucka određenu količinu ulja van jer je u otvorenom načinu rada. Bad je jedino u tome što ne znam kada će on naći vremena za to...

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #72
Zasto nitko nije dozivio Faldomaka i njegov prijedlog rucne vakuum pumpe za klime?
Mislim da je to daleko najbolja shema za isprobavancije :)


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

 

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #73
Ima puno načina za dobiti upotrebljivi vakuum za amaterske potrebe.

Uz ručnu pumpu zgodan je i kompresor za autogume - vrlo jednostavna prerada.

Kompresor i vakuum pumpa su zapravo ista stvar - samo je pitanje smjera.


Na kompresoru za gume treba na mjesto ulaska zraka namontirati novi spoj za crijevo koje će iz vreće vuči zrak tj. raditi vakuum.

[attach=1]

[attach=2]

[attach=3]

[attach=4]

[attach=5]


Kod takvih kompresora treba paziti na vrijeme rada - cca 15 min max u komadu - zatim hlađenje pa opet 15ak min itd. To najčešće nije potrebno, za 15 min takav kompresor napravi pošteni vakuum i treba i koji sat (uvjet - dobro zadihtana vreća i crijevo) do ponovnog paljenja kompresora.

Umjesto prerade kompresora može se koristiti i običan venturi vakuum dodatak.
Jednostavno se spoji na kompresor i onda zrak koji prolazi sa sobom (venturi) povlači zrak iz vreće. Zna ih se nači za par US$

[attach=6]


Sa vakuumom treba jako paziti. Maksimalan pritisak koji se može postići vakuumom je jednak trenutnom atmosferskom tlaku.

Kod normalnog tlaka (760mmHg) tj. 101325N/m2 to je pretočeno u razumljive jedinice:

1Kg/cm2 - odnosno 10 tona po metru kvadratnom - to pošteno izlomi/spljošti svaki stiro/plank whatever ste stavili u vacuumbag.


I jedno pitanje - jel itko koristio vakuumsku infuziju smole?
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Ljubitelji elektromotornih jedrilica (f5j) -za razmisliti ;-)

Reply #74
Zasto nitko nije dozivio Faldomaka i njegov prijedlog rucne vakuum pumpe za klime?
Mislim da je to daleko najbolja shema za isprobavancije :)


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Je... doživio je netko Faldomaka... ali je pitanje cijene... kompresor od Ledove škrinje bum dobil džabe... platil bum eventualno fitnige, creva i pivo meštru... a da ne velim da proces stvrdnjavanja epoxy-a nebum čekal sa ručnom pumpom u ruci i svako malo popravljal nivo vakuuma koji se izgubi...
 ;)