Skip to main content

Topic: BEŽIČNO PUNJENJE  (Read 7473 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

BEŽIČNO PUNJENJE

Izgleda da je počelo. Prvi punjač i to po cijeni od 99 baksi. Ako će biti manje žica po stanu neću se žaliti. A i batke bi nam se mogle tako s vremenom puniti.  :)  

Žalosti jedino što je opet naše gore list morao potegnuti preko bare da bi bio prepoznat i konktretizirao svoje genijalne ideje.  

http://www.jutarnji.hr/krece-komercijalizacija-izuma-marina-soljacica-bezicni-punjac-za-iphone-do-ljeta-u-prodaji-po-99-dolara-/1154599/

http://www.witricity.com/

lp
Toni

Odg: BEŽIČNO PUNJENJE

Reply #1
A jesu blesavi, kolko je trebalo od Tesle do ovoga ::)

Odg: BEŽIČNO PUNJENJE

Reply #2
Zašto, blesavi?. Zaradili su oni puno novčića na žičnome prijenosu energije, a sada će i na bežićnome. Očito je vrijeme sazrelo.  ;)

lp
Toni


Odg: BEŽIČNO PUNJENJE

Reply #4
Opet nasi novinari, iz naslova bi se dalo zakljuciti da je to prvi primjer uopce komercijalnog proizvoda za bezicno punjenje, sto naravno nije, Qi wireless charging za mobitele je skoro vec i neki standard kod Hi End klase uredaja i dostupan je vec neko vrijeme.

Sto je ovdje "novo", sto se tek u tekstu donekle opisuje je punjenje na vecu udaljenost (ne pise koju), jer Qi standard radi na mislim do oko 1 cm udaljenosti, znaci stavi se mobitel na charging plate i puni se...

Odg: BEŽIČNO PUNJENJE

Reply #5
Wireless electric power delivered over room scale distances, and with high efficiency.

Iz ovoga možeš steći dojam udaljenosti što je svakako više od 1 cm i daleko bolje od indukcijskog punjenja recimo električne četkice za zube koju možda koristiš.

Primjena je očito velika, a možda ćemo i mi modelari nešto od toga baštiniti. Možda neke bolje generacije baterija koje ćemo puniti na livadi s jednog izvora. To bi bilo cool. Tko zna? Vrijeme će pokazati.  :)

lp
Toni 

Odg: BEŽIČNO PUNJENJE

Reply #6
u medicini recimo proizvođač slušnih pomagala najviše zaradi na baterijama,
1 uređaj se dobije svakih 5 god(na račun HZZO-a)

ali  baterije svakih mjesec dana druge, to je dakle oko 60 paketa u tih 5 godina, a nisu jeftine. (isto na račun HZZO-a, sve to mi na kraju plaćamo)

a troše se sve brže i brže(novi digitalni su dvostruki, za oba uha, imaju bluetooth za međusobni prijenos zvuka na oba uha, za štelanje postavki preko smartphonea... jači procesor i svi ti ultra dodaci gutaju batku nemilosrdno, nekada i u 10 dana, 3x brže!)



i već sam na kongresu postavio pitanje zašto ne naprave bateriju na punjenje, pa danas eto može i bežična,
odgovor je bio da je manji kapacitet, pa velim ok, ne mora trajati 30 dana, nek traje 15 dana, ma i 1 je dosta, svatko po noći ionako to vadi i stavlja na ormarić pored sebe.. pa se tako mogu i puniti.

a stariji ljudi koji slabo vide ne bi morali ovisiti o drugima da im otvaraju mala kućišta i guraju nove batke unutra,

da ne spominejm kako bi onda takav aparatić mogao trajati duplo dulje, ako ne mroa imati vratašća, pa ne može niti vlaga ulaziti u njega...
ali ne, onda se gubi prihod (s naše građanske strane: odljev novaca)

tako da sve to s wirelessom je ok za specijaliziranu svrhu, di se ne postavlja pitanje naplate korisnicima, već omogućuje rad raznih uređaja bez kabela i veća sloboda pokreta...

ali problem je naplate za masovnu upotrebu.
na livadi bi mogli puniti batke, jasno, ali tko bi odgovarao ako se bez dogovora spoji neki nemarni kolega i napuni 4 12S batki i posisa akumulator onome koji 'dijeli struju' ;)
tako bi se mogao netko 'nakačiti' iu na komercijalnu bežičnu mrežu ako ne smisle opak sustav zaštite,
no pogledajmo WiFi ... ;)
(naravno, jasno mi je da se tu za sada radi o vrlo slabim strujama, neupotrebljivima za 2C punjenja, to samo hipotetski malo...)



Odg: BEŽIČNO PUNJENJE

Reply #7
Koliko vidim i Toyota je u igri a ideja je da će se tako i e. tutaći moći puniti. Dakle, veće struje itd...

Tomo, dobro je da postavljaš pitanja u struci onda kada je vrijeme i prilika za to i na to te potičem. Bilo bi lijepo da i tamo iznjedriš neko vlastito rješenje. Siguran sam da za to ima prostora a znanja ti ne nedostaje.  ;)

lp
Toni
 

Odg: BEŽIČNO PUNJENJE

Reply #8
Zamisli da napravim nekaj na punjenje pa 400.000 ljudi samo u HR vise ne mora kupovati batke svaki mjesec do kraja zivota. S time da smo mi mala drzava na globalnoj razini...
 A proizvodjac ostane kratkih rukava....
Ne mislis li da bi me noc progutala odjednom  :D

Siguran sam da su i oni sami to isprobali i imaju negdje u ladici funkcionalni prototip.
Ali novac pokrece sve... pa je bolje prodavat batke :-)

Odg: BEŽIČNO PUNJENJE

Reply #9
Zato to potiho napravis :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: BEŽIČNO PUNJENJE

Reply #10
Wireless electric power delivered over room scale distances, and with high efficiency.

Iz ovoga možeš steći dojam udaljenosti što je svakako više od 1 cm i daleko bolje od indukcijskog punjenja recimo električne četkice za zube koju možda koristiš.

Primjena je očito velika, a možda ćemo i mi modelari nešto od toga baštiniti. Možda neke bolje generacije baterija koje ćemo puniti na livadi s jednog izvora. To bi bilo cool. Tko zna? Vrijeme će pokazati.  :)

lp
Toni

skuzio sam ja u cemu je razlika u odnosu na indukcijsko, samo sam napomenuo kak nas novinar senzacionalisticki je prepisao ovo od nekuda a da nije ni pogledao niti istrazio o cemu se radi, pa po njegovom naslovu i brzim citanjem teksta ispada da je ovo prvi primjer ikada komercijalnog bezicnog punjenja ikakvog...



Odg: BEŽIČNO PUNJENJE

Reply #11
Wireless electric power delivered over room scale distances, and with high efficiency.

Iz ovoga možeš steći dojam udaljenosti što je svakako više od 1 cm i daleko bolje od indukcijskog punjenja recimo električne četkice za zube koju možda koristiš.

Primjena je očito velika, a možda ćemo i mi modelari nešto od toga baštiniti. Možda neke bolje generacije baterija koje ćemo puniti na livadi s jednog izvora. To bi bilo cool. Tko zna? Vrijeme će pokazati.  :)

lp
Toni

skuzio sam ja u cemu je razlika u odnosu na indukcijsko, samo sam napomenuo kak nas novinar senzacionalisticki je prepisao ovo od nekuda a da nije ni pogledao niti istrazio o cemu se radi, pa po njegovom naslovu i brzim citanjem teksta ispada da je ovo prvi primjer ikada komercijalnog bezicnog punjenja ikakvog...




Tu je manje bitan novinar ili onaj tko je članak urednički opremio naslovima, podnaslovima itd. Da nije takav pitanje je bi li u moru informacija uopće bio primjećen, čitan.

Čini mi se važnijim što to postaje stvarnost i što će ta tehnologija ući u naše domove, radno okruženje, mjesta okupljanja itd. Vrijeme će pokazati sve prednosti i mane tehnologije kao i mogući utjecaj iste na ljude i životinje. Naravno, očekivano....  

Wireless electric power that is safe for people and animals.


lp
Toni

Odg: BEŽIČNO PUNJENJE

Reply #12
Frikovi, dajte šansu zdravom razumu, ne vjerujete valjda nekon novinskom članku koji je napisao nestručnjak za vrlo specifično područje, točna vijest izgleda ovako:

"U časopisu "Science"[3] objavljeno je 7. lipnja2007. godine, da je Marin Soljačić sa suradnicima u praksi izveo prvi[4]eksperiment bežičnog nezračećeg prijenosa energije, u kojem su iz strujne mreže pomoću dviju zavojnica udaljenih dva metra uspjeli upaliti žarulju od 60 W. Zavojnice su ugođene na rezonantnu frekvenciju od 10 MHz, a magnetsko polje kojim se energija prenosi samo slabo utječe na ljude, uređaje i objekte koji nisu u rezonanciji. [5][6]. Prenijeto je 40% energije."

Tako je sve počelo,a danas idemo prema komercijalnoj upotrebi.
Izvor - wiki (naravno) !

U praksi to znači da se radi o prijenosu sa velikim gubicima i na vrlo male sobne udaljenosti, dakle manje količine eneregije dostatne za punjenje batki prenosnih uređaja.

Inače, i mnogo prije 2007. energija se prenosila bezžično čak i u večim kolićinama na 150 mil km (150 000 000 km) - tko ne vjeruje neka si kupi mali fotonaponski panel i okrene ga prema Suncu... :D

Ima o tome tema negdje ovdje na Friku.

Damir

Odg: BEŽIČNO PUNJENJE

Reply #13
Da to non-stop klijentima moram objašnjavat da još duuuuugo neće (zapravo nikad) biti bežićnih zvučnika ali stvarno bežićnih.Jedino na batke :)
Zanima me još koliki je bio input za upalit 60W žarulju na 2 metra!!!!!!!Tumor generator MK2.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Be%C5%BEi%C4%8Dni_prijenos_energije
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: BEŽIČNO PUNJENJE

Reply #14
Damire, priznaj, manje žica pod noge će ipak biti boljše. Kako starimo da se ne spletemo o kablovinu i ne sredimo kuk. Grdo je to. :) :) :)  

lp
Toni