Skip to main content

Topic: Jedrilica (Read 6620 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Jedrilica

Što se u stvari točno dešava sa jedrilicom na ovom filmiću?
Pretpostavljam da je riječ o nekom testiranju i da pilot namjerno izaziva
"mahanje" krilima. No, kako to točno radi?


How to break a glider´s wing
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.

Odg: Jedrilica

Reply #1
izaziva vraga :)
pokusava probit zvucni zid

Odg: Jedrilica

Reply #2
je, glumi pingvina ;)
Tko umre  na jesen, za njega nema zime.

Odg: Jedrilica

Reply #3
Wikipedia:

Flutter


Flutter
is a self-feeding and potentially destructive vibration where aerodynamic forces on an object couple with a structure's natural mode of vibration to produce rapid periodic motion. Flutter can occur in any object within a strong fluid flow, under the conditions that a positive feedback occurs between the structure's natural vibrationand the aerodynamic forces. That is, that the vibrational movement ofthe object increases an aerodynamic load which in turn drives theobject to move further. If the energy during the period of aerodynamicexcitation is larger than the natural damping of the system, the levelof vibration will increase, resulting in self-exciting oscillation.The vibration levels can thus build up and are only limited when theaerodynamic or mechanical damping of the object match the energy input,this often results in large amplitudes and can lead to rapid failure.Because of this, structures exposed to aerodynamic forces - includingwings, aerofoils, but also chimneys and bridges - are designedcarefully within known parameters to avoid flutter. It is however notalways a destructive force; recent progress has been made in smallscale (table top) wind generators for underserved communities indeveloping countries, designed specifically to take advantage of thiseffect.[1][2]
In complex structures where both the aerodynamics and the mechanicalproperties of the structure are not fully understood flutter can onlybe discounted through detailed testing. Even changing the massdistribution of an aircraft or the stiffness of one component can induce flutter in an apparently unrelated aerodynamic component. At its mildest this can appear as a "buzz"in the aircraft structure, but at its most violent it can developuncontrollably with great speed and cause serious damage to or thedestruction of the aircraft.[3]
In some cases, automatic control systems have been demonstrated to help prevent or limit flutter related structural vibration.
Flutter can also occur on structures other than aircraft. One famousexample of flutter phenomena is the collapse of the original Tacoma Narrows Bridge.
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: Jedrilica

Reply #4
Kad se to dogodi modelu u pravilu puca krilo i pad pri velikoj brzini.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO


Odg: Jedrilica

Reply #6
prevuka je!to se dogodi kad se prekoraci njezina maksimalna dopustena brzina


Odg: Jedrilica

Reply #8
Flater na jedrilici, prekoračenje maksimalno dopuštene brzine. Ovo je bilo kontrolirano i ne pretjerano, da je povećao još malo brzinu povećale bi se i oscilacije i oba krila bi se raspala.
Na modelima slična stvar, s tim što na njima to obično krene od komandnih površina (elerona) pa obično samo oni otpanu  8)
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: Jedrilica

Reply #9
Flater na jedrilici, prekoračenje maksimalno dopuštene brzine. Ovo je bilo kontrolirano i ne pretjerano, da je povećao još malo brzinu povećale bi se i oscilacije i oba krila bi se raspala.
Na modelima slična stvar, s tim što na njima to obično krene od komandnih površina (elerona) pa obično samo oni otpanu  8)

Moj Antune moja grudo leda !!
letio sam ti ja na jedrenjaku i dogurao sam do "C" ,
krila se tako kako je na slici pokazano ne mogu tresti-vibrirati,
na kompjuteru moze sva !



Odg: Jedrilica

Reply #10
Ivane, sa preko 400 sati samo na jedrilici (većinom DG-100) vjeruj mi da se dosta toga isprobalo, čak išao do blizu flatera. Ovo na filmu je radio probni pilot što im i je posao prilikom izrade prototipova, čak i prenosi preko stanice brzinu s kojom leti (300 i nešto). U školovanju pilota jedrilice uči se i postupak kod ulaska u flater i sličnih situacija između ostalih.
...film je po meni 99% autentičan...kao uostalom i ovi...
 
Piper PA-30 Twin Comanche Aircraft Tail Flutter Test
Dr. Theodorsens Flutter Test
Development of a Towed-Model Flutter Test
........
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: Jedrilica

Reply #11
e sada je druga prica,
stari si Vuk a to je nedostatak ovoga foruma sto neznas sa kim imas posla,clan sam u grupi Slavonski Brod i sto mi se dopada da se pretstavimo dok to je ovdje zapostavljeno,
jednim dijelom ti dajem za pravo i znam kako flatern izgleda ali bas ovo na video snimku je pretjerano.

Odg: Jedrilica

Reply #12
..... dajem za pravo i znam kako flatern izgleda ali bas ovo na video snimku je pretjerano.

Trebaš biti u jedrilici da čuješ taj zvuk i osjećaj....
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: Jedrilica

Reply #13
bio sam ali nisam isao tako daleko,
Blanik je poslednje sto sam letio,
pazi,bas ovaj snimak koji si ti postavio,horizontalac samo sto ne iskoci iz lezista a vertikalac totalno miran ali kada se horizontalni ovako trese cija je povrsina daleko manja od povrsine krila e ta krila bi odleprsala,
radio sam za odijeljenje Airbus gdje se samo rade i ispituju prototipovi na temperaturi od 50- naravno u komori i na vibracije,upravo dijelovi krila ali su ti od epoxija,danas ne vise od aluminija,
mogu samo reci Hmmm

Odg: Jedrilica

Reply #14
Rezonacija letnih površina ili flater je fizikalna pojava o kojoj ima mnoštvo teorija i još više trikova kako ih smanjiti na što manu mjeru. Video    Piper PA-30 Twin Comanche Aircraft Tail Flutter Test je vrlo realan prkaz tog događaja koji je sigurno završio padom letjelice.

Postoji vic: Pucalo krilo na novom avionu uvjek na istom mjestu, stručnjaci nisu znali što raditi, "naš čovjek" čistač u tvornici aviona im objasni da trebaju izbušiti rupice tamo gdje puca krilo, neznajuči što bi a pomalo i iz zaje..ncije izbušiše rupe i naprave probni let a krilo izdrži sva opterečenja. Pitaše "našeg čovjeka" kako je znao da će to pomoći a on odgovori: toaletni papir nikad ne puca tamo gdje je izbušen.

 U svakom vicu ima nešto istine.

Znam pouzdano da se smirivanje flatera na brzim modelima jedrilice može postići ugradnjom snopa bakarne žice u letne površine, bakar je vrlo plastični materijal za razliku od nosečih materijala krila koji su po definiciji elastični, dobro izbalansiranim odnosom tih materijala može se uz nešto večoj težini modela znatno povečati brzina prije pojave flatera.

Ovo je dosta čuvana tajna nekih graditelja modela do koje možete doči samo ako razbije vrlo skup model a onda morate znati prepoznati zbog čega je to tamo , u kojim omjerima i na kojim mjestima. Reverzni inženjering je vrlo korisna stvar ukoliko to dobro odradite.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO